Primárním smyslem každého člověka je zrak, ale mnoho lidí je silně citlivých i na další podněty. Někoho rozčilují či naopak přitahují skoro neslyšitelné zvuky, někdo jiný zase silně vnímá pachy...

smyslSmysly - máme jich pět, ale povětšinu času si uvědomujeme hlavně ten jeden, totiž zrak. Ostatní čtyři jsou takové doprovodné, přes to mnohdy způsobují nečekané pocity. Druhdy si to ani neuvědomujeme, přijdeme do místnosti a začne nám třeštit hlava - důvodem může být nepatrné bzučení počítače, nebo třeba podivný pach květiny, který přestaneme po chvíli vnímat.

Smysly hrají v našem životě opravdu velkou roly a tak jsem se zeptal některých členů redakce, který z pěti smyslů je pro ně nejdůležitější.

  • Klára Křížová (šéfka obchodního): oči
  • Klára Wimmerová (zástupkyně šéfredaktora): oči
  • Katka Vozková (grafička): hmat
  • Lukáš Čejka (ajťák): zrak
  • Dana Svobodová (módní redaktorka): oči

Jak vidíte, v redakci vyhrál zrak, na druhé místo se u dotázaných shodně zařadil hmat a čich (čich bych řekl já).

Obdobnou otázku položím v dnešním tématu také vám, ale rozšířím ji o to, abyste se svými slovy zamyslely nad tím, proč tomu tak je. Jako inspiraci můžete použít mé krátké zamyšlení nad čichem...

Proč je pro mě čich nejdůležitější?

Kdykoli nad čichem přemýšlím, zamrzí mě, že čeština nezná pro pachy neutrální slovo. Už i ten pach má v sobě doušek negativního. Pro člověka, který čich považuje za svůj nejdůležitější smysl, je to velká újma - stále hledat nová a nová označení pro neutrální aromata. Většinou tak s úsměvem říkám, když chci říct, že mi onen pach není příjemný ani nepříjemný, že to „smrdí hezky“.

A proč právě čich? Kdysi mi nějaký odborník řekl, že čich je smysl, který vede nejpříměji do mozku, jen u lidí trochu zakrněl. I oči mají impulz překřížený. Tehdy jsem si začal čichových vjemů víc všímat a můj život toto zkoumání neskutečně obohatilo. Dnes dokážu podle vůně rozlišit různé potraviny se zavřenýma očima, vím, jak je cítit teplo a jak chlad, poznám podle parfému, jestli za mnou jde žena či muž... Čich a tak trochu i sluch jsou mi rádci, když mám oči zavřené, nebo prostě někam nevidím. Proto si jich tak vážím - a čichu trochu víc.

Téma dne 24. 8. 2012: 5 smyslů

  • Jaký smysl je pro vás nejdůležitější a proč?
  • Kterého smyslu byste se nedokázala vzdát?
  • A bez kterého byste se naopak obešla bez problémů?

Napište mi do redakční e-mailové schránky (viz níže) svou úvahu na toto smyslné, ehm, smyslové téma. Váš příspěvek ať je dlouhý alespoň jako tento odstavec textu, lépe delší. Budete tak mít větší šanci na uveřejnění a tím i případné získání dárku. Pro jedu z přispěvatelek, jejíž úvahu zveřejním, tu mám totiž připravený balíček s kosmetikou Schwarzkopf, ve kterém najdete Q10 obohacující pečující masku na vlasy a tvarující stylingový krémový gel.

Uzávěrka zasílání příspěvků je 24. 8. 2012 v 15.00 hodin.

gelmaska

Reklama