Část ptačích druhů, která se u nás přes léto objevuje, odlétá ještě před příchodem zimy do jižních krajů, kde je čeká příznivější podnebí a dostatek potravy. Ti, kteří zůstanou, jistě rádi uvítají pomoc ze strany nás lidí. Potravu poskytnutou člověkem vyhledávají především v časech tuhé zimy a silné sněhové pokrývky. Nejrozšířenější je přikrmování na krmítku, které však není jediným způsobem, jak ptáčkům pomoci.

Jaké krmítko vybrat?

OBIKlasické krmítko je nejideálnější pořídit či zhotovit ze dřeva, přičemž existují i kovové či plastové varianty. Jako vhodná se jeví samosypná, neboli automatická krmítka, u nichž není zapotřebí tak často kontrolovat, zda již náhodou nejsou prázdná. Jsou vybavena zásobníkem, do něhož se krmivo nasype a následně se samo dávkuje, podle toho, jak ubývá.

Krmítko by mělo mít především dostatečně širokou stříšku, díky níž je předkládané krmivo chráněno před deštěm a sněhem. Na samotné velikosti či tvaru krmítka až tolik nezáleží, v zásadě by však mělo být spíše větší a prostornější, aby umožnilo konzumovat potravu i větším ptačím druhům. Každé krmítko by však mělo být opatřeno na své základně, kam předkládáme potravu, nízkým “zábradlím“, aby vítr nesmetl potravu na zem. Již zhotovená a kvalitní krmítka ze dřeva nebo plastu lze pořídit například v hobbymarketech OBI.

Kam umístit krmítko?

OBIZakoupené nebo vyrobené krmítko umístíme na volné a klidné prostranství, minimálně 1,5 metru nad zem. Pokud chceme krmítko připevnit ke stromu, je dobré ho zavěsit pomocí drátu nebo provázku za silnou větev. Tím předejdeme případnému napadení ptáků kočkou nebo kunou.

OBITip odborníka:

„Jednoduchým a levným způsobem, jak ptáčkům v zimě pomoci, je vyrobit jim takzvané tukové krmítko. To zhotovíme za pomoci převráceného květináče, do nějž nalijeme rozehřátý tuk se semínky či drcenými ořechy. Takovéto krmítko bychom neměli zavěšovat na místa, kam svítí slunce, protože by mohlo dojít k rozpuštění tuku,“ navrhuje Petr Dvořák z plzeňského OBI marketu.

 Co nasypat a co nesypat?

OBIPtáčkům bychom měli nabízet takovou potravu, která není především zkažená. Dále bychom se na krmítku neměli zbavovat kuchyňského odpadu, to znamená, že na krmítko nepatří například těstoviny anebo slaná, kořeněná nebo uzená jídla. Vyvarovat bychom se měli i drobkům z pečiva, které obsahují droždí a navíc jsou i slané. Takováto potrava ptákům způsobuje zažívací potíže a může vést až k jejich úhynu.

Naopak potrava jakou jsou různá semínka, ptáčkům nesmírně prospívá. Pokud tedy do krmítka nasypeme semena ze slunečnice, prosa, konopí, máku či řepky, nikterak neprohloupíme. Ptáčci nám naopak budou vděčny a na naše krmítko se budou vracet. Pro usnadnění práce a pestřejší ptačí stravu lze pořídit již speciálně namíchané směsi pro krmení ptáků. Pokud vyrazíme na procházku do přírody, můžeme opeřencům do krmítka natrhat různé bobule a plody. Vhodné jsou především jeřabiny, plody bezu černého a hlohu nebo semínka bodláku.

Kdy je nejvhodnější začít přikrmovat?

Doba, po kterou bychom ptáčkům měli pomoci se sháněním potravy, se rozpíná od začátku listopadu až do konce března. Krmivo bychom měli podávat pravidelně, zpočátku v menších dávkách, přičemž za časů mrazů a vydatné sněhové pokrývky je žádoucí dávky navýšit.

Čistota = půl ptačího zdraví

Naše péče by se neměla omezit pouze na sypání dávek zrní do krmítka. Tento prostor bychom měli udržovat v čistotě, čímž zamezíme v bujení různým plísním a infekcím. Ty mohou v krmítku vznikat v důsledku kontaktu zdravého zrní se shnilým, či prostřednictvím ptačího trusu.

Lojové závěsy pro sýkorky a strakapoudy

OBINejen pro strakapoudy a sýkorky je ideální lojový závěs. Ten můžeme samozřejmě koupit, ale také jednoduše vyrobit vlastními silami. K tomu stačí pouze potřebná semínka a rozpuštěný lůj. Jejich smícháním vznikne hmota, která se dá krásně tvarovat a následně v síťce zavěsit na větve stromů. Pohled na houpající se kouli, z níž uždibuje malá sýkorka modřinka kousky semínek, jistě pohladí po duši nejednoho z nás.

Reklama