Předvánoční reklamní kampaně a výzdoby obchodů už se pomalu rozjíždějí, ale podle nejnovějšího průzkumu budeme na dárcích šetřit. Kdy vlastně Vánoce začínají? Zeptali jsme se několika žen.

vanoce

Čekala jsem, že to přijde už srpnu. Vloni byl rekordmanem obchodní řetězec Billa, který vytáhl ozdoby už v polovině září. Oproti loňsku máme už celý měsíc zpoždění. Že by obchodníci vyslyšeli zhunsené volání davu? Nicméně první vlaštovičky už dorazily. O čem je řeč? O vánoční výzdobě, reklamních kampaních a komerčních akcích, které těží na vánočních svátcích.

Prý budeme šetřit

Do mailové schránky začínají chodit výhodné nabídky s přízviskem „vánoční“ a také výsledky prvního předvánočního výzkumu. Více než polovina z téměř 40 tisíc dotázaných v průzkumu společnosti Sanep tvrdí, že kvůli tuzemské finanční krizi budou na dárcích šetřit. Mnoho lidí prý využije povánoční slevy. Nejvíce dotázaných chce za dárky utratit tři až pět tisíc korun, o něco méně respondentů pak tisíc až tři tisíce.

Zdravý rozum si může připsat bod. Finančně zodpovědný postoj, že kvůli dárkům nestojí za to se zadlužit, zaujalo 94 procent Čechů. Blahopřeji.

Anketa: Kdy vám začínají Vánoce?

Rozhodla jsem se také udělat bleskový průzkum a oslovila několik lidí, abych se zeptala, kdy vlastně začínají Vánoce.

Lenka, 24 let
Mně Vánoce začínají pár dnů před Štědrým večerem, kdy musím napéct cukroví, koupit stromeček a nakoupit nebo vyrobit dárky. Víte, já žiju na malé vesnici pořád ještě trochu odříznuté od světa, takže se mi naštěstí to vánoční běsnění vyhýbá. U nás jsou Vánoce takové klasičtější, jak je znáte třeba ze starých filmů. Pro rodiče, se kterými bydlím, začínají adventem. Začnou s přípravami a výzdobou. Alespoň věnec musíme mít. Já to tolik neprožívám, takže mně začínají někdy kolem Mikuláše.

Jana, 31 let
Chtě nechtě, začínají mi už teď. Osobně se na příchod Vánoc připravuju tak v druhé polovině listopadu. Kdy se začínám porozhlížet po dárcích, nové výzdobě, opráším nějaké dekorace… Jenže televizní reklamě nebo vlastně reklamě vůbec se uniknout nedá, a tak už nám pomalu začínají vštěpovat do hlavy, že máme začít utrácet. Dost mě to stresuje. Protože i když je teprve říjen, příchod Vánoc mi všude připomínají a já mám pocit, jako by měly být už zítra, a přitom nemám nic hotovo. Snažím se tomu bránit ze všech sil, protože pak svátky pozbývají veškeré kouzlo. Ale jak říkám, i když nechci, určitá část svátků mi začíná už teď.

Klára, 29 let
Tak na tohle jsem zrovna před chvílí myslela, protože jsem letos poprvé viděla v obchodě výzdobu. Jinak je všude halloween nebo dušičky. Jestli se do Vánoc počítá i nakupování dárků, tak mi začínají někdy na jaře (smích). Jinak, jak jsem zvyklá ze školy, začínám Vánoce prožívat se začátkem zimních prázdnin. To se pak courám městem a nasávám tu nádhernou atmosféru, vůni svařáku, skořice, stromků. Miluju, když je brzy tma, a tu tmu prozáří miliony světýlek na oknech, lampách, za výlohami. Mám Vánoce jenom po dobu nejnutnější, ale intenzivně si to užívám.

Reklama