Bulvár

Probuzení tmy, uspání diváka

Podle producenta Marca E. Platta je film Probuzení tmy určen divákům všech věkových skupin. „Ale zároveň je místy hodně temný, tajemný a zlověstný,“ tvrdí. Zlověstně ovšem působí spíš úpadek filmového žánru.

Fantasy béčko pro děti
Nelze totiž nesrovnávat Probuzení tmy s Harrym Potterem či s Letopisy Narnie (a také s Nekonečným příběhem) – je to fantasy příběh převážně pro děti, hlavním hrdinou je čtrnáctiletý chlapec, který musí bojovat se zlem, a film je natočen podle známé knižní předlohy, pětisvazkového díla The Dark Is Rising od Susan Cooperové. To je ale asi tak všechno, co mají tyto filmy společného. Probuzení tmy totiž svou kvalitou úspěšně kandiduje na takzvané béčko, tedy nepříliš kvalitní snahu napodobit slavnější předchůdce.

Příběh „o ničem“
Nedá se říct, že by film nebyl líbivý – nádherné záběry přírody a dramatické efekty, často natáčené v reálném prostředí, vytváří působivou atmosféru. Z počátku film skutečně vyvolává mrazení v zádech a i herecké výkony mladého Alexandra Ludwiga v roli čerstvě čtrnáctiletého Willa nejsou špatné. Probuzení tmy ale zabíjí naprosto plytký příběh.

 

víkendová soutěž
 

 

Will, sedmý syn sedmého syna, vyvolený k tomu, aby zachránil Světlo před Tmou, musí najít šest Znamení – jakýchsi magických artefaktů. Až potud je zápletka v pořádku. Pak se ovšem film změní v jakousi počítačovou hru typu „najdi a seber“. Will zkrátka pocítí přítomnost Znamení, přenese se v čase, zakličkuje si mezi nepřáteli, popadne znamení a prosviští zpátky. Víc nic. Pokus o zradu ve vlastních řadách je vyloženě odfláknutý, ostatní postavy jsou ploché loutky bez charakteru a závěrečný boj s Tmou působí kýčovitě.

 

 

Hadi a havrani to nezachrání
Po relativně akcí nabitých filmech, které přišly na plátna kin v posledních letech, schází divákovi v Probuzení tmy i nějaká ta šermovačka a pořádný boj. Hejna havranů a hromady hadů jsou sice působivé a stačí na vyvolání napětí, na jeho udržení už však ne. To, co počátku vypadá jako akční fantasy pro mladší generace, se změní v plytkou vyprávěnku se závěrečným morálním poučením a happyendem tak přeslazeným, až to bolí.

 

 

Pokud tedy vlastníte dítka tak osmi až desetiletá, kterým se líbí fantasy, Probuzení tmy by je mohlo zaujmout. Pozitivem pro tuto věkovou kategorii je také to, že ve filmu prakticky neteče krev a není v něm jediná mrtvola. Starší jedince už však Probuzení tmy zřejmě neuchvátí.

Máte ráda dětskou fantasy? Viděla jste Nekonečný příběh? Harryho Pottera? Letopisy Narnie? Napadá Vás nějaký další film z tohoto spektra? Půjdete na Probuzení tmy?

 

   
25.10.2007 - Kultura - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. [13] diby [*]

  Tak at tu zase neni te kritiky prilis, klidne bych ten film doporucila :-) Je takovy absolutne odpocinkovy, jen pro ty, kterym se fantasy alespon trochu libi, nesmite cekat zadny propracovany pribeh, ale jsou tam hezke efekty i par dalsich momentu.

  superkarma: 0 02.11.2007, 23:14:40
 2. avatar
  [12] micinka.juli [*]

  Nekonečný příběh je klasika,Harryho Pottera čtu i na filmy koukám,líbí se mi to. ostatní jsem neviděla a asi ani neuvidím,do kona moc nechodím,hodně si vybírám

  superkarma: 0 28.10.2007, 22:22:04
 3. [11] Čírina [*]

  Já na to viděla v kině ukázky a bylo to jako odfláknutý kříženec HP, Pána prstenů a Narnie - vizuálně, postavami... Působilo to na mne trochu trapně, ještě hůř než Eragon (tam byl kromě blablabla ve scénáři a obšlehnutých scenérií z jiných fantasy filmů - ano, jde o Dračí srdce a Pána prstenů - alespoň jeden z těch mladíků hezký) a to je co říct.

  superkarma: 0 26.10.2007, 12:14:18
 4. avatar
  [10] Meander [*]

  ivana.kuglerova: Aha. To je důležitá informace. Možná by byla doma touha na to jít a tu je třeba zadusit už v začátku. Ještě dlužím Hvězdný prach.

  superkarma: 0 25.10.2007, 15:28:55
 5. avatar
  [9] ivana.kuglerova [*]

  Meander: Tohle je blbější a není to roztomilé

  superkarma: 0 25.10.2007, 12:23:22
 6. avatar
  [8] Meander [*]

  Na nekonečný příběh jsme koukali v neděli a bylo to takové roztomile blboučké. Tohle bude možná podobné.

  superkarma: 0 25.10.2007, 12:07:28
 7. avatar
  [7] MEK [*]

  pokud mě fil zaujme,tak se dívám,pokud né,tak se odporoučím,nekonečný příběh i Harryho Pottera jsem viděla

  superkarma: 0 25.10.2007, 11:53:41
 8. avatar
  [6] malenina [*]

  Nemám, krom Harryho Pottera a Nekonečného příběhu, teda toho prvního.
  Ano.
  Ano, jen toho posledního ještě ne.
  Ne, ani mě nezajímají.
  Hvězdný prach. Mám ho doma, ale ještě jsem ho neviděla.
  Ne.

  superkarma: 0 25.10.2007, 09:59:47
 9. [4] dkd [*]

  Anketa: dětskou fantasy nesleduji (vlastně ani dospěláckou), Nekonečný příběh jsem myslím viděla, tedy kousek určitě, nijak mě nenadchl, možná už jsem na něj byla stará : -)
  a pak už jen ne, ne, ne, ne.

  superkarma: 0 25.10.2007, 08:48:57
 10. avatar
  [3] ivana.kuglerova [*]

  Fofo: Ale LOTR není detská fantsy. Tedy původně.

  superkarma: 0 25.10.2007, 08:34:46
 11. avatar
  [2] paji [*]

  Fofo: Nekonečný příběh je super film,ale tenhle mi připadá jako fantasmagorie!

  superkarma: 0 25.10.2007, 08:34:18
 12. [1] Fofo [*]

  Nekonečný příběh miluju, viděla jsem ho snad 100x. Harryho Pottera jsem taky viděla a i četla - zajímavé čtení. Za fantasy se může počítat i další moje srdeční záležitost Pán prstenů. Ostatní jsem neviděla, ale Hvězdný prach je prý moc pěkný.

  superkarma: 0 25.10.2007, 08:14:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme