Bulvár

Proč ignorujete Bambiriádu?

Klub Pathfinder, Československý zálesák, YMCA, skauti, pionýři i dobrovolníci z jiných juniorských sdružení nabízeli v sobotu 26. května 2007 návštěvníkům Bambiriády v Hradci Králové ukázky své celoroční činnosti. Podobně tomu bylo i v dalších více než dvou desítkách měst naší republiky, kde se akce konala. Kajaky, kánoe, stěny pro horolezecký výcvik, hasičské proudnice, lukostřelecké terče nebo hrnčířské kruhy v keramických dílnách tvoří kolorit bambiriádních areálů, jež se staly vyhledávaným cílem mnoha víkendových návštěvníků.

Park plný zábavy a poučení nabízel malým i těm odrostlejším Zábřeh. Po vstupu do parku jste se například mohli stát na pár minut opravdovým hasičem; u stanu Royal Rangers jste si v osmi disciplínách zase mohli nejen prověřit fyzickou kondici, ale i rozšířit vědomosti… Bambiriádní sobota v Ostravě byla mj. ve znamení tance, hudby a divadla. Rada dětí a mládeže Moravskoslezského kraje (RADAMOK) tam také vyhlásila v pořadí již třetí ročník ekologické soutěže ve sběru víček PET lahví a výsledky ročníku předešlého. Soutěže se mohou účastnit kolektivy - školní třídy, dětské oddíly - i jednotlivci.

Na chomutovském Kamencově jezeře vyrostl skautský podsadový mini-tábor, kde si mohl každý ověřit, jak umí zatloukat hřebíky, vázat základní skautské uzly nebo odlít otisk vlastní dlaně do sádry. Dobrovolníci v dobových kostýmech králů, vojevůdců, učenců i šašků lemovali stanoviště Královské cesty – zábavné hry na historické téma, připravené v rámci doprovodných akcí pražské Bambiriády sdružením Pionýr. Ve stáncích občanského sdružení Sarkander ve Zlíně si zájemci mohli zase vyzkoušet různé výtvarné techniky; náplň jmenovaného spolku je nicméně bohatší a zahrnuje i sportovní hry či výlety do přírody.

Nejvíce zastoupenou organizací na českobudějovické Bambiriádě byla Česká tábornická unie. Tamní akce se zúčastnily její oddíly Casiopea, Robinson a Toulavý vítr. Děti si díky nim mohly projít disciplíny s všelijak krkolomně znějícími názvy: Bambitrefa, Bambižbluňk, Camping bipong, Bambipíp, Přefukovaná apod. Pozadu nezůstala Asociace turistických oddílů mládeže z Rapšachu – její „atrakce“ se jmenovaly Prakyáš, Pedálo, Gumicuk a Zrcátkovid. Salesiáni pro návštěvníky připravili opičí dráhu, piškvorky nebo skákání v pytli.

Smyslem celorepublikové Bambiriády, letos konané pod mottem „Každý jsme jiný, všichni rovnoprávní“ je zvýraznit roli, jakou při hledání vhodné náplně volného času nejmladší generace sehrávají různá dětská sdružení. Akce upozorňuje na úsilí tisíců dobrovolníků, kteří v nich pracují, a část svého volného času věnují mimoškolní výchově mládeže.


Jak to tak vypadá, Bambiriáda vás moc nebere, žádné autentické reporty z víkendu ke mně nedorazily, tak aspoň jedna oficiální zpráva.
Chtěla bych tomu ale porozumět - určitě spousta žen-in má děti v tom správném věku, tak proč Bambošku tak ostentativně ignorujete? Myslíte si, že je tahle akce k ničemu? Je to moc oficiální? Je to nuda? Je propagace až moc, takže už vám to leze krkem? Mám dost kamarádů, kteří nechali v činnosti s dětmi kus života, tak by mě i kvůli nim zajímalo, co je špatně.

 

 

   
28.05.2007 - Společnost - autor: Eva Jedelská

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [43] Alfová [*]

  už jsem se včera nedostala na net,ale nedá mi to neodpovědět...jestli jde o akci ukázek toho,co se pro děti dělá v blízkém okolí,tak u nás je to blízké okolí daleko cca 35 km a rozhodně nepřihlásím své dítě na tak vzdálenou aktivitu...protože kde tato akce od B. probíhá? v krajských městech...tak jsme si rovnoprávní,že aktivita je v krajském městě, ale ne pro nás...tak zase NIC...
  a proto jsem ignorovala a ignorovat budu

  superkarma: 0 29.05.2007, 21:29:03
 2. avatar
  [42] pastel.ka [*]

  Sorry za chybu _ olympiáda.

  superkarma: 0 29.05.2007, 00:55:47
 3. avatar
  [41] pastel.ka [*]

  nečetla jsem vaše příspěky z nedostatku času. Název je tak odpudivý, že se nezajímám o probíhající akci.
  15 let dělám pro děti občerstvení, cukrová vata- popcorn- cukrovinky.Dětské dny, Pohádkové lesy, to je klasika. Ale Bambiriáda - komu to co říká ?? Ano, Drakiáda - draci,Olypmiáda - sport,Dostihy - koně,Mažotetky - převáděčka, Hasiči soutěže - hasičský sport, ale Bambiriáda, co to je ???
  i kdyby ně organizátoři pozvali, zřejmě bych odmítla.
  Jinak nic ve zlémm .

  superkarma: 0 29.05.2007, 00:54:19
 4. avatar
  [40] Gwendy [*]

  pajda: My vzdycky deti chteli A myslim, ze i ostatni kroužky pod DDM, pokud nebyli uz preplnene. Ale vodacko turistickych oddilu je u nas v lodenici 9, takze krom uternich bylo vsude misto.

  superkarma: 0 28.05.2007, 20:52:48
 5. avatar
  [39] Gwendy [*]

  Nechala jsem v praci s detmi kus zivota, na jedne z minulych Bambiriad skoro i zdravi- vozila jsem deticky na kanoi a jak svitilo slunicko a my tam byli jen ve 2, tak jsem se do druheho dne zdravotne slozila a sla odpocivat do postele.
  Letosni bambiriada mela natoli odpudivy podtitul- neco jako vsichni jsme rovnopravni, ze se to za akci pro deti uz ani povazovat nedalo.
  (Nic proti rovnopravnosti, ale dalo se to vyjadrit mnohem lepe- kdysi jsem organozovala po povodnich projekt vsichni jsme na jedne lodi a to je podle mne podstatne lepsi nazev)
  Jeste pred par lety jsem delala za DDM na bambiriade toho organizacniho poskoka v zlutem triku... No a po mych zkusenostech z minulych let(tedy vice minulych, na Vítkově jsem na ní nebyla ani jednou, lodičky jsme měli dokud byla na Střelečáku a na letné jsem byla jedno jako poskok a další rok jen za kamarádkou a obhlédnout) mi ta letosni prisla celkove slaba a nezajimava. Nejlepsi se mi zdal veliky lego koutek pro deti - tam byla zabava a nebyla fronta - narozdil od hrncirskych kruhu), pritel by jeste nejspis pridal mezi povedene strelbu ve stanu armady.

  superkarma: 0 28.05.2007, 20:48:58
 6. avatar
  [38] Lesana [*]

  Na Bambiriádě jsem nebyla, protože ve čtvrtek chtěli jít děti radši na skákací žirafu a v pátek až neděli jsme měli zajímavější program mimo Prahu (rozhodně ne teda pletí na zahrádce ). Až budu chtít dát dítě do nějaké pionýra/junáka/dětského oddílu nebo co já vím kam, poptám se rodičů starších dětí na osobní zkušenosti s konkrétním oddílem. Ostatně, už mám tip od tchyně a švagrové a myslím, že dobrý.

  superkarma: 0 28.05.2007, 20:42:33
 7. avatar
  [37] pajda [*]

  osobně ignoruji Bambiriádu z principu. Několik let se syn účastnil v rámci oddílu, ale pak jsme prošli park jako zájemci o umístění dítěte a byli jsme velmi mírně řečeno zklamaní. Většinou se totiž do oddílů nedalo přihlásit, ty lepší ani nedávaly adresy a hodně vedoucích nechtělo dítě, ale sponzory. Moje kamarádky, kterým jsem původně líšila Bambiriádu jako akci, kde se dají prohlédnout oodíly a vybrat ten nejlepší pro dítě, se mnou vesměs přestaly mluvit a nedivím se jim. Takže možná by to chtělo vrátit se k původnímu smyslu celé akce a ne ji zneužívat k žebrání...

  superkarma: 0 28.05.2007, 18:50:31
 8. [36] Bellana [*]

  Kamarád je organizátorem této akce. Jak už psala Eva Jedelská, není určená k tomu, aby se jednou za rok děti pobavily, ale aby si vyzkoušely různé aktivity, ke kterým se jinak nedostanou, protože rodiče přece vědí, že jejich děti by to nebavilo a vůbec jsou proti organizované zábavě . A pokud je něco zaujme, tak se mohou přihlásit do vybraného oddílu či kroužku (turistického, vodáckého, šachového, Pána jeskyně, jezdeckého, cyklistického, horolezeckého, návrhářství a vímjácoještě). A když je nic nezaujme, nikdo je do toho nenutí. Jsou i rodiče, kteří netuší, jaké aktivity se v jejich okolí provozují, pro tyto je to určeno. Osobně považuji za lepší, když je dítě třeba ve vodáckém oddílu, než když každý víkend jezdí plet zahrádku u chaty a grilovat v kruhu rodinném. Ale je to na každé rodině, co preferuje. Akce není pro tříleté děti místo pouti.

  superkarma: 0 28.05.2007, 18:30:55
 9. avatar
  [34] Rybulka [*]

  Alfová : Asi tak

  superkarma: 0 28.05.2007, 16:46:33

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [33] Alfová [*]

  co je komu do toho,co ignoruju a proč....

  superkarma: 0 28.05.2007, 16:44:50
 2. [32] Samík97 [*]

  U nás na vsi vymýšlejí mladé ženy vlastně pro svoje děti.Nese se ten zvyk generacemi /obec je trochu dotuje/ jako Svaz žen.Pokaždé se to snaží udělat trochu jinak, v jiném pohádkovém stylu, ale vždy je to o soutěžích a VŽDY může KAŽDÉ dítě vyhrát několik drobných cen.Když jsem já byla mladá maminka, pekly a zdobily jsme dětem perníčky.Co jsme si u toho užily legrace ! Akcí se taky účastní s dětmi spousta chalupářů a jsou nadšeni.Nebojí se pak přispět do pokladny a rádi se vrací.

  superkarma: 0 28.05.2007, 16:31:48
 3. avatar
  [31] polgara [*]

  Oprava: ...loni chodili...

  superkarma: 0 28.05.2007, 16:09:42
 4. avatar
  [30] polgara [*]

  Děti v tom správném věku mám, ale z duše nenávidím tyhle akce o hraní, radosti a veselí na povel. Jednak o víkendech přijíždí sousedé chalupáři s dětmi (bydlíme na vsi), takže naše zahrada se promění v malou školku čítající 5-9 dětí ve věku 2-11 let. A dokáží si vymyslet spoustu her. Třeba před měsícem strávili celou jednu sobotu vymýšlením divadelní hry. Trvala skoro hodinu a byla úžasná, jediné s čím sem jim pomohla bylo nakreslení jedné kulisy na staré prostěradlo.
  Ale abych se vrátila k Bambiriádě. Před dětmi jsem o ní nemluvila, neb jsem nebyla ochotná ji s nimi navštívit. Raději jsme šli s dětmi na procházku do lesa, kde to pro ně bylo zajímavější. Viděli jsme srnky, potkali lišku a dětisi prolezli každé místečko, kam jsme oni chodili na houby.
  A bylo to pro ně určitě mnohém lepší než davové šílenství někde ve městě.

  superkarma: 0 28.05.2007, 16:08:23
 5. avatar
  [29] Z_U_Z_U [*]

  Nebudete mi to věřit, ale nesnáším davy s malými dětmi. Mám skoro tříletého syna, který si dokáže postavit hlavu, blbnout, ale to, co předvádějí některé dětičky, mě přivádí do varu. Dneska jsem byla s naším hyperaktivním dráčetem na poště, při příchodu slušně pozdravil, zajímal se o všechno kolem, vyptával se, ale stál v klidu a čekal se mnou ve frontě. Pak dorazila maminka se zhruba stejně starým chlapečkem, bez pozdravu, dítko lítalo po celé poště, sebralo veškeré propisky, takže lidi neměli čím vypsat podací lístky, vráželo do lidí a ječelo jak když ho vraždí. K tomu jsem sice já a tuším že i spousta lidí kolem měli chuť, ale nikdo na něm kupodivu násilí nepáchal. Vzhledem k výskytu takovýhhle zlatíček se hromadných akcí nerada zůčastňuju, musela bych některé spratky utlouct

  superkarma: 0 28.05.2007, 15:21:18
 6. [28] a.... [*]

  Na týhle akci jsem byla před lety myslím tak 2-3x a teď už mám dítě přerostlý. Proto ji tedy ignoruji

  superkarma: 0 28.05.2007, 15:17:51
 7. [27] 7kraska [*]

  Je fakt, ze jsem to brala spis jako Matejskou...ale co ma clovek s detma porad vymyslet za program? Jsem vdecna na kazdou podobnou akci. A to chodime 3krat tydne na cviceni rodicu s detma...atd.

  superkarma: 0 28.05.2007, 15:17:47
 8. [25] gentiana [*]

  femme: cukrárna v Šumperku... na tu mám krásnou vzpomínku, protože to bylo jediné místo, kde se dala v sobotu odpoledne koupit flaška. Ale to je velmi mimo téma.

  superkarma: 0 28.05.2007, 15:05:01
 9. avatar
  [24] Kuře [*]

  Meander: SMRT SKÁKACÍM PYTLUM!!!!!

  superkarma: 0 28.05.2007, 15:00:11
 10. avatar
  [23] Kuře [*]

  Mno, dítě v tom správném věku mám, ale že bych byla ochotná se rozhodnout na základě téhle monstrakce? Pěkně si zvážím, co by mé dítko zajímalo, jestli jsem ochotná ho přepravovat na další akci (jasná odpověď - nejsem, páč to už třikrát týdně dělám a počtvrté bych to nepřekousla) a pak kouknu, co se nabízí. A když mám vybráno, tak se začnu ptát vedoucích. A pak maminek, co tam své potomky posílají. pravda, není to nejpohodlnější, ale zatím se mi to hódně vyplatilo.

  superkarma: 0 28.05.2007, 14:58:55
 11. avatar
  [22] Gabi [*]

  Meander: nenáviděla jsem skákat v pytlích a projevovat kolektivní radost.

  superkarma: 0 28.05.2007, 14:50:33
 12. avatar
  [21] Májík [*]

  Meander: kvůli tobě mám kafe na monitoru

  superkarma: 0 28.05.2007, 14:50:22
 13. avatar
  [20] Vivian [*]

  Protože nemám děti a sama jsem už na to asi stará, tak PROTO

  superkarma: 0 28.05.2007, 14:49:02
 14. [19] dkd [*]

  Nemám děti v tom správném věku, takže Bambiriáda mi už jaksi nehrozí. Netvrdím, že jsem v činnosti s dětmi nechala kus života, ale zrovna tuto neděli jsem strašila v Pohádkovém lese. A to tak dobře, že některá děťátka se i rozbrečela : -)))

  superkarma: 0 28.05.2007, 14:48:26
 15. avatar
  [18] Kelly [*]

  Meander 14:

  superkarma: 0 28.05.2007, 14:42:59
 16. [16] Rikina [*]

  gerda: akce pro děti jaksi musí vymýšlet a organizovat dospělí, to by snad samo o sobě až tak nevadilo. Ale tahle přehlídka... přesně jak je psáno pod článkem. Moc oficiální, a moc velkohubé propagace. Koukejte všichni, kolik toho děláme pro ty děti, žasněte a chvalte. A ještě i divný název.

  superkarma: 0 28.05.2007, 14:29:17
 17. [15] 7kraska [*]

  my byli s dcerou (2) na Bambiriade na Strelaku a Detskem ostrove v So i v Ne a dcera byla nadsena: z dreveneho domecku s okny a dvermi, kde porad mohla lezt dovnitr a ven, ze stanu s podsadou (totez), ze psu, co pomahaji zdravotne postizenym lidem a muzou se hladit, z parniku a z dalsich nekolika veci...jsem rada, ze jsme zase videli a zazili neco noveho...ale jinak nejsem schopna posoudit, jaky prinos ma ta akce...a bylo tam hnusne vedro a hodne lidi a ramus...a malo zachodu a kdyz uz, tak byly hrozne spinave

  superkarma: 0 28.05.2007, 14:27:52
 18. avatar
  [14] Meander [*]

  Mě by odpudilo to kolektivní nadšení. Takové to "Tak děti, a teď budeme všichni veselí, hraví, přátelští a šťastní, budeme pomáhat slabším, pouštěs starší sednou a zaskáčeme si vesele v pytlích - NEBO NA VÁS POŠLU BUBÁKA VY MALÍ SMRADI!"

  superkarma: 0 28.05.2007, 14:26:45
 19. avatar
  [13] gerda [*]

  Rikina: organizované veselí mi bylo protivné odjakživa. Není nad spontánnost, že?

  superkarma: 0 28.05.2007, 14:24:40
 20. avatar
  [12] gerda [*]

  Meander: to je tak, když akce pro děti vymýšlejí dospělí.

  superkarma: 0 28.05.2007, 14:23:28
 21. avatar
  [11] femme [*]

  Gabi: miluju frappé zvlášť dobré mají v Šumperku v jedné cukrárně, jak jsem měla minulý týden tu čest zjistit

  superkarma: 0 28.05.2007, 14:20:29
 22. [10] Rikina [*]

  "Pokud v názvu Bambiriáda slyšíte společný základ s italským slovem "bambini", což znamená děti, slyšíte správně. Bambiriáda by měla být opravdovým dětským happeningem s pestrými barvami i nápady, děním, kde vítězí smích a radost." - Konec citátu.


  V době, kdy se s tímhle začalo, byly už moje děti na podobné věci velké, naštěstí. Začalo se v r.1999, kdyby to někoho zajímalo.

  superkarma: 0 28.05.2007, 14:18:34
 23. avatar
  [8] Eliana [*]

  My jsme na tom byli kdysi v Hradci Kralove a byla to nuda, nezazivne pro deti, aspon tatkove si dali parase na stojaka a pivko

  superkarma: 0 28.05.2007, 14:15:05
 24. avatar
  [7] Kadla [*]

  V tom vedru jsme byli radši v lese, tam se dalo dýchat.

  superkarma: 0 28.05.2007, 14:10:51
 25. avatar
  [6] Meander [*]

  Ono to letošní motto taky moc důvěryhodně nepůsobí.

  superkarma: 0 28.05.2007, 14:10:17
 26. avatar
  [5] Gabi [*]

  Byla jsem kdysi s dětmi na Letný (výheň nesnesitelná) a včera na Střeláku a Dětským ostrově. Nejvíc děti zaujal parník a hřiště (což obojí můžeme absolvovat kdykoliv jindy). Osobně z duše nesnáším skautíky a pionýry, ale obětovala jsem se. měli tam slušný frappé za 22 Kč.

  superkarma: 0 28.05.2007, 14:06:22
 27. avatar
  [4] gerda [*]

  No ano holky, máte stoprocentní pravdu, já jsem tu akci úplně míjela a až otázka, proč ji ignoruji, mě vyprovokovala k zamyšlení: je to tím pitomým názvem. Člověk, který ho vymyslil, by zasluhoval nařezat. Je to jakési infantilní, nedůstojné, zdá se mi to vhodné nanejvýš pro dětičky předškolního věku. Já vím, že je malicherné zatracovat možná dobrou věc jen kvůli slovíčku, ale tím to přece všecko začíná?!

  superkarma: 0 28.05.2007, 14:05:09
 28. [3] Rikina [*]

  Hnusný název, a navíc, plno lidí sice nechá v činnosti s dětmi kus života, ale jaksi nemá zapotřebí takovou pompu kolem toho.

  superkarma: 0 28.05.2007, 13:59:00
 29. avatar
  [2] femme [*]

  proč? bo jsem tam byla minulý rok s vnoučaty a stálo to za dvě věci

  superkarma: 0 28.05.2007, 13:52:41
 30. avatar
  [1] Ťapina [*]

  Protože má neuvěřitelně odporný název Kdybych měla dítě, rozhodně bych se před ním snažila existenci této akce zatajit, co kdyby se mě někdo zeptal, kde jsme byli, a já to musela vyslovit?

  superkarma: 0 28.05.2007, 13:50:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme