Zdraví

Přítel nepije, přítel chlastá jako duha!


Paní Janě je 56 let. Má dvě dospělé děti, je rozvedená a šest let žije s přítelem. I když slovo žije by bylo vhodné nahradit slůvky žije-nežije.

„Rozváděla jsem se v pětatřiceti. Manžel byl řidič z povolání a jeho největším koníčkem byla zábava v hospodě, jeho největší pochoutkou pak pivo a kořalka. Problém byl, že když se napil, byl agresivní. Na mě i na děti. Nadával mi do kurev a sviní, dětem říkal, že jsou to parchanti odporní, že je vykope z domu. Vydržela jsem to 14 let a pak se konečně rozvedla. Od té chvíle jsem si přísahala, že se v mém životě už nikdy neobjeví muž, který má rád byť jen sklenku piva.

Pět let jsem žila sama. Pak se kolem mě začal motat milý chlápek, který sice nepil, ale byl ženatý. Přiznám se, že mi dost chyběl sex, a tak jsem se nechala svést. Bohužel jsem se zamilovala. Doufala jsem, že ženu opustí. Stále jsem tomu věřila. Přesvědčovala samu sebe, že jen já jsem pro něj tou životní láskou. Za rok jsem zjistila, že nejsem jeho jediná bokovka. Že má ještě dvě další. Tenkrát se u mě objevilo poprvé astma, zkolabovala jsem a skončila v nemocnici. Tuto dobu nechci blíže popisovat, protože 3 dny nikdo nevěděl, zda přežiji, či nikoli. Moji matku připravili lékaři na nejhorší.

Ale já chtěla žít a bojovala jsem. Po roce jsem opět začala pracovat a věděla, že už celý život budu žít sama s dětmi a svým psem. Slovo MUŽ jsem nenáviděla. Ze srdce a z hloubi své duše ho nenáviděla.

Bylo mi padesát let, když se v práci objevil muž, který ve mně nevzbudil odpor hned na první pohled. Byl vzdělaný, vysoký, milý, velice slušný. Zprvu jsem s ním prohodila jen pár slov, ale jak čas běžel, měli jsme si toho čím dál tím více co říct. A víte, co pro mě bylo nejhlavnější? Že nepil. V restauraci si vždy dal minerálku, na podnikovém večírku pil tonic, a tím u mě vyhrál. Ano, bylo mi padesát, byla jsem už ženská v letech, ale opět jsem se zamilovala. A Šimon moje city opětoval.

Za půl roku se ke mně přestěhoval. Děti ho přijaly moc mile, snacha mi řekla, že je moc ráda, že jsem vzala rozum do hrsti a našla si konečně slušného muže.
Asi po dvou měsících se Šimon nevrátil domů a jeho mobil byl vypnutý. V půl jedné v noci jsem už šílela strachem a v osm ráno šla na policii. Samozřejmě mi řekli, že není nezvěstný ani 24 hodin, a doslova se mi vysmáli. Bylo mi zle. Už jsem ho viděla někde mrtvého nebo zraněného. Obvolala jsem všechny nemocnice, ale Šimon nikde. Jako by se po něm slehla zem…

Přišel až za 3 dny. Oči rudé, z úst mu páchnul česnek. Vůbec mu nedošlo, že já byla už opravdu na dně a jen jsem se bála, že zase skončím v nemocnici, v bezvědomí.
Když stál ve dveřích, nemohla jsem ani promluvit, vše se ve mně prolomilo a já jen plakala a plakala. Později mi Šimon řekl, že má rakovinu. Dozvěděl se to ten den, kdy zmizel. Odjel k sobě na chatu a tam se vzpamatovával z toho, co mu lékaři řekli.

Věděla jsem, že s ním budu bojovat až do konce. Ať to dopadne, jak to dopadne.
Šimon podstoupil operaci, která dopadla úspěšně. Přetrpěl i chemoterapii a ozařování a neustále mi děkoval za to, že tu jsem jen a jen pro něj. I moje děti za ním jezdily a snažily se mu zvednout náladu, jak to jen šlo.

Podle lékařů byl Šimon zdráv. Sice ho už navždy budou čekat kontroly na onkologii, ale ve chvíli, kdy léčba skončila, byl prohlášen za zdravého. I když, pochopitelně, dostal na rok invalidní důchod.

A právě v tomto období, kdy nepracoval, vyplavaly na povrch věci, které byly pro mě tak hrůzné, že jsem ani nevěděla, jak je řešit…

Šimon trpěl depresemi, a nejen z té nemoci. Syna měl ve vězení, druhý syn se k němu neznal a on od mládí nenáviděl své tělo. Alespoň tak mi to vysvětlila psycholožka, ke které Šimon začal chodit.
A jak tyto stavy řešil?
Tak, že třeba měsíce pil jen minerálku. Pak ale přišel jakýsi impuls, on zmizel a tři dny se opíjel do němoty.

Když mi to udělal podruhé, jeli jsme se synem na chatu. A našli ho tam. Opilého, pozvraceného, ve vlastních výkalech…
Nebyl agresivní v tomto stavu. Jen plakal a plakal a říkal, jak moc se nenávidí, že úplně cítí, jak jeho tělo zapáchá a že nepomůže ani hodinová koupel.

Od chvíle, kdy jsme ho se synem poprvé našli, se takto ztratil na tři dny mockrát. Jednou mi to dokonce udělal i doma a já ho našla v bezvědomí. Tehdy jsem zavolala sanitu a byla rozhodnutá to skončit a opustit ho. Psycholožka mi ale řekla, že je na mně tak moc závislý, že pokud ho opustím, upije se k smrti. A copak jsem toto mohla riskovat? Jak bych potom žila, s vědomím, že kvůli mně zemřel člověk?

A tak se v tom plácáme dál. Šimon je nějaký čas takový, jakého jsem ho znala, pak to na něj přijde a nepomůže ani varování, že pokud cítí, že na něj tyto deprese opět útočí, má IHNED volat psycholožce. Zkoušel chodit i na sezení s alkoholiky, ale to ho nebavilo. Prý tam byli lidé, kteří pijí den co den. Což jeho případ není.

Jak vše dopadne? Co bude dál? Nevím. Jen se vždy děsím toho, že jednou, až opět přijde ten impuls, upije se k smrti.

Pár slov o alkoholismu

Osoby pijící alkohol můžeme rozdělit do čtyř skupin dle toho, co od alkoholu žádají:
a)   Abstinent – odmítá z jakéhokoliv důvodu alkohol, žízeň hasí např. minerálkou. Občas nejsou společností správně pochopeni.
b)   Konzument – většina lidí pijících „příležitostně.“ Pijí pro tekutinu a chuť.
c)   Piják – žádá účinky alkoholu – tj. především euforii.
d)   Alkoholik – pije vše, co mu přijde pod ruku, pije denně, je to droga.


Stádia opilosti:
I.
1–1,5 ‰ spokojený, sdílný, veselý výraz, živá mimika, výřečnost, smích, rozpustilost, přátelskost, pocit sebejistoty – cítí se lépe, jeho starosti jsou „lehčí“.

II. 1,5–3 ‰ nekritický, netaktní, křičí, zpívá, nedbá okolí, impulsivní, nenaslouchá ostatním, erythema (zčervenání), stoupá tep (tachykardie), pohyby neuspořádané (ataxie), poráží sklenice, vrávorá, diplopie (rozdvojené vidění).

III. 3 ‰ a více únava, ospalost, zvracení, obličej bledne. Opilý může zemřít při zcela banálních situacích, které by za střízliva hravě zvládl – např. se může utopit v kaluži vody. Při vysokých dávkách: narkotický efekt – bezvědomí, necitlivost, inkontinence (pomočení, pokálení), tep slabý, bradypnoe (zpomalené dýchání), mydriáza (rozšíření zornic) nereagující na osvit. V nejhorším případě zástava dechu (dechové centrum CNS, ale netýká se svalů hrudníku).

Zde je dle Dr. Jellinka čtyřicet nejčastějších znaků alkoholismu:
Okénka (výpadky paměti na dobu v opilosti) s postupnou narůstající frekvencí
Tajné pití
Trvalé myšlenky na alkohol
Překotné pití (nekontrolované)
Pocity viny
Vyhýbání se narážkám na alkohol
Změněná kontrola pití (neschopnost přerušit nebo zdržet se pití)
Vysvětlování důvodů k pití (tzv. racionalizace)
Sociální obtíže narůstají
Velikášské chování jako kompenzace strany sebeúcty
Nápadné agresivní chování
Trvalý pocit zkroušenosti
Období abstinence vynucené tlakem okolí
Změny způsobu pití (k předcházení nepříjemnostem)
Ztráta dosavadních přátel nebo rozchod s nimi
Změna (změny) zaměstnání
Konání se točí kolem alkoholu (podřizování zájmů)
Ztráta zájmu o vnější svět
Nápadné sebelitování
Úvahy nebo realizace úniku z dosavadního prostředí
Změny v rodinném prostředí – odcizení
Bezdůvodné námitky alkoholika proti členům rodiny
Vytváření tajných zásob alkoholu v domově, práci, aj.
Zanedbání přiměřené výživy
Hospitalizace pro poruchy na tělesném zdraví
Pokles sexuálního pudu
Alkoholická žárlivost
Pravidelné ranní doušky
Výskyt prodloužené intoxikace – tzv. tahy
Etická deteriorace
Postižení mentálních schopností
Alkoholické psychozy
Styky s morálně deprivovanými osobami
U nižších společenských vrstev pití technického alkoholu (Okena)
Snížení tolerance - lepší snášenlivost, pozdější opití
Nedefinovatelné úzkosti
Třesy
Pití nutkavého rázu
Zhroucení racionalizačních systémů – tj. debakl
Lhaní, ev. i kriminální činy, krádeže

Intenzivní léčba otravy alkoholem:
Vyvoláme zvracení (prstem strčeným –do krku" nebo vypitím slané vody), pokud je osoba podnapilá při vědomí a v relativně dobrém stavu.

Více o alkoholismu na: http://alkoholismus.zbynekmlcoch.cz/

Setkaly jste se i vy někdy s alkoholikem?
Nebo jste samy hojně pily?
Pijete nadmíru stále?
Nebo alkohol nenávidíte?
Jaká je ta vaše hranice alkoholu za jeden večer?
Jaký alkohol máte rády a jaký nesnášíte?

   
01.11.2007 - Zdraví - autor: Markéta Breníková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [126] OlgaMarie [*]

  Z cluster: Ptáš se,co je to za sílu...No oni přece byli TAK ROZTOMILÍ!

  superkarma: 0 06.11.2007, 08:18:59
 2. avatar
  [125] Z cluster [*]

  každé ráno kolem 6 hodiny potkávám před obecní samoškou místní vágusáky s otevřeným lahváčem (a to i v největších mrazech !!) . To musí být strašlivá síla co je takhle dokáže brzo ráno probudit a stepovat u obchoďáku ...

  superkarma: 0 05.11.2007, 08:14:44
 3. avatar
  [124] Z cluster [*]

  Nyotaimori: ano, Finlandia je výborné pití. Existují čokoládové bonbony co se jmenují Finlandia, jsou plněné alkoholem a po těch se můžu utlouct

  superkarma: 0 05.11.2007, 07:51:24
 4. avatar
  [123] Eva Randová [*]

  Já chodím každé pondělí na Poličskou 11,už asi 25 let s mužem.Dělá mi dobře .Prospívá mi ku zdraví.Tvrdý alkohol moc nemusím.Manžel taky jinak nepije,je mu líto peněz.

  superkarma: 0 02.11.2007, 23:52:55
 5. [122] evebit [*]

  PANÍ JANĚ Z PŘEDCHOZÍHO ČLÁNKU,MOHU ŘÍCI JEN JEDNO.VAŠEMU PŘÍTELI BYCH DOPORUČILA LÉČBU ZÁVISLOSTÍ.JINÁ CESTA NEVEDE,POKUD NEPOZNÁ SÁM SEBE,TAK SE OPRAVDU ČASEM UPIJE.JÁ SAMA JSEM ABSOLVOVALA LÉČBU, A DĚKUJI TOMU, ŽE NĚCO TAKOVÉHO EXISTUJE.NIKDY BYCH SE Z TOHO ZAČAROVANÉHO KRUHU SAMA NEDOSTALA.DŮLEŽITÉ ALE JE, ABY SÁM CHTĚL.DRŽÍM PALCE!!!

  superkarma: 0 02.11.2007, 07:40:31
 6. [121] počítačka [*]

  Za tu hrůzu let, co jsem vdaná, se můj muž opil asi 5x. Ale vždycky je roztomilý, směje se absolutně všemu, láme se i tam, kde nemá klouby, je na něho - dost blbě napsáno - docela veselý pohled. Nezlobí, když už věděl, že má dost, dokonce se snažil mi říct, abych mu pomohla do vany, že je špatný člověk, proč jsem tak dopadl... Podotýkám, v tomto stavu byl jen dvakrát, kdy se na něho domluvili kamarádi s tím, že když nikdy nebyl opilý, oni to udělají. A opravdu se jim to podařilo. Sami pili vodu, jemu dávali tvrdý, důvody byly opravdu pro něho hodně citové - jako zdraví dcery, ženy, dobrou mušku .. Tak jsem si ho "dopravila" domů /2 metry, 120 kg/, vsunula do vany, vyvoněla a s jeho obrouvskou snahou dopravila do postele. Chrápal do rána a pak tři dny trpěl, jak Job. Nikdy nekřičím, chápu, nějaké ty mravokárné řeči si nechám až na třetí den. Ale v klidu, křikem se toho moc nezíská. To má pak takové výčitky, že nemůže vidět ani k obědu. Protože je to opravdu jednou za pětiletku, je to takové zpestření našeho žití. Všem ženám bych to přála také

  superkarma: 0 02.11.2007, 06:59:13
 7. avatar
  [120] OlgaMarie [*]

  Posledních asi pět let,kdy jsem pracovala,táhl chlast v jakoukoliv denní dobu na počet víc z žen.Bylo mi z toho dost smutno.

  superkarma: 0 01.11.2007, 17:29:40
 8. avatar
  [119] SStream [*]

  a.... :nás to ještě nesmetlo

  superkarma: 0 01.11.2007, 17:26:28
 9. avatar
  [117] fructia [*]

  Můj otec pil bohužel dost a nemám kvůli tomu moc příjemné vzpomínky na útlé dětství. "Zachránilo" nás jeho onemocnění slinívky břišního. Ano, zachránilo to všechny - jeho, před upitím, mamku před možná budoucím rozvodem a mě to částečně vynahradilo tátu. Můj přítel je abstinent, protože CHCE, a já jsem tomu ráda. Já jsem obyčejný konzument, který se příležitostně napije, ale těch příležitostí je jen velmi málo.

  superkarma: 0 01.11.2007, 17:18:26
 10. avatar
  [116] olafka [*]

  OlgaMarie: mně by asi chutnala já ráda Kelta a Guinnesse

  superkarma: 0 01.11.2007, 16:49:02
 11. avatar
  [115] OlgaMarie [*]

  a....: Já ji také nechutnala,ale kamarád mě vlekl v Římě do irské hospody,přinesl dvě piva a pak byl rád,že nepiju.

  superkarma: 0 01.11.2007, 16:44:09
 12. [114] a.... [*]

  OlgaMarie: Nechutná

  superkarma: 0 01.11.2007, 16:31:06
 13. avatar
  [113] OlgaMarie [*]

  A chutnaly jste černou irskou čtrnáctku?

  superkarma: 0 01.11.2007, 16:28:01
 14. avatar
  [112] gwen [*]

  Já mám nejradši Plzeň. Pak dvanáctku Staropramen a Bernard kvasnicový.
  Desetistupňová piva považuji za ochucenou vodu.

  superkarma: 0 01.11.2007, 16:11:19
 15. avatar
  [111] SStream [*]

  a.... :nás to ještě nesmetlo

  superkarma: 0 01.11.2007, 16:04:59
 16. avatar
  [110] SStream [*]

  Meander: taky se mi přetočily panenky... Fakt se to nedá...

  superkarma: 0 01.11.2007, 16:04:10
 17. [109] a.... [*]

  Koukám, že se vám to tu dámy nějak vymklo z rukou máte se pohoršovat nad tím, jak je alkohol metla lidstva a vy si tady svorně notujete, co si nejradši dáváte

  superkarma: 0 01.11.2007, 16:03:26
 18. avatar
  [108] Meander [*]

  SStream: Krušovice jsou hrozné, opravdu. Jediné české pivo, které jsem nechala po prvním napití stát.

  superkarma: 0 01.11.2007, 16:02:52
 19. avatar
  [107] SStream [*]

  Jinak musím uznat, že Bernard nealko je fakt hodně podařené. Beru si ho sebou na služebky

  superkarma: 0 01.11.2007, 16:00:39
 20. avatar
  [106] SStream [*]

  Já můžu Radegast, Zlatopramen, Bernard, Velvet,... nesnáším G, Zubra, Krušovické. Jinak ale nejraději víno

  superkarma: 0 01.11.2007, 15:59:28
 21. avatar
  [105] kareta [*]

  Piju čaj, je teplý a levný. Ale stejně končím na Bohemce nebo víně

  superkarma: 0 01.11.2007, 15:58:57
 22. avatar
  [104] marcellina* [*]

  Ťapina: týpek je Bernard - majitel pivovaru. Bernard mi chutna , kofolu taky nepiju, radsi si dam .. mne zas nechutna Starobrno

  superkarma: 0 01.11.2007, 15:54:52

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [103] risina [*]

  Ťapina: Kofolu nepiju, piju minerálku bez příchuti a všude vyjde dráž než pivo...

  superkarma: 0 01.11.2007, 15:53:13
 2. avatar
  [102] Ťapina [*]

  borovice: Škoda, ta mu sluší

  superkarma: 0 01.11.2007, 15:50:01
 3. avatar
  [101] borovice [*]

  Meander: Ovšem ta pleš není jeho.

  superkarma: 0 01.11.2007, 15:48:47
 4. avatar
  [100] Ťapina [*]

  Meander: Ještě lepší

  superkarma: 0 01.11.2007, 15:36:38
 5. avatar
  [99] Meander [*]

  Ťapina: Ten týpek je majitel toho pivovaru.

  superkarma: 0 01.11.2007, 15:34:05
 6. avatar
  [98] Meander [*]

  Ťapina: Vůbec netuším, co to zkouší, ale přišlo to už z více stran. Lidi na G nadávají jak špačci. Je kyselé, krkavé a je po něm v puse jak v polepšovně.

  superkarma: 0 01.11.2007, 15:33:48
 7. avatar
  [97] Ťapina [*]

  Meander: Bernarda jsem asi nikdy neochutnala, ale líbí se mi ta reklama na nealko. Bernard s čistou hlavou. Kde vzali toho týpka, to by mě fakt zajímalo

  superkarma: 0 01.11.2007, 15:33:19
 8. avatar
  [96] Ťapina [*]

  Meander: Kyselé Co s tím proboha udělali? Já jsem se vždycky do Plzně těšila na pivo, protože mi jiná moc nechutnají.

  superkarma: 0 01.11.2007, 15:32:36
 9. avatar
  [95] Ťapina [*]

  Manx: V hospodách, kam já chodím, je obvykle půl litr desítky tak ke dvacce a Kofoly za patnáct, nebo nanejvýš stejně. Mně chutná.

  superkarma: 0 01.11.2007, 15:31:43
 10. avatar
  [94] Meander [*]

  Manx: V Plzni je většinou G desítka levnější než matonka, ale poslední dobou se to G nedá pít. Je to kyselé a hnusné. Takže piju P. Stejně mám nejradši Stellu, Hoegaarden a Bernarda.

  superkarma: 0 01.11.2007, 15:30:01
 11. avatar
  [91] Ťapina [*]

  Manx: To je víceméně specialita Prahy, že je pivo levnější než nealko. Všude jinde, kde se točí Kofola, to vychází přinejmenším nastejno. A poslední dobou mě víc a víc baví pozorovat za střízliva pijící lidi (a rozvážet domů ty, co to přepískli)

  superkarma: 0 01.11.2007, 15:20:30
 12. avatar
  [88] marcellina* [*]

  kominice: ani nevim, nekde jsem ji vyhrabala na netu

  superkarma: 0 01.11.2007, 15:13:48
 13. avatar
  [86] kareta [*]

  Když jsme s kamarádkou byly ve společnosti a nechtěly pít, musely jsme (já) lhát, že jsem alkoholička, aby mi nenutili skleničku. V česku je to únavné. Všichni předpokládají, že se v hospodě MUSÍ pít...

  superkarma: 0 01.11.2007, 15:03:41
 14. avatar
  [85] femme [*]

  měla jsem pár kolegů, kteří pili i v pracovní době a to fest dva nakonec letěli na hodinu

  superkarma: 0 01.11.2007, 15:00:58
 15. [83] bruna [*]

  A k clanku: taky bych doporucovala psychiatra a antidepresiva. Pokud to nezabere, pryc od nej. Doporuceni psycholozky (if pravdive) je teda celkem psycho. Tak ta zenska, ktera si uz s dementama uzila vrchovate, si ma jeste navic delat cerny svedomi, ze se nepostarala o alkoholika

  Ale asi se fakt na nektery lidi lepi furt ty stejny problemovy partneri, maji na sebe navzajem cuch Ja teda nastesti su prilis sobecka (v tom ma moje mati pravdu) a bojim se dycky predevsim o sebe, velmi vyjimecne a okrajove o partnery.

  superkarma: 0 01.11.2007, 14:45:07
 16. [82] bruna [*]

  pajda: I kdyz bych brala alkoholismus stejne jako jinou psychickou nemoc a predpokladala, ze je na 100% nezavisla na vuli nemocneho, stejne bych od alkoholika nejpozdeji po par neuspesnych lecebnych pokusech odesla. Na rozdil od te zminovane cukrovky, kdy - zjednodusene receno - nemocnej nemeni socialni chovani, nepropiji vyplatu, za cukrovku ho pravdepodobne nevyhodi ze zamestnani, a taky psychicky nezatezuje celou rodinu. Coz alkoholik dela

  superkarma: 0 01.11.2007, 14:34:13
 17. avatar
  [81] MEK [*]

  ano setkala jsem se s alkoholikem,nepomohl ani doktor,ani tabletky,ani odvýkací kůra,když začne pít,tak až do mrtva,až je sklenice prázdná

  superkarma: 0 01.11.2007, 14:32:19
 18. [80] dasadasula [*]

  Jaká je pravděpodobnost, že se mi narodí dítě se sklonem k alkohotismu, když můj i manželův otec je alkoholik? Jestli velká, tak radši adoptuju nějakého černouška

  superkarma: 0 01.11.2007, 14:07:42
 19. avatar
  [79] kominice [*]

  marcellina*: Máš krásnou ikonku.Kdepak jsi ji sebrala? Poraď

  superkarma: 0 01.11.2007, 14:04:12
 20. avatar
  [78] marcellina* [*]

  kominice: to jsme na tom stejne

  superkarma: 0 01.11.2007, 14:01:03
 21. avatar
  [77] Mylady [*]

  chuanita: třeba potřebuje rozšířit klientelu.

  superkarma: 0 01.11.2007, 13:38:56
 22. avatar
  [76] Mylady [*]

  Dante Alighieri: Je ti 21 let, tak si myslím, že by ses mohla osamostatnit a z toho pekla vypadnout. Můj otec pil, ale naši se rozvedli, když mi bylo 6 let. Na některý hrůzy a strach nezapomenu nikdy. Proto ti radím, odejít a žít svůj život.

  superkarma: 0 01.11.2007, 13:36:17
 23. avatar
  [74] kominice [*]

  marcellina*: Bezva!Spadl mi kámen ze srdce. Ale autorku prostě litovat ani chápat nedokážu.

  superkarma: 0 01.11.2007, 13:28:46
 24. avatar
  [73] marcellina* [*]

  kominice: tak autorem opravdu nejsem

  superkarma: 0 01.11.2007, 13:14:51
 25. avatar
  [72] kominice [*]

  marcellina*: já myslela že jsi autorkou toho článku. Mě taky zarazilo jednání psycholožky-tedy jestli je pravda co je napsáno

  superkarma: 0 01.11.2007, 12:55:17
 26. [71] Tobbi [*]

  "Problém byl, že když se napil, byl agresivní. Na mě i na děti. Nadával mi do kurev a sviní, dětem říkal, že jsou to parchanti odporní, že je vykope z domu. Vydržela jsem to 14 let a pak se konečně rozvedla."

  Zajímavé, jak to tyhle trpitelky prezentují. "Vydržela jsem to 14 let"... Jako by čekaly potlesk. Co je na tom za hrdinství, že neumí bránit svoje děti a dovolí někomu (byť jejich otci), aby je napadal

  superkarma: 0 01.11.2007, 12:53:33
 27. avatar
  [70] Dante Alighieri [*]

  Můj strýc byl alkoholik a během tří let se upil. Můj táta popíjí celý život, ale třeba dva měsíce nepije a pak je v lihu týden v kuse. Nebo dlouhodobě popíjí každý den trochu a dávky se postupně zvyšují... Kdo nezažil, neví, co je to život s alkoholikem. Když je opilý, já nespím, nejím, mám průjem, zvracím. Alkohol sama nenávidím a naposled jsem se napila před 4 lety (je mi 21).

  superkarma: 0 01.11.2007, 12:40:40
 28. avatar
  [69] Ťapina [*]

  pajda: U nás to jde taky a taky se to tak dělá. Ale těžko můžeš jakožto člen rodiny pomáhat někomu, kdo se léčit nechce, ať už s alkoholismem nebo s cukrovkou.

  superkarma: 0 01.11.2007, 12:35:57
 29. avatar
  [68] pajda [*]

  Manx: to je zajímavé, pro kolik lidí je jedna nemoc důležitá a druhá ne...alkoholismus je totiž taky nemoc, a pokud by ten cuktrovkář dodržoval zdravou životsprávu celý život, nejedl sladké a cvičil, taky by nejspíš neonemocněl, takže proč je mezi nima takový rozdíl? A proč to v jiných zemích jde a berou alkoholiky jako nemocné, kteří se mají léčit a považují léčbu alkoholismu za normální léčbu duševní nemoci, kdežto u nás to prostě nejde?

  superkarma: 0 01.11.2007, 12:33:28
 30. avatar
  [67] Amálie [*]

  Lindaa 16: Bohužel ano, sklony k závislostem jsou získané i dědičné. Pokud tohle pozoruješ, upaluj honem pro pomoc, dokud jsi takhle dobrá a v pohodě. A najdi si psychiatra, který léčí závislé, nikoli klasického psychologa/psychiatra bez zkušeností.

  superkarma: 0 01.11.2007, 12:31:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme