Staré, moudré přísloví „Ráno je moudřejší večera“ v sobě zřejmě skrývá mnohem více pravdy, než to vypadá. Alespoň to tvrdí dnešní moderní věda. Mnoho problémům totiž vyřešíme díky snům.

dream

Zdánlivě by to mohlo být tak, že je prostě lépe se na věci vyspat, respektive si odpočinout, a pak, zrelaxovaní, řešit.

Ale ono spaní je tady podstatně důležitější než jen v souvislosti  s odpočinkem.

Při řešení problémů nám pomáhají sny!

Alespoň to tvrdí vědci, kteří se intenzivně zabývají lidskou psýché. A mají zřejmě pravdu, i když zase objevili již objevené.

Vždyť už Mendělejev objevil svou tabulku prvků právě díky tomu, že mu ji podvědomí naservírovalo v době, kdy spal. Jak si nevěděl rady za bdění, tak to najednou bylo jednoduché ve stavu, když za nás myslí jen polovina mozku, a to ta iracionální. A vida, tabulka, kterou jasně ve snu viděl, funguje dodnes.

A přesně o tom se vědci zmiňují  ve svých zprávách o moudřejším ránu.

Pokud člověk usíná s problémem, není to sice nic příjemného, ale jeho podvědomí to tak dramaticky nebere.

Naopak, zabývá se tím velice pečlivě. A zpravidla dojde k tomu, že zdánlivě nesouvisející sen může dopomoci ke zcela spontánnímu pochopení určité věci hned po probuzení. Člověk pak může najít řešení tam, kde ho prostě trápil pocit, že jej nenajde.

Jednoduše, sen pomocí iracionálna nakopne racionálno.

I sama za sebe mohu říci, že se mi už mnohokrát stalo, že mi ráno věci připadaly jednoduché a snadno řešitelné, a to i v případě, že jsem si sen, který jsem měla, nepamatovala.

I tady mají vědci vysvětlení.

Fakt, že si sen vědomě nevybavujeme, ještě neznamená, že jsme ho podvědomě neuložili a že naše mysl s informacemi z něho nepracuje. Pracuje stále i v komnatách, do kterých běžně nechodíme.

Mozek je nejsložitější mechanizmus lidského těla a jeho možnosti i rozsah schopností je doposud velikou hádankou. Nicméně vědcům patří díky, že se lidským podvědomím zabývají. I kdyby to mělo znamenat, že prostě potvrdí a najdou pojmenování pro něco, co už naši předkové dávno, leč podvědomě věděli.

A proto: Neřešte, napřed se vyspěte a důvěřujte svému mozku, který na rozdíl od vás v noci nespí, pilně se soustředí a maká za vás.

Reklama