Rodina

Pro ty, co nevěří, že to jde

 

Arabský den

 

Je to sice už nějaký rok, ale trochu si vzpomenu. Dohodla jsem se s maminkou Samira, že nás navštíví v oblečení, v jakém chodí v Jemenu – a oblékla i svého syna. Manžel v Jemenu žije a jezdí za nimi do ČR jen málo. To oni se seberou a jedou tam na prázdniny. Kolik má ten člověk manželek, to jsem nikdy nezjišťovala.

Pečlivě se na den připravila. Nakoupila různé arabské dobroty. Přinesla Samirovu oblíbenou kazetu s arabskými písničkami, které nám zpíval. Ukázala dětem spousty fotografií, o kterých jsme si v kroužku vyprávěli – podle toho, na co se děti ptaly.

Naučili jsme se psát správně arabské číslice – no, opravdu nevypadají úplně jako ty naše. Po kruhu putovala učebnice a každý si psaní zkusil. Pak jsme to ještě chvíli trénovali na tabuli. Viděli jsme vodní dýmku a zkoušeli ochutnat halvu. Dětem arabské sladkosti moc nechutnaly a řada z nich je musela jít honem zapít.

Děti takové potkávání s jinou kulturou nesmírně baví a zajímá. Spoustu si z toho dne pamatovaly. Největší odměnou pro mě bylo, když mi v den vysvědčení přišla tahle maminka představit svého muže, který kvůli slavnostnímu předávání vysvědčení přiletěl do ČR.

 

 

Čínský den

 

Na ten den jsem se musela domluvit s čínskou rodinou. To byl problém, rodiče moc nerozuměli. Naštěstí měli syna ještě v osmé třídě, takže nás – prvňáky, naučil jíst čínskými hůlkami on. Děti si na ten den přinesly svačinu v misce - nakrájenou na kousky, aby se jim dobře nabírala. Bylo to fajn. Navíc si starší Číňan pamatoval několik znaků z jejich písma, a tak jsme se pídily, co který znamená.  Bylo to dost těžké, spíš to pro ně byla zajímavost. Vytvořili jsme si pak vlastní znaky k písmenům - takovou šifru. Ani jim nepřišlo, že se tak učí svou abecedu.

Ukazovala jsem jim pár znaků zvětšených – povídali jsme si nad nimi, co asi znamenají, co jim připomínají, a podle své nálady je měly také domalovat.

Půjčila jsem si z čajovny čínský porcelán a ráno jsme pili čínský čaj. Byl to krásný obřad, ani jsem nemusela uměle nic navozovat.

 


Japonský den

 

Ten byl s jinou třídou a končil návštěvou v japonské škole. Před tím proběhl den o Japonsku. Při matematice jsme jezdili metrem v Tokiu (které jsem musela dost zjednodušit, a i tak byly trasy pro prvňáky dost nepřehledné - za to velmi zábavné) a nikomu za celou hodinu nepřišlo na mysl, že se učí (učily se pak samy i o přestávce...). Přizpůsobila jsem jim klasický japonský čajový obřad – včetně čajového domku. Z toho dne si už moc nepamatuji, jen si vzpomínám, jak za mnou přišla jedna maminka, že doma proběhl čajový obřad a synek jim s vážnou tváří pokládal otázky typu: „Jak se vám dnes dařilo? Jak jste se měli v práci?“ (Byla úplně šokovaná. A já taky.)
Dočetli jsme se o Japonském moři a tamních živočiších. Spojila jsem to s výtvarkou a dalšími předměty a užili jsme si to maximálně.

 

Všechno jde, jen vědět jak.

 

   
22.11.2005 - Děti - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [10] saruz [*]

  Takovou paní učitelku mají žáčci určitě moc rádi. Sml22

  superkarma: 0 19.09.2012, 08:06:36
 2. avatar
  [9] talenka [*]

  super

  superkarma: 0 22.11.2005, 21:25:23
 3. avatar
  [8] Žábina [*]

  tohle je fajn

  superkarma: 0 22.11.2005, 18:41:15
 4. avatar
  [7] kemy [*]

  superkarma: 0 22.11.2005, 17:04:26
 5. [6] xenie [*]

  paráda, kde učíte, ať tam naženu děti svých známých, když už vlastní nemám

  superkarma: 0 22.11.2005, 15:00:06
 6. avatar
  [4] Channah [*]

  nemohu něž plně souhlasit s Clerenc

  superkarma: 0 22.11.2005, 12:16:14
 7. avatar
  [3] Clerenc [*]

  tak takovouhle ucitlku bych si prala pro sve deti

  superkarma: 0 22.11.2005, 12:03:23
 8. [2] Tobbi [*]

  Já zírám. Já prostě zírám. Nikdy bych nevěřila, ze taková "paní učitelka" dneska existuje. V době, kdy je školství plné zatrpklých babizen, případně mladíčků a dívenek, kteří mají nějaké ty ideály, ale rychle o ně přijdou.
  Ono to asi fakt jde....

  superkarma: 0 22.11.2005, 09:58:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme