Rodina

Problémy, které vás mohou zaskočit při porodu

Dost často se stává, že se spojí několik potíží dohromady a vaše děťátko si hned s prvním nadechnutím prožije poporodní trauma. O jeho psychických následcích se dodnes diskutuje, ale nezpochybnitelné resumé ještě vyřčeno nebylo. Laskavá mateřská náruč by je ale měla zmírnit co nejvíce. S čím se tedy maminky nejčastěji utkávají?

klPorodnické kleště

Nejsou běžnou součástí porodu, ale u nás se používají asi v 2-3 % případů. Lékař po nich sahá ve chvíli, kdy je už hlavička děcka v porodních cestách, ale nedaří se ji posunovat dál v „východu“. Před použitím tohoto nástroje se provede lokální anestezie ke znecitlivění hráze. Pak jsou kleště zavedeny kolem spánků hlavičky a dítě se jemně porodí.

Porod se s jejich použitím ukončuje nejčastěji kvůli nedostatečnému přívodu okysličené krve a ve chvíli, kdy se již nesmí provádět císařský řez, protože by se při něm mohla vážně poranit matka. Porodnické kleště ale nejsou konkurencí císařskému řezu. Ve zdravotnicky rozvinutých zemích, jako jsou USA, skandinávské země a Velká Británie se používají daleko častěji než u nás -  asi v 15 % porodů. Tuto operaci smí provádět pouze zkušený porodník, v jeho rukách jde o operaci bezpečnou. Proto nemusíte mít strach, že by byla poškozena hlavička, respektive mozek vašeho mimina.

vVakuový extraktor

Neboli vakuové kleště jsou šetrnější než běžné kleště. Používají se za podobných okolností, kdy je pánevní východ úzký. Mechanismus spočívá v jakémsi zvonu, který se šetrně přisaje na hlavičku děcka a tahem se mu pomůže na svět. Vakuová odsávačka způsobí na hlavičce dítěte otok, který však během prvních 2-3 týdnů zcela zmizí.

Ve Spojených státech amerických byl prováděn před několika lety výzkum, v němž se srovnávaly děti, které se narodily pomocí porodnických kleští, s dětmi, které byly porozeny samovolně. Potvrdila se skutečnost, že obě skupiny jsou na stejné duševní úrovni.

Zlomená klíční kost

Relativně často se setkáváme se zlomeninou klíční kosti, která se obvykle hojí v průběhu 7-10 dní. Nevyžaduje žádnou fixaci ani léčbu, zhojí se sama, protože dítě v této době ještě nemá zcela „zkostnatělé“ kosti. Zlomení klíční kosti například provede lékař při pomalém porodu či uvíznutí dítěte v porodních cestách. I když to zní hrozivě, je to šetrnější metoda než použití kleští.

Přidušení

Nebudeme zapírat, že přidušení nebezpečné je. Že by při něm došlo rovnou k odumření takové části mozkových buněk, které by způsobily demenci, se stává opravdu zcela výjimečně, ale on i takový namodralý uzlíček, který je relativně v pořádku, vám po letech může způsobit nemalé starosti. Přidušení při porodu bývá totiž jednou z příčin vývojové poruchy, které se říká hyperaktivita, zkráceně ADHD.

Jedná se o vrozenou vývojovou disbalanci centrální nervové soustavy. Zjednodušeně řečeno každá část mozku zraje jinak rychle, přičemž si jeho jednotlivé části vyměňují informace pomaleji, než je potřeba. To se pak projevuje nepozorností, motorickým neklidem a impulsivitou. Důležitá je samozřejmě míra takového poškození. V lehčích případech se připravte na neustálé školní poznámky, třídní důtky nebo dvojky z chování, v tom horším i na potíže spojené s učením, ne však s inteligencí. Na vině je neschopnost delšího soustředění, ne hloupost.

Hyperaktivitu lze diagnostikovat nejdříve mezi třetím až čtvrtým rokem života. Aby se dalo mluvit o ADHD, musí se obtíže projevovat ve více než v jednom sociálním prostředí (rodina, škola, kroužky, vrstevníci), projevy musí trvat déle než 6 měsíců a k problémům musí dojít před dovršením sedmého roku života. Je také důležité vyloučit jiná organická onemocnění nebo traumatické události, které by změnily chování dítěte. Jde o nadměrnou živost, neustálé „zlobení“, narušování pravidel, neschopnost začlenit se do kolektivu, problémy s vychovateli a učiteli, odmlouvání, neschopnost plnit zadané úkoly atd.

Novorozenecká žloutenka

Novorozenec má z nitroděložního života přebytek červených krvinek, v jeho krvi je tak přechodně vysoká hladina rozpadových látek. Normálně se o vyloučení tohoto odpadu postarají játra, ale v tomto případě to nezvládnou. Na kůži miminka se tak objeví žluté zabarvení z nahromaděného červeného krevního barviva bilirubinu. Novorozenecká žloutenka odezní u zdravého a donošeného dítěte během několika dní, u nedonošených dětí s nízkou porodní hmotností, infekcí či jinak komplikovaných porodů může přetrvat i několik týdnů.

Pokud hladina bilirubinu překoná určitou stanovenou hladinu, je nutné přistoupit k léčbě. Nejjednodušším způsobem je léčba modrým světlem, které bilirubin rozkládá. Ve velmi vážných případech novorozenecké žloutenky je nutné přistoupit k výměnné krevní transfuzi. Jinak by totiž vyšší hladina bilirubinu mohla způsobit poškození mozkových buněk dítěte!

Máte vlastní zkušenost s některým z uvedených problémů?

   
01.09.2009 - Těhotenství a porod - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Ditulin [*]

  Známá rodila v Anglii za pomocí klěští a dítě pár hodin po porodu zemřelo - mělo podlitiny na hlavě, bůhví, jak ho skřípli

  superkarma: 0 03.09.2009, 18:15:59
 2. avatar
  [8] Ivásek [*]

  Josephine — #3 Ségra, když rodila, tak malá byla omotaná pupeční šňůrou, kraula plavala ve zkažené plodové vodě, vytahovali ji ven kleštěma, rozdýchávali ji maskou a výsledkem je "poškozená inteligence" tak, že je nadprůměrně inteligentní - to vše ale na úkor všech různých "dis" - lexií, grafií a ortografií Sml79

  superkarma: 0 02.09.2009, 19:48:54
 3. [7] Taja [*]

  Obě moje děti trpěly novorozeneckou žloutenkou, což byla maličkost, vezmu-li v úvahu průběh porodů... Zlomená klíční kost, vdechnutí plodové vody s následnými problémy s tím souvisejícími, hematomy na hlavičce apod., raději nevzpomínat.

  Ještě poznámka - ADHD nerovná se hyperaktivita, nýbrž poruchy pozornosti s hyperaktivitou.

  Jak píše Josephine,  nedostatek kyslíku (hypoxie) může být příčinou nejen ADHD, ale i mnohem závažnějších problémů.

  Pokud při porodu dojde vinou přidušení k odumření mozkových buněk, nejedná se o demenci, jak je uvedeno v článku, ale o mentální retardaci.

  superkarma: 0 01.09.2009, 22:46:39
 4. avatar
  [6] Lenki [*]

  obě děti měly žloutenku, syn i zlomenou klíční kost, ta se zhojila jak píšou, během 10 dnů

  superkarma: 0 01.09.2009, 22:02:46
 5. avatar
  [5] Florencie [*]

  Synovce při porodu přidusili. Letos mu bude 20, ale chováním je na úrovni dvanáctiletého dítěte Sml15

  superkarma: 0 01.09.2009, 18:17:45
 6. avatar
  [4] átéčko [*]

  Jitulinka — #1 ...anebo "za kanáry"? Za žlutými, kanárkově žlutými dětmi s novorozeneckou žloutenkou?Sml24

  superkarma: 0 01.09.2009, 16:12:23
 7. [3] Josephine [*]

  Z článku vyplývá jako by z přidušení bylo jen ADHD, ale to je blbost.... Protože právě tak může být přidušením poškozena inteligence, pohybový aparát... prostě jak se přidusí hodně dítě, mohou se jen rodiče modlit, co z toho časem bude a zda dítě nebude jen ležák atd. Znám případ, kdy takhle skončila holčička, neboť jí v porodnici dali prázdnou kyslíkovou bombu a než si toho všimli, postižení bylo na světě... proti tomu ADHD ještě v pohodě.

  1. na komentář reaguje Ivásek — #8
  superkarma: 0 01.09.2009, 08:58:19
 8. avatar
  [2] femme [*]

  prostřední dcera měla silnou žloutenku, nejmladší měla slabší, ale horší bylo, že díky "péči" porodníka v Podolí, který nechtěl kvůli mému porodu přijít o svůj oblíbený pořad v TV Sml45Sml68 jsme obě zůstaly málem na stole Sml31

  superkarma: 0 01.09.2009, 08:36:41
 9. avatar
  [1] Tulinka [*]

  Mám zkušenost u obou dětí s novorozeneckou žloutenkou.Si do dneška pamatuji,když si dětská sestra v porodnici přišla pro dceru a že půjde na ,,kanary"(na sluníčko-modrý světlo)Sml58

  1. na komentář reaguje átéčko — #4
  superkarma: 0 01.09.2009, 04:02:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme