Zdraví

Problémy? Přestaňte se stydět!


Pozastavíte se, když slyšíte: „Nechala jsem si udělat nové nehty.“, „Mám skvělou kosmetičku!“ nebo „Byla jsem na moc příjemné pedikúře.“?

 

Ale jak byste se tvářili, kdyby váš známý řekl: „Chodím na perfektní koučování!“, „Mám skvělého terapeuta.“ či „Zvažuji, že se začnu zabývat sebepoznáním...“? Přešli byste to stejně jako kadeřnici, nebo byste se krátce (možná i déle) pozastavili?

Manikúra nebo koučing?

Pokud služby spojené s psychickou pohodou vnímáte jako samozřejmost, tak vám gratulujeme. S tímto postojem jste ale bohužel spíše ojedinělá. Většina lidí má totiž k „psychologům a spol.“ stále ještě veliké předsudky. Při představě, že by se jim mohla hodit pomoc školeného člověka, je napadne „jsem blázen“ a v „lepším“ případě: „Své problémy si musí každý umět vyřešit sám!“

 

A přitom, v čem je to „nenormální“? Když nám narostou příliš dlouhé vlasy, necítíme stud, že si je nedokážeme sami hezky ostříhat. Když se nám vytvoří zubní kámen, necháme si ho odstranit u zubaře. Když se nám rozbijí boty, odneseme je k ševci. Normální, že? Ale kdybychom přidali: Když máme problémy ve vztahu, nezvládáme tlak v práci, nevěříme si, máme „depku“… To je najednou jiná pohádka. Ale – zamyslete se nad tím – je opravdu jiná? A v čem?

Vědět, co chci

Téměř všichni lidé, kteří u mě kdy byli, dříve než řekli, co je přivádí, spustili: „Vy si o mně určitě budete myslet, že jsem blázen…“ Přitom jsou to lidé, kteří si jako my všichni někdy neví s něčím rady nebo v sobě mají zmatek či se právě nevyznají v tom, co vlastně chtějí, protože je to prostě nikdo nenaučil. Ale místo toho, aby měli radost, že jdou pro sebe udělat něco fajn, hned si dávají nálepku „blázen“ nebo „neschopný“. A já se vždycky ptám: „Kde se tohle vzalo?“

 

Vím, že hovořit o sobě chce mnohdy odvahu. Nejsme zvyklí, aby se nás někdo ptal, jak se doopravdy cítíme, po čem toužíme, co chceme. Nejsme zvyklí, aby nás najednou někdo poslouchal a nedával nám „100% osvědčené rady“, které jsme již tolikrát slyšeli, ale stejně se nám nedaří se jimi řídit. Neznáme, jaké to je, aby s námi někdo hledal, jaké by se nám líbilo řešení situace nebo jak bude pro nás nejsnadnější dostat se ven z nepříjemné šlamastyky...

Kadeřnice v roli psychologa

Odbornice na „zkrášlování“, které ke mně občas zajdou na konzultaci, svorně říkají: „Já mám pocit, že ty klientky (či klienti) někdy ke mně snad ani nechodí na nehty/vlasy atd., ale přijdou si hlavně vylít srdíčko, postěžovat si, najít trochu podpory…“ Věřím, že mnohým stačí a vyhovuje, když si o tom, co je trápí, mohou pohovořit s kamarádkou či se svou kosmetičkou. Když o situaci mluví, mohou nalézt řešení. Ale mnohdy se stává, že řešení nenaleznou, a když přijdou za měsíc, zase hovoří o tom samém. A já si opět kladu otázku – proč to nejdou říct někomu, kdo to s nimi rozebere a pomůže jim najít řešení, které je problému zbaví?

 

Že by to bylo proto, že lidé se svých problémů vlastně zbavit nechtějí? Že se jim líbí občas se v nich jen tak „pošťourat“? Jistě to má své výhody. Např. skrze problémy lze nacházet pocit sounáležitosti s ostatními (já mám hrozné manželství, ty máš hrozné manželství – hned si máme o čem povídat!). A mnozí to tak skutečně mají. Jen se zaposlouchejte do rozhovorů v tramvaji, u vedlejšího stolku v kavárně, ve frontě na poště. Lidé si spolu štěbetají o tom, jak se jim nedaří toto, tamto, jak jsou nemocní, jak je draho, jak zlobí jejich děti… Ale kdybyste jim nabídli změnu, odmítnou.

Chtěná změna

Ale pak je skupina lidí, kteří změnu chtějí. Nelíbí se jim žít ve vztazích, kde jim schází pocit lásky. Netěší je hádat se se svými dětmi. Nechtějí cítit úzkost či nechuť, když jdou ráno do práce. Ale nejdou si nechat pomoct, protože „přece nejsou blázni“, protože „svoje problémy si má každý vyřešit sám“ či z jiného, dle mého názoru naprosto zbytečně omezujícího důvodu.

 

Do které skupiny patříte nebo chcete patřit vy? Chcete si stěžovat, nebo svůj život měnit? A nenastal čas opustit už tyto předsudky? Není čas začít považovat koučování, poradenství, psychologii, sexuologii, párovou terapii, kurzy osobního rozvoje atd. za normální služby, které mají v našich životech své místo stejně jako posilovny, zubaři, ševci…?

Pryč s předsudky

Neříkám, že máte hned vstát a jít se k někomu objednat. Chci jen říct, že pokud cítíte, že byste chtěli něco ve svém životě řešit, změnit, či máte touhu se posunout, ale nevíte jak, a docela rádi byste to s někým probrali, přijde mi škoda si to odříct jen kvůli nějakému zastaralému předsudku...

Článek je převzatý ze serveru www.sexualne.cz

Máte podobné předsudky stejně jako většina lidí v Česku? Nebo je pro vás psychická pohoda na stejné úrovni jako ta fyzická?

   
17.04.2008 - Zdraví - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. avatar
  [25] zonan [*]

  Nevím, jaké předsudky mají lidé v Česku, já však díky své zkušenosti psychologa (naprostý propad) vyhledávat nebudu. Psychická pohoda je u mě na stejné urovni jako fyzická, ovšem ne zásluhou psych. terapie tak, jak je zde prezentována, tj. vykecání se. Víc mi kdysi pomohla kineziologie, regresní terapie, či Jungovy pohádky (obdoba Rodinných konstelací). No, a teď jsem objevila Tantra Jógou. Lepší terapii jsem ještě nezažila. Po víkendu v Brně se cítím čistá jako lilie a všechny "rádoby problémy" mi přijdou ohromně nicotné a směšné... Ale abych všechny psychology neházela do jednoho pytle, synovi s jeho pubertálními zmatky psycholožka opravdu pomohla.

  superkarma: 0 20.04.2008, 12:12:37
 2. avatar
  [24] Suzanne [*]

  OlgaMarie: s tím nelze než souhlasit

  superkarma: 0 20.04.2008, 02:02:40
 3. avatar
  [23] OlgaMarie [*]

  Suzanne: Zpověď nikdy nebyla o jakémsi abstraktním odpuštění, ale o tom, aby si zpovídající uvědomil, co dělal špatně. Na tom principu je i psychanalýza.

  superkarma: 0 17.04.2008, 19:53:47
 4. avatar
  [22] femme [*]

  OlgaMarie: tvoje sestra málem a já vůbec ne, a to jen proto, že můj děda byl "zlý" Němec střední školu jsem si pak udělala, až jako vdaná, večerně

  superkarma: 0 17.04.2008, 18:52:46
 5. avatar
  [21] Suzanne [*]

  OlgaMarie: tohle je ale zase příběh o lidské zbabělosti či hlouposti, jenž se táhnou napříč společenským spektrem nezávisle na režimu. Obávám se, že s tímhle nemají komunisti nic společného, kdyby vládl třeba Čingischán, bude se to dít taky, ale v bleděmodrém.

  superkarma: 0 17.04.2008, 18:33:23
 6. avatar
  [20] OlgaMarie [*]

  Bellana: Špatně jsem to napsala. Komouši zesměšňovali víru a faráře zavírali jako nepřátele státu. Víš, co jsem si zkusila jako dítě, když spolužáci šli do jisker a já do kostela? Víš kolik dětí nedostalo z národního výboru doporučení na střední školu, protože chodily zpívat do kostela? Třeba moje nejstarší sestra se málem nedostala na zdrávku. A víš, proč to soudruh předseda přepsal? Protože věděl, že táta ví, kam zmizelo vybavení zámku Kinských...Po judaismu přišlo křesťanství.

  superkarma: 0 17.04.2008, 17:37:23
 7. [19] Bellana [*]

  OlgaMarie: Jak komouši odepřeli lidem zpověď? To nechápu. Katolických farářů je a bylo tisíce, věřící spolužáci chodili do náboženství, s kamarádkami jsem chodila na mši, přijímání i biřmování se normálně konolo. Ano, víra nebyla komunisty považována za žádoucí, ale před kostely nestály kordony policajtů, kteří by bránili lidem ve vstupu. Jen ti vlažní věřící do kostelů přestali chodit. Podle mě je to spíš klad než zápor. A už vůbec nechápu, jak je definované dobro a zlo. Když David pobil všechny nepřátele včetně nemluvňat, tak je to ve starém zákoně oslavováno jako dobro. Holt jiný úhel pohledu.

  superkarma: 0 17.04.2008, 16:48:39
 8. avatar
  [18] Suzanne [*]

  Vyzkoušela jsem kosmetiku, manikůru i terapeuta. Nejvíc mi na duši udělala dobře kosmetika , tudíž tam občas zajdu a ráda.
  OlgaMarie: jak je definované dobro a zlo? Stejně jako dřív, probůh, na to snad netřeba církve svaté. Kdo je prevít, koupí si odpustek u církve nebo úřadu. Kdo má v sobě dobro, nepotřebuje kázání, aby se z něj stal lepší člověk.

  superkarma: 0 17.04.2008, 15:06:29
 9. avatar
  [17] ToraToraTora [*]

  Ťapina: Rikina: tři

  superkarma: 0 17.04.2008, 12:35:13
 10. avatar
  [16] *modrá [*]

  Dneska vystuduje psychologii fůra lidí, ale jak nají opravdu dobrého psychologa ? Špatný psycholog může taky nenávratně někomu pokazit život. Byla jsem s dcerou u dětské psycholožky než šla do školy, podle pohovoru a různých testů o ní vytvořili takový obraz až jsem se sama divila a nejlepší bylo když se pak v praxi ukázalo že to bylo všechno úplně naopak :-( Psychologům nevěřím a nejhorší jsou psycholožky amatérky, které si myslí že ví všechno a přito´m ví PRD !

  superkarma: 0 17.04.2008, 12:19:40
 11. [15] Rikina [*]

  To snad ani nejsou předsudky. Byla jsem kdysi u tří různých psychologů kvůlivá mým potomkům a jejich různým eskapádám v pubertě - všichni tři mi vůbec nijak nepomohli. Ztráta času a energie. Takže nikdy více.

  superkarma: 0 17.04.2008, 11:44:09
 12. [14] Rikina [*]

  Ťapina: tak to jsme už dvě.

  superkarma: 0 17.04.2008, 11:40:24
 13. avatar
  [13] Mylady [*]

  a....: já před měsícem poprvé se synem. Stejný důvod, jako ty. Jinak jsem si to odvykládala, řekla řešení a on se ptal proč tam tedy jsem. Dobrý.

  superkarma: 0 17.04.2008, 11:20:30
 14. avatar
  [12] Meander [*]

  Nepotkala jsem jediného příčetného psychologa, takže děkuju, netřeba mi. Antidepresiva mi předepíše MUDr.

  superkarma: 0 17.04.2008, 11:17:53
 15. [11] a.... [*]

  Mylady: Já jsem byla u psychologů jen dvakrát v životě s dcerou. Důvod byl ten, že jsem se chtěla zavděčit paní učitelce Takže tak trochu alibismus.

  superkarma: 0 17.04.2008, 11:12:32
 16. avatar
  [10] tyrkys [*]

  a....: mě za to navíc nesnášej

  superkarma: 0 17.04.2008, 11:12:23
 17. avatar
  [9] Mylady [*]

  a....: nemá, proto k nim taky nechodím.

  superkarma: 0 17.04.2008, 11:05:16
 18. avatar
  [8] Ťapina [*]

  Nechodím ke kadeřnici, ke kosmetičce, na manikúru, ani k terapeutovi

  superkarma: 0 17.04.2008, 11:01:39
 19. avatar
  [7] OlgaMarie [*]

  konchita: Oni komouši odepřeli lidem i zpověď. Modliba sice "hřích"nezmírnila, ale zpovídající si alespoň uvědomil, co z hlediska svědomí nedělal dobře. Jak je dnes vymezeno dobro a zlo?

  superkarma: 0 17.04.2008, 10:46:38
 20. [6] a.... [*]

  Já s psychology komunikovat nemůžu. Vždycky jim řeknu, jak se věci mají a jak bych to řešila a oni mi to odkývou, jakože mám pravdu a nic víc mi k tomu neřeknou. Má to potom nějaký smysly????

  superkarma: 0 17.04.2008, 10:08:40
 21. avatar
  [5] konchita [*]

  OlgaMarie: SOUHLASÍM

  superkarma: 0 17.04.2008, 10:03:18
 22. avatar
  [4] Solei [*]

  Jednou jsem navštívila psychologa, dodnes nevím jestli úmyslně či neúmyslně. Ale byl mi ten člověk tak nepříjemný, že mi to pomohlo. Seděl koukal poslechl si mně a pak se zeptal :a jak si myslíte čím vám pomůžu. Chvíli jsem na něj koukala, myslela jsem že on by měl vědět jak se mnou jednat a čím mi pomůže. Tak jsem odešla.... Po čase jsem se z toho dostala sama.

  superkarma: 0 17.04.2008, 09:51:10
 23. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  Já mám seriál naopak od kadeřnice. Závodně tancuje a o soutěžích umí zajímavě vyprávět. A toho magora, se kterým žila, už vykopla.

  konchita: Tady to psychologům a psychiatrům podělali komouši. Psycholog byl buržoazní přežitek, protože v socializmu se mají všichni lépe a radostněji. Psychiatry režim zneužíval k odstranění vzdělaných a přemýšlivých...

  superkarma: 0 17.04.2008, 09:32:27
 24. avatar
  [2] átéčko [*]

  Zažila jsem skvělou psycholožku! Moc mi pomohla a z jejich nevtíravých rad čerpám dodnes. Byla to mladičká dívčina moc mi pomohla.
  Ale navštívilala jsem i lékařku- psychiatra. Musím přiznat, že to byla hrůza. Chodila jsem od ní naštvana a plakala jsem. Neustále mi říkala, jak bych měla vypadat (-že mám přibrat). A pořád zdůrazňovala, co by na mém místě udělal a jak by se zachoval NORMÁLNÍ ČLOVĚK.
  Chodila jsem k nim s problémem chronická bolest. A každá z nich se k tomu postavila jinak. Myslím, že k té mladičké psycholožce by šel každý rád. Byla vzdělaná, milá, komunikativní. nepůsobila zvědavě a měla velkou snahu pomoci.
  Myslím, že bychom se jich něměli bát, ale vězme, že si můžeme vybrat!

  superkarma: 0 17.04.2008, 09:22:26
 25. avatar
  [1] konchita [*]

  Já myslím, že návštěvy u psychologů jsou normální a v pořádku. V USA a nejen tam, má skoro každá rodina svého lékaře, zubaře a v seznamu jim nechybí ani psycholog. Mám pocit, že tady u nás to teprve lidé začínají přijímat, zatím se na takováto sezení dívají jen z jedné strany a to, že se děje něco divného. Samozřejmě že né všichni mají stejné předsudky ale myslím, že ještě stále je jich dost.
  Velmi zajímavý a přínosný článek. Děkuji

  superkarma: 0 17.04.2008, 08:42:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme