Už dnes „svatá Lucie noci upije a dne nepřidá“. Proč ale ve skutečnosti tato známá pranostika až tak neplatí a kdo vlastně ona vzpomínaná Lucie byla? Ač je církvemi oslavována, naše pramáti i jejich děti z ní měly celkem obavy…

Lucie pocházela ze Sicílie a byla dcerou zámožných rodičů. Není tak divu, že se kolem ní točili nápadníci. Mimo jiné i jeden pohanský aristokrat, kterému učarovaly její oči. Jenže ona se do vdávání nehrnula. Všechen svůj majetek i věno rozdala chudým. Jako křesťanka se rozhodla zůstat pannou a zachovat si mravní čistotu. A tak, aby si to ženich se svatbou rozmyslel, vypíchla si oči a nechala mu je poslat, když se mu tolik líbily. Dodnes proto bývá zobrazována s vlastníma očima na talíři a s palmovým listem jako znakem mučednictví. Tenhle plán jí ale nevyšel.

jlucie

Zdroj foto: Shutterstock

S Lucií nic nehnulo

Do druhého dne se totiž stal zázrak a panna Marie jí zase zrak vrátila. Údajně ji obdařila očima ještě krásnějšíma. I rozhněvaný nápadník se rozhodl konat. V té době byli křesťané ještě pronásledováni, a tak ji pohnal před soud a následně nechal odvézt do nevěstince. Na to ale nedošlo, pokořit se mu ji nepodařilo. Vojáci s Lucií nedokázali pohnout, stála na místě jako přikovaná. Marně se o to pokoušeli dokonce i párem volů, nezabralo ani lití horké pryskyřice na její kůži. Neudělala ani krok. A tak jí nakonec podřízli hrdlo mečem. To vše se událo kolem roku 304 a už na konci 6. století byla úcta k ní rozšířena v celé církvi.

O Lucii se někdy mluví také jako o Světlaně. Toto jméno je odvozeno od latinského lux, což v překladu znamená světlo. Také proto si nejmladší členky skautingu říkají světlušky. Právě svatá Lucie je totiž jejich patronkou.

Lidové tradice

Oslavy svaté Lucie patřily především ženám. Domy obcházely Lucky, vysoké postavy v bílém a s dlouhým nosem, které kontrolovaly hospodyně, zda nepracují. V tento den jim totiž bylo zapovězeno drát i příst. A kterou by Lucka přistihla, té by naplnila komínem světnici vřeteny, aby je do rána napředla. Jistotu ale nemohly mít ani ty ženy, které pověře nevěřily. Stavení obcházely sousedky a kontrolovaly se navzájem. A běda té, která den klidu nedodržovala. Veškerou dosavadní práci jí škodolibě zhatily.

peridrat

Zdroj foto: Shutterstock

Na pozoru se musely mít i děti. Tedy především ty zlobivé, které se o adventu nepostily. Rodiče je strašili tím, že za dveřmi obchází Lucka s nožem, a tím neposlušným ratolestem rozpáře břicha. Aby morbidní hrozbu přece jen trochu otupili, rozdávala ve skutečnosti Lucka hodným a modlícím se dětem dárky, zatímco zlobivým hrozila metlou.

Jak vznikla pranostika?

Pranostika o tom, že Lucie noci upije a dne nepřidá, skutečně znamenala, že se začíná krátit noc. Jenže to bylo ještě v dobách, kdy platil juliánský kalendář. Podle něho vycházel zimní slunovrat právě na 13. prosince. Jenže s příchodem toho přesnějšího, gregoriánského se začátek zimy posunul až na 21. prosince.

Ale abychom našim předkům tolik nekřivdili, podle odborníků měli přece jen v něčem pravdu. Stačí prý podívat se na západy a východy slunce. Na Lucii se čas jeho západu ustálí a tma se tak již neprodlužuje, naopak. Pár dní na to se noci pomalu krátí. Ráno na svatou Lucii oproti tomu vychází slunce i nadále stále později.

Čtěte také:

Reklama