Barva moči je důležitým indikátorem našeho zdraví. Už ve staré Číně měli lékaři pojmenování až pro 90 různých zbarvení, zápachů a dokonce i chutí moči. Díky tomu pak například za pomoci mravenců zjišťovali, zda pacient trpí cukrovkou. A pozadu nezůstali ani evropští lékaři. Případné potíže spojené s barvou moči však můžete odhalit i vy sami. Jaká barva je v pořádku a co by vás naopak mělo varovat?

Ideální stav

Obvyklá barva moči by měla být slámového či jantarového charakteru, bez zápachu. Tmavší koncentrovaná moč je obvykle po ránu a je způsobená nižším příjmem tekutin v noci. Během dne by moč při normálním příjmu tekutin měla být lehce žlutá a bez zápachu.

Světlejší barva moči

Může být znamením, že pijete příliš mnoho vody. To s sebou totiž nese riziko narušení správného řečení soli v těle.

Čirá barva moči může značit i léčbu diuretiky, ale také závažnější nemoci, ať už cukrovku či selhání ledvin.

Tmavší barva moči

Odchylky od ideální barvy moči nejsou nic výjimečného. Může je způsobit:

močDehydratace. Pokud málo pijete, bude vaše moč podstatně hustší a tmavší. To je zřetelné hlavně ráno, jelikož v noci tekutiny většinou nedoplňujeme. Proč tomu tak je? Ledviny vylučují odpadní látky jen s minimálním množstvím vody.

Potraviny či léky. „Moč bude tmavší při užívání určitých skupin léků, například fenazopyridinu, nebo po požití červené řepy, borůvek a podobně,“ vysvětluje MUDr. Josef Stolz, primář urologické kliniky Uroklinkum.

Krev v moči. Za určitých okolností se v moči může objevit krev. „Tuto situaci rozdělujeme na krev v moči, kterou pacient sám nedokáže identifikovat, tvz. mikroskopickou hematurii, která je obvykle nelezena u praktického lékaře během rutinního vyšetření moči, a tvz. makroskopickou hematurii, kdy moč je sytě červená eventuálně má barvu „vypraného masa“,“ vyjmenovává urolog s tím, že oba případy zasluhují pozornost lékařů.

Onemocnění jater a žlučových cest. „Pokud je moč nápadně tmavá, může to být zvýšenou přítomnost bilirubinu, což může znamenat onemocnění jater a žlučových cest,“ upozorňuje Stolz. Ať už jde o hepatitidu, jaterní cirhózu, žlučové kameny, ale také nádory žlučníku či slinivky břišní.

Kyselina močová. Při poruše jejího metabolitu se objevuje světle červená moč.

Infekce. Její pravděpodobnou přítomnost v moči signalizuje kalná, páchnoucí moč.

Alkaptonurie. Tato vrozená genetická porucha způsobuje tmavnutí moči při kontaktu se vzduchem. Projevuje se už v dětském věku a trpí jí jedno dítě z 200 tisíc.

Myoglobinurie. Stav, kdy se v moči nachází sloučenina myoglobin. Ta je za normální situace ve svalových vláknech. Pokud jsou ale poškozeny a začnou se rozpadat, uvolňuje se myoglobin do krve, odkud se ledvinami filtruje do moči.

Kdy navštívit lékaře?

Odborníci rozhodně doporučují navštívit lékaře i v případě, že je nevšední změna moči jen krátkodobá. „Občas se jedná pouze o krátkou epizodu, která sama odezní a pacient na vyšetření nedorazí. Ale to je chyba. V případě diskomfortu při močení, kalného zbarvení moči, která může i páchnout, je vhodné navštívit lékaře z důvodu podezření na pravděpodobnou infekci moči,“ varuje MUDr. Josef Stolz.

stolzMUDr. Josef Stolz, MBA

V současnosti působí jako primář UroKlinikum a na Urologické klinice FN Motol. Studoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Poté pracoval na Urologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V roce 1997 složil atestaci prvního stupně a v roce 2001 atestaci druhého stupně z urologie. Od roku 2002 se účasnil výuky studentů 1. lékařské fakulty ve funkci odborného asistenta.

Čtěte také:

Reklama