Ratolest trucuje, pláče, buší do stolu, nebo se jednoduše zapře a nepomohou ani hračky či sliby modrého z nebe. Příčina nechutenství nemusí být jen v negativním postoji dítěte. U kojenců dochází  k nechutenství pro oslabený sací reflex nebo kvůli prořezávání zoubků.

Fyziologické faktory nechutenství jsou častou příčinou u dětí ve věku 1–6 let. Na sníženou chuť k jídlu je potřeba dítěmyslet v období zdravotních problémů – nechutenství je téměř vždy jejich průvodním jevem. Snížená chuť k jídlu bývá u dětí například při déletrvající horečce, rýmě, ale i infekci. Taktéž může být způsobena užíváním léků, protože u mnoha z nich je možným nežádoucím účinkem právě nechutenství, které u dětí často bývá mnohem intenzivnější než u dospělých. Velkým rizikem jsou také průjmy a zvracení, kdy dochází k významné ztrátě energie a zároveň ke sníženému příjmu stravy. Období po nemoci, která dětský organismus oslabila a způsobila dítěti menší chuť k jídlu, je také vhodným časem pro zvážení doplnění výživy. Kvalitní a vyvážená strava může pomoci dítěti nejen dohnat ztracenou váhu, ale i energii a urychlit rekonvalescenci.

Nechutenství může vzniknout i tehdy, když rodiče nechají dítě jíst často samotné, bez ostatních členů rodiny. Stejně tak negativně působí i to, pokud jej necháme jíst u televize. Nucení do jídla a kritika působí taktéž jako podnět, který vyvolává útlum chuti. Upevněním těchto zvyků a podnětů může dojít ke sníženému vylučování žaludečních šťáv, což dále snižuje chuť k jídlu, a vzniká tak začarovaný kruh. Výsledkem je dlouhodobé nechutenství, které nepříznivě ovlivňuje zdravý vývoj dítěte. Problémové jsou i vysoké letní teploty, kdy dítě odmítá přijímat plnohodnotnou stravu. Při těchto zmiňovaných situacích není potřeba dítě do jídla nutit. Je mnohem lepší jej nechat, ať začne jíst samo. Výjimku je nutné udělat tehdy, kdy jde o nechutenství způsobené nemocí, protože se až dvojnásobně zvyšuje potřeba energie. Ta je velmi důležitá nejen pro boj se samotnou nemocí (tělo vytváří mnoho protilátek, máme teploty a potíme se, zbavujeme se škodlivin apod.), ale i po nemoci, kdy dochází k regeneraci.

Období mezi 0-6 lety navíc vyžaduje vyšší příjem energie a bílkovin ve srovnání s dalšími věkovými etapami. Správné množství a složení výživy je důležité nejen pro tělesný, psychický a sociální vývoj dítěte, ale v tomto období také dochází k velmi důležitému rozvoji a navazování spojení v mozku. Nedostatečný nebo nesprávný příjem živin se tedy vždy negativně projeví ve všech těchto směrech.

V případě jakéhokoliv z výše uvedených důvodů nechutenství můžete na základě konzultace s pediatrem vyzkoušet nutriční drinky jako např.: Fortini, nebo jejich krémovou formu Fortini Creamy Fruit, které jsou určené pro děti. Ty je možné zakoupit volně ve většině lékáren nebo je pediatr může předepsat na základě vyhodnocení zdravotního stavu dítěte. Uvedené nutriční drinky nebo krémy jsou výživově plnohodnotné a obsahují všechny důležité živiny. Obě formy mohou být použity k doplnění běžné stravy. V případě závažných komplikací a po dohodě s pediatrem však mohou sloužit jako plnohodnotná náhrada běžné stravy.

dítě

Nutriční drinky pro děti jsou určené k popíjení, ale je možné z nich připravit i chutná jídla. Inspiraci naleznete na tomto odkazu: www.vyzivavnemoci.cz

Reklama