Rodina

Připravte se na porod!

Zdá se vám, že to těhotenství vůbec neutíká? Už se nemůžete dočkat svého miminka? Aby jeho příchod na svět byl pro vás, pro budoucího tatínka a samozřejmě pro NĚJ nebo pro NI zážitkem veskrze pozitivním, vyplatí se vám kvalitní předporodní příprava.

Porod představuje pro každou ženu silný a neopakovatelný zážitek. Aby se nestal doživotním traumatem, zkuste se na něj připravit. Dobrý způsob, jak se poučit, představuje předporodní příprava. Asi každá nastávající maminka si toho ovšem také spoustu nastuduje sama, ať už prostřednictvím literatury nebo internetu.

Co se dozvíte? Předporodní kurzy už jsou běžnou součástí nabídky skoro v každé porodnici. Obvykle je vedou zkušené porodní asistentky. Nejdůležitějším cílem je, aby si nastávající maminka a tatínek udělali představu o tom, co je čeká. Kvalitní kurzy by vás měly vyškolit jak teoreticky, tak i prakticky.

Teorie by vás měla seznámit s vhodnou stravou v těhotenství i po porodu (během kojení), poučíte se i o základní výbavě pro miminko. Poradí vám také, co si nezapomenout do porodnice (doklady). A v neposlední řadě se dnes nezapomíná ani na nejrůznější papírování spojené s miminkem (např. je dobré si předem připravit formuláře se žádostí o porodné, přídavky na děti, apod.).

Důraz se klade i na seznámení s péčí o novorozence (koupání, kojení,…), což ocení zejména maminky čekající první dítě. A takový předporodní kurz vás také do jisté míry zbaví strachu z porodu. Pokud jej absolvujete v porodnici, bývá zvykem exkurze na porodní sál. Což je z psychologického hlediska docela příjemné, alespoň vás přestanou strašit drastické představy řvoucích rodiček z filmů.

Dýchání a relaxace Prakticky byste se měla seznámit s vhodným těhotenským cvičením. Pohybová aktivita je v těhotenství důležitá, porod obnáší přece jen velkou zátěž, a jste-li fit, půjde to snáz. Ovšem jakákoli fyzická aktivita v těhotenství se odvíjí od vašeho zdravotního stavu a měla byste ji konzultovat se svým lékařem. Hodně důležitý je také nácvik správného dýchání během porodu, osvojení si porodní polohy (takové, která vám bude nejvíce vyhovovat), masáže apod.

Ukáží vám také relaxační techniky, ty jsou během porodu k nezaplacení. Kurzy jsou samozřejmě určeny oběma rodičům, nastávající tatínek se třeba naučí některé masážní techniky a dozví se, jak vám může být u porodu prospěšný.

Kde hledat? Jak už bylo řečeno, pokud máte vybranou porodnici, je asi nejlepší docházet na kurzy tam. (např. www.fnmotol.cz). Ovšem existují i soukromá zařízení, kde se věnují tomuto školení nastávajících rodičů (např. www.pomad.cz). A jestli byste raději individuální přípravu, můžete si vybrat svou porodní asistentku. Tady vám velmi pomůže přehledně zpracovaný seznam porodních asistentek (podle krajů) i s aktuálními telefonními kontakty – www.capacz.cz.  

 
   
23.08.2005 - Těhotenství a porod - autor: Eva Rajlichová

Komentáře:

 1. avatar
  [37] *Kotě* [*]

  Dewey_Dell: právě k Ivaně Koenigsmarkové jsem chodila na kurz, byl fakt fajn. A po porodu přijela paní Ivana za mnou ještě domů a pomáhala mi s kojením (a i když to nakonec nešlo, tak možná díky ní jsem kojila aspoň ten měsíc).

  superkarma: 0 23.08.2005, 15:44:20
 2. avatar
  [36] Gabi [*]

  narciska, Marcelín: *Kotě* odpověděla za mne - je tam mnoho blábolů a o porodu nic užitečného. Nejvíc prostoru se věnuje kravinám typu noční košile, žínky, výbavička ...

  superkarma: 0 23.08.2005, 14:38:05
 3. avatar
  [35] Jájja [*]

  martina_w 29: riziko hrozí jen to, že manža případně zjistí, že není jeho.

  superkarma: 0 23.08.2005, 14:37:50
 4. avatar
  [34] Meander [*]

  martina_w: Proč to chce?

  superkarma: 0 23.08.2005, 14:15:13
 5. avatar
  [32] Dewey_Dell [*]

  omlouvám se za překlepy

  superkarma: 0 23.08.2005, 14:03:43
 6. avatar
  [31] Dewey_Dell [*]

  Volala jsem do Pomadu, abych se informovala na kurzy a mluvila jsem s nějakou paní, která všechny mé dotazy odpálkovala stylem "my víme nejlíp, co je nejlepší pro vaše miminečko a bříšínko, jednorázová přednáška je k ničemu, vy potřebujete celý šestihodinový kurz" Takže tím mě odradila. Kurzy mi přišly drahé, většinu věcí jsem si zjistila na internetu a chtěla jsem jednorázovou přednášku (krom toho jsem musela od 20. týdne většinou ležet, takže jsem stejně na ty jejich super kurzy nemohla docházet). Musím doporučit Aperio, kde jsem šla na přednášku k Ivaně Koengsmarkové a její kolegyni Věře (pardon, příjmení mi vypadlo) "Pomůcky a polohy přirozeného pororu. Super i pro tatínky. Obě dámy propragují přirozený porod, paní Koenigsmarková dokonce vede porody doma. A bylo to moc užitečný.
  Ale ne v žádných návodech a instrukcích, ale v obyčejných věcech: jen nám dodávaly sebevědomí, že to zvládnem, že to je přirozená věc v životě, že máme dýchat, jak budeme mít pocit, že máme...

  superkarma: 0 23.08.2005, 13:59:49
 7. avatar
  [30] Suzanne [*]

  martina_w: Ježíšmarjá, proč? To ti nevěří, nebo co?

  superkarma: 0 23.08.2005, 13:57:10
 8. avatar
  [28] medved [*]

  byla jsem na kurzu v podoli, bylo to drahe a nedozvedela jsem se nic, co bych uz nevedela naopak jsem chvilema mela pocit, ze bych mohla prednaset misto PA...to treba kdyz na dotaz ohledne kybliku odvetila, ze nevi, jak se v tom dite da poradne umyt a ze je to jen takova zbytecna blbost my ho treba s velkych uspechem pouzivame uz tri mesice a neda se rict, ze by se v tom dite nedalo vykoupat
  a o exkurzi na porodni saly jsme si mohly nechat kvuli natriskanosti porodnice jen zdat ...no, stejne jsem nakonec rodila jinde

  superkarma: 0 23.08.2005, 13:34:15
 9. avatar
  [27] Odemětobě [*]

  Ferdicka: Čekala jsem na porod na oddělení už 6 dní,jen se doktoři nemohli shodnout,který den mi budou vyvolávat porod.Čerstvý chleba,podmáslí a banány mi udělaly v břiše takovou paseku,že jsem opravdu nevěděla,jestli jsou to větry nebo porodní bolesti.A najednou ty bolesti byly pravidelné a za 3 hodiny bylo z banánů miminko.

  superkarma: 0 23.08.2005, 13:26:48
 10. [26] bejby [*]

  Také jsem chodila na te kurzy a myslim že se dost naučila a také mněsíc před porodem byla si z manželem prohlidnout porodnici a tam nam řekly další zajmavosti.Myslím že to není zbytečni. Aspoň jsem viděla kam mám jit a co se bude dít

  superkarma: 0 23.08.2005, 12:45:14
 11. avatar
  [22] PERSEFONA [*]

  Já jsem se ptala mýho gynekologa /kamaráda/, jestli je to k něčemu, chodit na předporodní kurz a řekl mi ať na to kašlu, že porodím i bez toho. Jediný co je prý dobrý, tak to, že se člověk dozví něco o kojení a péči o miminko, ale to mi asi řeknou i v porodnici. U nás stojí předporodní kurz 1700,-, to si radši ty prachy schovám na kurzy plavání kojenců.

  superkarma: 0 23.08.2005, 11:25:40
 12. avatar
  [20] Kelly [*]

  Já v r.88 na kurz chodila a bývalo nás tam max. 5. Zprvu jsem tam byla dlouho sama samotinká, jen se sestrou - bylo to fajn a dověděla jsem se spoustu informací, které se pak při porodu setsakra dobře hodily.
  Legrace byla při nacvičování povrchového dýchání při stazích. Při porodu to už taková prdel nebyla a jak se to potom šiklo.

  superkarma: 0 23.08.2005, 11:09:54
 13. avatar
  [19] *Kotě* [*]

  Marcelín: já mám "Velkou knihu" doma taky a jak jsem postupem času zjistila, mnoho rad v ní uvedených jsou vyslovené zhůvěřilosti (typu "rada pro 3. měsíc - posazujte miminko s oporou polštářů" )

  superkarma: 0 23.08.2005, 11:08:15
 14. avatar
  [18] Odemětobě [*]

  Já jsem si v r.87 mohla o nějakých kurzech jen nechat zdát,měli jsme jen 2hodinovou besedu s promítáním péče o miminko.Ale asi 2.den po porodu nám sestra na pokoji ukázala koupání,přebalování a to ostatní.Jen péči o zevní rodidla holčičky mi ukázala až dětská sestra při návštěvě doma,před tím mi nikdo neporadil. Strava v nemocnici byla docela napínavá.Jeden den jsme měli na odpolední svačinu čerstvý chleba a podmáslí,tchýně mi k tomu donesla moje milované banány.A večer jsem nevěděla,jestli jsou to porodní bolesti nebo něco jiného.Nakonec se z banánů a podmáslí vyklubala naše beruška.

  superkarma: 0 23.08.2005, 10:52:33
 15. avatar
  [15] Maduli [*]

  Kurzy rozhodně neodsuzuju, ale je to asi individuální záležitost. Já sama jsem ho neabsolvovala a v porodnici se na mě dívali jak na exota . Jediné co mi opravdu chybělo, byla prohlídka porodního sálu a všeho kolem. Na to jsem nebyla připravená, ale zvládli jsme to s naprosto v pohodě a bez stresů. Personál byl naprosto špičkový a dal mi pocit důvěry, což je u porodu asi to nejdůležitější.

  superkarma: 0 23.08.2005, 10:02:42
 16. avatar
  [14] narciska [*]

  Gabi: proc? je spatna?

  superkarma: 0 23.08.2005, 10:00:55
 17. [13] Katka [*]

  Já na kurzy chodit chci. Čeká mě to v nejbližší době. Od kamarádek jsem si nechala doporučit a snad budu spokojená.
  Jak jsem koukala na anketu, je nás těhotných 27 a předpokládám, že co těhotná to názor.

  superkarma: 0 23.08.2005, 09:33:30
 18. avatar
  [12] Gabi [*]

  svetluszka: to záleží na tom, o jaký kurz se jedná, ale za ztrátu času bych to nepovažovala nikdy a pak studovat a studovat a rozhodně mezi doporučenou literaturu nezahrnuju "Velkou knihu o matce a dítěti".

  superkarma: 0 23.08.2005, 09:18:19
 19. avatar
  [11] Lubar [*]

  Hodně záleží na výběru kurzu ... já jsem chodila na kurz, který mi sice nedodal extrémně mnoho informací (určitě bych se k nim dopídila sama, kdybych na kurz nechodila), ale díky skvělé porodní asistentce, která ho vedla, mi dodal sebedůvěru a pozitivní přístup ... navíc byl spojen s relaxačním cvičením, které bych si po deseti měsících od narození syna okamžitě dala ... a dvě hodiny stály stovku, což bylo více než dobré
  Jestli (až) budeme čekat druhé, tak na tenhle konkrétní kurz půjdu znova ... teď už skutečně ne kvůli informacím, ale kvůli náladě ...

  superkarma: 0 23.08.2005, 08:49:40
 20. avatar
  [10] martisa [*]

  Já jsem na předporodní kurz chodila, mělo to několik částí - Psychoprofylaktická příprava, těhotenské cvičení a péče o kojence, samozřejmě i příprava partnera. Ale myslím, že v první řadě z nás vytáhli peníze, a to nemalou částku. V kurzu jsem se dozvěděla to samé, co v knihách. Navíc tam akorát byla ukázka porodu na videokazetě a prohlídka porodních sálů (to bylo ze všeho nejzajímavější).

  superkarma: 0 23.08.2005, 08:42:19
 21. avatar
  [9] *Kotě* [*]

  svetluszka: asi sis nevybrala ten správný kurz

  Chodila jsem sem: http://www.aperio.cz/kurzy-seminare/pro-verejnost.shtml
  a byla to veskrze pozitivní a přínosná zkušenost

  superkarma: 0 23.08.2005, 08:24:00
 22. avatar
  [8] svetluszka [*]

  Renuška: To je zváštní... já platila za lekci 150,- a jsem taky u VZP..

  superkarma: 0 23.08.2005, 08:16:30
 23. avatar
  [7] svetluszka [*]

  Nechtěla jsem aby to vyznělo, že předporodní kurzy odsuzuju..taky jsem ho navštěvovala. Ale jak jsem řekla škoda času... Byla jsem na dvou lekcích, asi ve 30 týdnu... Nedověděla jsem se nic, co bych si nemohla najít na netu nebo od kamarádek a navíc každá z těch lekcí končila předváděním kosmetiky..Weleda a potřeb pro mimi těch nejdražších značek.. vyloženě komerční záležitost. ....

  superkarma: 0 23.08.2005, 08:15:08
 24. avatar
  [5] grice [*]

  Já jsem na předporodní kurzy nechodila i přestože jsem chtěla, obě těhotenství jsem měla rizikové a před porodem jsem musela ležet,poprvé jsem opravdu nevěděla do čeho jdu a to jsem přečetla spoustu článků a knížek o porodu,včetně zkušeností maminek na internetu,bylo mi to naprosto k ničemu. Miminko u kamarádky jsem chovala několikrát a taky si myslím že vlastní je úplně něco jiného,máte k němu jiný vztah a péče o něj je tak nějak samozřejmá. Porduhé jsem věděla do čeho jdu, první porodní dobu jsem si v klídku odbyla doma a do porodnice přijela opravdu jenom porodit,byl to nádherný zážitek. Kdybych mohla asi bych na předporodní kurz šla,ale jestli by mi to pomohlo,to opravdu nemůžu posoudit

  superkarma: 0 23.08.2005, 08:06:48
 25. avatar
  [3] Kahomar [*]

  Je to asi věc názoru. Já sama jsem porodila 3 děti, jsem jedináček, tudíž jsem žádné mimi před tím neviděla. Na předporodní kurzy jsem nechodila a nemám pocit, že by mi v něčem chyběly. Rozhodně si nemyslím, že tím, že jsem do kurzů nechodila, bych ohrožovala svoje

  superkarma: 0 23.08.2005, 07:48:04
 26. avatar
  [2] *Kotě* [*]

  svetluszka: tak s tím nemohu vůbec souhlasit. Předporodní přípravu jsem absolvovala i s partnerem a je to úplně o něčem jiném než vidět miminko u kamarádky nebo si číst knížky.

  Při druhém těhotenství bych klidně šla zase.

  superkarma: 0 23.08.2005, 07:24:21
 27. avatar
  [1] svetluszka [*]

  No já myslím že je to ztráta času a i peněz....Ženská, která někdy viděla miminko alespoň u kamarádky a sem tam si něco přečte se nemá čeho bát...

  superkarma: 0 23.08.2005, 05:20:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme