V nedávné době proběhl na našem magazínu on-line rozhovor s MUDr. Ivou Obstovou, jež je odbornicí na všechny potíže, které se mohou týkat vašich nohou. Zde jsou její vybrané odpovědi na vaše dotazy. Věříme, že v nich najdete potřebnou radu. Vaše nohy si zaslouží jen to nejlepší!

 

Monina: Dobrý den, mám problém s pokožkou na nohou - v létě se mi hrozně vysušuje a praská. Co s tím??? Díky.

MUDr. Iva Obstová: Dobrý den, v letních měsících je nutné kůži nohou pravidelně promazávat, na noc nejlépe speciálními krémy z lékárny. Posledním hitem je intenzivní regenerační krém na poškozenou a popraskanou pokožku chodidel od Neutrogeny.

 

Kostička: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaké nástroje byste mi doporučila na obrušování ztvrdlé kůže na nohou? A jaký by měl být postup odstranění této kůže. Používám pemzu, pak taková ta železná brousítka a nebo smirkovací nástroje, s těmi je ale lépe pracovat na sucho.

MUDr. Iva Obstová: Dobrý den, pro domácí pedikúru je vhodné nohy nejdříve namočit ve vodě s přídavkem koupelové soli (na cca 20 minut), pak přebytky kůže odstranit tzv. hoblíkem s žiletkou (běžně v drogeriích) nebo stačí pouze obroušení pemzou či pilníkem na nohy. Záleží na tom, jakého rozsahu je postižení plošek a jak často tuto údržbu provádíte. Dobré je občas využít odborné pedikérské služby, kde dělají speciálním zařízením také suchou pedikúru. Každopádně doporučuji k tomu všemu pravidelně používat změkčující krémy na nohy, např. intenzivní regenerační krém na popraskanou pokožku chodidel od Neutrogeny.

 

Klárka: Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jak bojovat proti zápachu nohou, je to způsobené pouze špatnou obuví, a nebo je to nějak způsobené pokožkou na nohou?

MUDr. Iva Obstová: Dobrý den, zápach nohou je způsoben rozkladem potu kožními mikroorganizmy, zároveň se v tomto terénu množí bakterie a plísně. Tento problém můžeme zmírnit vhodnou obuví, bavlněnými ponožkami nebo speciálními ponožkami nanosilver (v lékárnách). Dále doporučuji při nadměrném pocení použít ráno spreje omezující pocení a večer preventivně antimykotické přípravky, dále nohy častěji oplachovat, střídat ponožky i během dne, dezinfikovat obuv.

 

Zuzaana: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co je příčinou rozpraskaných a suchých nohou? Slyšela jsem, že to souvisí se špatným prokrvením a i s křečovými žilami. A jak je možné, že i mé 4leté dítě už mělo suchou a rozpraskanou patu. A co s tím? Děkuji moc.

MUDr. Iva Obstová: Dobrý den, příčin suché popraskané kůže je více. Existuje jakási vrozená dispozice k tvrdé kůži chodidel, ale výsledný stav samozřejmě závisí na dalších okolnostech jako je obuv, prašné a suché prostředí, větší zátěž nohou při sportu nebo obezitě a také špatné prokrvování dolních končetin. Většinou je suchá pokožka výsledkem několika těchto faktorů dohromady, křečové žíly samy o sobě nejsou příčinou. Zmírnit suchou kůži chodidel je možné speciálními krémy z lékárny, nově je na trhu intenzivní regenerační krém na poškozenou a popraskanou pokožku chodidel Neutrogena.

 

Melissima: Jak to vlastně je s pemzou? Slyšela jsem, že jejím používáním se dosáhne pouze chvilkového efektu za cenu následného zhoršení - rychlejší tvorba zrohovatělé vrstvy, vznik trhlin atd. Poradíte, jak správně pečovat o nohy???

MUDr. Iva Obstová: Dobrý den, rozsah domácí péče o nohy záleží na postižení chodidel. Někdy stačí jen pravidelné promazávání speciálními krémy z lékárny (nově je k dostání intenzivní regenerační krém na poškozenou a popraskanou pokožku chodidel od Neutrogeny). Jindy je třeba provádět domácí pedikúru: Nohy nejdříve namočíte ve vodě s přídavkem koupelové soli (na cca 20 minut), pak přebytky kůže odstraníte tzv. hoblíkem s žiletkou (běžně v drogeriích) nebo pouze obrousíte pemzou či pilníkem na nohy. Každopádně doporučuji k tomu všemu používat změkčující krémy na nohy. Pouze obrušování pemzou většinou nemá dostačující efekt.

 

Existuje-li jednoduché a hlavně rychlé řešení, jak dát pokožku chodidel znovu do skvělé kondice, je to Neutrogena!

 

Řada Neutrogena® NORSKÁ RECEPTURA (kterou jistě znáte z péče o ruce) je vyvinuta s dermatology a je charakteristická vysokým obsahem glycerinu v kombinaci s vitaminem E. Ty formují její silný hydratační potenciál a schopnost chránit pokožku před vnějšími agresory.

 

Veškeré moderní možnosti s přípravky péče o vaše nohy najdete pěkně pohromadě na stránkách Neutrogeny.

 

Reklama