Rodina

Proč fluorid ano? A proč poloha na zádech?

Proč Fluorid ano?

Fluorid je skutečně jedovatá látka. Ovšem mnoho látek i jedovatých může být v určitém malém množství velmi prospěšných. A naopak, co nemůže ublížit, ani nepomůže. Týká se to například většiny léků.

Jedovatost fluoridu byla v době reálného socialismu důvodem, proč se dobře zahájená kampaň proti kazivosti zubů, kdy děti ve školách dostávaly tyto tablety, zastavila. Mezitím většina zemí nynější evropské unie program rozvinula a po letech se dostavují výsledky. Kazivost zubů u dětí a dospělých, kteří užívali fluoridové tabletky již od kojeneckého věku v minimální dávce (100 až 500 násobně nižší, než je dávka způsobující příznaky lehké otravy) se tak rapidně snížila, že naši stomatologové začali bít na poplach, a prosadili doporučení podávat fluorid i u nás.

Proč poloha na zádech?

Doporučená poloha se týká novorozence a kojence, dokud se sám nepřetáčí. Pak mu samozřejmě nebráníme, aby spal, jak mu to vyhovuje. Statisticky lze doložit, že mezi kojenci, kteří zemřeli ve spánku za ,,nejasných okolností“ převažovala poloha na bříšku.
Svět se vyvíjí a medicína s ním. Zpočátku se poloze při úmrtí nevěnovala pozornost a teprve v posledních 5 letech se vztah mezi polohou a potížemi dítěte dostal do popředí zájmu.  

     
   
14.01.2004 - Těhotenství a porod - autor: MUDr. Martin Gregora

Komentáře:

 1. [26] onohlo [*]

  zajímavý článek

  superkarma: 0 20.03.2013, 11:40:46
 2. avatar
  [13] Ťapina [*]

  Zuzana: To je taky sporné. Já jsem v životě jeden rok ve školce spala po obědě a musela jsem si po obědě pěkně pod dohledem čistit zuby. A ten rok jsem měla kaz, jediný v životě. Předtím i potom jsem si čistila zuby jen dvakrát denně a s drhnutím to rozhodně nepřeháním

  superkarma: 0 14.01.2004, 11:32:19
 3. avatar
  [10] Žábina [*]

  Nikita: je pravda, že antibiotika kazí zuby, já jsem toho sama příkladem, ale nedávat mu je, když je doktor předepíše, to mě přijde jako pěkná pitomost ...

  superkarma: 0 14.01.2004, 10:48:40
 4. avatar
  [6] Charmed [*]

  MUDr. Martinu Gregorovi budu oponovat v tom, proč fluorid ano... v době, kdy jsem si čistila zuby zubní pastou obsahující fluor, jsem měla pokaždé, při návštěvě zubaře kaz. Pak jsem si přečetla pár článků o tom, jak to vlastně s tím fluorem je - nejen, co se týče zubů, ale i např. toho, když se přidává do vody. Už nějaký ten pátek používám zubní pastu bez fluoru a ještě jsem neměla kaz. Dodávám k tomu, že si zuby čistím stále stejně často a stejným způsobem a svoje stravovací návyky mám také v podstatě stále stejné... čím to tedy může být, že se mi zuby od té doby, co používám zubní pastu bez fluoru nekazí? Že by to byla jen shoda okolností?

  superkarma: 0 14.01.2004, 07:50:04
 5. avatar
  [2] Vivian [*]

  Hm, ale s tím, že "co nemůže ublížit, nepomůže" tedy nesouhlasím

  Ťapina: vitamín D se používá jako jed na krysy?? To slyším poprvé.
  btw.- některým doktorům by nestačilo ani sto let studia...

  superkarma: 0 14.01.2004, 00:41:18
 6. avatar
  [1] Ťapina [*]

  Jak jsem psala už u předchozího článku, fluorid se používá jako jed na krysy, ano. Stejně jako třeba vitamín D Každá mince má dvě strany a je lehké zalistovat slovníkem a najít tam jednu stránku věci, ale kdo chce najít obě a zjistit třeba i případné souvislosti s dalšími skutečnostmi, ten brzy pochopí, proč doktoři studují šest let

  superkarma: 0 14.01.2004, 00:09:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme