Domácnost

Připravte se na předvánoční masáž!

Předvánoční reklamní kampaně a výzdoby obchodů už se pomalu rozjíždějí, ale podle nejnovějšího průzkumu budeme na dárcích šetřit. Kdy vlastně Vánoce začínají? Zeptali jsme se několika žen.

vanoce

Čekala jsem, že to přijde už srpnu. Vloni byl rekordmanem obchodní řetězec Billa, který vytáhl ozdoby už v polovině září. Oproti loňsku máme už celý měsíc zpoždění. Že by obchodníci vyslyšeli zhunsené volání davu? Nicméně první vlaštovičky už dorazily. O čem je řeč? O vánoční výzdobě, reklamních kampaních a komerčních akcích, které těží na vánočních svátcích.

Prý budeme šetřit

Do mailové schránky začínají chodit výhodné nabídky s přízviskem „vánoční“ a také výsledky prvního předvánočního výzkumu. Více než polovina z téměř 40 tisíc dotázaných v průzkumu společnosti Sanep tvrdí, že kvůli tuzemské finanční krizi budou na dárcích šetřit. Mnoho lidí prý využije povánoční slevy. Nejvíce dotázaných chce za dárky utratit tři až pět tisíc korun, o něco méně respondentů pak tisíc až tři tisíce.

Zdravý rozum si může připsat bod. Finančně zodpovědný postoj, že kvůli dárkům nestojí za to se zadlužit, zaujalo 94 procent Čechů. Blahopřeji.

Anketa: Kdy vám začínají Vánoce?

Rozhodla jsem se také udělat bleskový průzkum a oslovila několik lidí, abych se zeptala, kdy vlastně začínají Vánoce.

Lenka, 24 let
Mně Vánoce začínají pár dnů před Štědrým večerem, kdy musím napéct cukroví, koupit stromeček a nakoupit nebo vyrobit dárky. Víte, já žiju na malé vesnici pořád ještě trochu odříznuté od světa, takže se mi naštěstí to vánoční běsnění vyhýbá. U nás jsou Vánoce takové klasičtější, jak je znáte třeba ze starých filmů. Pro rodiče, se kterými bydlím, začínají adventem. Začnou s přípravami a výzdobou. Alespoň věnec musíme mít. Já to tolik neprožívám, takže mně začínají někdy kolem Mikuláše.

Jana, 31 let
Chtě nechtě, začínají mi už teď. Osobně se na příchod Vánoc připravuju tak v druhé polovině listopadu. Kdy se začínám porozhlížet po dárcích, nové výzdobě, opráším nějaké dekorace… Jenže televizní reklamě nebo vlastně reklamě vůbec se uniknout nedá, a tak už nám pomalu začínají vštěpovat do hlavy, že máme začít utrácet. Dost mě to stresuje. Protože i když je teprve říjen, příchod Vánoc mi všude připomínají a já mám pocit, jako by měly být už zítra, a přitom nemám nic hotovo. Snažím se tomu bránit ze všech sil, protože pak svátky pozbývají veškeré kouzlo. Ale jak říkám, i když nechci, určitá část svátků mi začíná už teď.

Klára, 29 let
Tak na tohle jsem zrovna před chvílí myslela, protože jsem letos poprvé viděla v obchodě výzdobu. Jinak je všude halloween nebo dušičky. Jestli se do Vánoc počítá i nakupování dárků, tak mi začínají někdy na jaře (smích). Jinak, jak jsem zvyklá ze školy, začínám Vánoce prožívat se začátkem zimních prázdnin. To se pak courám městem a nasávám tu nádhernou atmosféru, vůni svařáku, skořice, stromků. Miluju, když je brzy tma, a tu tmu prozáří miliony světýlek na oknech, lampách, za výlohami. Mám Vánoce jenom po dobu nejnutnější, ale intenzivně si to užívám.

   
29.10.2010 - Dům a byt - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [14] zázvor [*]

  "Vánoce" už jsou ve všech obchodech.Začíná mme to odrazovat víc a víc--navštěvovat.No aspoň ušetřím.Dárky?Budu se snažit potěšit.

  Jitulinka — #11 A to je ten nejhezčí způsob.Udělat radost dětem.Pokud se známe,vídáme se---to je ten NEJ dárek mezi přáteli.

  superkarma: 0 20.11.2010, 01:45:06
 2. avatar
  [13] Linde [*]

  Rikina — #1 zrovna dnes jsem měla na jazyku, že Haloween nějak zaspal...Zajela jsem do města do osvědčených květinářství na chryzantény na hřbitov - a někteří vůbec Dušičky nezaregistovali, jiní objednali poskromnu, Baumax se letos vůbec nenamáhal Sml80. Sehnala jsem aspoň nic moc kytku a byla jsem docela zklamaná...Obchodníci se snad báli, že neprodají, či co Sml80. Dýně měli taky jen v zahradnictví, květinářství vůbec Sml24.

  superkarma: 0 30.10.2010, 20:57:45
 3. [12] Rikina [*]

  To já vím, jak budou vypadat vánoce. Sml15 Poprvé v životě budu na Štědrý den úplně sama, kočky nepočítám. A hned po svátcích a před Silvestrem vypukne stěhování, takže nemá cenu se snažit o cokoli jako vánoční atmosféra a podobně. Sml57 Akorát vůně svařáku, to myslím zůstane, ale to zas pro mě není jednoznačně vánoční atribut, neb svařák se dělá už od podzimních plískanic. Sml80 

  Jo, ty vánoce v poušti, s beduíny, to by bylo... tak snad za rok.Sml78

  superkarma: 0 30.10.2010, 08:29:50
 4. avatar
  [11] Tulinka [*]

  Letos nemám vůbec páru,jak budou vypadat Vánoce.Nejraději bych odletěla i s rodinou někam za slunce Sml62

  Nejlepší jsou ti borci,co si napůjčují peníze na dárky a pak je nemají jak splácet Sml68 To asi nikdy nepochopím Sml80Mezi příbuzenstvem máme dohodu,že se pořizují dárky jen pro děti.Což mi příjde rozumný Sml22

  1. na komentář reaguje zázvor — #14
  superkarma: 0 29.10.2010, 22:15:25
 5. avatar
  [10] sanvean [*]

  Kamarád před lety povídal, že by chtěl strávit vánoční svátky na poušti. Pod palmou, s beduíny. Pozorovat hvězdy a tak. Čím dál víc si říkám, že na tom něco je.

  superkarma: 0 29.10.2010, 19:19:34
 6. avatar
  [9] Eliana [*]

  ...letos poslední týden v srpnu prodávali ve Sparu a Nanu Nana první vánoční ozdoby... a za 14 dní už se začali zjevovat vánoční sladkosti... budu za blba, ale nějaké dárky jsem nakoupila minulý pátek, protože nesnáším dárky s vánočními motivy a vnucující dárky na pultících..a protože je nás mnógo a především naše familíe jaksi neuznává, že máme úvěry na bydlení a nějak nám vyšly i pojistky na prosinec...ehm a máme krásný modrý vánoční stromek..to proto, že jsem ho zjara vyhodila ven vyvětrat a na slunku zmodral...budu muset tvrdit, želetos frčí modřín s designem smrčku Sml57

  superkarma: 0 29.10.2010, 12:40:52
 7. avatar
  [8] wich [*]

  esterlangrova — #6 Já taky kupuju Sml22 Chodit v Adventu ve vánoční atmosféře, vybírat dárky a u toho popíjet punč je sice romantika, ale v těch obchodech je to hlavně o davech nervózních načučenců, což si nechám ráda ujít a o tom Adventu mám nakoupeno a užiju si ten svařák na náměstí Sml67

  superkarma: 0 29.10.2010, 11:34:48
 8. [7] Ajinka76 [*]

  U nás Tesco už má výzdobu... jen ty koledy chybí Sml31 Fuj. Kolekce měl kaufland už koncem září. Zásadně nic vánočního nekupuji, na to jim kašlu, za chvíli nám to budou obchodníci vnucovat už v létě.

  Nicméně mne donutil nad Vánoci přemýšlet začátkem října mladší syn, kdy si napsal Ježíškovi o notebook (je mu 8, starší brácha mu nechce dovolovat hrát na jeho pc, tak to vyřešil po svém). No bude mít smůlu, tak ho na to připravuji, ale on pořád věří... bude to zajímavé. Co mě ale stojí hodně přemýšlení, je dárek pro staršího, 12 let. Co takovému puberťákovi, který vypadá a chová se jak 14 letý, pořídit? Už mám tak zhruba v hlavě srovnáno, co komu koupím, ale tohle fakt nevím.

  superkarma: 0 29.10.2010, 10:03:00
 9. avatar
  [6] esterlangrova [*]

  Sml16Sml16 přiznám se,že dárky nakupuju už od září, už mám skoro vše koupené a pak dokupuji jen maličkosti Sml16 

  1. na komentář reaguje wich — #8
  superkarma: 0 29.10.2010, 09:25:54
 10. avatar
  [5] selinka [*]

  Tak jsem si byla koupit minerálku do Hrušky a ejhle, ona tam vánoční výzdova, girlandy apod. Sml68 Vánoční atmosféra se mě chytí až 23.12.

  superkarma: 0 29.10.2010, 09:14:46
 11. avatar
  [4] RenataP [*]

  Rikina — #1 první byl u nás Kaufland, někdy kolem 10. ZÁŘÍ. To si pamatuju, protože měla dcera svátek tak nějak a přišly jejich letáky, načež jsem se zhrozila....!!!!

  superkarma: 0 29.10.2010, 08:56:53
 12. avatar
  [3] Dante Alighieri [*]

  Chtěla bych, aby mi Vánoce začínaly už s adventem, ale přesto nikdy nemám vánoční náladu dřív než zhruba 23.12. Sml80 Dárky ale nakupuju už teď.

  superkarma: 0 29.10.2010, 08:50:19
 13. avatar
  [2] wich [*]

  Ještě jsem nic takového nezaregistrovala, nicméně pár vánočních dárku jsem už objednala já i přítel a všechny chci mít nakoupeny nejpozději do konce listopadu. Z prostého důvodu - chci se vyhnout přetopeným obchodům a tlačenicím Sml22 Jen těsně před svátky se udělá klasický nákup potravin.

  superkarma: 0 29.10.2010, 08:42:37
 14. [1] Rikina [*]

  Však jo, různí čokoládoví mikuláši, kolekce a adventní kalendáře straší už od půlky září. Sml80 Kdo ze superhypermarketů byl první, to podrobně nesleduju, ale řekla bych, že se letos méně chytá Halloween, o dýně se nezakopává, jako některé předchozí roky. Tím lépe. Sml57 Mně vánoce nezačnou, letos je neplánuju. Moc práce. Sml24 

  1. na komentář reaguje RenataP — #4
  2. na komentář reaguje linde — #13
  superkarma: 0 29.10.2010, 00:52:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme