Zdraví

Přírodní léky na nespavost. Které byliny vám opravdu pomůžou?

Bojíte se, že přijdete o práci? Vaše dcera přinesla už třetí pětku z  matematiky. Ráno musíte vstát nejpozději v šest a teď je půl druhé a vy jste se už posté převalili ze strany na stranu a spánek stále nikde. Poradíme vám, jak se ho pokusit přivolat bylinkami a vyhnout se tak lékům na spaní.

bylinky

Valeriánské kapky jsou oblíbené po celém světě

Léky připravené z kozlíku lékařského (jeho latinský název je Valeriana officinalis) už patří v přírodní léčbě nespavosti mezi klasiku. Extrakt z rostliny působí proti nespavosti, uklidňuje a pomůže i s pocity strachu a úzkosti. I když podobně jako léky na spaní s obsahem benzodiazepinů (například nejznámější Stilnox) zkracuje dobu usínání, nemá na rozdíl od nich žádné vedlejší účinky a nezpůsobuje závislost.

Ale pozor! Nikdy nezapomínejte na to, že každá bylina je lék a podle toho je třeba s ní zacházet. Při užívání kozlíku lékařského se mohou objevit vedlejší účinky, jako jsou bolesti hlavy nebo zažívací problémy. Rovněž nečekejte zázraky na počkání. Pro to, aby začal kozlík optimálně působit, jsou třeba minimálně dva týdny pravidelného užívání.

Před spaním zkuste čaj z meduňky

Pokud vám v usnutí brání neklidné myšlenky a neustálé převalování se na lůžku, zkuste před ulehnutím vypít čaj z lístků meduňky lékařské. Mají příjemné lehce citrónové aroma a pro uklidnění a navození spánku se používají odnepaměti. V přírodních přípravcích se meduňka někdy kombinuje s kozlíkem lékařským. Užívání meduňky v běžných dávkách je bezpečné, vedlejší účinky, jako například nevolnosti, se objevují výjimečně.

bzlinky

Chmel na spaní ano, pivo nikoliv

Někteří zapřisáhlí pivaři tvrdí, že v pivu se ukrývá celá lékárna. A  skutečně, chmel obsažený v pivu má příznivé účinky na mnoho lidských neduhů včetně nespavosti. Na druhou stranu lahváč před spaním opravdu není ten nejlepší způsob, jak dobrodiní chmele nejlépe využít. Výtažky z chmele jsou obsažené v některých přírodních přípravcích prodávaných v  lékárnách a kromě poruch spánku se doporučují například i při nadměrné úzkosti a nervozitě.

Nepodceňujte spánkovou hygienu

Pokud máte problémy s usínáním nebo se v noci budíte, měli byste znát a dodržovat základní pravidla spánkové hygieny. Pravidlem číslo jedna je přiměřená doba spánku, která je u většiny lidí sedm hodin. Těsně před spaním byste neměli pracovat, ale naopak věnovat chvíli času nějaké uklidňující činnosti. Důsledně se také vyhněte nápojům s obsahem kofeinu nebo alkoholu. Pomáhá také pravidelnost.

Autor: uLékaře.cz

Mohlo by vás také zajímat:

   
31.05.2017 - Zdraví - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. [8] MARIE MATEJKOVA [*]

  MARIE MATEJKOVA — #3 zlobí telefon. Usnu ve 23.hod.,vzbudím ve 3 hod. Opravím a ono se vrátí po odeslání na prvou možnost.

  superkarma: 0 31.05.2017, 23:00:52
 2. [7] bobani [*]

  MARIE MATEJKOVA — #3 ???

  superkarma: 0 31.05.2017, 19:17:52
 3. avatar
  [6] chanahd [*]

  No, čaj z meduňky na mě má jediný účinek. Že nespím a ještě ke všemu běhám v noci na malou.

  superkarma: 0 31.05.2017, 16:59:14
 4. [5] Slava901 [*]

  Čaj z meduňky mne uklidní - televize uspí . . . Sml16

  superkarma: 0 31.05.2017, 16:04:10
 5. [4] akna [*]

  Mě pomohl hořčík.

  superkarma: 0 31.05.2017, 15:49:39
 6. [3] MARIE MATEJKOVA [*]

  Už nic nevyzkouším,zvyklá jsem si,ze ušní ce 23 hod. a vzbudil se ve 3 hod. A tak to už zůstane.

  1. na komentář reaguje bobani — #7
  2. na komentář reaguje MARIE MATEJKOVA — #8
  superkarma: 0 31.05.2017, 13:16:22
 7. avatar
  [2] Pentlička [*]

  Žádné bylinky mi nepomohly. Vyzkoušela jsem všechny. Když se chci vyspat, musím si vzít prášek. Závislosti se bojím, ale nevím si rady.

  superkarma: 1 31.05.2017, 12:48:04
 8. [1] anina4 [*]

  čaj z meduňky jsme zkoušeli synovi, když špatně spal,ale nezbral

  superkarma: 0 31.05.2017, 11:45:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme