Základní funkcí nosu je upravit vdechovaný vzduch na cestě do plic. Reguluje jeho množství a tok proudění, zachytí z vdechovaných plynů až 90 % nečistot, ohřívá je a zvlhčuje. Ve spojení s čichem a vegetativním nervovým systémem rozezná nepříjemný nebo nebezpečný plyn. Reflexně tak může dojít až k zadržení dechu či nevolnosti. Nos filtruje vzduch za pomoci řasinek na povrchu sliznic pokrytých jemným hlenovým filmem. Činnost řasinek závisí na řadě faktorů – teplotě, vlhkosti vzduchu, látkách v ovzduší. Významné je též vydechování nosem, zejména v chladném období. Přispívá k návratu vlhkosti a teplého vzduchu z plic na nosní sliznice, čímž se další fungování nosu usnadní. Průchodnost nosu se mění nejen v závislosti na prostředí, hormonálních vlivech, ale též jednotlivé nosní průduchy překrvováním a odkrvováním sliznice ve 4-6hodinových cyklech. Tyto děje probíhají, aniž bychom si jich byli vědomi, až do okamžiku, než senám ucpe nos. 

Při nadměrné zátěži může dojít k poškození tohoto dokonalého systému. Zatěžující je přetopené prostředí s nízkou relativní vlhkostí nebo nadměrná koncentrace škodlivin ve vzduchu, např. oxidů síry, dusíku, ozonu, nikotinu, kdy se sníží sekrece hlenu, a vyřadí se tím funkce řasinek. Důsledkem může být vysychání sliznic s tvorbou strupů, ale především se tím usnadní průnik mikroorganismů, především virů, do sliznic. Vysychání sliznic může vést k pocitu sucha a zahlenění v krku, bolestem hlavy a za očima, až k zhoršení funkce sluchové trubice. Viry, které proniknou do oslabené sliznice, mohou způsobit její zánět, který se projeví otokem sliznic, rýmou s hojnou vodnatou, následně hlenovou sekrecí. Klasické projevy rýmy včetně kýchání, svědění očí, může doprovázet zvýšená teplota, bolesti hlavy, kloubů i celková nevolnost. U malých dětí může být průběh dramatický s vysokou horečkou, neklidem, mrzutostí a nepřijímáním tekutin.

Chronický otok sliznic spojený s rýmou mívá často alergický původ nebo je reakcí organizmu na zevní podněty, změnu teploty, prostředí nebo chemické látky v případě vasomotorické rýmy. Neprůchodnost nosu může mít příčinu v deformaci nosních přepážky, polypech, následkem úrazu a v nejzávažnějších případech nádoru. U dětí bývá častou příčinou zvětšená nosní mandle v souvislosti s opakovanými katary dýchacích cest a záněty středního ucha.

Otoku a ucpání nosních sliznic se můžeme snažit předcházet otužováním, zdravým životním stylem, ale zejména péčí o nosní sliznice – důsledným zvlhčováním, např. jejich sprchováním a oplachy roztoky solí, mořské vody nebo Vincentky. Pohodlné je použití komerčně dostupných přípravků, které kromě minerálních solí obsahují další látky, např. natrium hyaluronátu, podobné tkáním očního sklivce, kloubních výstelek, zvláčňující a udržující optimální stav na sliznicích.

 

 

 

 

  

 

 

Ucpaný nos, ať již v důsledku rýmy či jiných příčin, vede především k neklidnému spánku, kdy se postižený opakovaně budí, opakovaně smrká s malým efektem. Dlouhodobé používání léčivých preparátů účinkujících na oplasknutí sliznic může vést taktéž k návyku a paradoxně k dalšímu zhoršení obtíží. Pokud se situace každou noc opakuje a trvá delší dobu, může způsobit poruchy soustředění, snížení výkonnosti i zhoršení nálady.

Pomocným, leč účinným prostředkem při ucpaném nosu mohou být přírodní přípravky známé po staletí, avšak v moderních aplikačních formách. Příkladem pohodlného k použití a přitom vysoce účinného přípravku je vaporizér Olynth Aromatherapy doplňující přípravky řady Olynth k léčbě a prevenci rýmy. Jeho základem jsou přírodní éterické zklidňující nosní sliznice. Protizánětlivý účinek přírodních silic a aromatických olejů je léta znám nejen k léčbě problémů nosních sliznic, ale též preventivním působením na imunitní systém, osvěžujícími a povzbuzujícími účinky. Využívá se účinné kombinace mentholu, kafru a eukalyptu. Efekt se dostaví do 60-90 minut a trvá až 8 hodin v závislosti na intenzitě větrání. Přípravek je vhodný též pro děti od 3 měsíců, u kterých je výhodou, že se dá při obtížích aplikovat v průběhu dne. Přípravek lze používat
i preventivně.

MUDr. Zuzana Blechová, I. Infekční klinika 2. lékařské fakulty UK

Reklama