Rodina

Připravujeme se na školku

Přestože nástup dětí do školek proběhne až za několik měsíců, podle odborníků je nejvyšší čas připravit členy rodiny na změnu, a to nejen ty nejmenší, ale i Vás, rodiče. Nástupem do školky se mění režim celé rodiny a znamená také první osamostatnění dítěte. Aby i u Vás adaptace na novou situaci probíhala co nejrychleji a bez větších komplikací, doporučujeme začít se připravovat už nyní, i když září je ještě daleko.

Jaké jsou předpoklady úspěšného zvládnutí? Několik bodů, jimž doporučujeme věnovat se postupně už teď a předejít tak možné zbytečné frustraci všech.

Dítě

1.   Odloučení – využijte babičky nebo kamarády a naučte sami sebe i Vaše dítě loučící rituál. Vybudujte v něm jistotu, že odloučení není trvalé a že se vrátíte. Naučte sami sebe pocitu, že nejste neustále s dítětem.

2.   Pobyt v kolektivu – umožněte svému dítěti kontakt s vrstevníky dávno před školkou, ať už na dětském hřišti nebo v mateřském centru. Zkuste se nezapojovat do menších konfliktů, jen je s dítětem posléze okomentujte a případně poraďte, co udělat příště jinak, lépe.

3.   Formulace svých přání – trénujte kouzelné věty. Laskavě, ale důsledně po svém dítěti vyžadujte opakování správné formulace, až pak požadavek splňte. „Prosím, pomoz mi. Prosím, dej mi napít.“ Bude tak zvyklé sdílet své požadavky srozumitelnou formou.ticketjunior

4.   Pracovní návyky a dovednosti – naučíte-li dítě některé základní dovednosti dopředu, velice mu to ve školce usnadníte. Zkuste přizpůsobit jeho denní režim tomu, který bude mít ve školce. Naučte ho samostatně se oblékat, trénujte zipy, knoflíky, obouvání bot, smrkání, jíst příborem. Ať je zvyklé pracovat u stolu, soustředit se na jednu činnost, jako např. vybarvování. Soustřeďte se na dokončení – vše musí mít pevný začátek a konec.

5.   Dítěti říkejte o školce jen pozitivní zprávy a nevyužívejte ji jako strašící nástroj „však oni tě tam naučí!“

Při přípravách ale nezapomínejte ani na sebe! Pokud Vás čeká návrat do zaměstnání po několika letech, ujasněte si, v kolik hodin budete chtít dítě vyzvedávat, jak budete řešit prázdniny a období nemoci. Pokud máte uvědomělého zaměstnavatele, zkuste se s ním dohodnout na zaměstnaneckém benefitu, který Vám umožní ušetřit 31 procent nákladů na školku včetně jí nabízených kroužků.

Pro více informací o této možnosti úspory navštivte www.ticketjunior.cz.

ticketjunior

Přejeme Vám hodně úspěchů a trpělivosti!

   
21.04.2015 - Finance a práce - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [3] bohdanka1964 [*]

  zastrašování v tomto směru je spíš kontraproduktivní... zato Mikuláš s čerty.. to je evergreen

  superkarma: 0 21.04.2015, 11:43:29
 2. [2] bohdanka1964 [*]

  Tak tohle mě ted taky čeká.. a mám pocit, že se toho bojím víc než dceraSml30 ta je společenská a upovídaná. Už ted se mě ptá jaká asi bude paní učitelka a co tam budou dělat..Zato moje první dítě.. to bylo uplně obráceně..já se těšila ža pujde do školky a já budu mít trochu toho klidu a on tam zas celou dobu brečel, že se bojí, že pro něj už nepřijdem.. přitom jsme ho nikdy nestrašili ani nevyhrožovali.

  superkarma: 0 21.04.2015, 11:41:58
 3. [1] ZdenaZ [*]

  slůvka prosím děkuji dobrý den děti více méně neznají ale není divu když někdy ani rodiče neumí pozdravit jsou to ale nezbytně nutné zdvořilostní návyky a opravdu není žádoucí děti strašit školkou protože to je ještě více stresuje .pro ty nejmenší je pak vhodné zpočátku jít do MŠ na hodinu či dvě celý týden chodit opravdu jen na chvíli ke konci týdne třeba už do oběda aby dítě pochopilo že vždy pro něho maminka příjdeSml22

  superkarma: 0 21.04.2015, 07:40:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme