Bulvár

Pro milovníky umění: Josef Hoffmann a Brtnice

Věhlasný architekt a designér, kterého uznává celá Evropa, ale my Češi či Moravané o něm víme tak zoufale málo! Pojďme nahlédnout do života tohoto všestranného umělce a navštívit jeho rodný dům v Brtnici…

Pokud se malinko zajímáte o secesi, možná víte, že u té vídeňské asistovali i moravští umělci. Když se totiž v roce 1897 ve Vídni utvářela skupina umělců vyznávající moderní netradiční směr ve výtvarném umění, přímo u zrodu stáli tři mladí muži z Moravy. Josef Hoffmann, Josef Maria Olbrich a Leopold Bauer. Rodáci z Brtnice, Opavy a Krnova. Spolu s dalšími jako Gustav Klimt, Koloman Moser, Max Kurzweil založili spolek Secession.

rodném domě Josefa Hoffmanna v Brtnici u Jihlavy je dnes muzeum, které provozuje Moravská galerie spolu s vídeňským Muzeem užitého umění (MAK). Z této spolupráce vzešla i právě probíhající výstava Kolegialita a kontroverze o spolupráci právě oněch tří významných umělců.Rodný dům

Rodný dům Josefa Hoffmanna v Brtnici

Zatímco Bauer brzy ideu secese opustil a naopak se stal jejím kritikem, Olbrich a Hoffmann se stali hlavními představiteli tohoto směru. Olbrich ale dostal v roce 1901 nabídku, jaká se neodmítá. Na pozvání hessenského velkovévody Ernsta Ludwiga se odebral do Darmstadtu, kde založil Uměleckou kolonii na Matildehöhe. Postavil zde řadu rodinných vilek pro různé umělce, výstavní síň a další originální stavby považované i dnes za architektonické skvosty…  

Secesi ve Vídni tak zůstal z našich rodáků věrný jen Josef Hoffmann. Vraťme se tedy k jeho rodišti i jemu samotnému.

Josef HoffmannRodina Hoffmannů žila v Brtnici již od 18. století. Byli to vážení občané městečka, patřili ke společenské i hospodářské elitě. Stali se zakladateli první místní bavlnářské manufaktury. Dědeček i pradědeček vykonávali funkci purkmistra, Josefův otec byl brtnickým starostou.

Malý Josef navštěvoval místní německou židovskou obecní školu. Poté nastoupil do jihlavského německého gymnázia, kde několik let předtím studoval o deset let starší Gustav Mahler a současně s Hoffmannem i Adolf Loos. Josef nepatřil zrovna mezi nejnadanější žáky. Ačkoli, podle svých slov, se snažil, začal mít brzy studijní problémy. Školu byl tedy nucen opustit. Nesmírně tím zklamal rodiče, hlavně otce, ale především dokonale ztratil jakékoli sebevědomí.

Po opuštění gymnázia začal pomáhat ve stavební společnosti otce svého kamaráda, kde se najednou cítil jako doma. Zjistil, že má pro tuto práci vlohy. A hlavně – že ho to baví! Odtud už vedla cesta na brněnskou Vyšší státní průmyslovou školu, kde studoval stavitelství a nyní už s vynikajícími výsledky! A co následovalo? Studia na vídeňské prestižní Akademii výtvarného umění. Měl štěstí! Jeho prvním profesorem se stal Carl von Hasenauer, přední osobnost obce vídeňských architektů při budování Ringstrasse a vůbec nové podoby Vídně (mj. také autor Hermesvilly pro císařovnu Sissi). Po jeho smrti třídu převzala osoba neméně slavná, Otto Wagner, jehož secesní rukopis je čitelný ve Vídni dodnes. Spolu s Hoffmannem byli jeho žáky i Olbrich, Bauer, Loos, Kotěra… Samá esa. Octl se tedy v té nejlepší společnosti! A za skvělý diplomní projekt byl Hoffmann odměněn tzv. Římskou cenou, což obnášelo stipendium a roční pobyt v Římě.

V devětadvaceti letech byl pak jmenován profesorem na vídeňské Uměleckoprůmyslové škole. Stává se prominentním a velmi žádaným vídeňským architektem. Neuvěřitelné, jak se dokázal během pár let vypracovat.

Inspirován anglickým hnutím Arts & Crafts zakládá spolu s Kolomanem Moserem uměleckořemeslné dílny Wiener Werkstätte. Ty podle jeho návrhů vyráběly nábytek, sklo, keramiku, tapety, závěsy a v podstatě celá zařízení interiérů promyšlená do nejmenších detailů. Byl vskutku všestranný umělec.

Pochopitelně hlavním těžištěm jeho tvorby byla architektura. Za vrcholné dílo bývá považován palác Stocklet v Bruselu, stavba právem zapsaná v roce 2009 do Seznamu památek UNESCO. Palác si objednal baron Adolphe Stoclet, významný belgický obchodník, který se s jeho prací seznámil při svém vídeňském pobytu. Hoffmann prý od něj dostal zcela volnou ruku – umělecky i finančně. A nezklamal! Baronovu důvěru si rozhodně zasloužil. Vnitřní vybavení domu bylo převážně vyrobeno v dílnách Wiener Werkstätte, k výzdobě domu si pak přizval svého přítele Gustava Klimta. Vzniklo tak unikátní jednolité umělecké dílo promyšlené do všech detailů.

Stoclet

Palác Stoclet na Avenue de Tervuren v Bruselu

Ve Vídni pak stojí za zmínku zejména soubor obytných budov pro příslušníky vídeňské aristokracie na Hohe Warte.

A u nás? Pro bankéřskou rodinu Primavesi z Olomouce navrhl venkovský dům v Koutech nad Desnou. Později se zde scházela umělecká smetánka Vídně. Nejčastějšími hosty byli Gustav Klimt, Anton Hanak a samozřejmě Josef Hoffmann. Bohužel tento skvost Hoffmannovy architektury zcela vyhořel.  

Ačkoliv téměř celý svůj život prožil ve Vídni, do Brtnice se vracel rád. Vždy se cítil být Moravanem. Po smrti svých rodičů rodný dům přestavěl pro sebe a své sestry vdané ve Vídni. Společně sem jezdívali na letní byt. Dům vybavil nábytkem zčásti po svých rodičích, zčásti z dílen Wiener Werkstätte. Zdi nechal vymalovat vzory, které rád při svých návrzích používal, zejména v pozdější době, kdy opouštěl ornamentální styl a uchyloval se k modernějším geometrickým tvarům. A tak je jeho rodný dům skutečnou živou galerií jeho tvorby.

Pokud se tedy budete chtít o životě tohoto umělce dozvědět ještě více, určitě navštivte jeho rodný dům v Brtnici u Jihlavy.

z expozice

Velkou část své tvůrčí činnosti věnoval designu nábytku. Jeho muzeum je vybaveno exponáty z majetku MAK Vídeň

Výstava

Pohled na současnou výstavu Kolegialita a kontroverze o spolupráci tří významných moravských osobností působících ve Vídni

A co je v Brtnici ještě k vidění?

radnice Brtnice

Za povšimnutí určitě stojí renesanční radnice s krásným vysokým štítem na náměstí hned naproti Hoffmannova domu. Pochází z 16. století, současný stav je po důsledné rekonstrukci pod dohledem památkářů z roku 2005

Most

Také vám asi padne do oka zachovalý kamenný obloukový most s nádhernými barokními sochami světců z počátku 18. století od místního sochaře Davida Liparta

Na webových stránkách města se dozvíte i o místním zámku, bývalém pauliánském klášteře a dalších zajímavostech tohoto malebného městečka na Vysočině.

 

Kam se vypravit:

Rodný dům Josefa Hoffmanna
náměstí Svobody 263, Brtnice
+420 567 216 128
brtnice@moravska-galerie.cz

Otevírací doba:
listopad-březen Sobota a Neděle 10 - 17 h
duben-červen Úterý - Neděle 10 - 17 h 
červenec a srpen denně 10 - 17 h
září-říjen  Úterý - Neděle 10 - 17 h

Více: www.moravska-galerie.cz

Na našem webu jste si také mohli přečíst:

   
24.06.2014 - Kultura - autor: Jana a Jiří Ládyovi

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [32] Jana Ládyová [*]

  Hanula — #31 Paráda! Tak to Vám ty zážitky moc přejuSml16!

  superkarma: 0 09.07.2014, 00:51:03
 2. avatar
  [31] Hanula [*]

  Sml16tuhle sobotu jsme do Brtnice s kámoškou vyrazily a moc jsme si to tam užily - Hoffmanna, zámek - který byl otevřen a akce vstup za 10,- Kč, sběhly jsme na hřbitov, kde jsme navštívily hrob Hoffmannových rodič, výstava fotek Evy Pilarové, oběd v radniční restauraci i posezení v cukrárně - krásná sobota. Slejvak nás dostihl, až zase doma.... bylo to moc fajn.

  1. na komentář reaguje Jana Ládyová — #32
  superkarma: 0 07.07.2014, 11:17:56

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] peetrax [*]

  gerda — #29 nebo tmavý hřebec. Sml22 Janiny články si člověk prostě užívá.

  superkarma: 0 24.06.2014, 21:42:29
 2. avatar
  [29] gerda [*]

  peetrax — #28 Sml22Sml67 - takové čtení mi vždycky rozjasní den a navíc mám naději, že jsou ještě lidé, které zajímá něco víc, než ponožky v sandálech.Sml57

  1. na komentář reaguje peetrax — #30
  superkarma: 0 24.06.2014, 20:00:39
 3. avatar
  [28] peetrax [*]

  Jani (a Jiří Sml39), vaše články převyšují několikanásobně zdejší průměr "tvorby" redaktorek, píšete zajímavě a přínosně. Tak doufám, že tady co nejdéle vydržíte! Sml67

  1. na komentář reaguje gerda — #29
  superkarma: 0 24.06.2014, 19:31:53
 4. avatar
  [27] jarmil22 [*]

  PěknéSml59Sml67

  superkarma: 0 24.06.2014, 19:19:06
 5. avatar
  [26] gerda [*]

  PEPI11 — #22 bohužel, líp už byloSml15

  superkarma: 0 24.06.2014, 19:18:17
 6. avatar
  [25] gerda [*]

  Jana Ládyová — #19 Holky to napřed mívají ve škole snazší, jsou obvykle od přírody ukázněnější. Jenomže kluci je po pubertě začnou v učení předhánět. To už je takový světa běh, dívky se  začnou rozptylovat citovými problémy a je vymalováno.Sml52

  superkarma: 0 24.06.2014, 19:17:40
 7. [24] Le44 [*]

  zchátralý zámek raději neukazovat, je to škoda

  superkarma: 0 24.06.2014, 19:16:32
 8. avatar
  [23] vladka321 [*]

  Pěkné počtení - děkujeme Sml16.

  superkarma: 0 24.06.2014, 18:20:30
 9. [22] PEPI11 [*]

  gerda — #1 Napadlo mne totéž, že žena in již není co bývala. Pěkný a poučný článek jako dneska už se tu vidí málokdy. Měla jsem ráda i články z historie a  o slavných lidech V současné době jsou to spíš nenápadné nabídky tboží všeho druhu.

  1. na komentář reaguje gerda — #26
  superkarma: 0 24.06.2014, 17:15:12
 10. avatar
  [21] Jindriska8 [*]

  Pěkné čtení a poučné!Sml16

  superkarma: 0 24.06.2014, 15:46:19
 11. [20] Helena Svatková [*]

  Velmi zajímavé počtení a krásné fotografie.Sml16

  superkarma: 0 24.06.2014, 15:31:36
 12. [19] Jana Ládyová [*]

  gerda — #1 Jestli si mohu dovolit poradit, tak rozhodně nelámat hůl! Vždyť kolik osobností nemělo v oblibě školu a kam to dotáhli! Namátkou třeba nositel Nobelovy ceny Jaroslav Seifert nebyl rozhodně žádný premiant a prý mu dělal problémy i mateřský jazyk.

  Viděla jsem pořad, kde vzpomínala jeho vnučka, jak ho jednou požádala, aby jí napsal slohovku. A paní učitelka? Dala mu trojku!

  Ani Edison nebyl žádný lumen ...

  1. na komentář reaguje gerda — #25
  superkarma: 0 24.06.2014, 14:58:43
 13. [18] Stendy [*]

  Takových článků více. Moc se mě líbil.

  superkarma: 0 24.06.2014, 14:16:17
 14. avatar
  [17] Judo [*]

  Zajímavé čteníSml16

  superkarma: 0 24.06.2014, 13:55:08
 15. [16] knihovna [*]

  Rozšířili jste mi obzor. Poučný článek a hezké fotky. Je to šálek dobré kávy.

  superkarma: 0 24.06.2014, 13:24:08
 16. avatar
  [15] marianaant [*]

  Pěkně napsané a moc zajímavé fotky k tomu článku. Sml59

  superkarma: 0 24.06.2014, 13:01:59
 17. [14] V19 [*]

  zaujímavé čítanie - pekné fotky,

  superkarma: 0 24.06.2014, 10:48:59
 18. avatar
  [13] tauferova monika [*]

  Opět zajímavý článek,díkySml59

  superkarma: 0 24.06.2014, 09:52:40
 19. [12] Elis19 [*]

  Velmi zajímavý článek a dobře napsanýSml67

  superkarma: 0 24.06.2014, 09:35:42
 20. avatar
  [11] Hanula [*]

  Sml16díky moc za článek - příští měsíc se tam chystáme - právě jsem to chtěla studovat na netu - co a jak, kudy, kam....

  superkarma: 0 24.06.2014, 08:54:10
 21. [10] Gorilka1 [*]

  Pěkné místoSml67

  superkarma: 0 24.06.2014, 07:59:15
 22. [9] DCOlga [*]

  Hezká radnice i most.

  superkarma: 0 24.06.2014, 07:44:19
 23. avatar
  [8] helikoptera [*]

  Pěkná radnice :)

  superkarma: 0 24.06.2014, 07:36:37
 24. avatar
  [7] datura [*]

  Most je krásný Sml59

  superkarma: 0 24.06.2014, 07:35:17
 25. [6] theplana [*]

  zajímavý článek

  superkarma: 0 24.06.2014, 07:30:41
 26. [5] ruzka [*]

  zajímavý článek,mně osobně řekl něco nového

  superkarma: 0 24.06.2014, 07:23:59
 27. [4] Trefa [*]

  Trefa:Brtnici znam jezdili jsme tudy k rodicum.

  superkarma: 0 24.06.2014, 07:07:35
 28. avatar
  [3] buldok [*]

  Pěkné.

  superkarma: 0 24.06.2014, 06:56:06
 29. [2] bobulebob [*]

  zajímavé Sml22

  superkarma: 0 24.06.2014, 05:58:50
 30. avatar
  [1] gerda [*]

  DĚKUJI. Tohle je jediné, co mě tu v troskách někdejší ž.in, když měla ještě úroveň, drží. Líbila by se mi i knížka o všech osobnostech i památkách, abych to měla hezky pohromadě. Nejvíc oceňuji to, že se dovídám o pro mě neznámých lidech. Dneska mě to dokonce i potěšilo! Můj vnuk má tedy ještě velkou naději, že může udělat díru do světa -  i přes klopýtavé úspěchy ve školeSml16

  1. na komentář reaguje Jana Ládyová — #19
  2. na komentář reaguje PEPI11 — #22
  superkarma: 2 24.06.2014, 04:57:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme