Bulvár

Pro a proti minulého režimu

Čtenářka Ula, ačkoli život v komunistickém Československu vlastně nezažila, sumarizuje pro a proti minulého režimu a dává je do kontrastu s dnešní demokracií, a ptá se: „Takže co je lepší?" Téma dne zní: Jak se žilo za komunismu a jak se žije dnes.

První příspěvek k dnešnímu tématu dorazil do redakce od čtenářky Uly. Přiznává, že v době sametové revoluce byla vlastně ještě dítě...


Minulý režim jsem zažila do svých 11 let, a když byl převrat, vlastně jsem ani nevěděla, o co jde. Vše má ale dvě strany. Z mého pohledu obyčejní lidé se měli dobře, protože odpadl takový ten strach o práci, doba nebyla taková uspěchaná a celkově byl klid. Na druhou stranu se člověk bál něco říct proti režimu a taky byl limitován tím, kam jet na dovolenou. Dneska jsou hranice otevřené dokořán, ale zase na to nejsou prostředky. Co se týče bydlení, dnešní mladí to oproti jejich rodičům mají těžší, protože když není kde bydlet, musí se hypotékou zadlužit na celý život a doufat, že je nepotká nějaká nemoc, aby mohli splácet. Takže co je lepší? Já osobně to posoudit moc nemohu. Žiji v době, jaká je, a snažím se, aby mi na světě bylo s naší rodinou fajn.

Hezký den!
Ula

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne: Jak se žilo za komunistů a jak se žije dnes

Jak se vám žilo před sametovou revolucí a jak se vám žije dnes?

Zhodnoťte s odstupem, zda se naplnila vaše očekávání po listopadu ´89. Jak se vám žilo za komunismu a jak se vám žije dnes? Jste spokojená? Vyhovují vám možnosti, které dnešní svoboda a volný přístup k informacím poskytují, anebo vás přivádějí do stresových stavů a bojíte se třeba o práci, důchod...? Chvalte či haňte stav demokracie v Česku: Vaše názory nás zajímají! Posílat je můžete k tématu dne na úterý 16. listopadu 2010. Příspěvky ať jsou dlouhé alespoň jako tento odstavec, tedy pokud chcete mít šanci na získání jednoho ze tří dévédéček s takřka hororově laděného thrilleru Loď smrti, jedna z vás k němu obdrží i třpytivý sprchový gel s diamantovým práškem a minerály Skin so soft od Avonu. Své příspěvky posílejte na redakční e-mail!

Loď smrti

   
16.11.2010 - Společnost - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [62] denkas [*]

  átéčko — #59 Jo ovoce nebylo ,to je pravda,rozhodně nebyly v zimě rajčata ,ani jahody.Jasně ty pomeranče ,to už je klasikaSml16 Ale my tu mluvili o masu. A to si prostě nepamatuju ,že bysme jeden víkend byli bez masa!  A taky sem si nějak nevšimla ,že by tu někdo napsal ,že chce ty časy vrátit! většinou každej psal ,že s dnešním děním je nespokojenej , A prostě jen mě rozčiluje ,že jen pro to,že odsuzuju komunisti ,tak budu tvrdit ,že sem za nich chcípala hlady. Když to prostě pravda není. Moji rodiče byli obyčejní dělníci ,kteří se v politice neangažovali a přesto nám zajistili hezký dětství,bez hladu ,nouze a pomerančů!Sml59

  superkarma: -2 17.11.2010, 21:51:11
 2. avatar
  [61] Alka1 [*]

  átéčko — #59 Jak kde...jsou prodavačky příjemné Sml16 a protivné Sml15, tehdy i dnes. Dříve u nás byly obchody otevřené do 18 hodin, dnes kromě Potravin všechny do 17, polední přestávku má například i Lékárna. Sml58

  Nechápu, proč se pořád dokola dohadujete, vždyť to nemá cenu. Jde o dobu přes 40 let a nemůžete srovnávat třeba padesátá a osmdesátá léta. Sml80

  K nám jezdili několik let před rokem 1989 každou sobotu Slováci s čerstvou zeleninou a ovocem Sml67, to ale po rozdělení republiky skončilo. To, co se teď většinou dostane na pulty se nedá svou kvalitou absolutně srovnat...Sml68  

  superkarma: -2 17.11.2010, 21:35:35

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [60] Vivian [*]

  Obyčejní lidé se měli dobře, protože neměli strach o práci, áno Sml54 Namísto toho třeba měli strach, že půjdou do vazby, když projeví jiný než státem uznaný názor. Nebo že jejich děti nebudou smět na školy.

  Jinak já teda strach o práci nemám ani dnes, jsem zdravá a ono se vždycky něco najde... A jsem ráda, že tady můžu plkat, co chci (a číst, co chci, a poslouchat, co chci, a jezdit, kam chci, a stýkat se, s kým chci!!), a nemusím mít strach, že za dveřma zazvoní páni s odznáčkama.

  Fakt mě děsí, kolik lidí (voličů!) si tady přeje, aby se to vrátilo.

  superkarma: 2 17.11.2010, 21:16:31
 2. avatar
  [59] átéčko [*]

  Dimsy — #50 Já si to pamatuji stejně! denkas asi žila někde jinde. Když jsem byla dítě, tak se ovoce kupovalo jen na vánoce. 4 banány kilo pomerančů. Kolekce se dostala u ROH. Byla hnusná.

  Pamatuji si, jak bylo málo zeleniny, kdž jsem měla děti a měla jim vařit zeleninu. Měli pořád mrkev a červenou řepu.Vařilo se ne to, co se chtělo, ale z toho, co se dalo zrovna koupit.

  I ty otevírací doby byly k breku. Polední pauzy do 13:00 v pondělí masna zavřená, Avobchodech fakt svrab a neštovice. Prodavačky uštěkané a nasrané.

  1. na komentář reaguje Alka1 — #61
  2. na komentář reaguje denkas — #62
  superkarma: 0 17.11.2010, 21:14:11
 3. avatar
  [58] átéčko [*]

  denkas — #53 Fakt píšeš blbosti. Maso že bylo? jaké jsi chtěla? Koupila sis dva plátky masa musela sis k tomu koupit ještě bůček, přestože ho nepotřebuješ. V pondělí byly masny zavřené a většinou, když maso bylo, tak viselo na hácích a smrdělo. Nevím kde zasmrádlo, protože v prodejně se neohřálo! Já jsem měla maso jen proto, že jsem tam měla známou.

  superkarma: 0 17.11.2010, 21:08:03
 4. avatar
  [57] denkas [*]

  Gloria — #56 Já se taky nechci hádat!Sml59

  superkarma: 0 17.11.2010, 15:57:58
 5. avatar
  [56] Gloria [*]

  denkas — #55 Vyrostla jsem v Praze a zila jsem tam do roku 1968 a pamatuji to uplne jinak, vidim ze nema cenu se s tebou o tom dohadovat a neminim se s tebou hadat!

  1. na komentář reaguje denkas — #57
  superkarma: 0 17.11.2010, 15:56:06
 6. avatar
  [55] denkas [*]

  Gloria — #54 Já sem napsala ,že se scháněli věci! Ale zároveň sem napsala ,že nepamatuju prázdný regály!Já nic nehájim,já jen píšu ,co si já pamatuju! a kdyby Dimsy napsala ,že bydlela na nějaký zapadlý vísce ,tak mlčim,protože to nevim ,ale v praze ,že nebylo maso ,to je prostě KRAVINA! Přeci kvůli tomu ,že nejsem pro komunisty nemusím lhát!Sml80Fronty byly ,to si pamatuju,nesnášela sem je. Ale prázdný krámy nebyly! Jasně byly věci který zmyzely okamžitě,ale že by v krámě měli jen kolena! Takže mě nic nepodsouvej.

  1. na komentář reaguje Gloria — #56
  superkarma: 0 17.11.2010, 15:46:08
 7. avatar
  [54] Gloria [*]

  Tak mam dojem ze Denkas bude hajit "blahobyt v komunismu" i na smrtelne posteli! Neznala zadne fronty a nedostatkoveho zbozi mela zrejme vzdy dostatek!!! Cist jeji prispevky je opravdu k placi!

  1. na komentář reaguje denkas — #55
  superkarma: 0 17.11.2010, 15:33:37
 8. avatar
  [53] denkas [*]

  Dimsy — #52 hm ,tak to už fakt nevim ,asi sme žili každá v jiný Praze! Pro maso sem chodila odpoledne ,nebo dopoledne a to na Tylák ,kde byl suprovej řezník. Jinak sme měli i v baráku řezníka ,ale tam maso nic moc.My sme prostě to maso měli! I jako dítě i pak! já si to nevymýšlim ,prostě to tak bylo! a ani si nepamatuju ,že by nějaká kamarádka nadávala ,že nesežene maso! Opravdu mě připadá ,že popisuješ věci za války . Promiň ,nechci se tě dotknout.

  1. na komentář reaguje átéčko — #58
  superkarma: -1 17.11.2010, 15:17:25
 9. avatar
  [52] Dimsy [*]

  denkas — #51 Žiju v Praze od narození. Tím to asi nebude. Naopak na venkově se dalo lecos vypěstovat. Tady jsem nemohla zasadit řádek mrkve mezi tramvajové koleje. V šedesátých letech jsem byla dítě a kde a jak maminka nakupovala mě celkem nezajímalo. Jen vím, že vepřové maso a králíky posílali prarodiče z Moravy a vejce, občas nějakou slípku či kuře, ovoce, marmelády, kompoty jsme měli od prarodičů z vých. čech. Když maminka zemřela a zůstala jsem jen s bratrem a tátou, chodila jsem každý pátek ráno před prací v pět hodin do fronty na maso. Bylo to v centru Prahy a tam v tuhle dobu měli celkem všechno, ale jen do vyprodání zásob. Kolem desáté už bylo vymeteno. To byl konec sedmdesátých a začátek osmdesátých. Pak jsem se vdala a bylo to, co jsem popisovala. Kolik byly přesně přídavky na děti si nepamatuju, ale musela jsem hodně šetřit, aby bylo na všechno. Na vesnici jsme jezdili o prázdninách. Obchod tam byl otevřený tři dny v týdnu a všechno, co jsme chtěli jsme si museli objednat na týden dopředu, stejně jako starousedlíci. Maso vozili v pátek. Vejce, med, králíka nebo slípku nám prodala některá ze "sousedek". Když jsme zapomněli objednat zeleninu nebo brambory, vždycky se našel někdo, kdo měl doma navíc. Možná i to maso bylo od někoho z vesnice. Dostávali jsme ho už naporcované, zabalené a oceněné.

  A bráchu v 70 letech nevzali na lékařskou fakultu, protože neměl ten správný původ i když maturoval na jedničky a u přijímaček byl jeden z nejlepších. Naštěstí měl otec spolupracovnici, jejíž manžel byl profesorem na pediatrii, kam tedy bratr původně moc nechtěl, ale co mu zbývalo. A ten v nestřeženém okamžiku vzal bráchova lejstra a šoupnul je mezi přijaté. No a sekretářky, jak to dostaly, tak to poslaly. Sice pak pan docent doktor za to musel na kobereček, ale přijetí bráchy obhájil.

  1. na komentář reaguje denkas — #53
  superkarma: 2 17.11.2010, 15:09:30
 10. avatar
  [51] denkas [*]

  Dimsy — #50 Já jsem ze tří dětí a sama jsem měla 3! Ale to co popisuješ ,jsem opravdu nezažila!Nebylo to za první republiky?. Já si pamatuju ,že sme s tátou chodili každej čtvrtek na velký nákupa jasně ,že až když přišel z práce! a kupovalo se vše na víkend a celý příští týden. Máslo ,tuky ,mléko ,tvaroh ,mouky,cukr,.... To byly léta 1960-1970. A kotlety jsme pekli dost často. Třeba to bylo tím ,že sem bydlela v prazeSml80 jo a když já měla 3 děti ,tak se na ně bralo tisícovka přídavky! Takže žádná velká nouze rozhodně nebyla! Promiň ,ale já fakt neměla žádnou nouzy ,ani politickou šikanu. já za to nemůžu ,ale prostě to tak bylo!A když jsem měla děti ,tak sem už bydlela na vesnici ,kam ze začátku jezdila pojízdná masna a rozhodně se vždy dobrý maso koupilo.Když nebylo hezký hovězí ,bylo hezký vepřový! Je pravda ,že na tý vesnici sem si musela zvyknout ,že pribináčky mají jen v úterý ,né jako v praze každej denSml80

  1. na komentář reaguje Dimsy — #52
  superkarma: 0 17.11.2010, 13:16:19
 11. avatar
  [50] Dimsy [*]

  denkas — #49 Když my jsme neměli známého řezníka. Zelináře jo, ten mi vždycky ty banány a pomeranče schoval. Měli jsme tři děti a jeden usmolenej plat, tak jsem holt musela šetřit jak to jen šlo. Pamatuju, že kotlety stály 45,-Kčs kilo a ještě se na ně musela vystát hodinová fronta. Za prvé to bylo hodně peněz, na víkendový nákup mi musela stačit stovka, a za druhé stůjte od pěti ráno frontu se třemi malými dětmi. Tak jsem holt musela brát, co za tou frontou zbylo. Ta kolena byla syrová a stála něco kolem patnácti korun. Pěkně se z nich vykrájelo libové maso. Z toho už šlo vytvořit cokoli. A z kostí a odřezků byla polívka. Nějaké já tohle nejím neexistovalo. Jeden čas jsem měla pocit, že se prasata skládají jen z kolen a bůčku. A sámošky nebyly prázdný dopoledne tak do desíti hodin, když ráno dali nové zboží. Někdy se muselo zaběhnout i víckrát, protože v šest přiváželi pečivo, mléčné výrobky až po osmé hodině a tak podobně. Kolem páté už prodavačky šůrovaly prázdné regály. Vzpomínám si, jak jsem jednou chtěla dětem večer uvařit kaši, a potřebovala jsem ještě na ráno na snídani, ale měla jsem málo mléka. Bylo před výplatou a já měla už jen pět korun. Jenže oni obyčejné za 2,-Kčs už neměli, tak jsem musela koupit místo dvou, jedno plnotučné za 3,-. A doma jsem to naředila vodou. Nevařila jsem podle toho, co bych chtěla, ale podle toho, co měli v krámě. Byli jsme zvyklí tak žít a ani jsme to nepociťovali jako nějaké velké příkoří. Něco nebylo? Tak nebylo! Kdyby se ta doba vrátila, myslím, že bychom se hodně divili v čem jsme žili. I my, kterým ta doba "jistot" nijak zvlášť neschází.

  1. na komentář reaguje denkas — #51
  2. na komentář reaguje átéčko — #59
  superkarma: 0 17.11.2010, 11:00:51
 12. avatar
  [49] denkas [*]

  v Praze 2 sme neměli šanci na byt,to je pravda.Ale šli sme z Prahy za bytem. nebo byla náborová kancelář do pohraničí ,kde se šlo i do domku. A ty samošky nebyly prázdný,to zase přeháníte. A z kližky jsem svíčkovou nikdy nedělala.Koleno nejím.A z vepřový konzervy jsem dělala akorát rizotoSml80 A já osobně jdu do supermarketu jednou za měsíc a to mám vozejk plnej.Sml80

  1. na komentář reaguje Dimsy — #50
  superkarma: 0 16.11.2010, 22:52:56
 13. avatar
  [48] denkas [*]

  átéčko — #40 né.jen ouřednice nás přišla málem prosit,aby sme šli! že prej sme jedinný kdo nevolilSml80nešli sme

  superkarma: 0 16.11.2010, 22:43:59
 14. avatar
  [47] Juana [*]

  Lukáš Čejka — #46 Měli kde bydlet - v jednom z pokojů u jedněch z rodičů. Že jsem takových rodin znala hodně. Sml30 Ostatně i já jako malá takhle s rodiči žila, osm lidí v jednom bytě.

  superkarma: 0 16.11.2010, 20:10:10
 15. avatar
  [46] Lukáš Čejka [*]

  Bugy — #44 souhlas, presto se snad ve vsech debatach na toto tema objevuje neustale tvrzeni, ze tenkrat meli aspon mladi kde bydlet - asi jsem zil tenkrat nekde jinde a nevim o tom Sml54

  1. na komentář reaguje Juana — #47
  superkarma: 0 16.11.2010, 18:02:10
 16. avatar
  [45] Dimsy [*]

  LudPa — #41 Neumřeli jsme, protože jsme s tím málem dokázali improvizovat. Víš, co všechno se dá uvařit z vepřového kolena? A už jsi někdy jedla svíčkovou z kližky, nebo řízek z bůčku? A co všechno se dá připravit z konzervy vepřového ve vlastní šťávě!Sml16

  superkarma: 0 16.11.2010, 17:55:34
 17. avatar
  [44] Bugy [*]

  Lukáš Čejka — #43 lidi neměli kde bydlet. Nám nikdo byt nikdy nepřidělil a měli jsme dlouho hodně velké problémy. Popisovat situaci by bylo na dlouhý článek.

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #46
  superkarma: 0 16.11.2010, 17:44:22
 18. avatar
  [43] Lukáš Čejka [*]

  Gloria — #42 Taky nevim kde se vzaly ty povesti o tom, ze za socialismu bylo kde bydlet - lidi uz zapomneli na poradniky na bytySml80

  1. na komentář reaguje Bugy — #44
  superkarma: 0 16.11.2010, 16:56:12
 19. avatar
  [42] Gloria [*]

  Mila Ula, kdyz chce nekdo bydlet tak musi bud platit drahy podnajem a nebo si poridit byt a nebo baracek a platit hypoteku, tak to funguje vsude na svete! Za komunistu nebylo vubec kde bydlet a i na druzstevni byty clovek cekal radu let!!!

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #43
  superkarma: 0 16.11.2010, 15:53:05
 20. avatar
  [41] LudPa [*]

  Zase nepřehánějte, že jste z těch prázdných regálů v sámošce neumřeli hlady.

  1. na komentář reaguje Dimsy — #45
  superkarma: 1 16.11.2010, 15:03:05
 21. avatar
  [40] átéčko [*]

  denkas — #38 A ANI SI PRO TEBE NEPŘIJELI?

  1. na komentář reaguje denkas — #48
  superkarma: 0 16.11.2010, 13:46:27
 22. avatar
  [39] átéčko [*]

  lonkue — #29 Sml67Přeně! lidi remcají s plnými vozíky zboží! mají hodně a chtěli by ještě víc.

  superkarma: 1 16.11.2010, 13:45:58
 23. avatar
  [38] denkas [*]

  marry.lu — #36 já nebyla volit za komunistů a nikdo mě nezavřel!Sml80

  1. na komentář reaguje átéčko — #40
  superkarma: 0 16.11.2010, 12:56:55
 24. [37] zázvor [*]

  Ony obě doby mají něco do sebe.Jedna pravda je,dřív nebyl takový shon.Bylo víc času na život.Dnes,při všech těch nejistotách se snažím aspoň trochu zabezpečit sebe a blízké.

  A hlavně,člověk byl mladšíSml57

  superkarma: 0 16.11.2010, 12:38:15
 25. avatar
  [36] marry.lu [*]

  aspoň nehroí, že nás zavřou když nepůjdem k volbám. Jinak já chodim poctivě Sml79

  1. na komentář reaguje denkas — #38
  superkarma: 0 16.11.2010, 12:20:15
 26. avatar
  [35] nadenica [*]

  enka1 — #34Sml59Sml59Sml59krásně napsáno.

  jak by bylo válet se na gauči, tak to mají ve vězení, nic nemusí dělat, stát se postará, tak to bylo před 21lety tady - vězení: hlavně nic nedělej, mlč a poslouchej. nic nepotřebuješ!!! od toho máš soudruhySml41

  superkarma: 1 16.11.2010, 12:15:09
 27. avatar
  [34] enka1 [*]

  40 let nám bylo cpáno - vše zadarmo, když budeš držet hubu. Na to si člověk snadno zvyká a pak se neumí postarat sám o sebe, starýho psa novým kouskům nenaučíš.

  1. na komentář reaguje nadenica — #35
  superkarma: 1 16.11.2010, 12:12:39
 28. [33] lucsej [*]

  nadenica — #30 Tak to je přesný..dneska každý sedí u počítače,serfuje na netu a mluví o chudobě..PARADOX

  superkarma: 1 16.11.2010, 12:12:22
 29. avatar
  [32] nadenica [*]

  Lukáš Čejka — #31Sml54prach bych neutírala, nedělám to ani doma...čtu MFdnesSml52Sml52Sml52Sml52

  superkarma: -1 16.11.2010, 11:47:36
 30. avatar
  [31] Lukáš Čejka [*]

  nadenica — #30 do samosky si mohla taky kazdy den, ale co bys tam delala ? utirala prach v prazdnych regalech Sml54

  1. na komentář reaguje nadenica — #32
  superkarma: 1 16.11.2010, 11:45:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme