Ve vězení jsem byla – už jako malá holka. Samozřejmě, že na návštěvě.

Ale tehdy jsem nevěděla, že je to vězení. Ono se to čtyřletému prckovi špatně vysvětluje, že je táta ve vězení.

Takže verze mé mámy pro předškolní dítko zněla: "Lidi, co tu vládnou, prostě rozhodli, že tatínek musí pracovat zrovna tady a nemůže jezdit k nám domů – jenom občas my za ním. Ty lidi jsou zlí, ale nesmíme to říkat nahlas, protože by nám mohli ublížit." b

No – ono to v podstatě tak bylo. Táta byl komunistům nepohodlný, tak nám namontovali do bytu odposlouchávací zařízení a na základě toho, co si táta s kamárady povídal, byl pak odsouzen „za rozvracení republiky“. Dostal třináct let a jenom díky krátkému „oteplení“ v roce 1968 si jich odseděl „jen“ sedm. Tedy ne odseděl - odpracoval v uranových dolech, v pověstném lágru Bytíz.

Když jsem začala chodit do školy, pohádka o tátově „práci“ začala být neudržitelná. Našlo se dost prvňáčků, kterým rodiče – komunisté, pečlivě vysvětlili, že se se mnou nemají kamarádit, protože mám tátu ve vězení. Jenom jaksi opomněli dodat, že ho tam dostali právě oni.

V tomhle věku se to těžko chápalo, ale když jsem byla trochu starší a pochopila, byla jsem na tátu pyšná. A jsem doteď, i když už dávno nežije. Ty roky v uranových dolech se podepsaly na jeho zdraví a on se nedožil ani důchodu.

A nejvíc mě mrzí, že on, který celý život bojoval proti komunistům, se konce komunismu u nás nedožil. Umřel jen pár měsíců před listopadem ´89.

 

Bába BáraMilá Bábo Báro,
děkuji Vám za příspěvek. Můžeme jen doufat, že nikdo z nás nezapomene na to, co se tu před lety dělo a za co byli lidé zavíráni do vězení. Snad se k nám něco podobného opět nevrátí. Snad...


Soutěž

Čtvrté slovo: //-.../..-/-..//

Více k soutěži najdete ZDE

 

Dnešní téma:

Vězení

Byla jste tam někdy?

Na návštěvě, v práci, za trest?

 

Co se vám vybaví, když se řekne slovo: „Vězení“?

Nevzpomenete si na svoje zaměstnání?

Na svůj partnerský vztah?

Na rodiče, příbuzné či kamarády?

 

Zlatá klícka!

Stojí luxus za strádání?

Chtěla byste radši lásku než nové auto?

Utekla jste od bohatého?

Myslíte si, že spíš život v chudobě je vězením?

 

A co zvířata?

Zrušila byste zoologické zahrady?

Pustila byste šelmy i ptáky na svobodu?

 

Napište nám na:

redakce@zena-in.cz

Reklama