A ještě jedna věc trápí čtenářku s nickem pegola. Vandalismus na hřbitovec. Podle ní hroby ničí hlavně mladí výrostci, kteří si ničeho neváží ahřeší na to, že jsou většinou jsou nepostižitelní. Je to i váš názor? Co si o tom myslíte?

Často se ze zpráv v televizi i z tisku dovídáme o zničených hrobech. Kdo to má na svědomí? Většinou výrostci, kteří si neumí vážit peněz a nemají úctu ani k mrtvým. Taky dobře vědí, že škodu za ně uhradí máma s tátou a soudy jim maximálně „napaří“ podmínku. A to jen, pokud je chytí a vše jim dokáží.

Zničí ale mnohem víc, než materiální hodnoty. Zvláště pro starší lidi je velice těžké rozloučit se s blízkým člověkem, o to těžší, pokud tím blízkým je celoživotní partner. Partner, s kterým žili šťastně desítky let, vychovali spolu děti, které již vypustili z rodinného „hnízda“, často přečkali hrůzy války a zůstali jen sami dva. Ti tuto ztrátu nesou nejhůř.

Partnerův hrob se pro ně pak stává druhým domovem. Chodí si sem povídat se svým zesnulým, líčí mu, co zažili, nad hrobem se svěřují se svými radostmi, starostmi i problémy, které jim den přinesl. To je „drží při životě“.

Jednoho dne přijdou, najdou rozkopaný hrob, rozházené urny, posprejovaný náhrobní kámen, rozbité sklo ve vitrínce. Zjistí, že někdo ukradl květiny, svíčky a vázičky, nebo je rovnou rozbil. Ublíží jim to často víc, než kdyby někdo vztáhl ruku na ně samé.

Podle toho by se měl volit trest nad tím, kdo z nudy a pro zábavu znehodnotí práci druhých, zneuctí hroby těch, co se už nemůžou bránit a zasadí hlubokou ránu do srdcí těch, co je měli rádi.

S pozdravem pegonela

Zrovna jsme o tomto problému mluvily s kolegní Sašou. Obě chodíme rády na hřbitovy a je nám líto rozbitých soch a zničených náhrobků. Ale nemyslíme si, že by to dělali jen výrostci.

Co vy na to, milé ženy-in? Napíšete nám také na dnešní téma? Co štve konkrétně vás. Je dlouhodobé, nebo vás něco naštvalo právě dnes? Napište nám na: redakce@zena-in.cz

 

Reklama