Jiří Holub se ponejvíce zaměřuje na dětského čtenáře. Přesto jeho knížky nejsou pohádky v pravém slova smyslu. Svůj tvůrčí jazyk načrtl v prvotině Kolik váží Matylda. Letos vydal další dětský titul: Jak se zbavit Mstivý Soni.

Knížky spisovatele Jiřího Holuba ve mně vyvolávají smíšené pocity. Jeho tvůrčí jazyk (alespoň ve tvorbě pro děti a mládež) bych zhodnotil jako drsný. Proč? Kdykoli lze použít žoviální či dokonce nespisovný tvar jakéhokoli slova, Jiří Holub tak učiní. Jestli je to dobře, nevím. Na jednu stranu je takto rozvolněný styl psaní pro dětského čtenáře lákavý, protože si před ním na nic nehraje. Na druhou stranu snaha vše přetvořit v nespisovné místy působí na zkušenějšího čtenáře až křečovitě a strojeně. Holubovy dětské knihy tak nejvíce osloví kluky-rošťáky, kteří toho běžně moc nepřečtou. Jinými slovy, pokud Jiří Holub svým stylem chce nalákat ke čtení nečtenáře, pak mu za tuto snahu tleskám a doufám, že se setká s úspěchem.

Nutno ještě podotknout, že naivismus, se kterým jsou Holubovy dětské knihy psané (ano, tušíte správně, příběh čtete z pohledu jednoho z dětských hrdinů v ich formě), poskytuje autorovi vskutku zajímavý a často zábavný prostor k imaginaci a tvorbě zajímavých nesmyslů a novotvarů.

Jak se zbavit Mstivý Soni

SonaNejnovější titul Jiřího Holuba se odehrává během druhého pololetí páťáků na základní škole v Žábokudlech. Když jsem knihu začal číst, říkal jsem si, že to snad autor nemyslí vážně. Děti zde nejprve podpálí stoh s jednou učitelkou, další učitelka skončí pod koly autobusu a ačkoli to obě dámy přežijí, jsou zdůrazňovány úmysly dětí, učitelek se zbavit. Jakmile se objeví nová učitelka (Mstivá Soňa), je hned z kraje řečeno, že ji děti chtějí zlikvidovat. Tohle mi přišlo opravdu jako trochu silné kafe a bohužel jsem scénu autorovi do konce knihy neodpustil.

Žáci i jejich kantorka si provádí v celé knize naschvály, které jsou někdy na pomezí vkusu a člověk jen kroutí hlavou - opravdu jde o knížku pro děti? Musím říct, že ten pocit nemám. Kniha je sice psána s velkou nadsázkou, ale přesto mi vhodná pro děti nepřipadá. Když jsem si přečetl v jednom z rozhovorů s autorem, že ho baví pomyšlení, kterak rodiče knihu dětem předčítají a musí číst o několik řádek dopředu, aby nepřečetli něco, co už jim přijde nevhodné, myslím, že se v tomto ohledu plete. Knihu nebudou číst dětem rodiče prostě proto, že to není kniha, kterou by dětem číst chtěli. Kniha zaujme adolescenty a snad i dospělého čtenáře, který si zavzpomíná na milé blbinky školních let.

Příběh pro děti musí končit dobře

Toto je základní poučka, která se učí na všech tvůrčích školách. Protože Jiří Holub je absolventem Literární akademie Josefa Škvoreckého, zná dobře toto pravidlo a knížka Jak se zbavit Mstivé Soni také dobře skončí. Víc vám neprozradím, snad jen ještě to, že konec je skutečně vtipný a přesto, že jde o Happy End, nevymyká se z drsného stylu, který autor nasadí hned na začátku.

Jak tedy knihu hodnotím?

Myslím si, že cílová skupina čtenářů je jiná, než se domnívá autor. Knížka není vhodná pro děti, ale pro adolescenty a rozhodně bych ji nedoporučoval předčítat dětem malým. Věková kategorie je (podle mě) od 14ti let. Chcete-li se ale zasmát, určitě nesáhnete vedle. Na výbornou hodnotím geniální ilustrace slovenského malíře Juraje Martiška, které na první pohled připomínají trochu zjemněnou tvorbu Adolfa Borna.

  • Celkový počet hvězdiček: *** a ½ z pěti

Informace o titulu

  • Název: Jak se zbavit Mstivý Soni
  • Autor: Jiří Holub
  • Ilustrace: Juraj Martiška
  • Nakladatelství: JaS
  • Doporučená cena: 225 korun

Anotace...
Než k nám do Žábokudel přišla Mstivá Soňa, bylo vlastně všechno úplně v pořádku. Jsme malý městečko, kde, jak říká naše babi, vidí do talíře každej každýmu. Máme jedno náměstí, radnici, na kopci hrad a naši slavnou školu. Právě tam chodím já, Čalabounová, Žvejkalová, Vřeteno nebo srabík Vášnivý a všichni jsme žáky páté třídy. Není nás moc, asi patnáct, protože jak říkám, Žábokudly jsou maličký město mezi kopcema a lesama, a tak je možný, že jste o něm ani neslyšeli. Učitelé nás moc rádi nemají, prej všichni rosteme pro polepšovnu, ale my si to nemyslíme. Asi trochu zlobíme, ale kdo ne?
A tím vlastně víte, vše potřebné - v Žábokudlech se jednoduše rozpoutala válka páťáků proti přísné paní učitelce. I když, občas to vypadá, že je to přesně naopak. V každém případě příhody dětí, rodičů i učitelského sboru, které se udály během druhého pololetí v jedné malé základní škole, vám přinesou spoustu legrace a také inspirace pro vlastní rošťárny.

Kam dál?

Reklama