Rodina

Přirozené metody antikoncepce

Tyto metody antikoncepce jsou založeny na přirozených znameních, které signalizují, zda je žena v plodném, nebo neplodném období. V normálním měsíčním cyklu se vajíčko uvolňuje jen jednou, zhruba uprostřed mezi dvěma menstruacemi. Sex se pak provozuje pouze ve dnech neplodných, a ve dnech plodných se abstinuje. Jde spíše o pravidelnou sexuální zdrženlivost (abstinenci) než o antikoncepci. 

Existuje několik metod a způsobů stanovení neplodných dnů: 

Metoda Knause-Ogino (zavedená Rakušanem Knausem a Japoncem Oginem v roce 1929) vychází z výpočtu na základě menstruačního kalendáře, ze stálosti ovulačního termínu v cyklu (14. den ± 2 dny před začátkem následující menstruace) a z třídenní oplozovací schopnosti spermií. Metoda předpokládá sledování délky menstruačního cyklu po 12 kalendářních měsíců a určení nejkratšího a nejdelšího cyklu. Prakticky se výpočet plodných a neplodných dnů provádí podle následujícího schématu:

 - od nejkratšího cyklu se odečte 18 dnů = první plodný den

 - od nejdelšího cyklu se odečte 11 dnů = poslední plodný den

Např. 25 – 18 = 7 a 32 – 11 = 21, to znamená, že prvním plodným dnem je 7. den cyklu a posledním dnem je 21. den. Mimo toto období by nemělo dojít nechráněným stykem k otěhotnění. Tato metoda není použitelná, pokud rozdíl mezi nejdelším a nejkratším cyklem je větší než 10 dnů. Je nutno vypustit všechny cykly, které by byly ovlivněny jinými zdravotními okolnostmi, jako je stav po porodu, po nemoci, po operaci apod.

Bazální tělesná teplota. Nechráněný styk je možný do 5. dne před a po 3 dnech po vzestupu křivky bazálních teplot. Zvýšením se rozumí zvýšení bazální teploty o 0,4°C za 24 hodin. (Mashalovo pravidlo

Hlenová metoda spočívá v proměnlivém množství a charakteru hlenu v rodidlech v závislosti na hormonálních změnách během menstruačního cyklu. Žena si sama provádí kontrolu mezi stydkými pysky,  a to  ráno ihned po probuzení. Metodu popsali v 60. letech minulého století manželé Billingsovi z Austrálie (sami katolíci s osmi dětmi!). Rozlišují se tzv. suché dny, kdy je po menstruaci hlenu málo nebo žádný, pokud je přítomen, je hustý, trhá se a nelze vytáhnout. Žena má pocit suchosti pochvy. Tyto dny se považují za bezpečné pro sex. Jakákoli změna hlenu signalizuje začátek plodných dnů. Tzv. vlhké dny charakterizuje bohatý, řídký, jasný, vodnatý hlen, jenž lze vytáhnou ve vlákno. Žena má v pochvě pocit vlhka a kluzkosti. Poslední den detekce hlenu se označuje za hlenový vrchol a žena je nejplodnější. Následují zase dny suché. Po 3 suchých dnech začíná předmenstruační neplodná fáze.

Cervikální metoda. Žena se sama vyšetřuje a  sleduje hrdlo své dělohy. Princip metody vychází z toho, že před ovulací se děložní hrdlo rozšiřuje, čípek měkne a posunuje se výš. Po ovulaci se hrdlo zužuje, stává se  tužší a sestupuje níž.

Krystalizace slin. Před ovulací v krvi ženy narůstá koncentrace hormonu 17b estradiolu, který způsobuje krystalizaci slin. Tento fenomén je možné pozorovat pod mikroskopem, kde sliny vytvářejí útvary podobné kapradí. Žena může tento fenomén, doprovázející ovulace, sledovat pomocí minimikroskopu.

Metody přímého stanovení ovulačních hladin LH a 17b estradiolu. Jsou vyvinuty přístroje, pomocí kterých si žena sama z moči stanovuje hladinu těchto hormonů. Na displeji se objeví označení, zdali jde o plodný či neplodný den. Pracuje se na výrobě  „inteligentních kalhotek nebo vložek“, které nositelku změnou barvy upozorní na blížící se ovulaci.  

Kombinací některých výše uvedených metod (změny cervikálního hlenu a bazální teploty) a dalších změn provázejících ovulaci (délka a konzistence děložního hrdla) lze účinnost metod přirozeného plánování rodičovství zvýšit.  

Výhody

Výhody těchto metod spočívají v jejich přirozenosti a v absenci vedlejších účinků. Po úvodní části zacvičení není nutná lékařská kontrola. Jsou vhodné pro ženy, které z náboženských hledisek nebo jiných důvodů odmítají jinou antikoncepci.  

Nevýhody

Žena si musí pečlivě a pravidelného sledovat svůj menstruační cyklus. Metody přirozené antikoncepce jsou velmi málo účinné. 

MUDr. Antonín Pařízek, CSc.
Ivana Ašenbrenerová
Z připravované knihy o těhotenství a porodu

   
26.04.2004 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [31] terezalah [*]

  zajímavéSml22

  superkarma: 0 16.06.2013, 20:47:15
 2. avatar
  [27] krákorka [*]

  Všem co se snaží o mimi přeji, aby se zadařilo. .Při druhém mimi jsem měřila bazální teplotu a mimi bylo za 2 měsíce. . .Krásná těhotenství všem a krásné mimísky. Krááááá krááááá.

  superkarma: 0 26.04.2004, 20:28:04
 3. avatar
  [26] Lesana [*]

  :o) Koho by zajímaly podrobosti, tak tady:
  http://www.rodina.cz/clanek3633.htm

  je první díl seriálu o symptotermální metodě (kombinace sledování hlenu, teploty a čípku). Hezky podrobně rozepsaný :o) U toho je i odkaz na díl druhý a slíbené jsou asi další tři nebo tak nějak. Pro zvědavky ;o)

  MMCH kdysi byl k časopisu Sestra přiložený časopis o antikoncepci a v něm byla tabulka s pear indexy a sympotermální metoda v ní byla nastejno s kondomem. Tuším asi 2 (teď fakt hádám, ten časopis už dávno doma nemám :o) ). Takže jako uživatelce kondomu mi zas až tak nespolehlivá nepřijde. "Jenom" to chce nebýt líná, v pět ráno vstát a změřit se, ať jdu do práce nebo lenoším doma a tak :o))) Zrovna TOHLE si fakt v praxi představit neumím :o)

  superkarma: 0 26.04.2004, 20:07:27
 4. avatar
  [24] houserop [*]

  lenka: musis se zaregistrovat na zene in www.zena-in.cz. A pak budes mit zaregistrovany i pristup do porodnice.com a take na poradny, vzkazy, auditka...

  superkarma: 0 26.04.2004, 15:28:13
 5. avatar
  [23] medved [*]

  nejak mi porad unika, proc je na porodnici serial o metodach antikoncepce

  superkarma: 0 26.04.2004, 14:58:37
 6. avatar
  [21] Žábina [*]

  Lucimo: a chtěla bys ?
  bolest prsou byla u mě první známka těhotenství v obou případech...teda spíš taková nateklost a citlivost než bolest...

  superkarma: 0 26.04.2004, 14:13:31
 7. avatar
  [18] Lucimo [*]

  Lucinda: Mně už týden příííšerně bolí prsa, ale není moc velká šance, že bych byla těhotná...

  superkarma: 0 26.04.2004, 12:11:25
 8. avatar
  [14] danca79 [*]

  Lucinda: leckteré těhotenské testy jsou schopny dát pozitivní výsledek už týden po početí

  superkarma: 0 26.04.2004, 11:02:44
 9. avatar
  [10] zn0uz4 [*]

  Lucinda: a co tahl si udelat test... po 14 dnech je to uz docela spolehlivy, a stoji cca 20,- ...

  hele - a ten doktor tu knizku nekdy taky vyda, kdyz ji celou vypise tady? :D

  superkarma: 0 26.04.2004, 10:42:03
 10. avatar
  [9] Toniniella [*]

  Divenky, nechci tady dělat reklamu, jenom, kdybyste některá chtěla vědět něco o tom minimikroskopu, hoďte mi vzkazík

  superkarma: 0 26.04.2004, 10:35:52
 11. avatar
  [6] danca79 [*]

  Kaččena: Maxi: držím palce ať to co nejdřív vyjde!

  superkarma: 0 26.04.2004, 10:03:57
 12. avatar
  [4] Gabi [*]

  Děkuji, ale raději zůstanu u "nepřirozených" metod. Bazální teploty jsem si měřila min. 5 let v kuse (kvůli hormonální poruše) a nikdy jsme ani já, ani lékař z křivky nic nevyčetli. Ono totiž stačí vtávat o hodinu jinak nebo chytnout rýmu a celé měření nemá smysl.
  Kotě:

  superkarma: 0 26.04.2004, 08:30:55
 13. avatar
  [2] danca79 [*]

  Hmmm, myslím že si fakt budu připadat podstatně přirozeněji s kondomem nebo pilulkou než s každodenním zkoumáním plodných dnů

  superkarma: 0 26.04.2004, 07:30:46
 14. avatar
  [1] *Kotě* [*]

  Jo, vzpomněla jsem si hned na hrdinku knihy Davida Lodge British Museum is Falling Down, jak ráno leží na posteli a trčí z ní tři teploměry, z každého otvoru jeden... a je právě těhotná s pátým dítětem...

  Hlavní nevýhodu vidím v tom, že bych nesměla žít ničím jiným než sledováním své menstruace. Já mám ale v životě na práci i jiné věci.

  superkarma: 0 26.04.2004, 02:48:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme