Bulvár

Přítel na celý život

Berete si ho na celý život. Alespoň ten jeho. Proto byste si měla dobře vybrat. Ačkoliv leccos se dá zvládnout společným úsilím nebo s pomocí odborníků, je lepší problémům předcházet. A o kom že to mluvím? I když to tak může vypadat, nejde o manžela, ale o pejska. Konkrétněji o pejska z útulku.

 

Základní otázky

Je nesporně chvályhodným rozhodnutím vybrat si takového opuštěného psíka a poskytnout mu nový domov. Musíte při tom ale zvážit několik věcí. Především jsou zde otázky, které se týkají všech budoucích majitelů - tedy i těch, kteří si pejska kupují od chovatele: Budu na něj mít dost času? Jak má být velký? Chlupatý nebo krátkosrstý? Fenka nebo pejsek? Štěňátko nebo odrostlejší jedinec? Těmto problémům se budeme věnovat v některém dalším povídání, dnes se však zaměříme na specifika útulkových pejsků.

 

Nebojte se zeptat

Je samozřejmostí, že před tím, než si vyberete, kterého obyvatele útulku si chcete odvést domů, zeptáte se na něj ošetřovatelů. Ve většině útulků vám rádi o vašem vyvoleném řeknou všechno, co vědí. Jejich úsilím je totiž spokojený pes i majitel a ne to, aby se pejsek po čase do útulku vrátil. Ošetřovatel ovšem nemá na starosti jednoho pejska a navíc zná chování svého svěřence jen v určitých situacích. Proto se často nedozvíte, jak se "ten váš" bude chovat, když ho necháte samotného doma, jestli má rád děti a jestli třeba neloví slepice. Ale i tak se nebojte zeptat se na všechno, co chcete vědět - ošetřovatelé vám mohou poradit i s výchovou nebo třeba s údržbou srsti.

 

S neznámou minulostí...

Přes řadu informací, které můžete při převzetí pejska dostat a i když si třeba vyberete štěňátko, musíte počítat s tím, že jde většinou o zvíře s neznámou minulostí, a to může při vašem budoucím soužití vést k potížím. Buďte proto trpěliví, ale důslední. Pejsek si na vás musí zvyknout. Nevybírejte si ho ale jenom proto, že se vám líbí nebo proto, že na vás "tak smutně koukal". Pokud si vyberete pejska příliš temperamentního, bázlivého nebo třeba naopak příliš sebevědomého a nemáte s výchovou psů zkušenosti, můžete se dostat do problémů. Obzvláště jedná-li se o vašeho prvního psa, měl by pro vás být ideálem jedinec důvěřivý, hravý, veselý, pokud možno ne příliš starý a lze-li to zjistit, tak bez špatných zkušeností.

 

Žárlivec nebo útěkář? 

Pejsci, kteří strávili část svého života na ulici, mohou mít potíže se dvěma druhy chování - jedni si zvykli žít bez člověka a toulat se a druzí naopak ke svému novému majiteli extrémně přilnou a odmítají ho opustit byť jen na vteřinu. U těch prvních vám hrozí, že budou utíkat (varovným znamením může být, že je pejsek v útulku už po několikáté), u těch druhých zase neurotické chování, pokud je například budete muset chvíli nechat samotné doma. V takovém případě mohou rozkousávat věci, výt a štěkat, ale i dělat loužičky - to všechno mohou být projevy stesku. Může se vám také stát, že pejsek, který byl dlouhodobě opuštěný, k vám natolik přilne, že bude žárlit na každého, kdo se k vám přiblíží - třeba i na ostatní členy rodiny.

 

Pes není levný, i když byl zadarmo

I když za pejska z útulku zaplatíte mnohem méně, než když si berete štěňátko od chovatele, musíte zvážit svou finanční situaci. Při převzetí většinou zaplatíte pouze náklady na očkování a veterinární prohlídku (většinou kolem dvou až pětiset korun) a po nějakou dobu (v Praze dva roky) jste osvobozeni od poplatků za psy. Přesto vás pejsek bude něco stát - a to nejen co se týče krmení - budete za něj například muset platit i při cestování, může se stát, že bude potřebovat veterinární péči (někteří pejsci z útulku mívají dlouhodobé zdravotní problémy - nezapomeňte se na to informovat u ošetřovatelů) nebo že způsobí nějakou škodu na cizím majetku. Pro tento případ se ovšem můžete pojistit.

 

Není hned váš!

A jak můžete získat pejska z útulku? Především vám musí být více než 18 let. Je tu však ještě jedna "maličkost" - pejsek je v majetku původního majitele po dobu šesti měsíců od svého příchodu do útulku. Je vám tedy vlastně nikoliv prodáván, ale svěřován do péče - vaším majetkem se stává až po uplynutí oněch šesti měsíců. Může se vám proto stát, i když je to výjimečné, že se o pejska přihlásí původní majitel a vy jste pak povinni mu ho vrátit.

 

Ke spokojenému soužití pejsků a nových majitelů přispívá například i v Praze zřízená kynologická poradna (psi.poradna@mppraha.cz). V ní vám psovodi z městské policie zdarma poradí, jak zvládnout problémy s vaším čtyřnohým miláčkem, a to i když nejde o pejska z útulku.

 

Máte doma „útulkáře“? Jaké bylo vaše sžívání se? Řešila jste nějaké problémy? Nebo Vám všechno od začátku „klapalo“? Vzala byste si pejska z útulku? Jaké máte zkušenosti s personálem útulku? Poradili Vám dobře? Nebo vůbec ne?

   
18.01.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [55] Marie Hýblová [*]

  Amálie: to jsem ráda že nejsem sama,mám psa který se jmenuje Tom a stalo se mě po těch proslovech co jsem mu řečnila,že mi vnuk povídá babičko on už se Tom nejmenuje Tom

  superkarma: 0 19.01.2007, 21:08:10
 2. avatar
  [54] Meander [*]

  honuska: Chudáku, taková OKP je pěkné svinstvo.

  superkarma: 0 19.01.2007, 10:41:41
 3. avatar
  [53] Ťapina [*]

  fialinka: Není to tak úplně. Po roce se majitelem stane stát, který s ním může naložit jak uzná za vhodné, třeba ho i předat jinému majiteli. A na to je zas další smlouva, kterou jsme po tom roce právě podepisovali, takže teď nám fakt patří.

  superkarma: 0 18.01.2007, 22:44:02
 4. avatar
  [52] Ťapina [*]

  Ťapina: Kdybys ho odblešila, nemusela bys je dneska vysávat Zvíře ošetřené proti blechám funguje jako spolehlivý likvidátor blech na celý byt

  superkarma: 0 18.01.2007, 22:43:19
 5. avatar
  [51] fialinka [*]

  holky, já mám taky psa z útulku a když jsem ty smlouvy studovala, musela jsem se usmát - protože nalezená věc ti opravdu nepatří, do roka se o ni může přihlásit původní majitel a pak se jejím majitelem stane stát. takže ten v podstatě ti ten pes nepatří nikdy. ale poplatky platíš :-)ty. naštěstí je to každému jedno.

  superkarma: 0 18.01.2007, 20:47:30
 6. avatar
  [50] honuska [*]

  syn donesl koťě, musel ho vrátit, ale ještě dnes vysávám blechy.

  superkarma: 0 18.01.2007, 20:46:13
 7. avatar
  [49] Ťapina [*]

  Amálie: Já jsem taky tomu svýmu v nejhorším období vyhrožovala, že jestli se mu u nás nelíbí, tak může jít zpátky. Ale úplně vidím, co bych si vyslechla, kdyby ta němá tvář uměla mluvit: "Tak ať, klidně půjdu, tam na mě aspoň nikdo neřval, že nemám lézt za barák!" Puboši už to tak mají, jak ti naši, tak ti psí

  superkarma: 0 18.01.2007, 18:01:18
 8. avatar
  [48] _zelvicka_ [*]

  Amálie:

  superkarma: 0 18.01.2007, 17:58:40
 9. avatar
  [47] Odemětobě [*]

  Amálie: totéž jsme měli bez PP.V útulku byl na týdenním rekreakčním pobytu a dalších několik let se intenzivně snažil,aby se tam opět podíval.Když jsme ho předloni na veterině uspávali navždy,tekly nám slzy jak hrachy.Jen se bojím,že do psího nebe ho nechtěli,službu měl určitě anděl Petronel.

  superkarma: 0 18.01.2007, 17:49:18
 10. avatar
  [46] Amálie [*]

  Mam psa s PP. Je to spratek, zmetek, smrad, parchant,... A když zlobí příšerně, vždycky mu říkam: Na chvíli tě frknu do útulku, abys poznal, co je to si vážit dobrého bydla!

  superkarma: 0 18.01.2007, 17:32:21
 11. [44] gentiana [*]

  Heh, kamarádka má britku toho typu Její Veličenstvo se nebaví. A když kamarádka přijde ke mně a moje siamka jí vleze na klín a celou dobu kecá, tak má kamarádka pocit, že siamka je duševně chorá.
  Jinak, rodiče mají huskiho, teď už je to stařenka, ale zamlada strašně ráda utíkala, takže v útulku byla štamgast.... a v Olomouci byli útulkáři vždycky velmi milí a ochotní, kotce i psy měli čisté, jednou jsme tam byli pro tulačku a ten chlapík v kanceláři tam měl uloženou nastydlou brazilskou filu, aby na ni netáhlo (pak se do té kanceláře málem nevešel on. Tu filu někdo našel uvázanou kdesi v pangejtě.....).... takže asi záleží, jak jde.

  superkarma: 0 18.01.2007, 15:48:19
 12. avatar
  [43] femme [*]

  Meander: moje dcera má taky briťáky přítuláky

  superkarma: 0 18.01.2007, 14:20:41
 13. [41] Mončí [*]

  Meander: Odemětobě: brácha má taky britku. je to ředitelka zeměkoule a vše co existuje, existuje pro ni. ale když má mazlivou, a má jí často , vcucla by se do vás.

  superkarma: 0 18.01.2007, 14:07:46
 14. avatar
  [40] Ťapina [*]

  pajda: Aha, no tak snad je lepší aspoň přístup ke psům. Pokud vím, tak v Komíně se aspoň venčí, na Kociánce vím o pár lidech, kteří nabízeli venčení a vyběhli s nima, že nic takového nepotřebujou a nedělají. Po roce jsem měli jít psa ukázat, že ho furt ještě máme a není zanedbaný, a připsali nám ho.

  superkarma: 0 18.01.2007, 14:01:13
 15. avatar
  [39] pajda [*]

  Ťapina: k tomu, že ve druhém útulku jsou serióznější - no, Buffí historii znáš...je pravda, že mi nabídli psa naživo, jenže mě vůbec nedali vybrat - prostě sdělili, že buď tohohle a nebo žádného. Když se mi pes líbil, já si dohodla termín převzetí a nakoupila pro něj věci (ještě jsem si telefonicky ověřovala, že pes opravdu bude, protože to znamenalo obojek, vodítko, krmení - dostával jiné granule než ten můj, misky atd.) a dojela pro něj, tak až tam mi sdělili, že mi psa nedají, protože není vhodný k dalšímu psovi...a že u Buffa jednak lhali o věku (něco jiného má v očkováku, něco jiného mi řekli a ještě něco jiného je pravda) a pomlčeli i o jiných věcech, to víš taky...psa mám u sebe skoro dva roky, ale dodnes nemám doklad, že je náš - a to i přes opakované urgence...jediné, co byla pravda je to, že má potíže se zažíváním a kuriózní vzhled. Upřímně - Buffalo měl to štestí, že se mi už při první návštěvě líbil mnohem víc, než ten, co mi ho nabídli a že se dokáže skvěle přetvařovat...

  superkarma: 0 18.01.2007, 13:53:39
 16. avatar
  [37] MEK [*]

  pejska nemáme a ani mít nemůžeme

  superkarma: 0 18.01.2007, 13:49:03

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [36] Dobroslava [*]

  Tak ráda bych si vzala pejska,věk a častý pobyt v nemocnici mi to nedovoluje. Dříve jsme měli pejska.V době,ky došlo ke zvýšení poplatků u MNV tak někdo nám hodil v zimě-lednu asi 6ti měsíční štěnátko do zahrady a když jsem otevřela dveře statečně vběhl do bytu a na gauč. Měli jsme z něj velkou radost.Byl přitulný a rád si hrál.Potravu dostal jako první on a potom rodina.Škoda,že už není.Všichni doma se mu věnovali.Byla to naše Ťapka.Dnes ale malokdo z děti po prvé radosti,že ho mají,přestanou se mu věnovat a z velké části skončí jako mnalý tulák venku,nebo v lepším případu v útulku. A těch přibývá.

  superkarma: 0 18.01.2007, 13:24:24
 2. avatar
  [35] Meander [*]

  Odemětobě: Lisuje!
  Včera skočil mému milému z lednice rovnou do klína, ten zaúpěl a já se mu po zbytek večera posmívala, že kocour ranil jeho mužnou pýchu. Nojo, 9 kilo je 9 kilo...

  superkarma: 0 18.01.2007, 12:31:37
 3. avatar
  [34] Odemětobě [*]

  Meander: však ti taky závidím.Určitě je matka nesprávně kojila,málo olizovala a bacala tlapkou po hlavičce.Proto si v tobě našly náhradní matku a hlavně kocour si tě lisuje k obrazu svému.

  superkarma: 0 18.01.2007, 12:24:11
 4. avatar
  [33] aiša [*]

  Psa už nechci.Pokaždé když odešel,těžce sem to nesla.A nechci to zažít znova.

  superkarma: 0 18.01.2007, 12:12:03
 5. avatar
  [32] Meander [*]

  Ťapina: Ono asi platí že jaký pán, takový pes, pardon, kočka.

  superkarma: 0 18.01.2007, 12:09:56
 6. avatar
  [31] Ťapina [*]

  Meander: Já znám teda taky spíš většinou takové ty britské královny - smí se na ně s úctou pohlédnout, smí se jim v úzce specifikovaných příležitostech lehce podat ruka, ale to je celé

  superkarma: 0 18.01.2007, 12:08:57
 7. avatar
  [30] Meander [*]

  Odemětobě: Ale já MÁM milé, přítulné, společenské britky.

  superkarma: 0 18.01.2007, 12:07:21
 8. avatar
  [29] Odemětobě [*]

  Ťapina: to totiž byla jediná rasa,která se líbila mému muži a všude na internetu píší,jak je britka milá,přítulná a společenská.Ha,ha.
  Abych jí nekřivdila,včera jsme se mlátili smíchy,když dcera zmuchlala papír A4,netrefila se do koše,tak nám s ním kočka celý večer předváděla,co je to fotbalová středa.

  superkarma: 0 18.01.2007, 12:05:09
 9. avatar
  [28] Meander [*]

  Ťapina: Nechtěl by kámoš mého kocoura? Ten se mazlí tak náruživě, že od něj mám na klíně vytlačený důlek ve tvaru kočky.

  superkarma: 0 18.01.2007, 12:02:00
 10. avatar
  [27] Ťapina [*]

  Odemětobě: Taky britka? Britky se moc nemazlí, to je jejich plemenná specialita. Kámoš si vysnil britku na mazlení, ona na něj kašlala, tak ji nechali nakrýt, že si nechají jedno její kotě a vymazlí si ho. Tak teď má dvě kočky, které na něj kašlou a už mi pomalu začíná věřit, že na mazlení si měl sebrat mourka z ulice

  superkarma: 0 18.01.2007, 11:59:55
 11. avatar
  [26] Odemětobě [*]

  Ťapina: přesně z takové stanice máme tu naši krasavici.Bohužel tamní kočky si vystačily bez člověka,takže o mazlení se mi může jen zdát.

  superkarma: 0 18.01.2007, 11:26:50
 12. avatar
  [25] Meander [*]

  Ťapina: Dřív. Mnohem dřív. Napadlo by tě, že jíst kočky není tak špatný nápad.

  superkarma: 0 18.01.2007, 10:46:42
 13. avatar
  [23] Ťapina [*]

  Meander: Kotěcí období je rozkoš pro krátkodobé pozorovatele. Milovala jsem v bývalé práci hromadné očkování u jedněch chovatelů britek, měli několik dospělých koček a pokaždé minimálně dva vrhy koťat. Přišli jsme do bytu, ze všech koutů, otvorů, šplhadel, skříní a nejnemožnějších míst začaly lézt malé i velké kočky, velké si mě jen podezřívavě prohlížely, co zas budu chtít, malé mi nalezly rovnou do tašky, do bundy, do nohavic. Nádhera Připadala jsem si v sedmém nebi, když jsem seděla na gauči, tři koťata na klíně, na každém rameni jedno a další dvě mě tahaly za kalhoty, ale po týdnu by mi z toho asi hráblo

  superkarma: 0 18.01.2007, 10:43:10
 14. avatar
  [22] berulinka [*]

  rozkočšný rozkošný

  superkarma: 0 18.01.2007, 10:42:30
 15. avatar
  [21] berulinka [*]

  Ťapina: my měli psa z útulku, shodou okolností ze stejného, jak ty, byly mu asi 4 roky, když jsme si ho vzali, a bylo to naše zlatíčko, byl hodný, poslušný, jen se venku nesnášel s ostatními psy. A pak jsme si vzali štěně, a to byl Kdybych ti líčila zážitky, který jsme s ní zažili, tak bys viděla, žes to opravdu se starším pejskem vyhrála Ale pravdou je, že štěně je rozkočšný, a učíš si ho odmalička Ale jestli ještě někdy psa, tak já jedině z útulku

  superkarma: 0 18.01.2007, 10:41:08
 16. avatar
  [20] Meander [*]

  Ťapina: Ono ani to kotěcí období není kdovíjaká rozkoš.

  superkarma: 0 18.01.2007, 10:39:55
 17. avatar
  [19] Modré z nebe [*]

  Free: Labrador je pes-fešák! A hóóódnej! Závidím

  superkarma: 0 18.01.2007, 10:33:08
 18. [18] free [*]

  My řešili problém, jestli činčilu nebo psa. Když jsem zjistila jakou klec potřebuje činčila, přišlo mi, že pes zabere v bytě místa míň...máme labradora a velkýho, ale ani chviličku jsme nelitovali. Je super.

  superkarma: 0 18.01.2007, 10:26:37
 19. avatar
  [17] Ťapina [*]

  Meander: Mně je u psů z útulku či nalezenců jen líto, že jsem s nima nezažila štěněčí období, no ale když tady zase čtu některé zážitky štěněčích páníčků, tak si i říkám, jestli jsem to ještě nevyhrála

  superkarma: 0 18.01.2007, 10:24:19
 20. avatar
  [16] Modré z nebe [*]

  Kdybych přišla do útulku, odešla bych domů se všemi pejsky! Psi jsou strašně fajn. Bohužel, žijeme v malém bytě, takže psa nemáme, máme ale dvě morčata, jsou to bezvadní, chytří tvorečkové - doporučuji všem, kteří chtějí mazlíčka a na psa nemají místo a tolik času.

  superkarma: 0 18.01.2007, 10:23:18
 21. avatar
  [15] Ťapina [*]

  A vůbec, když už jsou tady ty otázky, tak já na ně zodpovím, ale nenechte se tím odradit, to je z doby, kdy byl v Brně jen jeden útulek a dost příšerný, dneska už je výběr a v tom druhém jsou o moc ochotnější
  Takže, máme doma útulkáře už 7 let Sžívání se bylo zajímavé, Andy byl sice povahově bezproblémový jak k lidem tak ke psům, ale trochu moc samostatný Čili ano, řešili jsme problémy s utíkáním. Nebyl to ten typ utíkání, že by nás chtěl opustit a toulat se sám, ale věděl něco, co by pes vědět neměl Věděl, že když nepřijde na zavolání a já se mu schovám, nebo mu uteču domů, tak se přece vůbec nic neděje, vždyť ví, kde bydlíme, a až přijde před dům, tak si ho tam najdeme, takže na něj nefungovala žádná z osvědčených fint na přivolání. Ale i tohle jsme vyřešili na cvičáku, kdy jsme si vysvětlili, že se neposlouchá proto, abych mu neutekla, ale proto, že jsem to prostě řekla
  No a teď personál útulku. Ten útulek měl tenkrát (a pokud vím, tak pořád má) takový zvláštní systém. Neukáží vám psy naživo, vybíráte si z fotek. Přišli jsme na podzim s požadavkem, že chceme mladého psa tak do jednoho roku a dostali fotoalbum, kde byly všechny fotky z loňské zimy Když jsme trvali na tom, že z toho si nevybereme, tak provozovatelka útulku odešla někam do horního patra a přivedla na šňůře takovou hemžící se věc, bylo to malý, vypadalo to mladě a hrozně to k nám chtělo, tak jsme si to vzali Až doma po vykoupání jsme zjistili, jaké to má vlastně barvy (do papírů mu napsali "černý s pálením", jenže když se umyl, tak se zjistilo, že je z půlky bílý Tvrdili nám, že je mu půl roku, ale první prohlídka na veterině ukázala, že minimálně rok. Víc mu ale asi fakt nebylo, když to teď zpětně pozoruju. No a to nemluvím o protichůdných informacích typu "on se tak škrtí, protože ještě nikdy nebyl na vodítku" a "on je moc čistotný, nikdy si nenadělal v kotci" Moc by mě zajímalo, kde se teda vlastně venčil Čistotný ze začátku samozřejmě nebyl, málokterý pes z útulku je, ale brzy začal být, jak jen k tomu dostal možnost

  superkarma: 0 18.01.2007, 10:23:06
 22. avatar
  [14] Trinii [*]

  nemáme sice psa z útulka, ale je úplně neznámého původu a asi by tam skončil, pokud by ho neutratili, i když je s náma od malička, tak myslím, že některé jeho povahové vlastnosti nejsou vůbec dobré a úplně nejdou odstranit.... Asi až si jednou budu pořizovat dalšího pejska, tak to bude klidně z útulku, ale vybrat pořádně a podmínka je, aby nebyl vůbec agresivní.

  superkarma: 0 18.01.2007, 10:22:45
 23. avatar
  [13] Meander [*]

  Kočka je taky na celý život, tedy ten její. Předevčírem mi kocour předvedl doma takové rodeo, že jsem myslela, že jeho život rapidně zkrátím.

  Psa bych si případně pořídila, kdybych měla dům a mnohem víc času a trpělivosti. Ale nikdy z útulku.

  superkarma: 0 18.01.2007, 10:10:56
 24. avatar
  [12] 801926027 [*]

  pejska jsme měli a nového prozatím nechcem, později ale určitě ano

  superkarma: 0 18.01.2007, 10:05:52
 25. avatar
  [11] Ťapina [*]

  V mnoha útulcích se pes definitivně předává dokonce až po roce, podle nějakého zákona o nalezených věcech (vida, zase všichni řvou, jak je to hrozné, že pes je podle zákona věc, ale tohle je jen další z příkladů, kdy status věci psa chrání). Po dobu jednoho roku musí být totiž nalezená věc uschována pro případ objevení se původního majitele a musí být uchována v původním stavu.
  A kdo si budete pořizovat, ať už z útulku nebo od chovatele, svého prvního pejska, kromě toho, že si předem odpovíte na otázky typu velkého nebo malého, chlupatého nebo krátkosrstého, což je podle mě samozřejmostí, zjistěte si předem relevantní informace, abyste si na ty otázky odpověděli správně Věci mnohdy nejsou tak, jak se zdají být. Velký medvěd se spokojí s menším prostorem a kratšími vycházkami, než malý teriér, chlupy z krátkosrstého psa jsou v bytě mnohem větší problém, než z dlouhosrstého, a tak dále.

  superkarma: 0 18.01.2007, 09:58:33
 26. [10] Lollitaaa [*]

  Pejsci z útulku jsou fajn. Babička už má několikátého a vždycky do nich byla blázen. Ti babiččini k ní vždycky hrozně přilnuli, ale tak hezky. Vážně s nimi byla a je spokojená, nejen ve stáří člověku kamarád navíc prospěje. My teď máme odrostlé štěně bígla, není teda z útulku, ale jsem z ní nadšená. Je to teda fenečka, zatím trochu hyperaktivní, ale to připisuju tomu že je ještě mladá... Jinak je to zlatíčko, je hrozně pěkná a roztomilá, i když teda tvrdohlavá jako správný bígl taky

  superkarma: 0 18.01.2007, 09:42:02
 27. avatar
  [9] Gabi [*]

  Pokud bych si někdy pořídila "přítele na celý život", byla by to kočka.

  superkarma: 0 18.01.2007, 09:31:44
 28. avatar
  [8] Florencie [*]

  K patnáctinám jsem si přála dobrmana.. A dostala jsem ho! Z brněnského útulku. Byly mu asi 4 roky, byl vychovanej, jen měl špatný zažívání. Ale byl to báječnej pejsek, můj miláček mazlivej Měl rád děti, byl hravej, umazlenej a po chvíli u nás i rozmazlenej Roník si získal celou naši rodinu tím, jakej byl . Myslím, že na něj budeme všichni vzpomínat s láskou

  superkarma: 0 18.01.2007, 08:59:15
 29. [7] Delenka [*]

  pejska z útulku jsem dostala ke svým 40 narozeninám (psa jsem se přála od dětství, ale přesto je tenhle první). Vybral mi ho manžel a dcery - prý tak vesele skákal - tříletý kříženec teriéra. Sžívání bylo zajímavé, už vzhledem k mým nulovým zkušenostem. Bydlíme v rodinném domku, takže v domnění, že pejskovi bude po dobu co jsme v práci lépe na dvorku,jsme ho tamzavřeli - okamžitě utekl (přez několik zahrad a několik plotů)zpět do útulku. Během prvního měsíce jsme ho tam vyzvedávali ještě jednou, několikrát ho honili po okolí (dokáže se bez problémů vysmeknout i z kšírů), no bylo to docela hustý. Pejsek postupně převálcovál všechny mé představy - jako že bude po dobu naší práce na dvorku, že bude spávet na chodbě, nebo alespoň na dece na zemi (spí v křesle, a večer si jde alespoň na chvíli lehnout do postele)... a tak dále. Ale rozhodně si nestěžuji, je to zlatíčko, když nejsme doma tak celou dobu prospí, nic neničí - až na občas vybrakovaný odpaďák sem tam sežrané něco, co jsme nedali dostatečně vysoko. Venku ho můžeme pustit - teda někde z dosahu aut, sice chvíli trvá než příjde, ale je to ve snesitelných mezích. Možná už jsem o něm na ženu in psala pod nějakým podobným tématem, takže se omlouvám že se opakuji. Možná jsme jen měli štěstí, ale na základě svých zkušeností pejska z útulku můžu jen doporučit.

  superkarma: 0 18.01.2007, 08:29:14
 30. avatar
  [3] Věrulinka [*]

  Pes je opravdu přítelem,na rozdíl od lidí

  superkarma: 0 18.01.2007, 04:41:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme