Podle různých studií má přibližně 50 % žen v průběhu života potíže s udržením moči. Z toho 50 % je stresová inkontinence, 30 % urgentní, 20 % smíšená (stresová + urgentní). Těmito problémy trpí v menší míře i muži a děti. Jak mohou při řešení tohoto nepříjemného zdravotního problému pomoci speciální savé pomůcky?

babinecDánská společnost ABENA  A/S v zastoupená v ČR ostravskou společností Untraco,v.o.s., dodává na náš trh ucelený soubor savých pomůcek pro inkontinentní ABRI, speciální kosmetiku ABENA SKINCARE a celou řadu dalších zdravotnických pomůcek pro péči o pacienty, jakož i další pomůcky a zařízení. Kvalitou a komplexností sortimentu patří mezi stálice v oblasti zdravotnických firem v České republice. Aktuální informace poskytl našim čtenářům ředitel firmy UNTRACO pan Ivan Babinec.

Savé pomůcky pro inkontinentní dokáží pouze zmírnit dopad inkontinence na život člověka. Inkontinence je stále určité tabu a většina postižených se za neudržení moči hluboce stydí a dokonce nejsou ochotni se svěřit ani svému lékaři.

Na druhé straně máme zkušenost, že ani lékař se cíleně na tento problém neptá. Toto utajování pak zamezí poskytnout klientovi odbornou péči a také pomůcky, které mohou pomoci překonat především psychickou bariéru. Klient trpící inkontinencí značně strádá, strach z prozrazení ho postupně vyloučí ze společnosti a jeho celkový zdravotní stav se zhoršuje. Přitom stačí opravdu jen odtajnit svůj problém.

Přirozeně je nutno především hledat příčinu inkontinence a pokud možno se pokusit ji odstranit bez ohledu na věk klienta. Celkový zdravotní stav je věc jiná. Je logické, že velká část pacientů zůstane odkázána na zajišťovací pomůcky sběrné nebo savé.

Sběrné pomůcky jsou v některých případech nevyhnutelné, ale jinak jsou provozně i hygienicky nepříliš vhodné. Naproti tomu savé pomůcky dokáží zajistit až 95% klientů ve všech stupních postižení, včetně inkontinence stolice bez vedlejších účinků. Konstruktéři plen v Abeně dokonce testují pleny na hluk tj, aby při pohybu a kontaktu s textilem šustily co nejméně.

Co byste radil zájemcům o pomůcku? Jak správně postupovat při jejich výběru?

Abri sun

V zásadě platí několik pravidel pro správný výběr savé pomůcky. Velký rozdíl ve výběru pomůcky je rozlišit chodícího a ležícího klienta a k tomu platí, že zapínací plenkové kalhotky jsou určeny především ležícím pacientům. U pohyblivého klienta využíváme širokou nabídku vložek pro lehkou inkontinenci a vložných plen, kde vybíráme podle množství úniku moče v návaznosti na velikost pleny a její savost. Abena nabízí šest výrobků pro lehkou inkontinenci (I. stupeň) a také šest výrobků pro střední inkontinenci (II. stupeň)

Pro muže byly pro lehkou  inkontinenci vyvinuty dvě savosti spec. pleny Abri Man Formula.

Všechny tyto výrobky je nutno na těle fixovat vhodným spec. prádlem příp. fixačními kalhotkami, které ABENA nabízí ve čtyřech typech. Pro ženy doporučuji punčochové Abri Fix – Pants a mužům boxerový střih Abri Fix – Leaf.

Hitem v savých pomůckách jsou bezesporu navlékací plenkové kalhotky (III. stupeň) - určeny pro střední a těžké případy inkontinence. Mají nesporné výhody. Nabízíme je pod názvem Abri Flex v pěti velikostních řadách a třech savostech bez nutnosti následné fixace na těle. Drobnou nevýhodou těchto „navlékaček“ je trochu vyšší cena výrobku a v terénu může být výměna pro klienta složitější, zvláště jedná-li se o muže.

U ležících pacientů, kde instalujeme plenkové kalhotky tzv. polohováním musíme hlídat také rozměr klienta přes boky a pochopitelně savost. Výrobky se jmenují Abri Form a nabízíme v prodyšné i neprodyšné řadě celkem 25 výrobků.

 ABENA SKINCARE

U inkontinence moče i stolice je nutná výměna kalhotek i po 4 hodinách a hledáme proto kalhotky s nízkou savostí jako jsou Delta Form. Z hygienických důvodů by jakýkoli savý výrobek neměl být na těle klienta déle než 8 hodin! Toto pravidlo je zvlášť důležité u žen.

Na trhu stále existují klasické výrobky s vnější polyethylenovou folií, které vnímáme již jako zastaralé a je potřeba volit již výrobky, tzv. prodyšné, u Abeny s označením Air Plus nebo Premium. Mnohem lépe odvádějí teplo od pokožky, ale také méně šustí.

To nejobecnější pravidlo pro výběr správné pomůcky z hlediska velikosti a savosti je, že klient by měl mít co nejmenší výrobek, ale natolik velký a savý, aby zvládl zajistit veškeré množství nekontrolovaně unikající moči.

 ABENA SKINCAREVeškeré savé pomůcky lze přirozeně koupit i bez poukazu v lékárnách a prodejnách zdravotnických potřeb v celé ČR a zcela diskrétní je nákup prostřednictvím internetového obchodu www.abenashop.cz včetně vydání zboží na poukazy. Dodávka probíhá do 48 hodin.

Správné nasazování pomůcek je možno shlédnout na portálu www.tvmedicina.cz

Co vzkážete našim čtenářům?

Obecně platí, že kvalitní výrobek se pozná až po použití a proto doporučujeme, vyzkoušejte si výrobky ABENA a určitě nebudete zklamáni – ale s největší pravděpodobností mile překvapeni a určitě se vrátíte pro další výrobek

Recept, jak nikdy nezjistit, které výrobky jsou lepší či horší je udržování celkové fyzické kondice a cvičení – posilování dna pánevního.

Více informace o produktech a jejich použití na:

Reklama