Magie

Připravte se na zítřejší zatmění slunce

Zítra ráno nás čeká částečné zatmění slunce, kdy měsíc zakryje sluneční kotouč z necelých 80%. Zajděte si do hvězdárny pro brýle, které při pozorování ochrání váš zrak a udělejte si pár minut čas na pozorování.

Zatmění slunce nastává ve chvíli, kdy se Slunce, Měsíc a Země dostanou do jedné přímky. Tento úkaz je poměrně vzácný, ale zítra si jej budeme moci vychutnat. Pokud nám to ovšem počasí dovolí. Jižní polovina republiky by měla podle předpovědí mít celkem přátelské počasí bez mraků, severní půlce bohužel hrozí oblačnost.

Pro případ, že by nad našimi hlavami zavládlo počasí příznivé, najděte si na pozorování dobré stanoviště a nezapomeňte se vybavit ochranou pro vaše oči. Existují speciální brýle pro pozorování zatmění slunce, ale stejně dobře poslouží třeba svářečská skla. Pokud nevíte, kde se dají sehnat, prodají vám je ve hvězdárně. V žádném případě se nespoléhejte na sluneční brýle nebo kouřová skla.

Přesný čas zatmění se na různých místech republiky liší, ale přehledný plán najdete například na stránkách vtm.cz nebo jej můžete dohledat pomocí aplikace ZDE.

   
03.01.2011 - Magie - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Eva_CZ [*]

  astrolog — #1 mozna by sis mel najit jine a smysluplnejsi hobby. Sml58Sml24

  superkarma: 0 03.01.2011, 18:25:38
 2. avatar
  [3] haluška [*]

  astrolog — #1 Sml24pre mňa zatmenie slnka zase prináša samé pozitíva. Mať vyvrátenú hlavu do hora a nemusieť robiť nič iné, len čumieť cez začadené sklíčko. Veď si predsa nenechám ujsť taký vzácny úkaz kôli nejakým domácim prácam.Sml30

  superkarma: 0 03.01.2011, 17:24:33
 3. avatar
  [2] Lukáš Čejka [*]

  astrolog — #1 Sml22 za to muzou mimozemstani, oni vzdycky jen cekaji az bude zatmeni a pak zacnou skodit Sml32

  superkarma: 0 03.01.2011, 16:17:00
 4. [1] astrolog [*]

  Ano, zatmění Slunce je vzácný úkaz. Pro mně to ale není nikdy žádná radost. Vždy okolo tohoto data se začnou projevovat nepříznivé jevy /zátopy, sopky, padání letadel, větší počet dopravních nehod a úmrtí, ekonomické průšvihy a pod- zkrátka nevratné změny/Sml31. Prostě nic moc. Nevím čím to je, dokáže to někdo odůvodnit?

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #2
  2. na komentář reaguje haluška — #3
  3. na komentář reaguje Eva_Fl — #4
  superkarma: 0 03.01.2011, 15:24:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme