Velký romantický balet s orientálním námětem, pompézní výpravou a virtuózními tanečními výkony má na scéně Státní opery dnes slavnostní premiéru

mBalet Národního divadla uvede 20. listopadu v první premiéře a 21. listopadu v druhé premiéře ve Státní opeře novou verzi slavného baletu LA BAYADÈRE.

Milostný příběh o překrásné chrámové tanečnici z exotického prostředí Indie na hudbu Ludwiga Minkuse, dědictví pozdního romantismu, je dodnes často uváděn na nejproslulejších světových scénách.

Osud nenaplněné lásky, v bohaté scénické i kostýmové výpravě, je skutečným bonbónkem pro milovníky velkých klasických děl a zároveň velkou výzvou pro sólisty a soubor Baletu Národního divadla.

Novou verzi LA BAYADÈRE, vytvořenou v duchu neoklasické taneční estetiky, nastudoval Javier Torres, mexický choreograf, kterého české publikum zná z úspěšné inscenace Šípková Růženka (stejně jako další členy inscenačního týmu).

Klikněte na fotky pro zvětšení

O čem je tento balet?

Mladý válečník se zmítá mezi láskou k bajadéře (mladé dívce sloužící božstvům v chrámu) a povinností oženit se s dcerou mocného rádži. Poté, co rádža a jeho dcera zosnují pikle a nechají bajadéru zavraždit, všechny postihne zkáza, která pak umožní zamilovanému páru dostat se do duchovního světa, kde se znovu sejdou a znovu spojí.

nikola

LA BAYADÈRE, I. premiéra: 20. 11. 2014, Státní opera

II. premiéra: 21. 11. 2014, Státní opera

Reprízy: 23. 11., 3. a 11. 12. 2014, Státní opera

Více se dozvíte na webových stránkách Národního divadla (klikni).

Zdroj a foto: tisková zpráva

Reklama