Domácnost

Přítulní brouci


Ač se jim bráníme sebevíc, stejně jsou v naší domácnosti všudypřítomní. Stačí pár zapomenutých drobečků od snídaně, jedna nepříliš pořádná sousedka či soused, nebo jen obyčejný nákup v samoobsluze a nemáte o nezvané hosty nouzi.

Pojďte se spolu s námi podívat na nejčastější nevítané návštěvníky našich domovů a pojďme se je společně zkusit zlikvidovat.

Jedním nejčastějším a nejvíce diskutovaným vetřelcem je dozajista roztoč.

Roztoči – drobní členovci podobní klíšťatům, které nemáte šanci spatřit pouhým okem. Nejvíce si lebedí v matracích, kobercích či těžkých závěsech a záclonách. Maximálně jim vyhovuje teplo a vlhko. Místa, kde jsou mikroskopické plísně.

Jsou velmi častým alergenem. Alergii vyvolávají jejich výměšky a zbytky odumřelých jedinců.

Ubráníte se jim těžko, ale jde to. V první řadě zapomeňte na koberce a zvykněte si na lehce omyvatelné podlahy. Naučte se po probuzení postele nejprve pořádně vyvětrat a teprve poté ustlat. Nepřetápějte místnosti a vyvarujte se přílišné vlhkosti. Často vysávejte a dětský pokojík zbavte všech plyšových hraček.

Švábi - hmyz s jednou z největších schopností přizpůsobení se změnám životních podmínek, který šíří bakterie, jež otravují potraviny, a na které je spousta lidí alergických. Zanechávají nepříjemně páchnoucí stopy a nejvíce jsou aktivní za soumraku a v noci. Jsou to velmi zdatní tvorečkové, kteří jsou odolní i proti radioaktivnímu záření. V dřívějších dobách lidé věřili, že jim mohou předat svou odolnost proti nemocím a proto je při každém stěhování brali s sebou pro štěstí. Dokonce se tradovalo, že kořalka s přísadou švábů pomáhá na zápal plic. Nicméně krom nadšených chovatelů je asi nikdo rád ve své kuchyni nepotkává. Švábi nesnášejí zimu s teplotami pod - 6 stupňů, takže v zimě vlastně stačí pořádně vyvětrat. Zkuste zavěsit do špíže snítku máty. Účinným pomocníkem budou i insekticidy, nástrahy či lepové pásy, avšak v tomto případě se vždy obraťte na odborníky.

Mravenci – Každá z nás už se určitě alespoň jednou zhrozila nad cestičkou pochodujících tvorečků spokojeně vláčící zapomenuté drobečky. Do našich domovů se dostávají přes stoupačky či po rozvodech vody a topení. Účinnou obranou jsou speciální nástrahy, které opět získáte pouze od odborníků a je potřeba nastražit je plošně. Po domácku to můžete zkusit také s mátou.

Štěnice postelní - samotný název napovídá, kde máme tu potvůrku hledat. Je to drobný hmyz se zakrnělými křídly žijící v noci. Na její poštípání reaguje spousta lidí alergickou reakcí a jedinou účinnou obranou jsou celoplošné postřiky. Nejčastějším výskytem však jsou internáty, koleje, hotely.

Mol šatní - drobný motýlek, který ani nemá kusadla, aby nějakým způsobem mohl ublížit našemu šatstvu. Skutečným škůdcem jsou jeho nenasytné larvy. Libují si ve vlhku, proto ukládejte oděvy do skříní vždy suché. Spokojení jsou také tam, kde jsou skříně zevnitř vytapetovány. Naše babičky s nimi účinně bojovali za pomocí plátěných sáčků zavěšených ve skříních, naplněných snítky levandule, rozmarýnu, hřebíčkem či skořicí. Odpuzuje je také pomerančové aroma. Pokud jste zastáncem chemie, pak je tu k dispozici starý dobrý naftalín. Právě o molech si budete moci přečíst podrobnější článek hned tuto středu.

Mouční červi – larvy potemníka moučného se k nám dostanou tou nejkratší cestou, a to přímo z obchodu. Rozhodně se vyplatí pečlivě zkontrolovat přinesené potraviny, neskladovat příliš velké množství mouky a napadené potraviny raději zlikvidovat. Pomocníkem vám může být ochrana ve formě spreje.

Doma můžete potkat také nepřeberné množství pavouků, much či rybenek. Ať už narazíte na kohokoliv, budiž vám přáno, aby jejich návštěva byla co nejkratší a co nejmíň problematická.

   
09.05.2005 - Dům a byt - autor: Eliška

Komentáře:

 1. avatar
  [25] catcat [*]

  Manx: z potkanů bych omdlela!
  Jinak naši milí molíci jsou dost vynalézaví, jednou jsem jich doma měla víc, než je zdrávo. Hledala jsem zdroj a nic, potravinovou spíž pročesala a nic! Ti mrňaví kriplíci byli usazení v péřovém stěrači prachu (takový ten nesmysl z peří na tyčce, dostala jsem to jako dárek). Ten vochomejták taky málem odešel do popelnice sám

  superkarma: 0 10.05.2005, 14:26:50
 2. avatar
  [19] Channah [*]

  Manx: když já furt něco někde prohlížím Ale máš pravdu - před půl rokem jsem našla nahoře na skříni košík se starými rohlíky na strouhanku. Samý mol Tak já budu zas hledat

  superkarma: 0 09.05.2005, 16:35:14
 3. avatar
  [18] renike [*]

  MiLady:

  superkarma: 0 09.05.2005, 16:28:33
 4. avatar
  [14] Channah [*]

  Manx: když my máme nový byt i novou skříň A je v ní fakt čisto. Ale prý ti moli potvory můžou lítat i od sousedů

  superkarma: 0 09.05.2005, 12:20:30
 5. avatar
  [13] houserop [*]

  Pořád bojuju se švábama, ale zdá se (pst, nezakřiknout), že začínáme vítězit. Biolit na šváby a lepítka na moly (fakt, na šváby jsou lepší než lepítka na šváby) - moji věrní přítelé. Mátu můžu zkusit, ale nevím, zda to bude dostatečně silná zbraň...

  superkarma: 0 09.05.2005, 11:51:28
 6. avatar
  [4] Channah [*]

  molY

  superkarma: 0 09.05.2005, 09:23:32
 7. avatar
  [3] Channah [*]

  Já bojuji s moučnými moli - bestie Zrovna předevčírem jsem vybrala skříň, vytřídila, načnuté vyhodila, vytřela, dala zbytek do karantény do mrazáku (prý ty mrchy po 24h zmrznou), spočítala chycené moly na papírkách... Stejně se tam za chvíli zas objeví

  superkarma: 0 09.05.2005, 09:22:56
 8. avatar
  [2] Žábina [*]

  taky jsem s moli bojovala pomocí pomerančové kůry, ale pak jsem raději zakoupila speciální závěsný prostředek, který nemá s hnusným naftalínem nic společnýho
  levanduli mám ve skříních taky, ale kvůli vůni, nemyslím, že má nějaký účinek proti molům....

  superkarma: 0 09.05.2005, 08:39:49
 9. avatar
  [1] Sirikit [*]

  Že by zase změnila pravidla českého pravopisu? Naše babičky s nimi účinně bojovali za pomocí .... Správně by mělo být babičky bojovaly, ne? Ach, ta čeština.

  superkarma: 0 09.05.2005, 07:49:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme