Mají být silní a starostliví. Suverénní v práci i při péči o potomky. A k tomu všemu si ženy ještě přejí, aby muži dávali najevo své pocity. Téměř 58 procent žen je špatných z toho, že jejich partner nemluví o svých pocitech. Ta dvě sladká slůvka „Miluji tě!“ prostě muži jen tak z pusy nevypustí. Proč tomu tak je?

 

Ona vidí problém. On ne. Ona o tom chce mluvit, on ne. Ženy nechávají svým emocím volný průběh a nemají sebemenší problém o svých pocitech mluvit. Ale co muži? Mají vůbec nějaké pocity, když o nich nikdy nemluví?

 

Samozřejmě, že mají. I muži jsou zranitelní, mají někdy strach a prožívají šťastné chvíle. Na rozdíl od žen ale nepotřebují bezpodmínečně ventilovat své city ven. Vědci nedávno přišli na to, že je v ženském mozku centrum pro pocity umístěno hned vedle řečového centra. U mužů tomu ale tak není.

 

Podle kanadských vědců mužské pocity pocházející z mozkového kmenu a malého mozečku jsou částečně zpracovávány v pravé mozkové hemisféře. Levá mozková hemisféra, která kombinuje příchozí informace s řečí a předáním dál, není přitom zapojena. U žen jsou přitom zapojeny obě mozkové hemisféry při zpracovávání pocitů a umožňují jim tak pocity snáze ventilovat a mluvit o nich. Tento rozdíl umocňuje také rozdílná výchova. Děvčátka jsou vychovávána tak, aby byla více sensibilní k druhým, zatímco chlapci tak, aby si poradili sami a byli bojovní.

 

Většina žen to zná ze své vlastní zkušenosti. Muži mají pocit, že je ve vztahu vše v pořádku, zatímco jejich partnerka probírá se svou nejlepší kamarádkou, jakou zvolit při rozchodu nejlepší strategii. V dnešní době je také zhruba 80 procent všech rozchodů na ženský popud.

 

V anketě, jaké mají muži současné problémy, také muži uváděli partnerské problémy až na 17. místě. Zásadnější pro ně byl kariérní postup, funkční počítačový program nebo neúspěch oblíbeného fotbalového týmu v sobotním zápasu. Tedy žádný div, že jsou knihy o mužském myšlení kupovány téměř výhradně ženami.

 

Jedna francouzská studie doporučuje následující čtyři pravidla:

  1. Nejdříve muži připomeňte jeho poslední úspěchy, a pak teprve začněte mluvit o svých pocitech. Bude pak na rozhovor lépe připravený.
  2. Muži mají strach z nekonečných diskuzí. Řekněte mu proto rovnou: „Mohli bychom si promluvit o..., nebude to trvat déle než 10 minut."
  3. Zeptejte se ho na radu. Nebude se pak cítit provinile, ale udělá mu to naopak dobře.
  4. Dělejte mu komplimenty, lépe se pak vcítí do problémů.

 

Pozor ale! Muži nejsou rozhodně pitomci, takže budete-li tyto rady praktikovat příliš okatě, rychle poznají, že s nimi chcete manipulovat, a může se stát, že se do sebe uzavřou ještě víc.

 

Psychologická studie ukázala, že muži pociťují stejné emoce jako ženy. Rozdíly jsou pak především ve vyjádření těchto emocí. Muži raději ventilují aktivní a agresivní pocity jako je vztek, zlost, urážka nebo smysl pro čest. U pocitů jako je třeba strach, radost nebo smutek, ukazujících jejich vnitřní rozpoložení, je to ale obráceně. Dát najevo tyto pocity je pro ženy mnohem lehčí.

 

Hlavní důvod, proč tomu tak je, je dán především výchovou a klasickým rozdělením společenských rolí. Mužům je odmalička vštěpováno, že musí být silní, agresivní a nekompromisní. Ženy a dívky oproti tomu sensibilní, úzkostlivé a schopné vcítit se do pocitů ostatních. Muži jsou naprogramovaní na výkon a konkurenci, ženy oproti tomu na sociální cítění. Tomu také odpovídá vyjadřování pocitů u obou pohlaví. Muži ventilují pocity především činy, zatímco ženy tím že o svých pocitech mluví.

 

Kouzelná dvě slůvka

Většina žen si pořád dokola stěžuje, že jim muž neříká „Miluji tě!“ Dáma si často myslí, že je jeho náklonnost jen povrchní, a velmi se pak diví, když muži případný rozchod nesou mnohem hůře než jejich partnerky. Důvod, proč je pro muže tak těžké říci tato dvě slova, není ale v chybějící náklonnosti. Muži dávají své city raději najevo činy. Muž vám bude obdivovat oblečení, koupí vám něco hezkého, pozve vás na večeři nebo doneste květiny. Většina žen tyto činy nebere jako vyjádření lásky, ale pouze jako pár kroků na cestě k cíli.

 

Teprve ta dvě kouzelná slůvka: „Miluji tě!“ nebo nabídka k sňatku je pro ně tím pravým vyznáním lásky.

Muži zkrátka slovům tolik nevěří. „Miluji tě!“ může říct přece každý, aniž by to myslel upřímně. Pokud své milované daruji její vysněnou dovolenou, musím pro to opravdu něco udělat. Pokud od muže brzy uslyšíte, že vás miluje, půjde často o proutníka, který chce rychle docílit svého.

 

„Normální“ muž je velice opatrný, jde-li o verbální vyjádření lásky. Z práce je muž zvyklý používat slova především tam, kde se uzavírají smlouvy, nebo kde se vyskytují trvalá dojednání. Proto je pro muže věta „Miluji tě!“ větou určující především budoucnost. Nemusí jít přímo o sňatek, ale často jde i o slib dlouhotrvající věrnosti. Muž však není tvor monogamní, takže často ví, především z předchozích afér, že tyto pocity většinou dlouho nevydrží.

 

BOX

Co tedy dělat?

Muži: Mějte uši otevřené. A sledujte, jestli s vámi partnerka mluví o svých pocitech, nebo jestli si je poslední dobou nechává spíše pro sebe.


Ženy: Rozhodně nepočítejte, jak často vám řekl „Miluji tě!“ Vnímejte spíš jeho činy a co dělá proto, aby vám udělal radost.

 

Jaké máte zkušenosti s komunikací mezi muži a ženami? Měli by podle vás dávat muži více najevo své city?

Reklama