Rodina

Přirozený porod: Opravdu nejlepší volba?


V poslední době se často mluví o přirozených porodech. Vzhledem k tomu, že mne čeká v brzké době už třetí, také se porodem tak trochu zabývám. Zdá se mi, že s informacemi o porodech je to podobné jako s nějakými jinými emocemi nabitými informacemi o rodičích a dětech v médiích – jako by se vždy ztratila část věty či odstavce.

Fyzické tresty dětí jako vybití napětí rodičů
Co tím myslím? Například jedno z velkých témat je výchova bez fyzických trestů. Když se však zeptáte například současné ministryně pro lidská práva, která s tímto názorem v současné době veřejně vystupuje, blíže, zjistíte, že samozřejmě nemyslí plácnutí přes zadek malého dítěte, které vběhne do silnice. Myslí tím neúměrné trestání dětí, které není vlastně už potrestáním, ale vybitím vzteku či napětí rodičů. To však ve většině médií citováno není, pouze část první: Tresty nesmějí být fyzické.

Chceš k tatínkovi, nebo k mamince?
Jedno z dalších z mého pohledu emočně vypjatých témat je svěření dětí do péče po rozvodu. Většina médií mluví o tom, že děti by měly být svěřovány také do péče otců. S tímto faktem nikdo nepolemizuje až do chvíle, kdy se začnou pod tlakem rovností vytvářet kvóty a jiná pravidla bez ohledu na konkrétní kontext. A také mnoho otců nebojuje za svěření dítěte do péče, ale pouze chce, aby matky dodržovaly dohody a nechaly je se se svými dětmi stýkat. Prostě jako by bylo snazší situaci vyhrotit do druhého extrému.

Porodit a zemřít?
A s porody je to, myslím, podobné. Všude se teď hovoří o přirozených porodech, ale chybí druhá část věty. Přirozené však dříve také bylo u porodu zemřít. Je to pravda trochu extrémní, avšak pravdivé tvrzení. Přesunutím porodů do nemocnic se novorozenecká i mateřská úmrtnost výrazně snížila.

Proto termín přirozený porod nemám ráda. Vzhledem k tomu, jak jsou naše těla civilizací zdegenerovaná, nebudu riskovat rodit „přirozeně“. Nicméně si myslím, že není potřeba se opět přesunout do druhého extrému. I já velmi přivítám zkvalitnění péče v porodnících jak při porodu, tak v následné poporodní péči. Ale nemyslím si, že by se tato situace měla redukovat pouze na rodičky. Celé zdravotnictví i všichni nemocní by přivítali, kdyby nemocnice byly útulnější. Na mnoha dětských odděleních se tato situace už změnila, ale to jako by zůstávalo stranou.

Nebraňte se usnadnění porodu

Porod není nemoc, nicméně je vždy velmi riskantní. Mnoho žen se bojí nepřiměřeného medicínského zákroku, ale pak často odmítá i medicínské zákroky, které v současné době mohou porod velmi usnadnit. Pravděpodobně velmi silným strašákem před porodem je bolest. Informace o možnostech epidurální anestezie jsou rozporuplné, někdo je vítá, že ulehčí v bolesti, uvolní ženu a ta se snáze a rychleji otevírá, pomůže jí i psychicky, protože pak není tak vystresovaná. Nicméně jako všechny zákroky má svá rizika.

Vydržet bolest za každou cenu?
Mnoho žen však tuto metodu neodmítá z racionálních medicínských důvodů, ale spíše ze zcela „ješitných“ důvodů, že přece nejsou tak slabé, aby to nevydržely. Jenže každý porod je jiný a každá bolest je jiná. A opravdu jsou ženy, co rodí více než dvanáct hodin v nesnesitelných bolestech. Ulehčení situace formou anestezie neznamená, že je žena „slabá hysterka“. Ale možná spíše to, že je zodpovědná a ví, že jestliže se jí alespoň na chvíli uleví, bude mít dost sil na poslední fázi porodu – tlačení.

Strach bolí nejvíc
Většina matek si totiž během porodu uvědomí, že jejich bolest není to nejhorší. Horší je strach o to, aby vše proběhlo v pořádku a dítě se narodilo zdravé. Jestliže je však matka natolik vyčerpaná bolestí a únavou, může se stát, že v té poslední a nejdůležitější části porodu, kdy je zapotřebí, aby spolupracovala a zatlačila, bude už zcela otupělá.

V tuto chvíli si možná říkáte, že si vlastně odporuji. Vždyť přece právě proto, aby nastávající maminka měla sílu ve třetí fázi porodu zatlačit, je vhodná příjemná atmosféra, domácí prostředí a celková pohoda. Také si myslím, že rodit v malém pokojíčku, kde budu mít pouze svého partnera, bude to tam útulně vybavené, je samozřejmě dobré a vhodné. Nicméně si myslím, že to není to nejdůležitější. V zásadě vždy záleží na tom, kdo s námi u toho porodu je. Jak příjemný a milý je personál a zda ve chvíli, kdy nastane jakýkoli problém, je tam někdo, komu důvěřuji.

Direktivní a odměřená sestra stresuje všude, v jakémkoli zdravotním zařízení. A jestliže u porodu je úzkost nežádoucí, protože se pak žena hůře otevírá, je samozřejmé, že by v porodnicích měl být personál milý. Nicméně úzkost je nežádoucí téměř u všeho a opět je třeba říci, že v jakémkoli zdravotnickém zařízení, porodnice tím není výjimečná.   

Partner u porodu: Záleží jen na nás...
Většina žen nyní preferuje u porodu asistenci svého manžela či partnera... Je to přirozené, protože představuje člověka, se kterým má ten nejintimnější kontakt a nejvíce mu důvěřuje. V takové situaci bude proto pro ni největší oporou. Nicméně to neznamená, že žena, která svého partnera u porodu nechce, s ním takto intimní kontakt nemá. Možná je jen více nastavená na to soustředit se na porod samostatně, anebo chce u sebe mít někoho s profesionální zkušeností nebo z úplně jiného důvodu někoho úplně jiného. Vše je v pořádku a je dobře, že dnes máme volbu. Přítomnost někoho blízkého nám umožňuje ventilovat i negativní emoce, které se například před sestřičkou či lékařem projevit ostýcháme. Je snazší hodit mokrý kapesník z čela po manželovi než po lékaři. A často to velmi pomůže. Někdy se tomu po odeznění kontrakce rodička třeba i zasměje, což je zase velmi posilující a uvolňující.

... nebo partnerovi?
Někteří muži ale přítomnost u porodu odmítají. Toto jejich přání by také mělo být respektováno a nemělo by se na ně hledět s despektem. Možná podvědomě tuší, že by pro ně žena byla pak více matkou než partnerkou a že by mohli mít například problém s ní po porodu spát. Sex po porodu je však velké téma nejen pro muže, ale hlavně pro ženy. (odkaz na článek Sex po porodu?) 
 
Klystýr prosím! Nebo raději ne?
V rámci „přirozených“ porodů také mnoho žen odmítá nechat se oholit či podat klystýr. V současné chvíli je holení módou, takže mnoho žen s tím již problém nemá a je oholeno z domova – i když je mi záhadou, jak to přes to velké břicho dokázaly. Ale přesto se mnoho žen staví k oholení negativně. Nicméně, co když přes všechnu snahu i možnosti – rození vsedě, do vody atd. – se hráz přece jen musí nastřihnout, nebo se žena roztrhne? Pak následné šití a hojení je mnohem obtížnější. A odmítání klystýru? Při tlačení jde ven nejprve obsah střev, aby uvolnil místo dítěti. Lékaři i sestry jsou na tyto věci zvyklé, protože i přes podaný klystýr se někdy obsah střev zcela nevyčistí. Ale vydat se této situaci dobrovolně? Ať si o přirozenosti říkáme, co chceme, většině z nás to bude trapné. Tak proč si při všech těch nepříjemnostech, které kolem porodu jsou, jednu neušetřit.
  
Úzkostí okolo porodu je mnoho a každá žena se strachuje o něco trochu jiného. I když z bolesti a z toho, že se něco nepodaří, má strach asi každá. O úzkostech a strachu je vhodné mluvit. S partnerem, s lékařem, se sestrou, s kamarádkou. Jestliže ale cítíte, že vás strach válcuje, je dobré se svěřit odborníkovi. Mnoho porodnic již má svého psychologa, který může u porodu také asistovat. Ale můžete také vyhledat jiného – a například i s partnerem. Není to žádná ostuda se svěřit. Naopak. Je to odpovědný přístup k řešení problému. A možná daleko odpovědnější než hledání toho, zda má porodnice barevná povlečení. Dobrý psycholog by měl umět ženě pomoci od úzkosti nejen rozebráním situace před porodem. Pomoci může i nácvik různých technik, které myšlenky na nejhorší pomáhají zahnat. V neposlední řadě to ale také může být trénink například nácvikem různých forem relaxací, které ženě mohou pomoci nejen od nepříjemných pocitů, ale také zmírňují bolest.

Připravilo www.sexualne.cz

   
16.12.2008 - Těhotenství a porod - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. avatar
  [25] wich [*]

  Co se týče mne, když se někdy v budoucnu rozhodnu mít dítě, určitě budu rodit v porodnici, nikoli doma (spoléhám na známosti ) a určitě klasickým způsobem. Porody do vody, na vaku apod. jsou sice hezké, ale když se cokoli stane, tak během doby, než lékaři rychle rodičku dostanou na porodní lůžko, už můžou udělat nějaký důležitý zákrok, který zachrání život dítěti.

  superkarma: 0 16.12.2008, 18:53:49
 2. avatar
  [24] paníliška [*]

  Lesana:

  superkarma: 0 16.12.2008, 15:52:41
 3. avatar
  [23] Lesana [*]

  ToraToraTora: kdyby vytáhne... ono TO proleze samo

  superkarma: 0 16.12.2008, 14:29:02
 4. avatar
  [22] paníliška [*]

  ToraToraTora: 19 Trefně řečeno.

  superkarma: 0 16.12.2008, 14:05:43
 5. avatar
  [21] Meander [*]

  macekzn: Otázkou je, co to znamená dobře dopadnout. Přežít?
  Manx: Moje řeč. Beztak jsou lidi čím dál shnilejší a děcka se rodí čím dál tím větší. Já bych ty vaginální porody zakázala a bylo by po ftákách

  superkarma: 0 16.12.2008, 13:42:04
 6. [20] macekzn [*]

  Pořád nějaké rady ohledně porodu.Taky jsem pořád někde něco četla a nakonec bylo vše úplně jinak.At je porod jaký-koliv,hlavní je když vše dopadne dobře.

  superkarma: 0 16.12.2008, 13:32:40
 7. avatar
  [19] ToraToraTora [*]

  Žádný porod není přirozený. Nepřijde mi přirozené, že stejným otvorem, do kterého se za velmi příjemných okolností vejde dovnitř akorát napichovátko vašeho partnera, vytáhne dula nebo porodník ven něco, co má 50 čísel a čtyři kila

  superkarma: 0 16.12.2008, 13:30:08
 8. [17] Lindaa [*]

  Lesana: RenataP: me pri 2 porodu vak protrhli, ale az po dohode se mnou..byla jsem otevrená, pres pruhlednou blánu vaku videli hlavicku a dali mi na vybranou jestli chci protrhnout a porodit do pár minut a nebo cekat az se nekdy vak sám protrhne...no vybrala jsem si tady a ted a pak jsem 3x zatlacila a mely jsme dceru

  superkarma: 0 16.12.2008, 13:09:42
 9. avatar
  [16] RenataP [*]

  No, tak hup zpět na zem. Takže jsem přirozeně neporodila...vak mi praskli...
  Ono jde o pohodlí a čas doktorů, kdo má čas se vycrcávat s nějakou hekavou velrybou žejo...
  NO naše zdravotnictví má mouchy, to je pravda.

  superkarma: 0 16.12.2008, 12:58:03
 10. avatar
  [15] Lesana [*]

  RenataP: no jistě, termín "přirozený porod" je pro porody, které si řídí žena, plynou vlastním tempem tak, jak je (v rámci možností ) příjemné ženě. Oproti tomu je "lékařsky vedený porod", kdy porod vedou lékaři tak, aby ho co nejvíc přiblížili vlastním představám. Tedy např. u přirozeného porodu se čeká, dokud vak blan samovolně nepraskne, oproti tomu lékařsky vedený porod zpravidla obsahuje i protržení vaku blan v nějakém předem stanoveném okamžiku (při určité míře otevření bez ohledu na to, jak dosud porod probíhá, jestli ze zdravotního hlediska je nutné vak blak protrhnout nebo ne). Nicméně přirozený porod neznamená, že na ženu nikdo ze zdravotníků nedohlíží a že pokud se vyskytnou problémy, že v nich nechá ženu vymáchat

  superkarma: 0 16.12.2008, 12:48:26
 11. avatar
  [14] RenataP [*]

  Lesana: No autorka má jistě pravdu, že porod=riziko smrti, ale to platilo a platit bude, zdravotnictví není a nikdy nebude továrna na zázraky a porod je prostě dost riskantní děj v těle ženy... Ale nutně nesouvisí s přirozeným porodem, možná tak s porodem doma, kde není život zachraňující péče tak dobře dostupná jako přímo v ústavu, že...
  Co je vlastně přirozený porod? Definici jsem se také nedozvěděla. Já považuji za přirozený každý, do kterého není nijak nepěkně zasahováno. Takže ač v nealternativní porodnici,myslím, že jsem dvakrát přirozeně porodila, párkrát se ve mě doktoři šťourli, nic příjemného...monitor, taky nic moc, infuze s glukózou dle mého názoru zbytečná. Ale nic nebylo zas tolik nepřirozené (císař je třeba jistě nepřirozený porod, možná i ten epi), abych se cítila nějak hrozně moc špatně.
  Ovšem připouštím, že zážitek domácího porodu je nepopsatelný a zcela o něčem jiném...

  superkarma: 0 16.12.2008, 12:04:21
 12. avatar
  [13] Lesana [*]

  IMI: co - porod doma. Autorka píše o přirozených porodech jako takových, místo porodu nespecifikovala. Já si k porodům vybrala nemocnici, ve které preferují přirozené porody a ani ve snu by mě nenapadla myšlenka, že snad v ní zdravotníci jenom tak stojí a se založenýma rukama koukají, jak žena při porodu umírá... jestli si něco takového paní magistra opravdu myslí, tak se jí asi už usazuje plodová voda na mozku I když ono spíš paní magistra netuší, co to přirozený porod je, tak si může dovolit plácat blbiny

  superkarma: 0 16.12.2008, 10:33:02
 13. avatar
  [12] Lesana [*]

  Ou, paní magistra si plete dojmy a pojmy a ze všeho nejvíc z článku čiší, že vůbec netuší, o čem píše No, ale hlavně, že píše

  superkarma: 0 16.12.2008, 10:27:31
 14. avatar
  [11] ToraToraTora [*]

  Jestli jsem to dobře pochopila, tak paní magistra bude také za chvíli na hekárně a psychickému rozpoložení třetího trimestru odpovídá i úroveň článku..
  No jo, remcaly jsme na komerční články, tak nám redakce objevila paní magistru. Máme, co jsme chtěly

  superkarma: 0 16.12.2008, 09:41:37
 15. avatar
  [10] IMI [*]

  Tento článek má jednu podstatnou nevýhodu - je v něm přesně ta chyba, kterou autorka vytýká tématům zmíněným v úvodu. Ta chybějící část věty.

  Tedy to, že zastánkyně přirozených porodů nechtějí trpět a zemřít za každou cenu. Že porod doma není apriori porod za každou cenu mimo zdravotnické zařízení. Že není univerzální návod na to, jak prožít porod a každá by měla hledat cestu co nejbližší svým názorům a životnímu stylu, než číst takovéto články o ničem. Nebo že existují i jiné způsoby tlumení bolesti než epidurál. Že při množství těhotných a současném systému, kdy porodní asistentky nejsou díky naší legislativě "způsobilé" k péči o rodičky od začátku těhotenství k porodu není člověk, který by ženu těhotenstvím a porodem systematicky provázel a ona obvykle prostě nemá po ruce odborníka, pokud si nezaplatí dulu, který by znal vývoj jejího těhotenství a měl ČAS se s ní pitvat v tom, jestli má větší strach z klystýru, bolesti nebo z toho, že bude trapná.

  superkarma: 0 16.12.2008, 09:37:43
 16. avatar
  [9] *Kotě* [*]

  To je tak zmatený článek, akorát směs různých výkřiků do prázdna. O porodu už byly napsány a i tady leckdy vyšly stovky mnohem přínosnějších, informativnějších a věcnějších článků.

  superkarma: 0 16.12.2008, 08:40:52
 17. avatar
  [8] RenataP [*]

  vcelku dobrý článek, spíš k zamyšlení, než k čerpání maxima informací, ale i to je užitečné...
  Jediné s čím nesouhlasím je klystýr. Je mi úplně šumák, jestli mi ho v porodnici šupnou nebo ne. Poprvé jsem měla yal, což je šetrnější forma a bohužel... ať je na to personál zvyklej nebo ne, rodičce to na efektu nepřidá, žejo. Nějak mi přišlo, že když se to tam namixuje dotekuta, tak je to horší. Podruhé mi nestihli dát nic a žádná nehoda se nestala.
  Takže mě klystýrové dýchánky ničím neprospěly, naopak.

  superkarma: 0 16.12.2008, 07:50:30
 18. avatar
  [7] mysak [*]

  Nebo nadále zvyšovat porodnost. Když má nastudováno, škoda vědomosti nevyužít..

  superkarma: 0 16.12.2008, 00:50:42
 19. avatar
  [6] Meander [*]

  mysak: Bude o tom psát další články

  superkarma: 0 16.12.2008, 00:46:29
 20. avatar
  [5] mysak [*]

  To není špatně, ale čas jde strávit i užitečněji. K čemu jí to pak bude, až porodí?

  superkarma: 0 16.12.2008, 00:43:41
 21. avatar
  [4] Vivian [*]

  mysak: a to je špatně?

  superkarma: 0 16.12.2008, 00:40:17
 22. avatar
  [3] mysak [*]

  Je to dlouhé a o ničem. Tady se prostě jen potřeboval někdo vypovídat. Já bych doporučovala nějaký koníček, jinak toho bude autorka o porodech vědět víc než doktor.

  superkarma: 0 16.12.2008, 00:35:41
 23. avatar
  [2] Vivian [*]

  tyrkys: nic nového tam nepíšou :)

  superkarma: 0 16.12.2008, 00:35:34
 24. avatar
  [1] tyrkys [*]

  Je to strašně dlouhé a o porodech je tu článek obden.

  superkarma: 0 16.12.2008, 00:15:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme