Vztahy

Proč a komu pomáhám...

Nevím, jak vás, ale mě vždycky, když se začnou doopravdy blížit Vánoce, přepadne taková zvláštní nálada.

Předesílám, že nepatřím k žádné církvi, na náboženství jsem nechodila a „správně“ pomodlit se taky neumím. Jen ta nálada se dostavuje s železnou pravidelností, rok co rok, advent co advent, ať dělám co dělám.
A jak se vlastně projevuje? Najednou mi přestane vadit, že dny jsou krátké, přesně si vybavuji vánoční vůni, i když se právě kolem mne neline. Představuji si, jak ve všech domovech zavládne aspoň na jediný večer láska, klid a bezpečí - i když vím, že opravdu všude to tak, bohužel, není...

Jak si tak trochu lebedím v předvánoční vlídné melancholii, mám i větší sklony k páchání dobrých skutků. A že příležitostí k jejich uskutečnění je nejen v této roční době víc než dost! Proto jsem taky ještě pečlivěji než obvykle pročetla nejnovější číslo Nového Prostoru, časopisu, který se snažím kupovat pravidelně a jehož obsah je pro mě většinou zajímavější než „zaručené rady Jak ho svést“ v časopisech pro ženy.

Je možné, že všichni tenhle časopis neznáte, proto se vám ho pokusím trochu přiblížit.

„Časopis Nový Prostor vychází od prosince roku 1999. O. s. Nový Prostor je nezisková organizace, která pomáhá lidem bez přístřeší v krizové životní situaci. Pomocí pouličního prodeje týdeníku nabízí lidem v tísni možnost získat základní prostředky.“ Tolik z tiráže.

Někdo si možná pomyslí, proč podporovat ty nechutné bezdomovce, a já si netroufám nikoho za jeho názor soudit. Chápu to. Jenže sama jsem taková povaha, že nakonec podlehnu a řeknu si, že těch 25 korun týdně ještě postrádat můžu. A věřte - nikdy jsem nelitovala.
Není to ani komerční magazín, ani investigativní týdeník, který rozebírá a komentuje nepravosti „těch nahoře“. Je to časopis k zamyšlení, abych tak řekla, časopis, který mi připomíná, že moje starosti jsou malicherné ve srovnání se starostmi jiných lidí. Spousty jiných lidí...
A sympatické mi na něm je i to, že mi tuhle prostou pravdu připomíná, aniž by přitom karatelsky zdvihal prst, navíc vtipně a s možností okamžitě reagovat prostřednictvím SMS.

A s mou vánoční náladou to souvisí ještě o trochu víc. V předposledním čísle jsem se totiž dočetla, že zakoupením následujícího vánočního speciálu, mohu přispět desetikorunou na pomoc fondu Unicef. Stačí jen poslat redakci nebo předat „svému“ prodejci kupón, na němž se označí jeden z představených projektů.
A zde mi dovolte opět citovat: „Budete si sami z nich vybírat, který nakonec obdrží částku, kterou spolu nahromadíme. Tisknout se má 50 000 výtisků. Z každého z nich, který se prodá za 50,- Kč, patří 10,- Kč sbírce UNICEF, zbytek částky se tradičně rozdělí mezi prodejce a produkci NP. Znamená to, že můžeme dát dohromady za 30 dní částku až 500 tisíc korun.“

O jaké projekty vlastně jde? Třeba Souk (8 let) a Chane (4,5) z Laosu jsou sourozenci, kteří celý den shánějí peníze, nejčastěji žebráním na hlavním náměstí a na tržišti. Jejich matka je závislá na opiu. Chane nepoznala jiný „domov“ než lavičku na autobusovém nádraží. Carolina (13) z Venezuely chce být právničkou a pracovat jako „defensoria“ - právnička pro chudé, aby jednou pomohla těm, kteří se sami práva domoci neumějí. Dolly (16) z Bangladéše je zohyzděná kyselinou. V její zemi muži útočí na ženy, kterým chtějí navždy znemožnit, aby se někomu mohly líbit.

Stačí? Vím, že tohle všechno se děje někde daleko, ale rozhodla jsem pro tuhle formu pomoci, protože bude vlastně dvojí: lidem žijícím tady i tam. A víte, že ve vánočním speciálu jsem našla zajímavý recept na orientální cukroví? A sváteční program televizních pohádek? Sloupek pedagoga Fakulty sociálních věd v oboru mediální studia a New York University v Praze Jana Jiráka je ovšem v každém čísle. A křížovka taky ;-)

Jedna žena-in  

         
   
15.12.2003 - Láska a vztahy - autor: Lhasa

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [88] Lhasa [*]

  Vodník:

  superkarma: 0 19.12.2003, 07:53:58
 2. avatar
  [86] Dudlajlama [*]

  Drahuska,

  superkarma: 0 17.12.2003, 18:52:38
 3. avatar
  [85] Lhasa [*]

  Drahuška: Jen houšť

  superkarma: 0 17.12.2003, 14:10:08
 4. avatar
  [84] Drahuška [*]

  Tak už jsem si na internetu našla adresy v rámci Slezské diakonie a opavské charity, u nás v azylovém domě chtějí jen obuv, ošacení prý mají dost.

  Myslím že docela dobrý nápad je také nakupování výrobků z chráněných dílen (svíčky, obrázky, malované hedvábí, keramika) - milé vánoční dárky.

  superkarma: 0 17.12.2003, 13:45:23
 5. avatar
  [83] Lhasa [*]

  Capelucita: Já teda Španělsko nijak důvěrně neznám, ještě jsem tam nebyla, ale napadlo mě, že tamní všeobecná náklonnost k charitě může být daná docela vysokou religiozitou... Nebo jsem vedle?

  superkarma: 0 17.12.2003, 12:08:30
 6. avatar
  [82] Dudlajlama [*]

  Capelucita, v Kanade je taky spousta charitativnich organizaci, bohuzel taky spousta bezdomovcu, stahuji se sem na zapadni pobrezi, protoze tu v zime nejsou az tak krute mrazy, takze treba ve Vancouveru je to dost sila. Maji snad narok na nejake jidlo denne, nocleh ale na vsechny urcite nevybyde a tak vidis klasicke pripady v krabicich, jakychsi stanech atd. Ne vzdycky jsou to ale fetaci, vidis i stare lidi. Smutne, nemit domov, co?

  superkarma: 0 17.12.2003, 07:24:51
 7. avatar
  [80] Drahuška [*]

  Nikdy jsem o tom časopise neslyšela ani jsem ho neviděla. A tak jsem včera alespoň pomohla jednomu slepci přejít frekventovanou silnici a taky jsem poslala pár peněz na boj proti rakovině prsu a pro sdružení umělců malujících ústy a nohama. U nás na malém městě jsou k vidění bezdomovci-humusáci-feťáci, stále jedna a tatáž parta. A tak bych ráda, kdyby mi někdo mohl poskytnout adresu na nějakou charitu nebo armádu spásy, nejlépe na sev. Moravě, kam bych mohla poslat třeba oblečení, drogerii apod., jelikož tady chtějí jen hotovost. Díky.

  superkarma: 0 16.12.2003, 15:04:55
 8. avatar
  [79] Lhasa [*]

  Capelucita: To je moc hezký
  Galadriel 71: To bych mohla rovnou podepsat
  abru: S tím blahoskolnným kupováním Nového Prostoru... Víš, taky si myslím, že spousta bezdomovců je v tom nevinně, prostě je potkalo několik osudově nepříznivých okolností najednou a zůstali na ulici. Stejně jako ty si myslím, že by se to stávat prostě nemělo. Ale jelikož já sama to nezměním a někteří z nich se snaží dostat zpátky mezi "normální" lidi, snažím se jím v tom pomoct aspoň touhle blahosklonností, jak ty říkáš.

  superkarma: 0 16.12.2003, 12:17:36
 9. avatar
  [76] Dudlajlama [*]

  Abru, ty se taky mej .

  superkarma: 0 16.12.2003, 03:09:07
 10. avatar
  [75] Vivian [*]

  Škoda, že takováhle nálada "přepadne" spoustu lidí jen na Vánoce... No, ale aspoň to.
  Když se máme dobře, chceme, aby z toho něco měli i ostatní. Nejen na Vánoce...

  (Nový prostor jsem si několikrát koupila a musím říct, že mě opravdu dost mile překvapil, je to opravdu zajímavé čtení, nevynechala jsem ani jediný článek. Opravdu o několik tříd výš než spousta společenských časopisů, pro něž jsou tato témata většinou na okraji zájmu.)

  superkarma: 0 16.12.2003, 00:06:28
 11. avatar
  [74] abru [*]

  Galadriel: No taky na to celý život vzpomínal, to víš, byl tenkrát mladý, babička s dětma daleko, asi si to dost užil. Co doma babička zatím nevím.
  Ale nemysli si, že neznám nikoho, kdo by první republiku opěvoval, od tchánů to mám na talíři denně. Tchán z rodiny celkem bohatého podnikatele, život strávený na tenisových dvorcích mezi zlatou mládeží, na gymnáziu a vysoké, tchyně z rodiny státního úředníka pdo penzí. Ovšem tchán skončil jako vysokoškolák v koncentráku, o dalších osudech, které s ním zamávaly, se ani nebudu šířit. Takže ten život se opravdu mele všelijak, ale je dobře to vědět.
  Ale o tom, komu dát jaké peníze a na co to použije, to jsem zase já nepsala. Tak díky, měj se fajn.

  superkarma: 0 15.12.2003, 21:11:15
 12. avatar
  [73] Dudlajlama [*]

  Abru, no vidis, alespon se deda podival do Recka .
  Asi byl taky velky rozdil zit v prumyslovem meste a na vesnicich, nevim, treba to bude tim, ze babicka strasne zboznovala pana Masaryka, on jel jednou kolem ni ve Stromovce na koni a smeknul pred ni , a tak nebyla objektivni . Jinak, jeste k tem darovanym penezum.... kdyz dam bezdomovci nebo diteti uteklemu z domova (tech je tu strasne moc) nejaky peniz, necinim si narok na regulaci, jak by s nim mel nalozit. Pokud kouri a zrovna ta cigareta mu udela radost, tak proc ne, je to jeho rozhodnuti. Oni uz tolik tech ostatnich radosti asi nemaji .

  superkarma: 0 15.12.2003, 20:14:29
 13. avatar
  [72] abru [*]

  Dík Galadriel, na tu první republiku má každý zřejmě vzpomínky, podle toho jak to tehdy cítil a kolik mu bylo. Jak bychom se v té době cítili my, to už se asi nedozvíme. Moje oba rodiče a i babičky a dědové zřejmě zažili nezaměstnanost a bídu, kterou prostě nemohli ovlivnit, a to jel děda třeba i pracovat do Řecka, aby měl práci. A protože se jim po válce žilo evidentně líp, i když taky nijak skvěle ve srovnání s dnešními měřítky, ale měli alespoň jistou práci, tak ji prostě tak nechválili. Ale to nic, sama nevím, proč jsem se tak rozepsala. Prostě občas mi to nedá, a přemýšlím o věcech a snažím si je srovnat v hlavě, i když svět stejně žádnou logiku nemá.

  superkarma: 0 15.12.2003, 19:48:32
 14. avatar
  [71] Dudlajlama [*]

  Musim se Abru trochu zastat, ja to citim podobne. Je mi srdecne jedno, jestli ma nekdo palace a superauta, lip se mne ale zije a citi, kdyz se ma i "normalni lid" snesitelne. Toto socialni citeni me neopousti ani na dovolenych, kdy clovek vyleze z luxusniho resortu a vidi kolem chatrce, bidu, svrab a nestovice a ja nevim, co s tim. V tech nejvyspelejsich statech je silna hlavne stredni trida, kde je nejsirsi spekrum obyvatel. Pak jsou extremy obema smery. Nevsimla jsem si ale, ze by napr. v Holandsku, ktere dost dobre znam, byla jakakoliv nevrazivost proti tem "silene bohatym", proste se lidi maji dobre a nemaji zajem smejdit nekde smerem nahoru, kdo ma vic a zavidet. To je pro me idealni stav, rikam pro me osobne, kazdy ma pravo si myslet co chce. Na druhou stranu, jeste k te prvni republice...moje babicka s dedou, kteri zazili jak ji, valku a totalitu, na tu prvni republiku nedali dopustit, prestoze nebyli zadni bohaci a zlili velice skromne.

  superkarma: 0 15.12.2003, 19:26:40
 15. avatar
  [70] abru [*]

  Vlastně jsme zapomněly na původ té diskuze, a to jsou ti bezdomovci. Prostě mě štve, že u nás jsou, nedovedla jsem si představit, že v téhle zemi někdy ještě budou. Potkávám je na každém kroku, jak v Praze tak třeba u nás v Č.B. A nejen se válet po nádražích a opilé, třeba i střízlivé, smutné oči, v ošuntělých hadrech, žebrají o peníze před obchoďákem, někdy zřejmě i kradou, asi i podle povahy a otrlosti a délky trvání. Taky třeba před barákem charity, čistě oblečené, ale vyřazené z normální společnosti. Proč jsou vlastně vyřazení? Co provedli? Provedli fakt něco nebo měli jen smůlu? Proč se stali občany jiné kategorie, od kterých blahosklonně kupujeme Nový Prostor, abychom jim jako pomohli?

  superkarma: 0 15.12.2003, 18:17:05

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [67] pajda [*]

  abru: mám ve Švédsku dost známých, a pokud o tom vím, mají opravdu vysoké daně, ale mají i silné odbory, které zajišťují sociální rovnost...a mají i spočítané, že se jim vyplatí dát víc do daní, ale nemít např. problémy s migrací - pokud se někdo musí stěhovat za prací a v důsledku toho se mu zhorší soviální situace, je tam normální, že se rozdíly dorovnají...a podobně. Na druhou stranu se našemu kamarádovi (a ten tam má dost vysoké postavení) vyplatilo zaplatit mamince letadlo a nechat ji operovat u nás na Bulovce...

  superkarma: 0 15.12.2003, 17:27:25
 2. avatar
  [66] Křečkomyš [*]

  medved: A s tím vystudováním také nemohu úplně souhlasit. Opravdu velmi záleží na tom, kde se narodíš. Pokud tě rodiče od malička podporují, věří ti a jsou ochotni ti alespoň ze začátku pomáhat, máš úplně jiné možnosti než osoba, která toto zázemí nemá. Přidej si k tomu třeba to bydliště v blbém regionu, čtyři hodiny dojíždění, a zkus si dálkově vystudovat...

  superkarma: 0 15.12.2003, 16:33:31
 3. avatar
  [65] Křečkomyš [*]

  medved: Taky jsem nenáviděla vět typu : no jo, vy Pražáci...
  Jenomže jsem se po svatbě odstěhovala za Prahu (na nic jiného hypotéka nestačila), a věř mi, že v našem regionu je to s prací opravdu bídné. Nezbývá mi než dojíždět skoro dvě hodiny tam a dvě hodiny zpátky. Dneska chápu nářky mimopražských. A když mi někdo začne fňukat, že musí do zaměstnání jezdit přes celou Prahu, například hodinu (!), tak bych mu jednu... Strašně ráda bych se do Prahy vrátila a teprve teď vidím, jak to mají Pražáci skutečně v mnohém lehčí.

  superkarma: 0 15.12.2003, 16:30:58
 4. avatar
  [64] medved [*]

  gabbinka: uprimne...i dneska plati, ze remeslo ma zlate dno...kamarad neni moc "chytry" jak ty rikas...ale z oprav televizi v pohode uzivi zenu a dve pubertalni dcery, maji byt, auto, chatu...rozhodne zadna bida...spis kdyz je treba nekdo postizeny nebo tak neco...to je opravdu problem, protoze muze delat jen malo veci...tam ma stat zasahovat...ale ze by dorovnaval prijmy podle toho kdo dostal od panaboha nadeleno hodne a kdo malo ?

  superkarma: 0 15.12.2003, 16:15:29
 5. avatar
  [62] abru [*]

  Eva_Fl:
  Já jsem neříkala, že se v Americe nejde stát bezdomovcem, vzpomínám si dokonce z nějakého seriálu, že tam bezdomovci obsazují domy určené ke zbourání a prohledávají popelnice. Ale to je už i u nás. Ale četla jsem kdysi kdesi jednu věc, možná to není pravda, že prostě když tě někdo zaměstná, musí ti dát takový minimální plat, že to snad stačí aspoň na chudé ubytování a stravu. Ale ti bezdomovci mi v tom nějak haprují, takže jsem to asi špatně pochopila.

  superkarma: 0 15.12.2003, 15:56:57
 6. avatar
  [61] abru [*]

  medved:
  No to je to, co se ti pořád snažím vysvětlit. Že to u nás není definitivní, ale pozůstatky minulého režimu, které se stát pokouší neustále odbourávat. Libča, která žije v bývalé NDR, už to prostě pocítila natvrdo.

  superkarma: 0 15.12.2003, 15:50:31
 7. avatar
  [60] abru [*]

  Meryl:
  Moje dcera taky vystudovala,i syn studuje, dokonce jsem jim vydělala skoro každý rok i na to moře a hory, na jazyky a různé kroužky, ani jsme nemuseli jíst krupičnou kaši. Vím, že tys to měla určitě mnohem těžší. Jenom tím chci říct, že nejsem závistivec, a že jsem si v 90. letech určitě mohla dopřát víc než v 80. Ovšem to vzdělání zatím měla vlastně pořád ještě zadarmo, kromě toho, co to stálo nás. Je mladá, i její manžel, mají výborné zaměstnání v Praze a všechny šance před sebou. Teď ovšem nastupuje na mateřskou, pak zřejmě chce na další, a dál už jim přeju jenom hodně štěstí. Pro mladé, vzdělané, chytré a ambiciózní a bezdětné jsou obzvlášť v Praze podmínky fakt výborné.

  superkarma: 0 15.12.2003, 15:48:47
 8. avatar
  [59] abru [*]

  medved:
  Tím prostředím jsem myslela samozřejmě prostředí za první republiky, ne teď, to co je teď tady, to jsou jsou přece přežité výhody minulého režimu, které se poslanci pokoušejí každý rok konečně odbourat. Myslela jsem tím, že bych se nerada dožila návratu do poměrů první republiky, kdy konkrétně můj otec a mnozí jeho vrstevníci ze stejné sociální skupiny (syn brusiče skla, který byl občas ve 30. letech bez práce) prostě neměli šanci vystudovat třeba práva, která si moc přál. Jenom proto, že se narodil do určité sociální vrstvy, a to ještě naštěstí ne nejchudší. Já vím, že se to některým za určitých okolností a neúměrné dřiny třeba povedlo, ale to byly výjimky. Měl vyhlídky se stát zase jen sklářem, jako i jeho bratři a jako by byly zřejmě i jejich děti, kdyby se nezměnily poměry. A stali se skláři a dobrými, on vystudoval potom. A já jsem díky změně poměrů prostě šanci vystudovat měla (nebyla jsem v KSČ).

  superkarma: 0 15.12.2003, 15:36:52
 9. avatar
  [58] medved [*]

  abru: ja mam stejne porad pocit, ze pokud je nejaky stat socialne smirlivy, tak je to CR
  zeptej se treba Libci jak je to v Nemecku s materskou, nemocenskou atd...tady se na to nadava, ale mame to v porovnani s Nemeckem vlastne v pohode...a tebou propagovane Svedsko svuj stedry socialni system taky hodne oklestuje, protoze to proste neutahnou ...takze chtit, aby to utahla ta nase mala chuda zeme je vic nez iluzorni

  superkarma: 0 15.12.2003, 15:31:33
 10. avatar
  [56] abru [*]

  medved: Ještě bych asi měla neco dodat, je to možná už od věci a tématu, ale třeba v Rakousku a v Německu kladou už desítky let velkou váhu na takzvaný sociální smír, prostě pochopili, že určitá sociální rovnováha a sociální jistota ve společnosti zaručuje stabilitu společnosti. Začíná to tam teď taky trochu haprovat, jak se jim už hospodářsky tak nedaří jako dřív, což je samozřejmě čajíček proti nám, ale asi věděli, proč jim na tom tak záleží a proč je to tak důležité, dokonce se tím vždycky chlubili. A rozhodně to nejsou žádní závistiví čecháčci.

  superkarma: 0 15.12.2003, 15:25:25
 11. avatar
  [55] medved [*]

  abru: asi uplne nechapu co myslis tim prostredim...protoze napriklad vzdelani (vcetne vysokoskolskeho) je u nas zdarma...vim, ze i tohle studium zadarmo neco stoji, ale kdo je sikovny a opravdu chce, tak se dokaze na studiich uzivit
  je mi jasne ze obcas ani premira snahy nestaci a clovek dopadne proste vinou okolnosti nedobre...ale kdyz vidim sve spoluzaky jak sedi s rukama v kline v regionu s obrovskou nezamestnanosti a narikaji pripadne vedou reci typu...no jooo , vy prazace ...tak bych ...

  superkarma: 0 15.12.2003, 15:24:21
 12. avatar
  [54] abru [*]

  medved: No, tak to jsi pochopila úplně špatně, asi to nedovedu dobře vysvětlit, jak to myslím, ale s čecháčkovstvím to nemá vůbec nic společného ani se závistí a zapšklostí. Spíš s právem každého člověka na důstojný život, nerada bych zažila na vlastní kůži třeba poměry první republiky, které znám naštěstí jen z vyprávění. Ale to černobílé, jak uvádíš ty, buď jsi šikovný a máš, nebo jsi neschopný lajdák a trouba a tedy nemáš a závidíš, tak to v životě taky nechodí, to se nám jen snaží namluvit, a na vás mladé to platí. Já už mám určité zkušenosti, měla jsem možnost se leckde porozhlédnout a už to tak jednoznačně prostě nevidím. Víš, ono taky třeba vždycky záleželo, tedy kdysi, do jakých poměrů se narodíš, a to už vůbec nebyla tvoje zásluha, a pravda, někomu se podařilo se z toho vyhrabat při určité přízni a souhře osudu, ale většině zůstal tenhle úděl do smrti.A ta bezmocnost se vyhrabat, protože třeba nemáš na start nebo na studium nebo na cokoliv důležitého, to nevytváří dobré klima ve společnosti. A myslím, že třeba přinejmenším v Německu nebo v Rakousku, nebo třeba v těch zmíněných severských zemích už to tak propastné přece jen není, aspoň se domnívám.A přestože jsou tam zřejmě dobré sociální podpory, je tam spousta lidí nešťastných jenom proto, že nemá práci. A tu nemají proto, že jsou blbí, líní nebo neschopní. Prostě se podnik dostal do konkurzu a hotovo. A měla jsem možnost nahlédnout i do té druhé skupiny, kteří jak vy říkáte, se hodně nadřou, aby vydělali. Tak ani ta dřina nebyla za určitých okolností zárukou úspěchu, bez své viny třeba zkrachovali, nemluvě o tom, že jich na to dost doplatilo svým zdravím, protože to rozhodně neznamená pracovat 8 nebo 9 hodin denně. Atakdále, neboj, nejsem závistivá, pracuji od roku 1990 jako samostatná podnikatelka, a co si nevydělám, to nemám. Ale to ještě neznamená, že nemůžu mít sociální cítění, které se neprojevuje jen tím, že občas obětuju pár korun na charitu a ješrě si k tomu tleskám.

  superkarma: 0 15.12.2003, 15:08:43
 13. avatar
  [53] sunnynka [*]

  medved: nedávno jsem v MF četla článek o tom, že podnikatelé a jiní vysoce postavení manažeři jsou u našeho národa mezi nejméně oblíbenými Že když má někdo hodně peněz, tak si automaticky každý myslí, že je někde ukradl nebo nějak jinak nepoctivě "vydělal". To, že hodně z těch co vydělávají hromadu peněz, se taky hodně dřou a něco umí, si většina lidí nepřipoustí

  superkarma: 0 15.12.2003, 14:20:10
 14. avatar
  [52] medved [*]

  abru: tak tahle tvoje veta me dostala Přesto bych ráda žila ve společnosti bez propastných rozdílů mezi bohatými a chudými, myslím, že to nevytváří dobré klima.
  proc bys jako nechtela, aby si nekdo sikovny vydelal more penez ????? beru, ze stat by se mel postarat, aby mu lide neumirali hlady na ulici, beru, ze urcita zakladni mira zdravotni pece by mela byt dostupna pro vsechny...ale tohle je trochu moc ...tezce mi to zavani takovym tim cechackovskym ....kde ten hajzl na takovej barak nakrad ...mas pravdu ze to nevytvari dobre klima, ale neni to zadny prirodni zakon, je to dane jen ceskou sapsklosti a zavisti...a ja strasne moc doufam, ze dalsi generace uz si ji do zivota ponesou mnohem min nez my, odkojeni totalitou

  superkarma: 0 15.12.2003, 14:06:50
 15. avatar
  [51] Lhasa [*]

  werka: Kupovávala jsem NP u Delvity na Letné. Ale "můj" prodejce už tam není a místo něj je tam někdo podobný, o kom píšeš Teď kupuju na Hradčanské.
  Dá se jim poslat SMS nebo mail do redakce v případě, že něco takovýho zjistíš, jenže já bych se cítila jako žalobníček Tak si myslím, že když víc lidí přestane u takového prodejce NP kupovat, že se buď chytne za nos, nebo... konec konců to bude "žalovat" někdo jiný

  superkarma: 0 15.12.2003, 13:31:55
 16. avatar
  [50] Lhasa [*]

  Moc děkuju za VŠECHNY reakce Jenom se pokusím dovysvětlit, co se do článku nevešlo a co jsem nevěděla neznajíc vaše názory Vím, že pomoci se dá jinde, jinak, jiným... Všechny (žijící v ČR) víme, o co jde, když se řekne Adventní koncert... Všechny víme, že je možné pomoci dětem v DD, v nemocnicích, zvířátkům v útulcích atd. Jen jsem neměla ponětí, kolik z vás a do jaké míry Nový Prostor zná... A protože mě opravdu "dostalo", jak se i bezdomovci, kteří jsou na "nejnižších" příčkách společnosti, snaží pomoci dětem třetího světa, nemohla jsem se o to s vámi - virtuálními a někdy reálnými kamarádkami - nepodělit
  Babčo, taky jsem to v sobotních novinách četla - až čtvrtina mladých lidí považuje seniory za brzdu společnosti Nebudu to komentovat, protože jsem neměla žaludek jít dál než dvě věty za tenhle titulek...

  superkarma: 0 15.12.2003, 13:24:57
 17. avatar
  [49] werka [*]

  Jo a taky nekoupím NP od každého - u nás jeden bezdomovec prodává NP v hale SM Meinl. Pravidleně - i v době, kdy se na volné nákupní vozíky stojí fronta - jeden okupuje (má v něm naskládaná čísla NP a nějaké svoje věci), navíc NP dost vnucuje, dost často se u něj shromažďuje pár podobných - všichni s lahváčema v ruce - no prostě je mi nesympatický, takže od něj NP (a zvlášť poté, co jsem zjistila, že bych mu zřejmě přispívala na kredit do mobilu )

  superkarma: 0 15.12.2003, 13:13:51
 18. avatar
  [48] werka [*]

  Lhasulko, teď jsi mne přesvědčila, že si zítra ten NP zas koupím. Já totiž měla "svého" bezdomovce u nás na Malostranské, u kterého jsem si NP kupovala dost pravidelně cestou z práce. Jenže po povodních zmizel (Malostranská byla zavřená, takže si asi našel jiné stanoviště nebo že by jeho příběh měl dobrý konec - něco jak psala Susina?). Teď tam prodává taková starší paní nebo spíš už babička. jenže je tam ráno a to já pokaždé děsně ženu (protože jdu pozdě) a tak se nechci zdržet vytahování peněženky a kupováním ... A odpoledne už tam ta psní není ... Ale asi by člověk neměl spěcht tak, že mu nezbude čas se zastavit a pomoci někomu jinému ...

  superkarma: 0 15.12.2003, 13:08:41
 19. avatar
  [47] Eva_CZ [*]

  abru: stat se tady bezdomocem? Tak to je HNED... Nezaplatis najem a dostanes 24 hod.vypoved z bytu. Ze mas deti a nemas kam jit - tak to nikoho nezajima...
  Pak ale nastupuje ta charita...
  Ted uz nemam cas, tohle by bylo na dlouhou debatu a ja frciiiiiim, ale stavim se pres den!

  superkarma: 0 15.12.2003, 12:48:59
 20. avatar
  [46] Denča [*]

  Já myslím, že opravdu stačí málo co můžeme my udělat, třeba zanést staré časopisy a knihy do knihovny, nebo ty hračky,můžete je dát do nemocnic a nebo do mateřských center. Taky bývá burza oblečení pro maminky a děti.

  superkarma: 0 15.12.2003, 12:29:25
 21. avatar
  [45] abru [*]

  medved:
  Já vím, jak je to dosud se zdravotní péčí u nás, a i přes některé nedostatky si nestěžuji, bohužel se to bere jako přežitek (nedostatek) předchozího režimu a jsme postupně připravováni na podmínky mnohem tvrdší, tak jak je to prý v kapitalistických společnostech. Proto mě to, co stojí v italské ústavě, překvapilo. Ale i tam píší, že je to spíš jen v té ústavě.

  superkarma: 0 15.12.2003, 12:25:03
 22. avatar
  [44] Denča [*]

  Eva:To je asi pravda, že ani neví, kam zajít.

  superkarma: 0 15.12.2003, 12:24:16
 23. avatar
  [43] JK [*]

  Já osobně si NP kupuji občas a nepravidelně ... myslím, že je spousta příležitostí, kde se dá přispět i malinkými částkami a udělat dobrý skutek. Snažím se tomu učit i svoje . Granulky jsme ještě nenesli, ale přispívali jsme do kasičky pro zoo, sluníčkový den nevynecháme a víme, že radost udělají i hračky, které doma ležely už bez využití a které jsme zanesli na dětské lůžkové oddělení ORL (kde ležel týden a zanechalo na něm dojem, že většina hraček je rozbitých). Stačilo doma udělat pořádek a naplnili jsme dvě tašky . A teď se chystáme na "úklid" dětské knihovny.

  superkarma: 0 15.12.2003, 12:23:26
 24. avatar
  [42] abru [*]

  Ve Švédsku se prý platí velice vysoké daně, ale kupodivu jsem slyšela i názory Švédů že jim to zas až tak nevadí, že mají k životu i tak víc než potřebují a upřednostňují tento systém předtím, než aby tam byly propasstné sociální rozdíly. Připadá mi to sympatické, jestli je to pravda. Asi ne úplně, jako se vším.
  Jinak já se starám taky sama o sebe, co nevydělám to nemám, když nedělám, nikdo mi to nezaplatí a taky platím daně. Přesto bych ráda žila ve společnosti bez propastných rozdílů mezi bohatými a chudými, myslím, že to nevytváří dobré klima.
  Že by byla Amerika sociální stát, si nemyslím, ten charitativní systém je tam odedávna a asi mnohem líp funguje, než u nás, taky je tam asi mnohem víc pracovních příležitostí, které snad umožňují alespoň ubytování a stravu, alespoň si myslím. Samozřejmě ekonomicky bohatý stát, který vede rozumnou sociální politiku, si může dovolit mnohem víc než chudý. Ale to směřování k rozumné sociální politice by asi nemělo nikde chybět.
  Je mi jasné, že vidíš a posuzuješ Ameriku střízlivě a objektivně, je mi to sympatické, protože mám možnost se o ní hodně dozvědět a zajímá mě to. I to v lecčem podporuje moje již získané dojmy.

  superkarma: 0 15.12.2003, 12:18:46
 25. avatar
  [41] medved [*]

  Eva_Fl: my co je platime kazdy mesic tohle neresime

  superkarma: 0 15.12.2003, 12:15:13
 26. avatar
  [39] medved [*]

  abru: pravo na praci a zdravotni osetreni je i u nas...to je naprosto standartni vec...ale asi je to jinak nez si myslis

  cituji listinu zakladnich prav a svobod
  3) Každý má právo získávat prostředky pro své životní potřeby prací. Občany, kteří toto právo nemohou bez své viny vykonávat, stát v přiměřeném rozsahu hmotně zajišťuje; podmínky stanoví zákon.

  pocitam ze tak nejak podobne je to i v Italii

  a s tim zdravim...to mi osobne prijde v cechach hodne benevolentni
  Každý má právo na ochranu zdraví. Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon.

  superkarma: 0 15.12.2003, 12:08:17
 27. avatar
  [38] Eva_CZ [*]

  Meryl: pri dosazeni urciteho prijmu tady platis 50 centu z dolaru... Takze o nizke dani nemuze byt rec..... Ale nevim, kolik je to ve Svedsku...

  superkarma: 0 15.12.2003, 12:06:37
 28. avatar
  [37] Eva_CZ [*]

  Meryl: Mila Merylko, nerikej prosim slovo DANE!
  No kde ja na ne vezmu....

  superkarma: 0 15.12.2003, 12:05:28
 29. avatar
  [35] Eva_CZ [*]

  to je preklepu, no jeste nemam ani 6 rano, takze omluva....

  superkarma: 0 15.12.2003, 11:59:46
 30. avatar
  [34] Eva_CZ [*]

  abru: tady velice dobre funguji ruzne charitativni organizace.
  Amerika neni socilani stat. A nerikam, ze jsem tim tak uplne nadsena.
  Myslim, ze dobrou socialni politiku ma SRN - a taky funguje!
  Zalzezi na cloveku, co jemu vyhovuje, co si vybere. Me nevadi se starat sama o sebe, nota bene jsem to delala cely zivot.

  Denco, ja nevim, kdo se u vas hlasi a jak moc o sva prava... Nekteri ( treba bezdomovci ) mozna ani nevi, kam by meli jit a zadat o pomoc... Nevim.

  superkarma: 0 15.12.2003, 11:58:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme