Mudr. Vojtěch Slezáček je vedoucím lékařem stomatologické kliniky Dental Office H33. Vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a již od roku 1999 se úzce specializuje především na obor stomatochirurgie, parodontologie a implantologie.

zubny

Zuby moudrosti jsou označovány třetí stoličky, které se nám prořezávají jako poslední a to mezi osmnáctým a pětadvacátým rokem života. Tyto zuby mívají atypické kořeny i tvary, proto často způsobují bolestivé záněty a hnisání dásní. Mudr. Slezáček, ze stomatologické kliniky Dental Office H33, má bohaté zkušenosti v oblasti stomatochirurgie. Sám říká, že extrakce neboli trhání zubů, může být od poměrně jednoduchého až po velmi komplikovaný zákrok.

Mudr. Slezáček zastává názor, že prevence je lepší než léčba. Předcházet potížím znamená v případě zubů moudrosti především včasné zhotovení rentgenu čelisti. V dnešní době by panoramatický rentgenový snímek měl být součástí běžné preventivní prohlídky. Jeho pořízení mezi čtrnáctým až šestnáctým rokem věku odhalí, zda jsou zuby moudrosti založeny a v jaké jsou pozici. Na základě těchto informací lze usoudit, jestli se budou dobře a úplně prořezávat a nezačnou nepřiměřeně bolet.

Může se stát, že se zub moudrosti prořezává i několik let a působí nepříjemné komplikace. S bolestí celé hlavy jsou často spojené také teploty, záněty mandlí, bolesti ucha nebo hrdla. Lékař nám může předepsat analgetika či antibiotika pro zmírnění bolesti a zánětu. Jak ale říká Mudr. Slezáček, problém léky samy o sobě nevyřeší. V úvahu tedy připadají dvě možnosti řešení. Zub je možné vytrhnout, nebo podstoupit chirurgické uvolnění měkkých tkání kolem zubu (tzv. dekapsulaci), aby se tak vytvořil prostor pro jeho růst. To platí ale jen v případě, že má zub dostatek místa mezi sousedícím zubem a čelistní kostí.

V případě, že je zub moudrosti již vyrostlý, jeho extrakce probíhá jako u ostatních zubů za pomoci různých typů kleští. Pokud je však zub ještě schovaný v dásni, je nutné přistoupit k chirurgické extrakci. Ta probíhá tak, že je veden maličký řez do dásně, odstraní se nepatrné množství čelistní kosti nad zubem a samotný zub se extrahuje. Následuje zašití ranky několika stehy. Přibližně za 10 -14 dnů následuje kontrola, při které lékař stehy vyjme.

Zákrok se provádí samozřejmě při analgetickém utlumení. Zpravidla je dostatečné lokální znecitlivění, kdy pacient necítí bolest, pouze tlak nebo tah. Lokální anestezie odezní přibližně po dvou hodinách a znecitlivění ustoupí. Následně může pacient pociťovat bolest, kterou je vhodné tlumit analgetiky. V místě zákroku se mohou objevit otoky nebo modřina. To vše je po extrakci naprosto běžné.

Na čerstvou ránu bychom si neměli tlačit jazykem, neměli bychom se z ní snažit vysávat krev ani ji příliš vyplachovat, protože to podporuje další krvácení. Krevní sraženina naopak pomáhá při hojení. Po ošetření se doporučuje přikládat studené obklady, nebo i odvar z heřmánku. Obklady dokážou snížit teplotu, utlumit bolest, zmenšit otok i utišit zánět. Všeobecně lékaři nedoporučují po zákroku kouřit a pít alkohol, protože tabákový dým prodlužuje hojení rány a alkohol podporuje opětovné krvácení.

V případě, že se vytvoří extrémní otok a bolesti přetrvávají i po pěti dnech od zákroku, je nutné vyhledat stomatologa.

Pro pacienty, kteří potřebují zuby moudrosti odstranit, ale mají velký strach z ošetření nebo by v jejich případě byl zákrok velmi komplikovaný, existují další možnosti. Zákrok lze provést v celkové anestezii nebo analgosedaci. Ten se tak stává naprosto bezbolestný a pacient si z celého ošetření nic nepamatuje. Celková anestezie i analgosedace však vyžadují přesné naplánování zákroku a pacient si musí zařídit předoperační vyšetření.

Více na www.dental-office.cz

 

 

 

Reklama