Rodina

Přivést na svět dítě doma? NIKDY!


Dobrý den,

Rozhodla jsem se odpovědět na vaše otázky u článku Přirozené porody -téma do pranice. Doma tohle téma probírám s manželem, pořád dokola u každého nového článku. Jemu už z toho jde hlava kolem, a ani se mu nedivím, tak to pro změnu zkusím napsat jinam

 

Rodila jsem před sedmi měsíci ve Fakultní nemocnici Ostrava-Poruba. Měla jsem ji vybranou dlouho, její bývalý primář je můj gynekolog.

 

Nejlepší a nejhorší zážitek.

Nejhorší? Tak nevím, asi to, že jsem byla na všechno sama. Manžel v Anglii a tchyni zrovna ráno odvezli na JIP. Ale šlo to, sestřička, i když měla ještě několik maminek, se každou chvíli přišla podívat, povídaly jsme si. Takže to šlo.

A nejlepší? Určitě samotný porod. Sestřička s paní doktorkou mě povzbuzovaly, přidržovaly. Hned po porodu mi Gábíska dali na břicho, a ani pak ho nikam neodnášely, pořád byl buď vedle mě v postýlce, nebo aspoň na dohled. Taky moc oceňuji to, že dětští doktoři přišli až po porodu. Že tam nestáli a zbůhdarma nepřešlapovali.

 

Rozhodně jsem chtěla do svého porodu mluvit, ale zase jen v rozumné míře. Např. holení a klystýr jsem vůbec nechtěla. Sestřička to se mnou ale probrala a udělala dobře. Při porodu jsem se roztrhla tak špatně, že kdyby mě byla neoholila, nešlo by to ani zašít. A klystýr? Bohudíky za něj. Dokonce jsem se pak nechala i vycévkovat. A byla jsem ráda, že můžu celou noc spát a nelítat sem a tam mezi postelí a toaletou, jak by to asi nejspíš dopadlo. No rodila jsem normálně na zádech, přišlo mi to nejpohodlnější. Pochybuju, že bych se při kontrakcích dokázala udržet třeba v sedě, natož někde na porodní stoličce.

 

Přivést dítě doma? NIKDY! V nemocnici přece jenom vím, že se v případě komplikací někdo dokáže postarat. Doma bych se prostě bála a rozhodně bych nebyla tak klidná jako v porodnici. Při porodu se miminko (alespoň to moje) skoro přestane hýbat a je velmi uklidňující vidět na srdíčkovém monitoru, že je opravdu v pořádku. Samozřejmě, že ve většině normálních porodů se nic nestane a všechno bude OK. Dobře, ve 100 případech se nic nestane, a ve 101. ano. Chtěly byste být ten 101. případ? Já tedy ne. Do smrti bych si to vyčítala. A poznámky typu: „To jsem byla ale vážně blbá,“ by mi moc nepomohly. Lepší tomu předcházet.

Všichni si u nás stěžují, že ženy nemají právo rodit doma a rodit tam a rodit onam, ale co už nikdo neříká, je, že máme nejnižší kojeneckou úmrtnost v Evropě. Proč asi?

A kupř. v takovém Nizozemí, kde doma rodí okolo 30 % žen, jsou na tom taky s úmrtností o 3-4 % hůř.

 

Samozřejmě, že bych nejradši rodila bez anestezie a taky se mi to poprvé podařilo a podruhé, doufám, také. Ale když to bude nezbytné, tak na tom rozhodně nebudu trvat za každou cenu. Důležité je miminko a ne nějaké pohodlí či nepohodlí maminky. Ale opravdu musím být v péči personálu, kterému důvěřuji. Jinak budu nervózní, budu se ptát a prostě to nebude ono.

 

Porodní dům je u nás, myslím, zatím jediný. U Čápa - a nemá pořád povolení, aby zde maminky rodily přirozeně a bez zbytečného zasahování ze stran lékařů. Nejsou prý na to dostatečně vybaveni. Podle mě by i v porodním domě měly být všechny vyšetřující a život zachraňující přístroje. Tady je to přece o přístupu personálu, a když bude ošetřující sestřička příjemná, mamince určitě nebude ultrazvuk co půl hodiny vadit (a jestli ano, tak ať si uvědomí, že tady jde o zdraví jejího drobečka).

A dula, to je něco jako porodní asistentka. Může být třetí osobou (s tatínkem) u porodu, kde poskytuje tolik potřebnou fyzickou i psychickou oporu a hlavně rady, jak se v které situaci chovat. Žel lékaři ji jen neradi akceptují u porodu i kdekoliv jinde.


Milá ženo-in,
děkuji za váš názor a přenechám váš příspěvek ostatním čtenářkám k diskuzi.
   
08.06.2007 - Těhotenství a porod - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. avatar
  [9] kareta [*]

  S pisatelkou se v názoru na porod ztotožňuji- mám stejnou zkušenost. Ale znám ženy, které doma porodily- normálně nestihla přijet sanita. Samozřejmě tyhle dopadly dobře. Co se úmrtnosti týká, bude to asi zásluha našich neonatologů.
  tyrkys: co ti vadí na větě "rodila jsem normálně na zádech" ? Mám dojem, že se tak rodí několikset let?? Teda v naší kultuře

  superkarma: 0 09.06.2007, 07:32:22
 2. avatar
  [8] Eva_CZ [*]

  Meander:

  superkarma: 0 09.06.2007, 00:37:29
 3. avatar
  [7] Meander [*]

  Eva_Fl: Ona o něm zjevně neuvažovala.

  superkarma: 0 08.06.2007, 21:15:12
 4. avatar
  [6] tyrkys [*]

  Eva_Fl:

  superkarma: 0 08.06.2007, 21:06:59
 5. avatar
  [5] Eva_CZ [*]

  tyrkys: ja bych to upresnila : nekdo takovy by radeji nemel o porodu uvazovat vubec.

  superkarma: 0 08.06.2007, 21:05:47
 6. avatar
  [4] tyrkys [*]

  Věta "rodila jsem normálně na zádech" mi k náhledu na pisatelku celkem stačí . Někdo s takovými názory by o porodu doma neměl uvažovat ani náhodou

  superkarma: 0 08.06.2007, 19:46:15
 7. avatar
  [3] Vivian [*]

  gentiana: navíc v tom Nizozemí se na té nepatrně vyšší perinatální úmrtnosti porody doma nepodílejí. Ono nestačí přečíst si jedno číslo, chce to vidět širší souvislosti... Navíc perinatální úmrtnost snad není jediným kritériem pro hodnocení kvality porodnické péče...

  superkarma: 0 08.06.2007, 17:24:19
 8. [2] gentiana [*]

  A dodala bych, že v Nizozemsku nemají čísla horší o procenta, ale o setiny procent.
  Nadto, jestli náhodou příroda ví, proč něco nemá přežít?

  superkarma: 0 08.06.2007, 17:02:55
 9. avatar
  [1] Vivian [*]

  1. NEmáme nejnižší kojeneckou úmrtnost v Evropě.
  2. Dula NEní něco jako porodní asistentka, dula má u porodu úplně jinou úlohu.
  3. Ženy u nás MAJÍ právo rodit doma, není to nelegální.

  superkarma: 0 08.06.2007, 16:09:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme