O pozitivním vlivu proboitik na život již není pochyb. Jak odpověděl na čtenářské dotazy týkajících se probiotik odborník na výživu, Mgr. Pavel Suchánek, to se dozvíte v tomto článku...

V poslední době se v našem slovníku, v souvislosti s lidským zdravím, stále častěji objevuje pojem „probiotika“. Tato složenina slov „pro" a „biotic" v překladu z řečtiny znamená „pro život". Je to výstižný název, neboť o pozitivním vlivu probiotik na zdraví dnes již lékařská věda nepochybuje. Píše a hovoří se o tom, že jednou z cest, jak se dožít delšího věku v dobrém zdravotním stavu, je právě pravidelná konzumace probiotických potravin.

V minulých dnech jste měly šanci, milé čtenářky, ptát se na probiotika odborníka na výživu, magistra Pavla Suchánka.

Medailonek

Mgr. Pavel Suchánek je poradce pro výživu.

Vystudoval obecnou biologii a biochemii a je členem České společnosti pro aterosklerózu a Evropské společnosti pro aterosklerózu. V rámci publikační činnosti pravidelně uveřejňuje články na téma obezita, pohybová aktivita a zdravý životní styl a působí i jako poradce pro výživu a zdravý životní styl. Je rovněž autorem knihy „Víte, co máte na talíři?".

V současnosti pracuje v IKEM. Jeho koníčkem je sport, a to prakticky jakýkoli. Pravidelně se věnuje kick-boxu. Sport považuje za nejlepší lék na spoustu problémů, včetně stresu a přepracovanosti.

Odpovědi na čtenářské dotazy...

such

Dobrý den, jsou proboitika vhodná i při žaludečních vředech?
Jsou výsledky, které ukazují, že pravidelná konzumace potravin s probiotickou složkou může mít velmi pozitivní vliv na problémy s dvanácterníkovými vředy, ale je vhodné se poradit s lékařem, aby se v případě formy ne mléčného výrobku, ale kapsle nenacházely v obale dráždivé látky.

Dobrý den, chtěla jsem se optat ohledně syna (14 let), který často trpí na větry nebo velké bolení břicha spojené s průjmem, které je často spojeno s psychikou, např. strach, po vynadání apod. Byla by zde nějaká vhodná léčba s pomocí probiotik? Děkuji za odpověď.
Pokud je příčina psychická tak těžko, pokud jsou příčiny i ve složení stravy, konzumace nevhodných potravin atd. pak by probiotika mohly výrazně pomoci.

Jak dlouho jíst probiotika a v jakém množství při dietě a při gynekologických zánětech?
V současnosti není omezení jak dlouho konzumovat probiotika, protože v případě zakysaných mléčných výrobků by to například mělo být více, než jeden každý den, celý život tedy v případě kapslí apod. není omezení, po jak dlouhé době udělat přestávku.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně těchto probiotik. Mám již 2 roky od porodu, který jsem měla velmi komplikovaný a i po něm následovali velké komplikace. Po půl roce mi byl zjištěn diskoidní lupus erythomatodes (kožní forma) a tak by mě zajímalo, zda i na tuto nemoc by byla probiotika prospěšná. Děkuji :-)
Dobrý den, existují v literatuře odkazy, že by probiotika mohly pomoci v rámci autoimunitních onemocnění, ale je to případ od případu, nedá se od stolu rozhodnout, zda určitě ano, nebo určitě ne. Informací je zatím málo.

Dobrý den, můj dotaz se týká malých dětí. Mám dvojčata 3,5 roku a nastoupili letos do školky. Od září jsou dost často nemocní a kvůli nálezu na průduškách jim dětská lékařka předepsala antibiotika. Co byste nám doporučil užívat po dobrání antibiotik u tak malých dětí? Děkuji za odpověď!
Dle mého názoru je vhodné kombinovat jak zakysané mléčné výrobky, tak doplňky výživy s probio a prebiotickou složkou, nejlépe Vám konkrétně poradí lékař, nebo lékárník, doporučil bych výrobky i s prebiotickou složkou, ne jen probiotika. Existují velmi vhodné výrobky pro tuto věkovou kategorii.

Dobrý den, jsou tyto látky obsaženy i v Actimelu?
Ano, Actimel obsahuje bakterie mléčného kvašení, které patří do skupiny probiotických bakterií, více na: http://www.probiotika-prebiotika.cz/cs/test-vyrobku

Dobry den pan doktor, chcela by som sa opytat, aky je rozdiel medzi lacnejsimi a drahsimi antbiotikami? Dlhodobo som brala niekolko kombinovanych antibiotik a momentalne potrebujem dostat moje tavenie do rovnovahy. Zvelkeho vyberu si vsakn neviem vybrat.
Předpokládám, že se ptáte ne na antibiotika, ale probiotika a u nich se sleduje množství životaschopných kmenů, tedy kolik dokážou vytvořit životaschopných kolofonií ve střevu. Dražší probiotika mají většinou speciální obal kapsle proto, aby se bakterie uvolnily až na místě určení a přežilo jich co nejvíce.

Před třemi lety jsme byla na operaci žlučníku. Netušila jsme, že ho nemám řadu let funkční, až po zánětu slinivky. Od operace je dost dlouhá doba, přesto mám problémy s trávením. Časté refluxe, občas větší problémy. Pomůžou probiotika?
Dobrý den, některé studie ukazují na možný pozitivní vliv, ale podle mne je to případ od případu, nedá se říct určitě to pomůže přímo Vám, stejně tak určitě to zrovna na tento případ nepomůže. Za sebe bych to určitě zkusil.

Jsou probiotika vhodná pro osoby v jakémkoliv věku? Jsou známy nějaké kontraindikace u osob ve vysokém věku?
Kontraindikace nejsou známy, pouze pokud například nosič probiotik není vhodný svým složením pro diabetiky, nebo osoby s laktózovou intolerancí apod. Pokud tedy senior bere více prášků a trpí nějakou chronickou nemocí, měl by se poradit se s lékařem nebo lékárníkem než začne nějaký výrobek brát.

Keďže plánujeme bábätko a mám rôzne ženské problémy neustále beriem nejaké antibiotiká. Gynekológ mi odporučil probiotiká, ale nejako sa neviem rozhodnúť aké. Čo by ste mi poradil?
Možností je opravdu hodně, vybral bych si taková, která jsou vhodná před otěhotněním, tedy například v kombinaci s kyselinou listovou. Vybral bych i podle kvality firmy, která výrobek vyrábí.

Doporučil by jste probiotika i v těhotenství? A jaké?
Jednoznačně ano, je to velmi dobrá prevence různých gynekologických problémů (kvasinky, bakterie...), pokud možno takovou, aby odpovídal těhotenství, tedy bud jen probiotika, nebo v případě dalších složek tak takové, které jsou pro těhotné důležité, např. kyselinu listovou, jod, nebo železo.

Ve kterých potravinách (kromě mléčných výrobků) se nacházejí probiotika a ve kterých nejvíce? Nejsem zastáncem požívání vitamínů a doplňků stravy ve formě pilulek. Pokud mi chybí Céčko, nakrájím si k televizi talíř pomerančů, po darování krve se láduju červenou řepou atd. Jaké potraviny bych měla jíst, abych svému tělu dopřála probiotika?
Prakticky jediným zdrojem bakterií mléčného kvašení jsou zakysané mléčné výrobky, dalšími zdroji probiotik, která ovšem nejsou už tak přesně definovaná (na rozdíl od zakysaných mléčných výrobků) může být i zakysané zelí

Užívám LYNDYNETTE 20 a MIRZATEN. Jaká probiotika byste mi doporučil? Děkuji!
V současnosti neexistuje specifické doporučení pro specifická probiotiky ve vztahu k lékům, které berete. Jde tedy o to, jaký výrobek si vyberete a podle jakých kritérií, jak již jsem odpovídal.

Dobrý den. Pokud antibiotika nezabírají, jsou vhodná probiotika?
Probiotiky nelze nahradit antibiotika, probiotika nejsou většinou posuzována jako léčiva, ale jako podpůrný a preventivní přípravek, tedy po léčbě antibiotiky probiotika pomohou obnovit správné složení střevní mikroflóry.


  • Tip: Na trhu můžete vybírat z celé škály různě kvalitních a cenově rozdílných přípravků. Za pozornost stojí přípravek TROBOX NORMATYL společnosti RAPETO, která má v české republice letité zkušenosti s výrobou probiotických a prebiotických kultur, přípravků s obsahem živých kvasninek a dalších přírodních preparátů.
Reklama