.

Přítel měl otce schizofrenika. Bojím se...

Vztahy

Přítel měl otce schizofrenika. Bojím se...

Klára a Jirka jsou báječná dvojice. Milují se, žijí spolu a plánují rodinu. Dokonale šťastný obraz však kazí Damoklův meč visící nad jejich hlavami. Hrozba v podobě zákeřné duševní nemoci jim může kdykoli obrátit životy naruby.

schizofrenie

Pro mnohé z nás je schizofrenie pouhým lékařským pojmem, se kterým se občas setkáváme v denním tisku, nebo ve zprávách. Pro Jirku však znamená mnohem víc. V tom pojmu se totiž zrcadlí celé peklo, které musel prožít se svým nemocným otcem - všechny hádky, fyzické útoky, výčitky, nesmyslná obvinění, proplakané noci i útěky z domova. Před osmi lety jeho táta zemřel. Skočil pod vlak. Zdálo by se, že smutný příběh je u konce. Jirka si našel skvělou dívku, se kterou je šťastný... Ale co když jednou onemocní i on?

I když je hlavním aktérem Jirka, byla to jeho přítelkyně Klára, která se rozhodla svěřit nám své obavy.

Jak to vidí Klára?

To, že Jirkův táta trpěl schizofrenií, jsem se dozvěděla skoro hned po seznámení. Dali jsme se totiž dohromady jen asi půl roku poté, co se jeho táta zabil, takže toho byl ještě plný a potřeboval se ze všeho vymluvit. Bylo mi ho tehdy hrozně líto. To, čím vším si prošel, bych nepřála nikomu.

Rozhodla jsem se, že mu udělám život tak krásný, jak jen to jde, aby na všechno špatné zapomněl a bylo mu už jen hezky (vím, že to byla dost naivní představa, ale byla jsem mladinká, plná ideálů a navíc po uši zamilovaná).

Před nedávnem Jirka povýšil v práci na novou pozici a s ní přišel nejen vyšší plat, ale i spousta starostí, přesčasů a stresu. Z práce se vrací čím dál později a je stále více unavený a podrážděný. Snažím se ho chápat a ve všem maximálně podpořit, ale teď se o něj začínám dost bát. Onehdy na mě totiž úplně zbytečně vyletěl, když jsem si postěžovala, že vůbec není doma. Křičel na mě, vyčítal absolutní nesmysly a dokonce naznačil, že snad mám milence. Druhý den se sice upřímně omlouval, že má za sebou pár opravdu mizerných dnů a bylo toho na něj moc, ale příliš mě tím neuklidnil.

Kdybych nevěděla o Jirkově rodinné anamnéze, nechala bych to plavat - každý máme občas špatnou náladu a ne vždy se nám ji podaří zvládnout - jenže za daných okolností mám strach, jestli se nejedná o předzvěst té hrozivé nemoci.

Pořád se snažím uklidňovat, že panikařím zbytečně, že se vlastně nechoval až tak abnormálně, ale v hlavě mi to hlodá a hlodá. Pochopitelně jsem si od začátku vztahu uvědomovala, že Jirka může onemocnět, ale až teď mi skutečně došlo, jak moc je ta hrozba reálná. Teprve teď si uvědomuji, co všechno to pro náš společný život může znamenat. Všechny ty náhlé změny nálad, paranoidní představy, halucinace, útoky a další hrůzy, které mi Jirka popisoval. Já ho miluju a jsem schopna tohle všechno unést, ale co až přijdou děti? Opravdu je chci vystavit takovému trápení, jaké si zkusil Jirka? A opravdu chci děti vystavit té samé hrozbě - tedy že nemoc Jirkova otce zdědí?

Vím, že medicína hodně pokročila a s vhodnými prášky a patřičnou léčbou se dá hodně negativních projevů nemoci omezit, ale stejně je vždy důvod k obavám. Jirkův otec není jediný člověk v mém okolí, který na schizofrenii doplatil. Nejraději bych Jirku poslala k nějakému psychiatrovi, abychom případnou chorobu zachytili hned v začátcích a mohl se hned léčit. Jenže se bojím jeho reakce. Přece jen je pro něj schizofrenie nesmírně citlivé téma, a pokud se nepletu, bude ho moje podezření hrozně bolet...

Klára

Co byste Kláře poradily?

Možnost%
Co nejdřív si o tom s Jirkou promluvit, ve dvou se všechno řeší lépe.27,3
Navštívit psychiatra a zkonzultovat s ním, jak postupovat.33,3
Odejít od Jirky, dokud je ještě čas – žít se schizofrenikem je naprosté peklo.6,1
Počkat na další Jirkovo chování, a pokud se jednalo o jednorázový výbuch, nechat to být.33,3

Kam dál?

Psychiatrické minimum...

   
16.08.2011 - Láska a vztahy - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [12] jirilaska [*]

  neni tady někdo kdo má oba 2 schizofreni rodiče? www.jirilaska.cz nebo sem sam

  superkarma: 0 20.03.2013, 21:05:43
 2. [11] dadma [*]

  I já jsem měla sestru se schizofrenií,propukla u ní v pubertě.Střídavě pobývala doma a v psychiatrické léčebně.Jenže je to již dost let zpátky, sestra byla o 18 let starší než já,ale dobře si pamatuji jako dítě jaké měla výkyvy.Někdy s ní šlo mluvit,krásně kreslila a pletla a chovala se normálně a někdy třeba týden nejedla a mluvila s lidmi ,kteří neexistovali,nebo v naší matce najednou viděla nepřítele.Bylo to opravdu těžké.Jenže jak píši dříve byla léčba elektrickými šoky a dnes je o nemoci více známo a hlavně jsou účinné léky.I když dědičné zatížení zde je a nemoc může propuknout právě i velkou zátěží či stresem, nebo u žen i v přechodu...měli by jste si asi promluvit s lékařem.Já jsem jako mladá na to když jsem měla děti nemyslela,že by mohly něco zdědit,ale dnes se na to dívám trochu jinak.Mladí lidé by se měli poznat a hlavně i rodinnou anamnézu.Můj vnuk například zdědil po svojí babičce ze strany otce lupénku,přitom jsme o tom vůbec nevěděli, že jí trpí,nikdo nám to předtím neřekl.

  superkarma: 0 18.08.2011, 14:14:44
 3. avatar
  [10] modro_očka [*]

  Altamora, a Ty věříš tomu, že přišel domů a už ve dveřích si začal na ženušce vylívat zlost? Nejspiš to bylo trochu jinak a i položená otázka může mít různé tóny... a z vlastních zkušeností vím, že může "obtěžovat" i zbytečný telefonní hovor s nabídkou čehokoliv...

  Samozřejmě že nikdo nemá právo si na druhém vylívat svoji zlost, na druhé straně je třeba pochopit, že odpočinek musí být prvořadý... nezaměstnaného taky doma nikdo netouží mít, že?

  superkarma: 0 16.08.2011, 16:16:57
 4. avatar
  [9] Altamora [*]

  modro_očka — #7 To chceš říci, že kvůli tomu, že má muž problém v práci, tak má právo doma být neurvalý a trpělivá ženuška to má snášet? Sml80 Nebo jsem tě špatně pochopila.  Neexistují peníze, za které bych byla ochotná snášet manželovo hulvátství. Koncepce zelené vdovy je silně mimo moji představu přijatelného partnerství.

  superkarma: 0 16.08.2011, 15:48:31
 5. avatar
  [8] pajda [*]

  Spíš než úvahy o schizofrenii bych si ujasnila, jestli chci a jsem schopná být "zelenou vdovou" - což je to, co Kláru čeká.

  A pak bych vzala v potaz jednu věc: jakmile někdo obdrží nálepku pacienta psychiatrie, tak mu ji nikdo neodpáře - celý život budou všechny jeho problémy bagatelizovány a shazovány s tím, že "on je cvok, na něj se musí opatrně". Znám to z vlastní zkušenosti.

  superkarma: 0 16.08.2011, 15:45:28
 6. avatar
  [7] modro_očka [*]

  Myslíš si, že je schizofrenie dědičná?

  Práce je důležitá a za ni jsou adekvátní peníze. Povýšení odpovídá náročnějěí/složitější/odpovědnější práci, vyšší plat. Ale taky větší koncentraci a stress, často i časovou vytíženost. Na to je třeba hledat odreagování, uvolnění...

  Měla by sis ujasnit, co chceš. Mít muže, který má "podřadnou práci a málo peněz", anebo odpovědnou práci, více peněz... A podle toho vytvářet domácí-rodinné zázemí.

  Pokud chceš, aby žil na plno v práci i doma, tak se buď rychle rozejdete, anebo ho čeká brzy infarkt. Sml15

  1. na komentář reaguje Altamora — #9
  superkarma: 0 16.08.2011, 15:13:19
 7. [6] Verča27 [*]

  Eva_Fl — #1

  Genetické vyšetření? To asi težko. Sml23

  superkarma: 1 16.08.2011, 11:02:25
 8. [5] eternity [*]

  Osobne si myslim, ze Klara a Jirka jsou vymysleni, stejne jako cely pribeh, nicmene schizofrenie jako takova dedicna skutecne je a muze se "aktivovat" po takove traumaticke zalezitosti, jako je sebevrazda otce (tak tomu bylo u me),  nebo i povyseni (jak je to v clanku). Kazdopadne je schizofrenie lecitelna a divili byste se, kolik mate v okoli touto nemoci postizenych lidi. Ani se to nepozna.

  superkarma: 2 16.08.2011, 09:42:59
 9. [4] Anai [*]

  Jasně, že jít k odborníkovi. Bohužel u nás snad ještě pořád panuje fobie a předsudky z návštěv psychiatrů, už je to snad lepší, ale jde to pomalu.... Takové to: "Nejsem blázen, nikdam nejdu", přitom právě člověk, který má problémy a tohle vysloví je na psychiatra zralý. Když si svou nemoc plně uvědomuje - poloviční výhra. Trošičku malinko do toho vidím, už v ranném mládí jsem získala kvalifikaci laického terapeuta v Lobči (vyhlášený "podnik", jednou o tom snad napíšu něco víc, možná i knížku).

  superkarma: 0 16.08.2011, 08:52:54
 10. avatar
  [3] ahoi [*]

  Zdravím. Vidím to z Jirkovy strany. Moje matka trpí paranoidní schizofrenií a několika dalšími duševními onemocněními. Samozřejmě mám strach, že se někdy nemoc projeví i u mne. Podle lékařů je ale taková šance minimální, tyto nemoci se vyvíjejí léta a především prý ve věku dospívání. Výbuch a žárlivé scény bych nemoci nepřipisovala. Pokud bude mít Klára zájem, můžeme si o tom e-mailově popovídat.

  superkarma: 0 16.08.2011, 07:39:37
 11. avatar
  [2] Altamora [*]

  Především on by měl mít zájem dozvědět se, jak na tom je, když ví, jak těžce ta nemoc poznamenala jeho dětstvíSml80

  superkarma: 0 16.08.2011, 00:39:55
 12. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Od toho je snad geneticke vysetreni, ne?

  1. na komentář reaguje Verča27 — #6
  superkarma: 0 16.08.2011, 00:09:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme