Na podzim začíná sezóna exotických destinací. Mnoho českých turistů má v oblibě Asii a země jako je Thajsko, Indonésie, Srí Lanka, Vietnam… Díky možnosti koupit si letenky, sbalit batoh a letět, je to snazší, než si myslíte. A když překonáte obavy a vydáte se na svou první cestu „na vlastní pěst“, zjistíte, že vás tato možnost cestování a objevování světa uchvátila.

Ráda se vracím do Asie, zamilovala jsem si indonéské Bali. Proto nyní chystám seriál článků, které vám tuto destinaci přiblíží, a budu ráda, když mé články budou inspirací pro vaší možnou cestu.  Na Bali jsem byla letos potřetí, protože to tady mám ráda a abych poznala místa, která jsem na předchozích cestách nestihla navštívit.

Bali

Proč je dobré jet na Bali? Jaké důvody jsou pro mne důležité? Co mne na tomto ostrovu nadchlo? Pokusím se to shrnout v několika bodech.

Bali

Bali je krásné

Bali

Znám několik lidí, kteří byli na Bali a přijeli rozladění, že se jim tam vůbec nelíbilo. V každé zemi jsou místa hezká a místa, která stojí za to rychle opustit. Proto je dobré si nejprve zjistit, do jaké lokality chcete jet. Pokud si koupíte levný zájezd s letenkou a ubytováním od cestovky nebo od letecké agentury, je velmi pravděpodobné, že budete bydlet v hotelu na Kutě, což je turistické centrum – velké množství turistů, noční bary a restaurace, hluk, mnoho aut, přeplněná pláž… Pokud ale pojedete jinam, jen pár kilometrů na jih, najdete kouzelná místa s nádhernými plážemi v klidném prostředí s výhledy na zelenou krajinu. A takových míst je na Bali většina.

Bali

Milí lidé

Bali

Na Bali neexistuje ateismus a většina Balijců má hinduistickou víru, menší část jsou křesťané a muslimové. Bali je prodchnuté mystikou, vírou v božstvo, v dobré a zlé duchy. Po celý rok probíhá mnoho významných náboženských svátků a ceremonií, které se odrážejí nejen v chování lidí, ale i ve výzdobě domů a celých měst. I když jste nevěřící pozorovatel, přirozenost a náboženská úcta všech věkových kategorií místních lidí vás do tohoto světa vtáhne. Některé svátky musí dodržovat i cizinci, což je například Den Ticha, který připadá na jeden den v březnu. Ten den nesmí nikdo vycházet ven, nelétají letadla, jsou zavřené všechny obchody. Psala jsem o tom zde. Balijci se celý den usmívají, jsou vstřícní a zajímají se o ostatní. Rodiny žijí pohromadě, děti se musí ve stáří postarat o rodiče. Neberou to jako nutnost, ale přirozenou věc. To, jak jsou milí, vás přinutí se také usmát, přemýšlet pozitivně. A to na Bali miluju.

Bali

Bali má zvláštní vůni

Bali

Vlhký tropický vzduch je směsí vůní země, jídla, kouře z vonných tyčinek, které každé ráno žnou z banánových listů s obětními květy (Balijci je každý den pokládají na důležitá místa jako ochranu před zlými duchy). Taková místa jsou před obchodem, přede dveřmi, na okně, v chrámu, ale i za volantem autobusu. Teplý vítr vám čechrá vlasy, překvapí vás vůně krátkého a intenzivního deště. Vůni Bali ve mně ještě zintenzivňují relaxační salony, proslulé balijské masáže, které používají místní přírodní kosmetiku a oleje.

Bali

Příroda

Bali

Bali má nádherné pláže, které na jihu bičují divoké vlny. I když se na mnoha místech díky tomu nedá koupat, už jen sednout si na útes, na písečnou pláž a pozorovat tu nespoutanou scenérii je zážitek. Vln si užívají sportovci, jsou tady ideální podmínky pro jízdu na prkně, které vyhledávají nadšenci z celého světa. Vedle divokých pláží jsou na severu skvělé podmínky pro šnorchlování a potápění – kousek od města Lovina a Pemuteran můžete úplně v klidu na hladině s minimálními vlnami pozorovat podmořský život nebo nádherné delfíny. Za návštěvu stojí Jelení ostrov Menjangan s krásnými korály. Bali jsou ale i rozsáhlá rýžová pole a vysoké sopky, které ční nad mraky. Stojí za to si na jejich vrcholy udělat výšlap, ideálně tak, abyste byli na vrcholu při východu slunce.

Architektura a chrámové paláce

Bali

I když moje cesta nebývá o návštěvě všech možných památek, vždy si vytipuji aspoň některé, které nechci minout. Samotná balijská architektura, prodchnuta historií je velmi originální. Asi nejvíce jsem ji vnímala ve městě Ubud

Z chrámových staveb mi nejvíce učaroval vodní chrám Tanah Lot, který je jedním ze symbolů Bali. Při přílivu se přístup k chámu zalije mořskou vodou a při západu slunce vypadá jako z pohádky. I když možná tento výjev působí jako kýč, stejně vás to dostane.

Bali

Zdroj fotek: Klára Křížová, Shutterstock

Bali je zemí mnoha možností a překvapení. Proto se tam tak ráda vracím.

Jak se nejlépe dostat na Bali? My jsme letěli s leteckou společností KLM (www.klm.cz) . Přestupovali jsme v Amsterdamu, odkud jsme téměř hned pokračovali do balijského Denpasaru. Z Prahy je možné volit mezi nejméně 5 lety denně. Pokud zvolíte kombinaci letů tak, abyste měli delší čas na přestup v Amsterdamu, můžete stihnout „na skok“ i návštěvu centra města. Spojení mezi letištěm Schipol a městem je velmi snadné a rychlé.

Cesta zpátky byla přes noc, což je výhodou, kterou mají tyto evropské letecké společnosti,  nepřestupujete někdy o půlnoci, tak se stihnete i trochu vyspat. Přiletěli jsme do Amsterdamu ráno a na přestup jsme měli skoro devět hodin. Proto jsme na amsterdamském letišti Schipol využili služeb salónku, konkrétně KLM Crown Lounge. Bylo to bezva, hlavně možnost po dlouhém letu se vysprchovat, v klidu najíst, nebo využít relaxační křeslo. Při tak dlouhých letech, kdy navazuje čekání na letišti, je toto zázemí naprosto ideální. KLM Crown Lounge má otevřeno od brzkého rána do posledního večerního letu KLM. Vstup stojí od 25-45 EUR, platí se kreditní kartou. Nebo je možné platit nasbíranými mílemi, pokud jste členy věrnostního programu Flying Blue.

Další články Cestopis Bali:

Reklama