Zdraví

Proč bychom měli znát výsledky laboratorních testů? Co nám to přinese?

Otázky, které v poslední době hýbou světem. Doba se mění a pro mnohé z nás už není lékař „pánbůh“, který nám sdělí diagnózu, a my pasivně přijmeme léčbu, bereme prášky a chodíme na kontroly.  Tedy v tom lepším případě.

Jsme vzdělanější, žijeme ve věku informačních technologií, a touha vědět víc a rozumět je pro nás lépe dosažitelná. A to se týká i zdravotní péče, do které chceme zasahovat a spolurozhodovat o jejím průběhu. Ale tady mnohdy narážíme. Nejen na postoj samotných lékařů, ale především na naše limity.

sun

Chceme být lékaři partnerem?

Model lékařské péče, který vyžaduje od pacienta pasivní poslušnost, je na ústupu. Vyhodnocení mnoha pacientských studií ukázalo, že do roku 2000 chtělo být do procesu rozhodování zahrnuto jen 50 % pacientů, ale po roce 2000 už 71 % a jejich počet stále stoupá. Pacienti chtějí vědět, jaké testy jim lékař předepsal, jaké jsou výsledky a jaký mají vliv na jejich zdraví. To však vyžaduje od pacientů jistou dávku zdravotní gramotnosti a od lékařů ochotu a čas vše potřebné vysvětlovat.

Výhody partnerství

Představte si, že vám lékař doporučí upravit stravovací režim, abyste snížili hladinu cholesterolu a nedostali infarkt. Vyslechnete si ho a pomyslíte si, že cholesterol má zvýšený kdekdo a klidně si žije dál. Pokud však dostanete důkladné vysvětlení, jak infarkt vzniká, jaké riziko hrozí konkrétně vám, domluvíte se s lékařem na postupných krocích a při další kontrole budete o nich informovat, tak potom máte velkou šanci infarktu se vyhnout. Máte-li více informací, umožňuje vám to přijmout aktivní roli a vaše léčba bude mnohem úspěšnější.

Dodržování dohody mezi pacientem a lékařem má vliv na dřívější návrat pacienta do práce, ale i na snížení nákladů na léčbu.

 

Máme právo volby

Ing. Lenka Nováková, koordinátorka informačního projektu LabTestOnline, shrnula poznatky ze zdravotnické konference na téma spojení pacientů s laboratorní medicínou: „Stoupá počet lidí, kteří potřebují porozumět testování a potřebují mít ke svým testům přístup. Pokud jim bude poskytnut, měly by být splněny tyto podmínky:

 • Pacient má právo zvolit si, zda bude seznámen se všemi výsledky testů.
 • K výsledkům testů musí dostat i jejich interpretaci (ideálně standardizovanou, stručnou a případně s odkazem na důvěryhodný zdroj informací).
 • Vždy musí dostat příležitost promluvit si s lékařem.

V případě, že bude pacient odmítnut, nebo se bude cítit lékařem nepochopen, může se obrátit tam, kde mu pocit bezpečí nabídnou. Záchranou se stává alternativní testování, za které mnohdy utratí velké peníze, ale stanovení diagnózy mu to stejně nepřinese.“

 

Proč tedy znát výsledky laboratorních testů?

Zdravotní gramotnost je úkol číslo jedna. Když chceme znát, tak se vzděláváme, rozumíme, jsme sebevědomější a poznání umíme využít ke svému prospěchu. Naše spolupráce s lékařem je pak založená na partnerství, naše uzdravování je rychlejší a naše radost ze života je mnohonásobně větší.

Podle EU statistik jen z 20 % lidí rozumí, co jim lékař říká. Pomoci může informační portál www.laboratornitesty.cz , kde jsou důkladně popsána laboratorní vyšetření, jak se jejich výsledky využívají a jak se odhalená onemocnění projevují.

   
22.02.2016 - Nemoci - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [3] vladka321 [*]

  Lídy — #2Tento problém jsem měla se synem, nebylo moci se přes lékaře dostat k jinému specialistovi, nesměla jsem vzít syna na revers z nemocnice - vyhrožovali mi, že by mu opatřili po dobu trvání hospitalizace opatrovníka a já bych neměla na syna po tuto dobu jakéhokoli práva. Psala jsem na kliniku, kde byl v dlouhodobé péči, kontaktovala primáře, ale dokud syn nebyl propuštěn nebylo moci ho na kliniku dostat, nebylo možno dostat k němu specialistu z oné kliniky, poněvadž to prostě nemocnice nedovolila. Co bylo platno, že tam měl veškěrou dokumentaci, znali jeho stav, jeho trápení. V akutním stavu byl převezen do oblastní nemocnice a nezmohla jsem nic. Mohla jsem si stěžovat a trpět jak zvíře, když jsem viděla co s ním dělají, jak ho testují. Totální bezmoc, to naše zdravotnictví...

  superkarma: 0 22.02.2016, 22:01:01
 2. avatar
  [2] Lídy [*]

  Chtěla jsem znát výsledky testů, ale lékař mi je odmítl sdělit. Chce o všem rozhodovat sám a když mám nějaký názor, je zle. Snaha o výměnu lékaře je marná - není za koho měnit...

  1. na komentář reaguje vladka321 — #3
  superkarma: 0 22.02.2016, 20:12:36
 3. [1] bobani [*]

  Sml67

  superkarma: 0 22.02.2016, 17:42:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme