Zdraví

Problematika suchého oka

Syndrom suchého oka (někdy nazývaný keratokonjunktivitis sicca nebo keratitis sicca), je multifaktoriální onemocnění, při němž změny slzného filmu a očního povrchu způsobují pocit dyskomfortu, slzení, poruchy zrakové ostrosti a nestabilitu slzného filmu. Stav může rezultovat v chronické poškození povrchu oka a tím i oslabení zrakových funkcí.

U starší populace onemocnění postihuje častěji ženy než muže, dle mezinárodních studií v poměru 2:1. Druhou skupinu mladších pacientů tvoří lidé po laserových očních operacích, kde bývá dočasně snížena kvalita slzného filmu. A konečně třetí skupinou jsou pracovníci v kancelářích, klimatizovaných provozech či nositelé kontaktních čoček. V případě druhé a třetí skupiny pacientů žádné výrazné rozdíly mezi pohlavím nebývají.

eye

V zásadě u tohoto onemocnění dochází buď ke snížení tvorby některých složek slzného filmu (většinou vodné složky) – kvantitativní porucha. Nebo se projevuje nepoměrným zastoupením těchto složek – kvalitativní porucha. Důsledkem bývá rychlé odpařování a nestabilita slzného filmu. Nemoc probíhá celoročně, ovšem v různých částech roku s kolísavou intenzitou a odlišnými riziky komplikací. Lze říci, že jaro a léto bývají typické kombinací s alergickými stavy a vysokým rizikem bakteriální superinfekce. V zimě vystupuje do popředí výrazná slzivost a úpornost základních příznaků – řezání, pálení, pocit cizího tělesa.

Časná diagnóza, poučení pacienta a adekvátní intenzivní terapie mohou zabránit těžkým povrchovým změnám oka – jizvení a tvorba vředů rohovky.

Terapie se odvíjí od úrovně a intenzity onemocnění – typicky je syntézou lokální medikace (umělé slzy), ochrany očí, poučené hygieny oka a jeho okolí a někdy i chirurgických metod. Frekvenci kontrol a sledování pacienta určuje lékař dle stupně nemoci a případného rizika závažnějších následků.

as. MUDr. Pavel Němec
Oční klinika 1. LF UK a ÚVN
Univerzita Karlova v Praze - 1. lékařská fakulta, Ústřední vojenská nemocnice - Vojenská fakultní nemocnice Praha

   
23.05.2014 - Oči - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. [3] petrzal [*]

  Pracuji jako IT, a na syndrom suchého oka trpím.

  V současné době to řeším tak, že jsem si v lékárně koupil Ocutein

  Sensitive a můžu všem doporučit, zabírá okamžitě a to je pro mne

  nejdůležitější.

  superkarma: 0 25.07.2014, 14:51:38
 2. [2] petrzal [*]

  Syndrom suchého oka, řeším očními kapkami Ocutein Sensitive

  a nemohu si je vynachválit. Nosím kontaktní čočky, takže oceňuji, že jsou tyto

  kapky vhodné i pro mne.

  superkarma: 0 25.07.2014, 14:13:21
 3. [1] DiiC [*]

  Ano, mám často problém se suchostí a zarudlostí očí.

  Před měsícem jsem si ale koupila Visine a pomohli mi :)

  superkarma: 0 23.05.2014, 12:45:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme