Bulvár

Přivýdělek na mateřské dovolené

Tak je to tady!
Dlouho očekávané a médii proklamované rozšíření možnosti přivýdělku při současném pobírání rodičovského příspěvku začalo platit od 1. 1. 2004.

Co pro nás bude představovat v praxi?
Před tímto datem si žena mohla přivydělat pouze omezenou částku – 3 480 Kč čistého měsíčně.
Toto omezení se týkalo jak pracovního poměru, tak i podnikání, kdy byl rodičovský příspěvek vyplácen zálohově, a následně byl podle daňového přiznání zpětně přehodnocen a žena případně musela tento příspěvek úřadu vracet.

Podle novelizovaného znění zákona o státní sociální podpoře si tedy žena může při současném pobírání rodičovského příspěvku přivydělat neomezenou částku, a to jako zaměstnanec i jako OSVČ.
Nutností však zůstává zajištění řádné péče o dítě jinou zletilou osobou, protože pro splnění nároku na rodičovský příspěvek může dítě navštěvovat předškolní zařízení v rozsahu maximálně 5 dnů v měsíci.

Pro úplnost je třeba uvést, že samotná výše příspěvku zůstává, bohužel, i nadále ve stejné výši, tj. 2 552 Kč měsíčně.
Výši příspěvku neovlivní ani počet dětí, o který rodič pečuje.
Rodičovský příspěvek se v této výši poskytuje již od října 2001, jeho zvyšování závisí na zvýšení částek životního minima.
To však v blízké době nemůžeme očekávat.

Zavedení možnosti přivýdělku bez ohledu na takto získaný příjem má ženy alespoň trochu motivovat k mateřství.
Jaký je váš názor? Vítáte tuto možnost?  

    
   
09.01.2004 - Společnost - autor: Lída Řezníčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [172] Ťapina [*]

  Eva_Fl: V každém státě je někdo, kdo může napsat, že strádá. Můj bývalý lempl neměl co jíst i bez rodiny s dítětem. Někdo se prostě neumí postarat ani o sebe a pak si stěžuje.

  superkarma: 0 13.01.2004, 21:36:05
 2. [171] agneska [*]

  Eva_Fl: to že by jinak ženy mateřský chcíply hlady, to je snad přehnané ne????
  ono v americe se všichni taky nemají zas až tak dobře.
  Tak jako tady, někdo je na tom líp, někdo hůř, ale rozhodně znám spoustu ženskejch, které si na matěřské nepřivydělávaly a rozhodně hlady nechcíply. Popravdě řečeno, neznám žádnou, která by v době mateřské chodila do práce.

  superkarma: 0 13.01.2004, 18:55:50
 3. avatar
  [167] Andula [*]

  Jeremi: vida, nakonec voláme dvojhlasně :))

  superkarma: 0 12.01.2004, 22:21:24
 4. avatar
  [166] Jeremi [*]

  Andula: Ale já volám po tomtéž. V tomhle (taky) nemáme spor.:-))

  Eva_Fl: Hmmm, a to o těch hladovějících matkách jsi vykoukala z příspěvků nějaké takové "chudinky" tady? Sorry, ale nějak nevěřím, že strádá hlady někdo, kdo má doma počítač s připojením na internet.

  superkarma: 0 12.01.2004, 21:27:50
 5. avatar
  [163] Andula [*]

  Bobina: ale je to stejně maximálně asi 10 až 11 tisíc...

  superkarma: 0 12.01.2004, 15:47:19
 6. avatar
  [162] Bobina [*]

  Claris: nevím to zcela jistě,ale minulý týden jsem s naší mzdovou účetní rozebírala nároky na dovolenou než půjdu rodit,apod. a mezitím jsme taky mluvili o tom placení 69% .Ty jsi mluvila o tom,že se to počítá za poslední čtvrtletí. Myslím,že už i v tomhle je změna,počítá se to za posledních 12 měsíců /tedy myslím,že to tak říkala/.Což je super,jelikož se mi do toho v tom srpnu započítá i prémie z loňského listopadu a ta byla vážně tučná a jistě by to dost pozvedla (na rozdíl od minulého zákona,kde by mi to vycházlo na prázdniny,což je v našem oboru okurková sezona a prémie pražádné).

  superkarma: 0 12.01.2004, 14:26:18
 7. avatar
  [161] Bobina [*]

  Tak na tenhle krok jsem čekala jak na smilování a ono to vyšlo oboje (jak mimi,tak ten zákon). Jednou z částí mého zaměstnání je práce,která lze provozovat doma a měla jsem obavy to někomu předávat /ne,že bych byla perfekcionista,ale nechci,aby mi v tom někdo cizí nadělal bordel). Tak teď už záleží na šéfovi jestli uzná za vhodné platit nějakou slušnou částku,jinak se na to můžu vybodnout.Za pěkně děkuju dělat nebudu. Protože přesně jak tu plno lidiček říká, babička na hlídání je v téhle době opravdu "svátost".
  Mimochodem,2552 Kč na měsíc je opravdu almužna a ne všechny ženy mají manžela,který vydělává víc než 10 tisíc,aby to alespoň pokrylo náklady na bydlení,apod.,jinak si pánové zákonodárci myslí,že se můžeme jít klidně asi pást!!!! Těžko si pak někdo pořídí 3 děti,aby dohonil požadované "dolidnění"!!!!

  superkarma: 0 12.01.2004, 14:00:04
 8. avatar
  [160] Kocicka [*]

  je to podle mě jedna z dalších krávovin co si naši myslitelé vymysleli! A nedivim se že je tak málo dětí! při takovýdlech podmínkách! Já sama bych s 2552kč nevystačila ani na stravu a další provoz sama sebe a na tož se obléci, bydlet či starat se o dítě!!! Dokud nezvýší rodičovský příspěvek asi si děti nebudeme moci dovolit! Jelikož pak bychom si nemohli dovolit bydlet! Což jedno vylučuje druhé!!!

  superkarma: 0 12.01.2004, 11:54:43
 9. avatar
  [159] Luciš [*]

  Mám tedy článku rozumět, že po půl roce mohu pracovat u zaměstnavatele na HPP a neztratím nárok na rodičovský příspěvek do 4 let dítěte?

  Což o to, já bych pracovala a mám kde, ale bývalá mého taková není, takže bych o nejméně o třetinu zase přišla na výživném pro jejich syna , jakmile by zjistila, že máme "lepší úroveň" o 2500Kč

  superkarma: 0 12.01.2004, 09:17:21
 10. avatar
  [158] Andula [*]

  werka: to je mi jasné, že ideální to nebude nikdy. A o podvůdkách asi taky darmo mluvit (měli jsme třeba sousedku, které se nějak poveldo vydyndat že její dítě je zdravotně nějak postižené a bere rodičák ne do 4, ale do 7 a ještě něco k tomu).
  A já přece nestojím o nějaké speciální dávky, daleko spíše by mi a mému smýšlení vyhovovaly třeba ty pořádné daňové odpočty. On se nyní pokud vím o dítě dá snížit daňový základ, ale vzhledem k tomu, že jsme třeba loni s mužem brali stejně, děti si odpočítával on a platy lišily jen málo, je mi jasné, kolik to zatím je... Nic moc.
  A je to podle mého spravedlivější, než vyplácení přídavků na děti, které by podle mého pak neměly být vůbec - protože pokud jsou to přídavky na děti, je přece nelogické, že je nedostávají všechny děti, ne?

  superkarma: 0 11.01.2004, 23:58:14
 11. avatar
  [157] werka [*]

  Andula: Na společném zdanění manželů se pracuje - pokud vím. jestli bude slušně nastavené, to netuším, obávám se, že tak aby z toho byli nadšení úplně všichni to nastavit ani nepůjde.

  Pokud jde o ty daňové odpočty - nechápu, že už to není dávno - podle mého blbého rozumu by to bylo spravedlivější a jednodušší než vyplácení třeba přídavků nad děti.

  Jinak pohled na to, kam se peníze určené na sociální dávky mají dát a v jakém poměru bude vždycky odlišný podle toho, odkud se na to díváš. A třeba jako třiapadesátiletá nezaměstnaná ženská na Mostecku budeš mít jiný pohled než matka dvou malých dětí v Praze (kde se třeba realtivně líp dá sehnat přivýdělek). Vím, že teď systém sociálních dávek teď ideálně nastavený není, ale to, že půjde nastavit tak, aby byl spravedlivý, pokud možno neprůstřelný proti drobným podvůdkům i velkým podvodům a ještě vyhovoval všem, je podle mne iluze.

  superkarma: 0 11.01.2004, 23:49:42
 12. avatar
  [156] Drahuška [*]

  Je to dobrý krok pro ty, které si již přivydělávají, které práci k dítěti seženou, které mají hlídání či finance na zaplacení hlídání.
  To, že půl milionu lidí v této republice práci nemá, je jiná věc, stejně jako to, že zaměstnavatelé nechtějí zaměstnávat lidi, kteří by pracovali doma - dosud si neumí spočítat, že je to ve výsledku vyjde efektivněji...

  superkarma: 0 11.01.2004, 23:46:25
 13. avatar
  [155] Eva_CZ [*]

  Jeremi: vis, ja bych to ani neprehanela, kdybych TADY necetla par pribehu o tom, co jedla maminka, jen aby dite melo atd.... A nebyla to kachna s knedlikem...

  superkarma: 0 11.01.2004, 23:43:30
 14. avatar
  [154] Vivian [*]

  Andula: je krásný, jak my se tady o to staráme, řešíme... a lidi, kteří o tom rozhodují, to evidentně vůbec nezajímá...

  superkarma: 0 11.01.2004, 23:04:06
 15. avatar
  [153] Andula [*]

  Jeremi: to je samozřejmě pravda, že není ideální volat po vyšším rodičovském příspěvku, který by mě de facto stál majlant na daních.
  Ale jak z toho ven, když rodiny s malými dětmi tu plošně evidentně na růžích ustláno nemají?
  Já volám po dejme tomu slušně nastvaném spolenčém zdanění manželů a pak tedy po tom, aby "daňové odpočty" na děti byly skutečně výraznější, teď to není nic moc.

  superkarma: 0 11.01.2004, 22:46:16
 16. avatar
  [152] *Kotě* [*]

  Jeremi: mně by přišlo normální, kdyby někdo, kdo přispívá do určitého fondu, z něho bral poměrně k tomu, kolik do něj vrazil. Když přispívám 900,- měsíčně nemocenského pojištění a v případě nemoci mám nárok pouze asi na 1000,- Kč za měsíc, zdá se mi to jako vydírání a výsměch. Proto to neplatím.

  Jinak já si nemůžu dát do nákladů jako OSVČ vůbec nic... záleží totiž na tom, co děláš. Jelikož nemám na to, abych si každý rok koupila nový počítač, a je to v podstatě jediná položka, kterou bych mohla odepsat, mám smůlu. Náklady musím odepisovat čtvrtinově paušálem, což mě velmi daňově znevýhodňuje. Ale to je zas jiná kapitola...

  superkarma: 0 11.01.2004, 21:20:19
 17. avatar
  [151] Vivian [*]

  Jeremi: tak jsem to pochopila správně, ď

  superkarma: 0 11.01.2004, 21:01:06
 18. avatar
  [150] Jeremi [*]

  Vivian: Na rodičovský příspěvek máš nárok bez dalších podmínek - stačí, že se celodenně staráš o dítě do 4 let, respektive zabezpečíš péči o něj nějak soukromě. Je to dávka státní sociální podpory, není vyplácená z žádného pojištění.

  Kotě - sorry, ale přijde mi normální, že pokud někdo do určitého fondu ničím nepřispívá, tak z něj taky nic nebere. To k té peněžité pomoci v mateřství. Mohu Tě ubezpečit, že zahořklá nejsem ani trochu.
  Nepovažuju OSVČ za naboby a flákače, ani si nemyslím, že co si vydělají, to jim zůstane. Každá mince má ale dvě strany -taková OSVČ si může ledacos dát do nákladů, co já jako zaměstnanec nemůžu (moje kadeřnice např. na zhruba stejný čistý výdělek odvádí 300,- Kč daní ročně ), holt na druhou stranu jsem na tom o něco líp, pokud jde o nemocenskou.

  Eva_Fl: Nepřeháněj to zas. Znám spoustu rodin s dětma, co si museli ledacos odepřít, aby mohly maminky zůstat ty čtyři roky doma, znám spoustu mamin, co si na RD přivydělávají na to, co se u vás považuje za normální standard, ale fakt to není tak, že by si mamči přivydělávat musely, aby nechcíply hlady.
  Jinak jsi ovšem uhodila hřebík na hlavičku - stát nemá žádné jiné peníze než ty, o které obere nás. Takže požadavky co nejnižší danně a co nejvyšší sociální dávky jsou jaksi těžko splnitelné.

  superkarma: 0 11.01.2004, 20:55:13
 19. avatar
  [149] Vivian [*]

  stanoo: neříkala jsem to, Evi

  superkarma: 0 11.01.2004, 20:38:36
 20. avatar
  [148] Vivian [*]

  *Kotě*: no, v každým případě lepší dva a půl tisíce, než "drátem do voka", jak se říká

  superkarma: 0 11.01.2004, 20:37:45
 21. [147] stanoo [*]

  radši budu žít v ČR než v zasranej Americe
  američany, co si myslí, že jsou nejlepší teda nemusim

  superkarma: 0 11.01.2004, 20:37:16
 22. avatar
  [146] *Kotě* [*]

  Vivian, já měla za to, že není nárok na nic... ale i kdyby, že by mě těch dvaapůl tisíce vytrhlo...

  superkarma: 0 11.01.2004, 20:31:40
 23. avatar
  [145] Vivian [*]

  *Kotě*: jako OSVČ se pod to podepisuji, ale mám v tom trošku zmatek - na rodičák snad nárok mít budeme, ne? akorát mateřskou nedostaneš, ale platíš-li sociální, rodičák (těch 2500.-) dostaneš... ne?

  superkarma: 0 11.01.2004, 20:29:52
 24. avatar
  [144] *Kotě* [*]

  Ráda bych reagovala na poněkud zahořklý příspěvek Jeremi na adresu OSVČ:
  "Jako OSVČ máš nárok na peněžitou pomoc v mateřství v závislosti na tom, jaké jsi odváděla nemocenské pojištění. Spousta OSVČ platí jen to nezbytné minimum a pak se holt divěj."

  Já platím každý měsíc 3.500,- Kč sociální pojištění a 2.100,- zdravotní pojištění. Tolik musím vydělat stůj co stůj, abych to zaplatila, nemluvím už samozřejmě o účtech a jídle atakdále. Nemocenské pojištění si NEPLATÍM. Z prostého důvodu - je velmi drahé a nevyplatí se, protože kdybych onemocněla, mám jako OSVČ nárok asi na 1.000,- Kč měsíčně, při minimálním měsíčním odvodu 900,- Kč. Výnosnost si můžete spočítat sami.

  Takže až budu mít miminko, můžu na mateřskou dovolenou i rodičovský příspěvek zapomenout, protože se mi toto vydřidušské nemocenské pojištění nechtělo platit. Radši si teda najdu někoho, kdo mi na čtyři hodinky denně mimčo pohlídá a budu pracovat dál jako dosud, snad jen v šestinedělí si dám pauzu. Tak báječný přístup má náš stát k osobám, které ho nijak nezatěžují, neboť si na sebe samy vydělávají. A ještě se najde spousta závistivců, kteří nás, co jsme na volné noze, považujou za nějaké naboby a flákače, kteří co si vydělají, to jim zůstane. Když vidím ty poměry u nás, někdy bych fakt nejradši do všeho kopla.

  superkarma: 0 11.01.2004, 20:21:07
 25. avatar
  [143] Vivian [*]

  Eva_Fl: to sis naběhla teď sem zase bude psát nějakej mamlas, že se ti to z Ameriky kecá, že akorát umíš furt kritizovat
  Hele, já ten náš stát už neřeším, žádný iluze si nedělám, ačkoliv vím, jakej bordel tady je. Mám se tím trápit? To asi těžko něčemu pomůže. Chodit k volbám evidentně taky nějak nepomáhá, svrhnout vládu není bohužel v mé moci a donutit ji k nápravě věcí taky ne. Což není v pořádku, ale je to tak. Takže nezbývá nic jiného, než se snažit žít v mezích, které nám stát stanovuje. Takže si prostě budu muset přivydělávat, až budu mít bejby a budu-li chtít, abychom si žili aspoň trochu slušně. Nic jinýho mi prostě nezbejvá, nikdo mi nic zadarmo nedá. Já vím, jsem mladá a blbá, ale já jinou možnost prostě nevidím (emigrovat nechci).

  superkarma: 0 11.01.2004, 20:01:30
 26. avatar
  [142] Eva_CZ [*]

  Co sem furt motate ten stat - koho mate na mysli? Mate na mysli ty, ktere mate vlastnim pricinenim ve vlade - a od nich chcete ( od kazdeho jmenovite ), at vam prispovaji na to, ze mate deti, nebo chcete od danovych poplatniku = od sebe vyssi materskou? Nebo co?
  Podle me je normalni, kdyz ma zena dite a muz ji a dite ( deti ) je schopen uzivit ( a ostatit a zajistit ji normalni bydleni, dovolenou atd.atd. - proste normalni zivotni standart ).
  TO je to, co v CR nefunguje. Ve vetsine pripadu. To je ten bordel, jak je mozne, ze ve state s takovou zadluzenosti maji vladni takove prijmy a holky s detma na materske si MUSI privydelavat, protoze by jinak chciply hlady?
  To mi neni jasne. Resp. je.....

  superkarma: 0 11.01.2004, 19:29:32
 27. avatar
  [141] Vivian [*]

  Landriel: no, logické to není, ale co naděláme... já si v tomhle žádné iluze nedělám, samozřejmě, že to není v pořádku (že je na tom matka, co se sociální podpory ze strany státu týče, ještě hůř než nezaměstnaný), ale fakt nečekám, že se to v dohledné době změní. Mě by zajímalo, jak to vypadá ve státech, kde něco jako sociální podpora matek vůbec neexistuje...

  superkarma: 0 11.01.2004, 18:33:37
 28. avatar
  [140] Landriel [*]

  Andula: mně to stále připadá, jakoby nás stát za mateřství vpodstatě trestal - a přitom by mělo být i v jeho zájmu, aby se rodilo víc nových daňových poplatníků, ne?

  superkarma: 0 11.01.2004, 17:37:29
 29. avatar
  [139] Andula [*]

  werka: možná máš pravdu, tihle lidé by děti neměli nikdy a našli by si jiný důvod.
  Ale to nic nemění na mém názoru, že stát by měl rodiny s dětmi podporovat více než dosud - a nechápu to jako pláč s nataženou rukou, protože to jsem vážně nikdy nedělala a jeidnou dávku, kterou jsem kdy na děti brala, bylo mateřské a pak pár měsíců rodičovský příspěvěk na starší dítko.
  a poavžuji rozhodnutí mít děti za naše soukromé, to jistě, ale na druhou stranu to aby se děti rodily je i v zájmu státu, alespoň to jeho představitelé tvrdí, tak proč je to tak nevýhodné?
  Já vím, možná to není ideální příkald - ale shodou okolností v době, kdy já jsem měla nárok tak akorát na 2343 korun rodičovského příspěvku měsíčně, moje s odpuštěním ne moc pracovitá sestra se nechala zaregistrovat na ÚP coby nezaměstnaná a její měsíční příjem byl tak vyšší než můj...
  Já vím, mně mohla měl a koneckonců i živil manžel, ale stejně...

  superkarma: 0 11.01.2004, 17:23:08

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [138] werka [*]

  Jeremi: Podepisuji se pod to, co jsi napsala.
  Andula: Souhlasím s Lesanou - myslím, že jestli někdo otázku dětí posuzuje optikou výhodnosti, tak by si místo rodičovských dávek našel jiný důvod - protože opravdu výhodné (pokud se to bere optikou financí) to nebude nikdy .

  superkarma: 0 11.01.2004, 17:07:00
 2. avatar
  [137] Vivian [*]

  lumpici: máš můj obdiv
  A s anonymem se nebav, je to nějakej zamindrákovanej ubožák, nemá cenu na něj reagovat...

  superkarma: 0 11.01.2004, 13:54:02
 3. avatar
  [136] Andula [*]

  Lesana: ja nevim, jestli meli ci nemeli...
  Ale jedni z takovych lidi jsou nasi celkem dobri kamaradi, troufam si rici, ze kdyby to bylo o neco vyhodneji deti mit nez dnes, ze by je meli.

  superkarma: 0 11.01.2004, 13:44:38
 4. avatar
  [134] Lesana [*]

  Anudlo, myslím, že neměli. Pokud vydělávají slušně, a přesto si děti nepořídí, aby jim neklesl jejich standard, tak nějaká minimální mzda by to nezachránila. Protože i kdyby stále měly své dva stejné platy, jejich standard jim klesne,protože je budou muset rozdělit nikoli mezi dva, ale mezi tři či dokonce čtyři lidi.

  Jinak podepsala bych to, co napsala Jeremi, konečně viz. můj příspěvek 36.

  superkarma: 0 11.01.2004, 12:07:48
 5. avatar
  [133] Andula [*]

  Jeremi: tak nějak.
  Ja chtěla říci, že mít v tomhle státě děti je dost vnvýhodné.
  A mít nižší daně (a't už díky lepšímu odpočtu nebo společnému zdanění) mi přijde určitě systémovější než nějaké dávky, bohužel, bohužel stát se tak nějak nemá pořádně k ničemu.

  superkarma: 0 11.01.2004, 11:20:35
 6. avatar
  [132] lumpici [*]

  Anonyme, ještě jeden dodatek, proč jsou zde otištěny i reakce z jiných servrů? Konkrétně Rodina.cz? Nestydím se za ně, ale napsala jsem toho víc, jestli chceš otisknout všechny, tak to budou mít ostatní co číst ještě hodně dlouho. A nevím jestli je to zajímá. Evka

  superkarma: 0 11.01.2004, 11:13:46
 7. avatar
  [131] lumpici [*]

  anonyme, nevím co jsi sledoval přetištěním mých reakcí. Za tím co jsem napsala si stojím, netajím se tím, že jsem to měla v životě těžký, zažila jsem si toho dost, ale to se opravdu stát může. Nevím opravdu, co jsi tím chtěl(nebo chtěla) napsat. To že jsou moje příběhy vymyšlené? Promiň, ale vážně jsem tvůj příspěvek nepochopila. Holt jsem se ocitla sama se 3 dětmi a musím se dost otáčet, aby jsme se uživily a měli na to, aby jsme mohli odjet k moři na dovolenou. Všechny děti mají atopiský ekzém, dvě děti a já astma. Myslím že to je dost dobrý důvod udělat všechno pro to, abych děcka k tomu moři vzala. A zatím se mi to daří. Neříkám že je to úplně jednoduchý, ale jde to. Každý, nebo spíš většina lidí má v životě problémy a já si jich možná užila trošku víc. Co čekáš? Že přestanu psát reakce na věci ke kterým mám co říct? Nebo mi snad zakážeš sem chodit? Budu ráda když zareaguješ a nebudeš se skrývat pod anonymem a spíš napíšeš, co se ti nelíbí, a pak můžu reagovat dál. Takhle vážně nevím, na co vlastně reagovat. Evka

  superkarma: 0 11.01.2004, 11:10:21
 8. avatar
  [130] Jeremi [*]

  Andula: Já v tomhle zastávám názor, že stát není povinen mi cokoliv platit za to, že jsem se rozhodla mít děti. Stát by mi měl umožnit, abych je mohla uživit sama - třeba tím společným daněním manželů nebo podstatně vyšší částkou, kterou si na dítě budu moct odečíst od daní. Bohužel, většině ostatních vyhovuje to čekání s nastavenou dlaní a stěžování, že rodičovský příspěvek je almužna a směšné ocenění práce, kterou matka odvádí.

  superkarma: 0 11.01.2004, 10:54:18
 9. avatar
  [129] Andula [*]

  Lesana: a no jasne, ze jo.
  Ale jim proste vadi to snizeni zivotniho standardu... nejsou treba zase tak bohati, aby z jednoho platu meli ja nevim treba na jachty. Proste by se pak museli prece jen uskrovnit a nechteji.
  Kdybny stat nedaval 2500, ale dejme tomu alespon minimalni mzdu nebo vice (ale nevim, kde na to vzit), dite by meli.
  Ja prece nepisu, ze s jejich nazorem souhlasim, prijde mi to dejme tomu sobecke, ale takovych lidi je tu dost, i kvuli nim porodnost klesa.

  superkarma: 0 11.01.2004, 10:54:00
 10. avatar
  [128] Lesana [*]

  Andulo - vždyť ale těm bohatým nidko tu almužnu NENUTÍ, když ji nechou, ať si ji neberou :o) Vždyť rodičovská dovolená není pro nikoho povinná... A brát příspěvek už vůbec ne :o)

  superkarma: 0 11.01.2004, 10:40:07
 11. avatar
  [127] Andula [*]

  zn0uz4: (101) - tak nějak, mají v tom stále vzrůstající rozpor, chlapci...
  A stím zvyšováním daní to mě štve jak proto, že zvyšování daní jen roztáčí jakousi spirálu, tak i proto, že Špidla na jendé straně mluví o podpoře rodin s dětmi a na druhé ...

  superkarma: 0 11.01.2004, 10:39:52
 12. avatar
  [126] Andula [*]

  Bobi: píšeš, že si nemáme stěžovat a snažit se.
  Ok, já se o svoje děti starám i je umím uživit a to i bez rodičovského příspěvku, na který jsem neměla kvůli přivýdělku nárok. Naštěstí to moje práce umožňuje, ačkoli hlídací babičku nemáme ani jednu. Byla to zkrátka práce po nocích a po brzkých ránech.
  Ale principiálně mě štve, že když mám děti, stát počítá s tím, že mi má najednou stačit asi 2500 na měsíc. Zas sebe si nestěžuju, peníze jsme si vydělala, ale je přece spousta povolání, kde to možné není.
  A mám ve svém okolí nemálo lidí, kteří kvůli penězům děti nemají... Pravda, většinou jsou to ti, kteří mají platy dost vysoké takež by dítě asi v pohodě uživili i z toho jednoho platu, ale odmítají brát tu almužnu a snižovat si životní úroveň.
  Na společné zdanění manželů, které se také plánuje, jsem zvědavá, ale moc si od něj nelsibuju, protože to má pomoci především lidem, kde má dejme tomu otec vysoký příjem a matka nějaký minimální.
  Stát vydává za svou přednost tkaé to, že ten, kdo má děti, může si díky nim snížit daňový základ, opět to ovšem není žádné terno...


  superkarma: 0 11.01.2004, 10:34:06
 13. avatar
  [123] x [*]

  lumpici: ano, takyto aktivny pristup sa mi velmi paci, lebo ukazuje, ze ked sa chce, ide vsetko, len nebyt darobny a chciet...

  superkarma: 0 11.01.2004, 02:52:05
 14. avatar
  [122] Vivian [*]

  lumpici:

  superkarma: 0 11.01.2004, 02:50:35
 15. avatar
  [121] Vivian [*]

  lumpici:

  superkarma: 0 11.01.2004, 02:50:09
 16. avatar
  [119] Eva_CZ [*]

  Tomíška: vis, ten zakon,ze se po materske vracis na sve puvodni misto, mi prijde totalne prasteny.
  SAMOZREJME ze ma zamestnavatel jinou pracovni silu, nikdo po nem nemuze chtit, aby drzel roky misto a delal tu praci sam...
  TEN, kdo tu praci po tu dobu vykonava, je urcite vic v obraze nez nekdo, kdo prijde po letech straveny sislanim a prebalovanim.
  A zase mi nepiste, ze VY nesislate, o tom to neni.

  superkarma: 0 10.01.2004, 22:07:55
 17. avatar
  [118] Eva_CZ [*]

  lumpici: mas muj obdiv.

  superkarma: 0 10.01.2004, 22:04:16
 18. avatar
  [117] lumpici [*]

  Soňas: jak jsem psala příspěvkem č. 87, můžeš pracovat třeba pro tazatelské agentury na výzkum trhu a veřejného mínění. Ty přijímají v každém místě republiky. Já jsem z Prahy, takže o to to mám možná trošku lehčí, na druhou stranu rodiče už nemám a jsem rozvedená se 3 dětmi ve věku 3,5 roku, 5 let a 12 let a bývalý manžel jako hlídací služba nefunguje. Jsem taky odkázaná u nejmladšího kluka na 5 dní ve školce, jinak si vypomáhám se známou, která má taky mrňouska a hlídáme si navzájem. Našli jsme se na inzerát. Takových maminek je spousta a když člověk trošku hledá, tak určitě najde spřízněnou duši, se kterou si vypomůže.
  Jinak ptáš se ještě na nějakou práci. Zkoušela jsi třeba brigády v hypermarketu? Není za to sice moc, kolem 50 Kč na hodinu, ale i to je věř mi dobrý. A hypermarket máš taky v každým větším městě. Nebo můžeš třeba zároveň s mateřskou hlídat děti u sebe v bytě zároveň se svým. Neříkám že je to jednoduchý, ale opravdu se práce pro maminky dá najít. Já pracuji v restauraci McDonalds, dříve na 8 dní v měsíci (abych se vešla do 3480 Kč), teď při neomezeným příjmu je to polovina plnýho úvazku, klasický vedlejšák na 10 dní v měsíci. Výdělek je tak necelých 5000Kč. K tomu výzkum trhu, to je zvládnutelný i s děckem za ruku, dělala jsem to i v době kdy byl nejmladší kluk v kočárku a šlo to. Tam dostaneš zadání, na zpracování máš tak týden, každý den můžeš udělat jeden rozhovor tak asi na půl hodiny. Výdělek za 1 rozhovor je kolem 100 Kč. Někdy víc, někdy míň. Občas se ozve někdo, že by potřeboval pohlídat děcko, zase peníz navíc a dětem neuškodí, když je doma o jedno dítko víc. Pohrajou si spolu a já mám korunky.
  A to taky stíháme kroužky po školce, nejstarší dcera už teda chodí na kroužky sama (letos ale teprve prvním rokem, dřív jsem jí tam ještě vodila a vyzvedávala si), s mladšíma je samozřejmý že musím chodit po kroužkách osobně. Uvařit i uklidit se při tomhle "provozu" taky dá. Neřekla bych, že děti nějak trpí tím, že si při mateřský přivydělávám. Evka

  superkarma: 0 10.01.2004, 21:50:40
 19. avatar
  [115] Tomíška [*]

  znouzí

  superkarma: 0 10.01.2004, 21:15:16
 20. avatar
  [114] Tomíška [*]

  Landriel: jo naprostý souhlas a to nemluvím o špinavých praktikách zaměstnavatelů kteří ti sice vrátí práci ale najdou si důvod pro padáka měsíc po té co jsi nastopila protože tvoji práci má dávno někdo jiný původně prý na záskok za mateřskou sama znám dvě takové holky co tak dopadli

  superkarma: 0 10.01.2004, 21:07:13
 21. avatar
  [113] kubikm [*]

  Tomíška: máš pravdu

  superkarma: 0 10.01.2004, 21:05:55
 22. avatar
  [112] Tomíška [*]

  x: já si nestěžuju,ale mám TŘI děti a podnikám a vím jaký je to fofr když jedno z nich je půlroční miminko a nemají všechny maminky možnost podnikání nebo mít práci doma či babičky na hlídání

  superkarma: 0 10.01.2004, 21:03:31
 23. avatar
  [111] kubikm [*]

  Soňas: víš co, moje dcera prodává při mateřské dámské prádlo, nikde nic nehlásí, něco si přivydělá, v době, kdy má zajištěné hlídání ode mě nebo manžela a hotovo...byla by blázen, kdyby nšco přiznala, jen by přišla o dávky a platila daně...pokud to není nějaká horentní suma, tak o co jde...
  pokud bys měla zájem, tak mě písni

  superkarma: 0 10.01.2004, 20:57:58
 24. avatar
  [107] Ladia [*]

  Bobi: já od státu jako maminka na mateřské nechcu nic, stačilo by mě, kdyby nás stát přestal okrádat na daních/čím víc vyděláš o to víc, tě stát připraví, proč? protože seš schopnej a kolem tebe je pousta lemplů co nic nedělají, tak na ty ti snaživý mají platit?????????? Proč??????? Ať se každej proboha snaží sám. Hospodařit na dluh a tahat prachy z lidí dokáže každej blblec

  superkarma: 0 10.01.2004, 18:56:37
 25. avatar
  [106] Libča [*]

  znouze i ja ti tleskam....mas pravdu´..... v nemecku je to same..

  superkarma: 0 10.01.2004, 17:34:16
 26. avatar
  [105] Vivian [*]

  dobře napsáno , nicméně zůstávám v tomto ohledu pesimistou a iluze si nedělám. Proto budu muset vydělávat i nadále, i s miminem.
  Ale s tím bordelem, to podepisuju.

  superkarma: 0 10.01.2004, 14:00:02
 27. avatar
  [103] Landriel [*]

  zn0uz4: tohle by si ti chytráci měli přečíst a zamyslet se nad tím. Ale tady je to fakt Kocourkov.

  superkarma: 0 10.01.2004, 10:36:28
 28. avatar
  [102] Eva_CZ [*]

  zn0uz4:

  superkarma: 0 10.01.2004, 02:56:25
 29. avatar
  [101] zn0uz4 [*]

  Vivian: no, vzhledem k tomu, co jsem cetl o dalsim narustu cen a zavedeni dalsi sazby dane napr. prave na hygienicke potreby (plenek nevyjimaje), asi budou muset vydelavat vsechny maminky.. uz ted premyslim, kam se 2.5. odstehuju, protoze fakt prestavam byt hrdy na to, ze jsem Cech... ono jaksi uz neni na co byt hrdy. zajimavy, ze vsem valorizovali, jen tuten prispevek jim tak nejak vypadl... oni si omezi nemocenskou, ale az od kolikateho roku... ale dane zvysi hned, nejlepe od zitra... je mi z toho vseho na bliti, pardon.

  kazdej nadava na ameriku, ale priznejme si, kde by cely svet byl, kdyby jich nebylo. oni maji ty penize, oni hybou vedou, rozvojem... proc se teda nepriucit u nich.. Schwarzenegger, aby ozivil ekonomiku, tak dane snizi... a copa se deje u nas. nemame penize, budeme lidi zdimat, pripomina mi to Pysnou princeznu, a kralovo vyberci dani.. "dej, i kdyz nemas" ...

  a co se jeste tech penez tyce. poslanci a senatori jsou manazeri statu. meli by dostavat tolik, co je prumerna mzda, bez naroku na vsechny ty jejich vyhody, a kdyz se statu povede, at dostanou zaslouzene odmeny, jinak nic.

  ale to je scifi...

  superkarma: 0 10.01.2004, 02:45:57
 30. avatar
  [100] Vivian [*]

  zn0uz4: souhlas já jsem ale ráda aspoň za tohle, protože jsem osvč a díky tomuhle si budu i s dítětem doma moci přivydělávat a honoráře nebude muset danit . Nebudu sice moct plně pracovat jako teď (babičky jsou 200 km od nás ), ale díky aspoň za tohle, že si budu moct přivydělávat legálně. Pokud bychom se dočkali zvýšení rodičovského příspěvku, bylo by to skvělé, ale takový krok od našeho státu fakt nečekám (případně bude příjemným překvapením) a jsem ráda aspoň za tohle...

  superkarma: 0 10.01.2004, 02:31:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme