Bulvár

Proč česká police chrání nácky?


Už v článku o holokaustu, který jsem psala 18. 1., jsem se podivovala nad přinejmenším „zvláštním“ přístupem české justice a policie vůči lidem z nacionalistických stran a skupin, popírajících holocaust a genocidu za 2. světové války. Opět se to potvrdilo 21. ledna tohoto roku v Letech na Písecku, v místech bývalého pracovního nebo koncentračního tábora pro Romy, ať si jej každý nazývá, jak chce.

Národní strana bez ohlášení příslušným úřadům napochodovala na místo s českými vlajkami. Její představitelé pronesli projevy, kde zpochybnili historická fakta o sběrném táboře, kde zemřelo na 300 Romů a další byli odtud transportováni do Osvětimi. Podle Národní strany Romové v táboře umírali na nemoci, které si tam zavlekli, ovšem nemluvili o Romech, ale o cikánské špíně, další vulgarismy nelze publikovat.


Zaráží mne, že policisté nejenže nezasáhli, ale pro výtržnictví zadrželi romského aktivistu Markuse Papeho, který se účastnil povolené vzpomínkové akce Romů, která se konala na stejném místě. Čím se provinil? Slovně narušil akci nacionalistů výkřiky: „Pryč s nacismem“ a „Stop nacismu“. Nejdřív byl fyzicky napaden pořadatelem z Národní strany, poté předveden na policejní stanici. Policisté se k zadrženému dle jeho slov chovali slušně. Byl mu sdělen jeho přestupek, nakonec on sám podal trestní oznámení na Národní stranu.


Na jedné straně rasistické výkřiky, propagace nacismu, na straně druhé člověk, který nacismus odmítá a bojuje proti němu. Paradoxně je potrestána strana druhá. A není to zdaleka první případ. Akce nacionalistů se konají velmi často. Ať už demonstrace, vždy na rozdíl od výše zmíněné, řádně nahlášené a povolené, nebo koncerty skinheadských skupin, které se konají jako oslavy narozenin či svateb. U všech asistuje policie, často i těžkooděnci. Ne však proto, aby zasahovali proti otevřenému sympatizování s nacismem, ať už jde o hajlování, nacistické a rasistické projevy nebo texty písní, kde můžeme slyšet o jediné dobré rase – bílé.

Policie nezasahuje, připadá mi, že dělá skinům zadarmo ochranku. Sama říká, že situaci monitoruje. Když se podaří novinářům nebo aktivistům nesouhlasícím s projevy nacismu udělat záběry z koncertů – fotografie, video nebo zvukový záznam rasistických textů, policie si najednou není jistá autenticitou, musí nejdřív dát záznamy k posouzení znalcům. A tak celá kauza potichu vyšumí. Policie má klid.

Může se připravit na další akci, při které bude odvádět na své stanice lidi, kteří „porušují“ svým výtržnictvím zákony. Tím, že nesouhlasí s nacismem a fašismem, jejichž symboly bývají na těchto akcích otevřeně propagovány. Zadrženi a v lepším případě jen legitimováni přitom nejsou ti, kdo porušují zákon.
Ale ti, kteří proti jeho porušování protestují. Nicméně právo a výkonná moc stojí na straně opačné. Souhlasí snad česká policie a české soudy s nacismem?

Trestní zákon České republiky:

§ 260 zní: "Kdo podporuje nebo propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka nebo hlásá národnostní, rasovou, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let." (Kvalifikovaná skutková podstata zpřísňuje tresty na tři roky až osm let při spáchání činu tiskem, rozhlasem, televizí nebo jiným podobně účinným způsobem, při spáchání činu členem organizované skupiny nebo za stavu ohrožení státu nebo válečného stavu). Tento paragraf je však v dokončených trestních řízeních využíván pouze proti neonacistům.

§ 261a zakotvuje trestnost veřejného popírání, zpochybňování, schvalování nebo ospravedlňování nacistického nebo komunistického genocidia nebo jiných zločinů komunistů nebo nacistů proti lidskosti.


   
30.01.2006 - Společnost - autor: Míra Šindrbalová

Komentáře:

 1. avatar
  [19] carrom [*]

  Chápu, že v některých případech musí policie postupovat podle předpisů, ale taky vím o pár pleškách, který u policie teď sami dělaj a svý kamárády samozřejmě krejou...

  superkarma: 0 31.01.2006, 23:06:20
 2. avatar
  [18] Vivian [*]

  toper: pokud se chovají v mezích zákona, pak snad není co řešit...

  superkarma: 0 31.01.2006, 21:46:54
 3. avatar
  [15] Meander [*]

  Bába Bára: Trefa!

  superkarma: 0 30.01.2006, 22:51:02
 4. avatar
  [14] femme [*]

  možná by neškodilo vytvořit koncentrační tábor a navodit tam stejně podmínky, jako tam měli vězni a nahnat tam ty vyžraný holý lebky, který nevědí, co roupama

  superkarma: 0 30.01.2006, 19:56:30
 5. avatar
  [13] Vivian [*]

  Doporučuji http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/ nebo jakýkoli jiný obdobný zdroj informací - najděte si rozdíl mezi nacionalismem a nacismem (až to zní podobně, kupodivu to není totéž )
  Národní strana je nacionalistická, nikoli nacistická (stačí porovnat program NS s programem NSDAP )

  Tento článek je trochu hysterický. Oč kvalitnější by byl, kdybysTE měla, autorko Miro, při psaní trochu chladnější hlavu a místo emocí dala větší prostor faktům... (viz. přísp. 8 )

  superkarma: 0 30.01.2006, 17:57:32
 6. avatar
  [12] lilithheta [*]

  GiSt: Hele, je mi jedno, čeho je policajt přívržencem (klidně ať je přívržencem přátel Makové panenky), ale hlavně když se to nebude odrážet na jeho práci. Rozhodně mě děsí víc, když vidím, jak je policie zkorumpovaná (viz. Berdichův gang) anebo když znásilněné ženské řeknou, že si za to mohla sama, protože šla v noci městem, etc.

  superkarma: 0 30.01.2006, 17:31:44
 7. avatar
  [11] GiSt [*]

  Je pravda, že v mnoha zemích se odehrává obdobné. Právoplatně nahlášená a povolená demnostrace je chráněná policií, at to je od kterékoli organizace. To je demokracie, at už se nám to líbí, nebo ne. Ze ale často policie stojí opodál a neudělá pořádek když dojde k problémům, to se často vidělo v Německu. Bohužel je také pravda, že i mezi policií se nacházejí přívrženci té nacistické špíny. A právě oni,(náckové apod.) kteří druhým práva odpírají, anebo by odpírali kdyby měli moc, se chytají demokratických zákonů a využivají je.

  superkarma: 0 30.01.2006, 16:24:19
 8. avatar
  [10] breberka [*]

  Osobně si myslím, že policie u nás není pro pořádek, ale pro to, aby prali platy z našich daní a zasahovali jen tam a tehdy, když se jim to hodí

  superkarma: 0 30.01.2006, 16:08:00
 9. avatar
  [8] Bába Bára [*]

  Mira: Nejsem v žádném případě příznivec či obhájce neonacistů, ale velice mi vadí, když nějaký kolega - novinář se svém "svatém" nadšení" publikuje nepravdivé věci. Takže: Demonstrace Národní strany v Letech byla ohlášená a policisté postupovali v souladu s naším právním řádem, tedy chránili účastníky ohlášené demonstrace před narušiteli této akce. O "správnosti" demonstrace či našeho právního řádu můžeme pochybovat, ovšem pokud platí, policie se jím musí řídit - a dělat tedy přesně to, co v Letech udělala.
  Miro, velice se mi líbí, že na tenhle server přinášíte i jiná témata než děti, rodina, manžel... Ale dělejte to prosím profesionálně

  superkarma: 0 30.01.2006, 13:23:27
 10. avatar
  [7] lilithheta [*]

  A co jako měli dělat policajti s tím Markusem? Měli ho tam nechat, aby vyřvával nějaká hesla a akorát provokoval? Akorát by se to tam semlelo, tak tomu zabránili a jak se píše v článku. Na stanici pak na tu stranu podal trestní oznámení. Nedávno byl na centru článek, jak někde v Německu demonstrovala křesťanská mládež a nějací aktivisté tam rozdávali kondomy a rozdávali letáčky o bezpečném sexu - tak dostali po čuni (aktivisté od křesťanů). Provokovali, tak dostali, to samé by bylo s tím cikánem. A to by pak bylo keců, že policie včas nezasáhla.

  superkarma: 0 30.01.2006, 12:56:13
 11. avatar
  [6] kočanda [*]

  znám spoustu kluků,kteří vyměnili bombra za policejní uniformu...tak snad proto...při czechtechu policie udělala třetí světovou a o nic tam vlastně nešlo,kdežto skinhedské dýchánky pozoruje z povzdálí...jde z toho hrůza

  superkarma: 0 30.01.2006, 10:46:32
 12. avatar
  [3] Helik [*]

  oni se totiž i mezi policisty najdou náckové

  superkarma: 0 30.01.2006, 08:17:35
 13. [2] kat [*]

  a proč je v názvu police:?

  superkarma: 0 30.01.2006, 08:11:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme