Zdraví

Přirozená antikoncepce?! Symptotermální metoda v praxi.

Přirozenou antikoncepční metodou nemám na mysli návštěvu kamarádky s malými dětmi, i když na tom taky něco je… Ale metodu, u které není nutné polykat pilulky, nebo si něco někam zasunovat, nasazovat, implantovat apod. Přirozená antikoncepční metoda, o které bude následující článek, respektuje přirozený ženský cyklus a nijak do něj nezasahuje.

 

Některé důležité údaje o tom, kdy je možné otěhotnět

Uvolněné vajíčko má životnost pouze 12-18 hodin, žena sama je tedy v daném cyklu plodná jen velice krátkou dobu.

Životnost spermií je závislá na prostředí, ve kterém se ocitnou. V kyselém prostředí pochvy spermie zanikají už po několika hodinách (4-8 hodin). V kryptách děložního hrdla jsou za určitých podmínek schopny přežít i několik dnů (uvádí se 2-3). Jejich přežívání umožňuje přítomnost hlenu zvaného cervikální, který s blížícím se plodným obdobím mění svůj charakter i vzhled, je bohatší na soli, minerály, aminokyseliny a cukry. Změna jeho vlastností přispívá k výživě spermií.

K ovulaci dochází v průběhu menstruačního cyklu pouze 1x, nebo vůbec (anovulační cyklus).

V období ovulace čípek měkne, otevírá se a ční směrem nahoru.

 

Co je to symptotermální metoda?

Tato metoda není prostým určováním plodných a neplodných dnů, jak ji praktikovaly naše maminky a babičky. Postup je založen na sledování a vyhodnocování změn cervikálního hlenu, děložního čípku (není povinné) a měření bazálních teplot. Dlouhodobá evropská multicentrická studie, kde bylo do projektu zapojeno 1271 žen z 10 zemí Evropy, uvádí spolehlivost  2,2-2,9 Pearlova indexu. Tento index říká, ke kolika otěhotněním došlo u 100 žen při používání určitého typu antikoncepce po dobu jednoho roku. Čím je číslo nižší, tím je druh antikoncepce spolehlivější. Dle serveru gyn.cz má například kombinovaná hormonální antikoncepce index 0,5-3 a kondom 2-12. Tuto metodu můžete samozřejmě logicky použít i v případě, kdy otěhotnět naopak chcete. V tomto případě vám mohou být pomocníkem i tzv. ovulační testy, které zakoupíte v lékárně.


Velmi stručné shrnutí postupu

Nejpodstatnější pomůckou jsou při používání STM záznamové tabulky, do kterých žena každé ráno zaznamenává naměřenou tělesnou teplotu ihned po probuzení. Podmínkou je měřit ve stejné dutině (neměří se v podpaží), stejným teploměrem, ve stejnou dobu. Velmi zjednodušeně lze říci, že před ovulací mají naměřené teploty nižší hodnoty. Po ovulaci dochází k jejich vzestupu, tato fáze trvá až do konce cyklu. Celou „teplotní problematiku“ však nelze v krátkém článku jednoduše popsat.

Dalším sledovaným a zaznamenávaným symptomem je kvalita cervikálního hlenu a subjektivní vnímání suchosti či vlhkosti rodidel. V období nejpříhodnějším k početí je množství hlenu viditelně větší a ženu provází pocit vlhka až mokra. Vysoce tažný hlen (podobný vaječnému bílku), který jde ruku v ruce s pociťováním vlhka, je možné považovat za nepřímou známku ovulace. Cervikální sekret v plodném období obsahuje nejméně bílých krvinek, což umožňuje průnik spermií (ženskému tělu cizích organismů) do dělohy. S nástupem neplodné doby hlen houstne a stává se lepkavým, množství se snižuje, až není často pozorován vůbec. Bílých krvinek je v něm hojně a díky tomu pak funguje jako „zátka“ a chrání tak dutinu děložní před spermiemi (před otěhotněním), ale i před možnou infekcí. Pozorování hlenu se obvykle provádí velmi jednoduše, za pomoci obyčejného toaletního papíru, nejčastěji při návštěvě toalety.

Posledním nepovinným a pouze doplňkovým sledováním je poloha čípku, jeho konzistence (tuhost, měkkost) a míra otevření branky hrdla. Čím je období plodnější (vyšší hladina estrogenů), tím je cervix měkčí, otevřenější a vystouplejší směrem vzhůru. Tento druh sledování je celkem běžný u některých přírodních národů. Základní podmínkou je dobrá hygiena, stejně jako u různých pohlavních aktivit.

Výhody STM

Kromě toho, že je tato metoda levná a nemá naprosto žádné vedlejší účinky, pomáhá ženě více si uvědomovat své tělo a činí ji citlivější ke změnám, které v něm probíhají. Pečlivým sledováním změn v jednotlivých cyklech lze identifikovat některé gynekologické problémy, jako jsou např.: anovulační cykly (cykly, kdy nedojde k ovulaci), opožděné ovulace, krátké luteální fáze (druhá část cyklu) znemožňující uhnízdění oplodněného vajíčka, „neplodný“ cervikální hlen, prodělaný spontánní potrat, anomálie čípku apod. Došlo-li k otěhotnění, pomůže nám záznamová tabulka určit často přesnější údaj o datu porodu než UTZ. Ještě jednou zajímavostí je, že teplotní křivka je schopna pravděpodobně poskytnout informace o snížené funkci štítné žlázy. A to i v případě, že je tato porucha vyloučena krevními testy, ale pacientka přesto trpí jejími charakteristickými příznaky (z knihy MUDr. Broda O. Barnes, Hypothyroidism: The Unsuspected Illness  - Hypotyreóza: netušená nemoc).

Nevýhody STM

Pravděpodobně největší nevýhodou je zřeknutí se na několik dní pohlavního styku. Zastánci obhajují metodu tím, že možností naplnění sexuální touhy je vícero než jen vaginální styk. Ovšem ne každému toto vyhovuje. Při poruchách cyklu může být tato metoda obtížná. Komplikace, především pro začátečnice nastávají i při onemocněních se zvýšenou teplotou a s výtoky. Dnešní doba má ráda instantní řešení – slupnout pilulku a je klid, nasypat polévku z pytlíku a je uvařeno. STM bohužel takovým řešením není, vyžaduje každý den chvilku času, a to nejen na každodenní ranní měření, zapisování bazální teploty a dalších údajů, ale i soustředění se na své tělo a na změny, které se v něm odehrávají. STM je proto často spíše součástí životního stylu některých žen než jen antikoncepční metodou. 

Máte s touto metodou nějaké zkušenosti?  Je podle vás vhodná pro dnešní dobu?

   
23.11.2006 - Zdraví - autor: Martina Machova

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [63] kareta [*]

  Manx: ano, ta jedna je šíleně plodná, tuším, že byla gravidní 10x, jí stačil 1 měsíc přestávky a , HA už nebere ze zdravotních důvodů (křečáky, selhávání), pamatuji, jak po jednom porodu měla injekční HA- během 3 týdnů nabrala 8 kg, rostla před očima .
  Tobbi: máš recht, chlapi se mají starat
  Btw, selhání přes DANU je taky v mém okolí docela časté

  superkarma: 0 28.11.2006, 17:59:12
 2. [62] Tobbi [*]

  kareta: Není to vyloučeno já jen, že ta selhání hormonální antikoncepce bývají často vysoce selektivní (a zajímavé je, že pak už zase neselže) Ale co, chlapi pokud o to skutečně stojí, mohou plodnost regulovat kondomem, což nedělají takže vcelku jejich smůla.

  superkarma: 0 27.11.2006, 22:32:49
 3. avatar
  [60] kareta [*]

  Manx: Tobbi: No, moje kamarádka patří k těm, co otěhotněly (5 dítě), rozhodně nepotřebovala uhnat chlapa a není to mladinkké nezodpovědné tele
  Další známá otěhotněla přes DANU i HA (4 a 5 dítě), pak jejímu manželovi PŘEŤALI CHÁMOVODY , protože má "AGRESIVNÍ BIČÍKY!"
  risina: popravdě, já se po tom nepídila, jen v mém okolí to děvčata hlásila, až v Brně na VŠ jsem poznala holky, co to braly A protože jsme tou dobou docela pařili,pili a kouřili, připadalo mi jako hazard ještě se ládovat hormonama.

  superkarma: 0 27.11.2006, 16:34:21
 4. avatar
  [59] risina [*]

  kareta: Koukám do infa, jsi o 10 let mladší než já a já mám z mládí jinou zkušenost. Brala jsem HA od 18 do 22, předepisovali mi ji úplně normálně. Nepředepisoalo se do 18, to chtěli souhlas rodlčů nebo úplatek . Bezdětným neradi dávali tělísko /tehdy klasickou DANU/, ale ot snad platí dodnes.

  superkarma: 0 27.11.2006, 16:22:50
 5. [57] Tobbi [*]

  Manx: Taky mi připadá zajímavé, že většinou otěhotní "přes prášky" holka, která je zajištěná, má dlouhodobý perspektivní vztah a ke štěstí jí stačí jenom to mimčo, na které se partner nějak neslyší. Málokdy otěhotním "přes prášky" holka v sedmnácti, co střídá patnery a má školu před sebou.

  superkarma: 0 27.11.2006, 15:44:34
 6. avatar
  [55] kareta [*]

  Ťapina: jedna to přiznávala A jedna otěhotněla při změně HA, pak to potratila a dost ji to vzalo. Ale je to i na mě dost vysoké procento. Zato neznám žádnou, která otěhotněla přes přerušovanou soulož- nejoblíbenější způsob v naší době. MUDr totiž tenktát HA nepředepisovali bezdětným rádi, doporučován byl kondom. O téhle metodě jsem poprvé slyšela na VŠ od věřících, něco jsem si nastudovala z jejich materiálů- mají to hodně propracované a opravdu to je jednoduché.

  superkarma: 0 27.11.2006, 11:43:07
 7. avatar
  [54] Ťapina [*]

  kareta: A kolik z nich nikdy nezapomnělo prášek nebo si na něj nevzpomnělo za půl dne?

  superkarma: 0 27.11.2006, 10:57:56
 8. avatar
  [53] kareta [*]

  Gabi: co se má stát, to se stane, jednou jsem počítala ve svém okolí ženy, co otěhotněly přes HA- 8!!!

  superkarma: 0 27.11.2006, 10:33:05
 9. avatar
  [52] Gabi [*]

  Vzhledem k tomu, že jsem strávila mnoho let pozorováním svého těla (vč. pětiletého každodenního měření BT), k tomu mě pozoroval tým lékařů a nakonec jsem otěhotněla v termínu "kdy to prostě nebylo možné" a já sama to rozhodně nevypozorovala, vím , že tyto "přirozené" metody mají svá úskalí. Rozhodně bych je za spolehlivou antikoncepční metodu nepovažovala.

  superkarma: 0 27.11.2006, 09:21:18
 10. avatar
  [51] Henri [*]

  Vivian: protože v inteligentní diskusi obvykle reakce má tu diskusi posunout dál, pokud nemáš do čeho píchnout (resp. říct něco k věci), tak šťourej někde jinde

  superkarma: 0 27.11.2006, 08:39:26
 11. avatar
  [50] Vivian [*]

  Henri: 37 - ježíši, tak to se ti upřímně omlouvám, že jsem si dovolila reagovat

  superkarma: 0 26.11.2006, 15:09:37
 12. avatar
  [49] kareta [*]

  risina: na to jsou trochu starý- co se v mládí naučíš...

  superkarma: 0 26.11.2006, 14:09:13
 13. avatar
  [48] risina [*]

  kareta: Ale já myslela místní "holky", že je to s věkem přejde...

  superkarma: 0 26.11.2006, 13:46:21
 14. avatar
  [47] kareta [*]

  risina: nepřejde , to není dáno věkem, nýbrž chlapama, kteří nemají chuť zkoušet- mají nižší libido a jsou pro ně důležitější věci než pudy

  superkarma: 0 26.11.2006, 12:23:06
 15. avatar
  [46] risina [*]

  kareta: A jak! Třeba je to s věkem přejde...

  superkarma: 0 26.11.2006, 11:01:37
 16. avatar
  [45] kareta [*]

  risina: fakt jsou konzervativní

  superkarma: 0 26.11.2006, 10:35:18
 17. avatar
  [44] Ťapina [*]

  risina: Právě že to vím, a děkuji pěkně, stačí, že to zkoumám v práci psům

  superkarma: 0 26.11.2006, 09:27:57
 18. avatar
  [43] risina [*]

  Vivian 21: Asi jsem úchyl - mně se to líbí...

  superkarma: 0 25.11.2006, 22:14:43
 19. avatar
  [42] risina [*]

  Ťapina: Fakt nevíš, jak se pozná lechtivost prostaty? Tak si kupte cyhtrý knížky a trochu si rozšiřtě sexuální obzory - uvidíš, že se to tvému bude líbit.

  superkarma: 0 25.11.2006, 22:13:21
 20. avatar
  [41] risina [*]

  Manx: Nejmíň spolehlivá antikonepční metoda není tohle, ale přerušovaná soulož...

  superkarma: 0 25.11.2006, 22:12:00

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [40] Odemětobě [*]

  Ťapina: trošku vám do té diskuse vletím.Jeden měsíc jsem úplně v pohodě,menstruaci mám krátkou.Druhý měsíc mě nalevo bolí břicho v době ovulace,bolí prsa,nafouklá jsem jak balón a menstruaci mám silnou.Takže věřím tomu,že někdo svoje tělo dokonale zná.Taky používám jinou antikoncepci,ale někomu to může vyhovovat.Moje sestra se takto "pozorovala" dva roky,protože chtěla dítě.

  superkarma: 0 25.11.2006, 11:49:46
 2. avatar
  [39] Ťapina [*]

  kareta: A jak poznáš tři dny před ovulací?

  superkarma: 0 25.11.2006, 09:27:48
 3. avatar
  [38] kareta [*]

  Vivian: když znáš své tělo, poznáš, kdy ovuluješ, na to nemusíš být vědec . No a v ty dny stačí vzít gumku , popř. si dát pozor.

  superkarma: 0 24.11.2006, 14:35:42
 4. avatar
  [37] Henri [*]

  Vivian: nemusím, já to vím , ale proč na to reaguješ, když se tě to netýká?

  superkarma: 0 24.11.2006, 13:55:13
 5. avatar
  [36] Vivian [*]

  Henri: musíš se ale modlit, aby ovulace proběhla přesně v tom rozpětí 11.-15. dne... , zvlášť když máš cyklus plus mínus autobus...

  superkarma: 0 24.11.2006, 11:31:55
 6. avatar
  [35] Henri [*]

  Ťapina: to já můžu těžko posoudit :-). Taky mám cyklus +- autobus. Tím překvapením jsem myslela, že když je dostanu, tak si neřeknu, no vida, povedlo se to uhlídat. Prostě celou dobu vím, že je to v pohodě a to se prakicky neomezujeme, jen vím, že v plodných den, den předtím a potom číhá krvelačné vajíčko a je třeba se tomu přizpůsobit. Jak, to už je na každém páru. A bývá to u mne v rozpětí 11-15 den cyklu, takže na nějaké počítání bych spolehnout nemohla.

  Ale to píšu jen pro ty, které by chtěly změnit zobání pilulek, jinak to prosím přeskočte :-).

  superkarma: 0 24.11.2006, 02:10:44
 7. avatar
  [34] Ťapina [*]

  Henri: Jo, měsíčky jsem taky nikdy neměla jako překvapení, měla jsem naprosto pravidelný cyklus 3x 28 dní a 1x 35, pořád dokola, naprosto spolehlivě. Tak nevím, nevím, jestli by ta metoda zrovna u mě fungovala

  superkarma: 0 23.11.2006, 22:54:00
 8. avatar
  [33] Henri [*]

  Josephine: chce to trochu čas a trpělivost i od partnera - nemusíš se kvůli tomu, abys byla ready kdykoliv přece leta cpát hormonama, jen kvůli 2-3 plodným dnům. Sex se dá v těch dnech provozovat i jinak, není nutno jenom zasouvat :-).

  Vím, že každý organizmus je jiný, ale při troše pozorování jsem si jistá, že je tato metoda velmi spolehlivá pro antikoncepční účely. Předpokládám, že se všechny denně sprchujete, já teda dva krát. Nemusíte ani provozovat agresivní hloubkové gynekologické vyšetření, při sprchování k tomu stačí tak 3 vteřiny.

  Btw: mám dvě chtěné děti, přes tři roky už těhotná nejsem a nepovažuju měsíčky za každoměsíčná překvapení. Jistotu mám. (I když tento měsíc mě děti přesvědčili, že by chtěli sourozence ...)

  superkarma: 0 23.11.2006, 21:57:13
 9. avatar
  [32] fialinka [*]

  mně se ta metoda zdá spíš vhodná pro případ, kdy otěhotnět chci -aspoň zhruba zjistím plodné dny, což se může u různých lidí dost lišit. Měřit pořád, na to nervy ale opravdu nemám

  superkarma: 0 23.11.2006, 20:03:40
 10. avatar
  [31] Vivian [*]

  Josephine: není antikoncepce jako antikoncepce.

  superkarma: 0 23.11.2006, 19:59:05
 11. avatar
  [30] *Kotě* [*]

  Sice jsem symptotermální metodu nikdy nevyužívala, ale vzhledem k tomu, že jsem prokazatelně otěhotněla asi 2 dny po menstruaci, myslím si o její využitelnosti pro sebe své.

  superkarma: 0 23.11.2006, 17:58:04
 12. [29] Josephine [*]

  A co tedy používáte, když s antikoncepcí jste neměly sex vůbec a vysadily jste ji? Prostě antikoncepce mi snížila chuť na tolik, že se dívám po jiných metodách. Co vy, dámy? Zdravím J.

  superkarma: 0 23.11.2006, 17:47:47
 13. avatar
  [26] Kelly [*]

  lilithheta: ... mne spíš napadlo ... já jsem ráno jako pytlem praštěná a při téhle manipulaci bych si teploměrem dřív vypíchla oko, než ...

  superkarma: 0 23.11.2006, 14:24:23
 14. avatar
  [25] Ťapina [*]

  kareta: Konzervativní? Asi budu, marně přemýšlím, při jaké příležitosti bych zjistila, že je chlap lechtivej na prostatě

  superkarma: 0 23.11.2006, 14:01:17
 15. avatar
  [24] lilithheta [*]

  Měřit se hned po probuzení ve stejnou dobu? Sakra, to mám jako kvůli tomu vstávat stejně jako do práce o víkendu - hlavně když občas přijdeme z nějaké akcičky ráno ještě dýl než vstávám do práce Nebo si kvůli tomu mám hledat jinou práci, kde by vedoucí chápal důležitost bazální teploty?

  superkarma: 0 23.11.2006, 13:41:31
 16. avatar
  [23] kareta [*]

  Manx: nemůžu, hemáče nemá a nenechá si tam chytnout a na prostatě je lehtivej S úžasem zjišťuji, jak jsou mladí konzervativní

  superkarma: 0 23.11.2006, 13:27:41
 17. avatar
  [21] Vivian [*]

  kareta: na cervix mi smí hmátnout jedině moje gynekoložka Není to nic příjemnýho.

  superkarma: 0 23.11.2006, 13:10:13
 18. avatar
  [19] Ťapina [*]

  kareta: Je mi to jasné až moc, bohužel. Ale když je snížená chuť na milování pořád na stejnou úroveň, tak se dá někdy dost dohnat vědomím. Ale představa, že můžu jen tehdy, když nechci, a naopak, když nemůžu, tak k zbláznění chci, je pro mě dost příšerná.

  superkarma: 0 23.11.2006, 13:06:50
 19. avatar
  [18] kareta [*]

  Vivian: Co by si nešáh? I cervix by mohl ohmatat Nemusí rovnou zasouvat

  superkarma: 0 23.11.2006, 13:02:38
 20. [16] Tobbi [*]

  Vivian: Miláčku, místo předehry mi prosím zkontroluj hlen. Málo hustý? Aha, tak dneska zase nic.

  superkarma: 0 23.11.2006, 12:48:43
 21. avatar
  [14] Vivian [*]

  kareta: no dík... To by byl asi vzrušením bez sebe

  superkarma: 0 23.11.2006, 12:33:56
 22. avatar
  [13] kareta [*]

  Ťapina: je ti ale jasné, že při braní HA k žádné ovulaci nedochází??
  Vivian: hlen může kontrolovat i chlap

  superkarma: 0 23.11.2006, 12:31:58
 23. avatar
  [11] Ťapina [*]

  Vivian: Přesně, nehledě na to, že tenhle způsob omezuje sex na dny, kdy má žena nejmenší chuť. Příroda nám přirozeně dává signál k milování právě v opačné době

  superkarma: 0 23.11.2006, 11:23:47
 24. avatar
  [10] Vivian [*]

  Chápu to jako pomůcku pro někoho, kdo má problém otěhotnět, ale jako antikoncepční metoda se mi to zdá dost náročné a málo důvěryhodné... Tohle je u mě asi jeden z mála případů, kdy preferuju to "instantní" řešení, slupnout piluli... Neumím si představit, že si každej den prohlížím svůj cervikální hlen a podle výsledků informuju muže, jestli "můžem" nebo "nemůžem"

  superkarma: 0 23.11.2006, 11:19:11
 25. avatar
  [7] taysa [*]

  Libča: stalo se mi totéž. Píšou tady, že ovulace je 1x za cyklus a vyjímečně občas k ovulaci nedojde, ale už tady nepíšou že vyjímečně občas dojde k ovulaci 2x za cyklus. Otěhotněla jsem hned první den po menstruaci.

  superkarma: 0 23.11.2006, 10:41:12
 26. [6] Tobbi [*]

  A dost! To se na ž-i prosadila klika Hnutí pro život, nebo jak se ti klerikální magoři jmenují? Nejdřív se tu horuje pro donošení na smrt nemocných plodů až k porodu, kojení do rané dospělosti a teď nějaké slinty o nefunkční antikoncepci. (Kdyby něco takového skutečně spolehlivě fungovalo, nemyslíte si, že by už dávno vymizel problém nechtěných dětí?)

  superkarma: 0 23.11.2006, 10:00:14
 27. [5] Rikina [*]

  Zkušenosti ne. Vhodná jak pro koho. Komu by případně nevadilo mít tak asi 5-6 dětí, proč ne...

  superkarma: 0 23.11.2006, 08:57:17
 28. avatar
  [4] Libča [*]

  tak tohle na me neplatilo otehotnela jsem vzdy v dobe kdy tedy zenska vubec nemuze otehotnet v tzv. neplodne dny

  superkarma: 0 23.11.2006, 08:27:39
 29. avatar
  [2] Henri [*]

  Mám zkušenosti, dobré, i když u mě je to spíš sympto než termo. :-)

  superkarma: 0 23.11.2006, 01:46:09
 30. avatar
  [1] bonda [*]

  Tuhle metodu znám z doby, kdy jsem měla problémy otěhotnět. Ale zjistila jsem, že nepotřebuji ani teploměr, že stačí více vnímat své tělo. Dnes tudo metodu využívám spolehlivě, když mám ovulaci, tak mám tak překrvené břicho, že mě bolí i sednout si. Musím ale myslet na to, že ty potvůrky spermie dokáží v pochvě přežít i tři dny.

  superkarma: 0 23.11.2006, 01:05:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme