Domácnost

Přiznání po letech

Moje nejstarší vzpomínka: je jaro, do ložnice proudí otevřeným oknem čerstvý vzduch, sluneční paprsky mě šimrají na nosíku a volají „Vstávej!". A mně se chce ještě spát, zakutávám se do peřin. Najednou cítím, že se mi na přikrývce něco hemží. Posadím se a tam... pět malých králíčků!!!
Babička je vybrala z hnízda a v zástěře mi je položila do postele, abych se s nimi potěšila. To víte, že jsem byla vzhůru raz dva. Takže králíci, to byli první chlupáči, ke kterým jsem jako dítě přišla. Měla jsem je v králíkárně pojmenované, každý kotec měl své jméno a králičí samice byly vlastně první Miss, protože si vzpomínám, že jedna se jmenovala Miss Madlenka - patrně pod vlivem nějaké četby. :) 

Králíky jsem denně navštěvovala, obdivovala a svého oblíbence jsem naučila běhat po venku tak, že když se před ním někdo rozběhl, milý Macek se ho jal s výhružným vrčením pronásledovat, jako pejsek. To byl moc šikovný králík, dokonce uměl skákat přes nastrčenou hůlku. A když babička občas ustaraně prohlásila, jestli těm králíkům něco není, že jí připadají „zdutí", tak jsem nemeškala a léčila je rozpuštěným živočišným uhlím a proháněla po trávníku, aby to vyběhali. Moc ráda jsem je brala do náručí.

A tady se přiznám k tomu, co mě trápí ještě i dnes. Byla jsem opravdu hodně malá, ale odpustit si to stále nedokážu. Měli jsme jednu moc hodnou starší samičku, takovou velikou, modrostříbrnou. V náručí byla moc hodná, pěkně se ke mě tulila. Tahala jsem ji z kotce každý den a mazlila se s ní. Ale jednou se to stalo: vyklouzla mi z rukou a spadla na zem. Lekla jsem se a vrátila ji zpátky na seno. V kuchyni jsem dělala jakoby nic, ale se strachem čekala, až půjde babička krmit. A taky jo: přišla na to, že samička jaksi těžce tahá zadní nožky. Div jsem neplakala - pomyšlení, že jsem někomu způsobila takovou bolest, která už asi nejde napravit!
Bylo to taky krátce před Velikonocemi, rodinná rada usoudila, že bude lepší samičku zabít. Pamatuju se, že z ní byl kastrol karbanátků. Jedla jsem je s obrovskou nechutí, ale nepřiznala jsem se. Vidíte, taková stará historie, a já si živě vybavuju, jak se mi sevřel krk hrůzou a jak jsem se hrozně bála jít se podívat, co jsem způsobila. Nikdo dodnes neví, že jsem to byla já, kdo jí tolik ublížil.

Gerda


Ono by ji to bylo stejně čekalo, jen o něco později... Díky za krásný příběh!

 

   
02.04.2007 - Dům a byt - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Věrulinka [*]

  gerda: připomnělo mi to moji dceru,když byla malá byli jsme u strejdy a neustále tahala malého králíčka.přes napomínání,že ho utahá,že musí být u maminky,stejně chodila tajně do králíkárny a nosila a nosila až králíček umřel.taky se bála přiznat,ale nedalo jí to a přiznala se,co se potom naplakala

  superkarma: 0 02.04.2007, 10:34:03
 2. avatar
  [3] gerda [*]

  Ferdas: to víš, že ne, ale nemohla jsem říct že jíst nebudu, uvaž, že jsem byla tou dobou předškoláček, co si netroufl odmítnout. Mohli by se mě (normálního jedlíka, co zbaští všecko a ještě si přidává)zeptat, PROČ to nechci a já bych se z toho nevylhala. To víš, že dospělí to chápou jinak...

  superkarma: 0 02.04.2007, 10:13:02
 3. avatar
  [2] Kadla [*]

  Je fajn, že jsi to řekla tady, člověku se uleví. Já jsem si s sebou nesla podobné trauma až do dospělosti. Jednou jsem tátovi ukradla stovku. Možná vám to bude připadat směšné, ale mne to skutečně trápilo až do dospělosti. Pamatuji se, jak táta tu stovku hledal, byla poslední před výplatou a potřeboval něco zaplatit... Když mi bylo 28, tak jsem se tátovi přiznala a neskutečně se mi ulevilo. Samozřejmě už si to nepamatoval :-)

  superkarma: 0 02.04.2007, 10:02:19
 4. avatar
  [1] Ferdas [*]

  tak to je hustý chutnalo ti?

  superkarma: 0 02.04.2007, 09:57:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme