Domácnost

Připravte mazlíčky na dělobuchy

Blíží se konec roku. Silvestrovské ohňostroje a petardy se však nemusí líbit každému. Obzvlášť nepříjemné mohou být pro domácí mazlíčky. Pokud zrovna vaše zvířátko patří mezi ta bázlivější, bude na přelomu starého a nového roku potřebovat zvýšenou péči. Povíme vám, jak na to.

Takovéto situace nejhůře snášejí koně nebo psi, kočky jsou na tom lépe, proto budeme v souvislosti se silvestrovskými oslavami hovořit především o psech. Některým pejskům petardy vadit nemusí, mohou být dokonce zvědaví, co se to venku děje. Často to bývají psi, kteří prošli výcvikem se střelbou. Výbuchy jim můžou připomínat hony, a ty představují pro tohoto psa zábavu. Jiným jsou ohňostroje lhostejné a další ho zvládnout jen s menším stresem.

Více než polovina pejsků však spadá mezi ty, jimž světelné a hlavně zvukové efekty způsobují opravdový stres, a těm je třeba věnovat dostatečnou péči. Na zvuk reagují rozrušením. Mohou se třást, kňučet, být agresivní a dezorientovaní. Psi, kteří přebývají venku, pak mohou zdemolovat svůj výběh ve snaze se dostat k rodině - „smečce“, a nebo se někde ukrýt. Pak dochází k tomu, že vylekaný pejsek svému pánovi uteče a ztratí se.

Máte-li pejska déle, z předešlých let už můžete soudit, jak se bude chovat letos. Ti ostatní si to musí prostě sami vyzkoušet. Obecně platí, že štěňátka silvestrovské oslavy tolik neděsí. Pokud tedy bylo vloni vašemu mazlíčkovi jen pár měsíců a ohňostroje ho nechávaly klidným, letos tomu může být jinak.

Jak se vyhnout silvestrovskému stresu

Mnoho lidí pro své hafany kupuje tlumicí léky. Pokud reakce vašeho psa jsou opravdu silné, obstarejte si tyto léky u veterináře, který vám jistě poradí nejen s výběrem, ale i s dávkováním. Léky obstarejte předem a pejskovi je podejte ještě před nástupem výbuchů, aby začaly včas působit. Jejich účinky trvají několik hodin. Léky se vydávají na předpis, veterinář sám rozhodne o jejich vhodnosti právě pro vašeho čtyřnohého přítele. Rozhodně mu nepodávejte léky, které máte doma v lékárničce pro sebe. Léky pro lidi jsou mnohem silnější, a i když mu dáte jen malou část pilulky, psa byste mohli předávkovat.

Omezte venčení. Po setmění choďte raději jen na krátké procházky kolem domu. Pro případ, že by ho vylekala pyrotechnika, mějte přiměřeně utažený obojek, aby se nemohl vyvléci. Vyhýbejte se místům, na kterých by se daly petardy očekávat. V hodinách, kdy se „střílí“ nejvíce, nechte pejska doma. Několik hodin bez venčení (20.00 až 02.00 hod.) bez problémů vydrží. Pokud pes patří k těm bázlivým, rozhodně s ním nechoďte slavit Silvestr ven.

Připravte pelíšek. Pokud váš pes pobývá venku v kotci nebo u boudy a bojí se silvestrovských ohňostrojů, je nejlepší vzít si ho na těch několik rizikových hodin domů. Připravte mu klidné místo, kde se bude cítit bezpečně. Pes většinou vyhledá tmavý kout, zaleze pod postel apod. Alespoň pro tuto chvíli respektujte místo, které si pro inkriminovanou dobu sám vybere.

Buďte v kontaktu. Přijali jste psa za člena rodiny, on vás zase chápe jako „smečku“. Uprostřed své smečky se cítí bezpečněji, přenechává situaci jejímu vůdci. A proto mu umožněte, aby s vámi mohl být po celou dobu v kontaktu.

Neopouštějte ho. Rozhodně se nedoporučuje vystresovaného psa opustit a jít slavit ven. Taktéž ho nedávejte na hlídání ke známým. Pro něj je nejdůležitější smečka - tedy vy a vaše rodina, která žije pod jednou střechou. Pokud zůstane sám, bude mít pocit, že ho smečka z nepochopitelných důvodů opustila zrovna ve chvíli, kdy ji nejvíc potřebuje, tím se jeho stres jen znásobí a nepomohou ani klidnící léky.

Pejska označte pro případ, že by vám utekl. Nemá-li čip nebo tetování, opatřete mu alespoň štítek s adresou a vaším telefonním číslem pro případného nálezce. Stačí údaje napsat na papírek, a ten průhlednou páskou přilepit k obojku.

Pokud už k výbuchům rozličné pyrotechniky dojde, snažíme se, aby k uším psa dolehlo co nejméně hluku (zavřít dveře, okna apod.). Řešením mohou být i pěnové ucpávky uší, které jsou podobné jako ty pro lidi. Ne každý pejsek je však snese. Můžete také hluk zvenku překrýt nějakým jiným zvukem z domova, který zvíře již zná, například televizi nebo rádio. Nepouštějte ho ale hlasitěji než normálně.

Odveďte pozornost. Pozornost psa v inkriminovanou chvíli upoutejte na něco jiného. Věnujte se hře, opakujte si povely, které zná, a odměňujte ho pamlskem, chvalte ho, buďte ve fyzickém kontaktu. Mluvte klidným mírným hlasem. A na ohňostroj nereagujte. Pokud pes uvidí, že s jeho pánem hluk nic nedělá, pozná, že není důvod se bát a bude klidnější.

Neutěšujte ho. Projeví-li mazlíček strach, rozhodně se nesnažte jej chlácholit. Dospěli byste k tzv. naučenému strachu. Pes pozná, že má ze „strachového“ chování užitek. Ve chvíli, kdy psa začnete konejšit, protože se stresor blíží, vlastně ho tím upozorňujete, že by se měl bát. Je proto nejlepší chovat se normálně, jakoby se nedělo vůbec nic.

Když to všechno zvládnete, můžete svého mazlíčka i sebe vydatně pochválit. Zvládli jste to nejhorší a na rok máte zase klid.

Jak vaši domácí mazlíčci prožívají Silvestr?

   
29.12.2008 - Dům a byt - autor: Eva Soukupová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [36] Mipe [*]

  Naše zaleze někam za nábytek a já radši ani neotvírám okna aby byla v klidu

  superkarma: 0 29.12.2008, 22:00:06
 2. avatar
  [35] Alka1 [*]

  Ťapina: Díky, zkusím se zeptat u nás na veterině nebo v Brně, až pojedu na kastraci s kocourem. Teď už to asi nemá význam začít podávat.

  superkarma: 0 29.12.2008, 20:56:56
 3. avatar
  [33] Ťapina [*]

  Alka1: Jo, to existuje, ale nemá to ani takové hlavní účinky Jmenuje se to Serene-um a tabletky zrovna teď, když by byly potřeba, nejsou moc k sehnání. Ještě je to ve formě roztoku, to se sehnat dá. A taky se to musí začít dávat pár dní dopředu.

  superkarma: 0 29.12.2008, 20:28:44
 4. avatar
  [32] Alka1 [*]

  Teď říkali ve zprávách na Nově, že existuje nový preparát na přírodní bázi, který nemá vedlejší účinky jako Sedalin, nevíte někdo něco bližšího,

  superkarma: 0 29.12.2008, 19:49:19

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [31] Darjam [*]

  Silvestr trávím se šmudlinkou v posteli. Stažené žaluzie, ještě navrch zatažené závěsy. Jenže když hází petardy pod oknem, je to houby platné. Šmudlinka má z toho doslova zimnici a je vystresovaná ještě následující dva dny. Naštěstí se tady rok od roku střílí rachejtle a petardy míň, možná tím, že si začínají lidé uvědomovat, za jakou blbinu utrácí. Ale jsem také schopná seřvat sousedy, když tu hází petardy atd.

  superkarma: 0 29.12.2008, 18:03:34
 2. avatar
  [30] Ťapina [*]

  Já mám jediný problém, že Mášule se mi odmítá venku vyčůrat, když to bouchá. Takže o Silvestru jdeme ven tak ve tři odpoledne a pak musíme ještě jednou tak ve tři ráno, když to utichne.

  superkarma: 0 29.12.2008, 17:31:08
 3. avatar
  [29] Alka1 [*]

  aja22: Díky za útěchu , je fakt, že kočky by neprobudilo, ani kdyby jim někdo střílel u uší. Letos zkusím radu psa unavit dlouhou procházkou, ale moc tomu nevěřím. U nás se taky střílí dlouho před Silvestrem a 31. 12. to jede od rána. Nejhorší jsou Vietnamci - ti pořádají takový neoficiální ohňostroj (zřejmě se zbavují neprodaných petard). Rady ve článku typu "odveďte pozornost" a "neutěšujte ho" jsou sice pěkné, ale když se Vám pes dobývá do vany a cvaká stresem zubama, těžko pomůže opakovat s ním poslušnost.

  superkarma: 0 29.12.2008, 17:26:15
 4. avatar
  [28] wich [*]

  aja22: Taky nechápu ty idioty, co střílí i o svátcích Hlavně na sídlištích je to o srdce A ty dementní haranty, co zvesela střílejí jednu petardu za druhou, dokud se jim něco nestane, taky nelituji. Bohužel.
  Jinak vyloženě ohňostroje jako takové mám moc ráda. Je to krása.

  superkarma: 0 29.12.2008, 17:15:19
 5. avatar
  [26] Alka1 [*]

  Teda já tady všem závidím, jak s tím nikdo nemá problémy, co já bych za to dala. Vždycky je mi Kačky hrozně líto, jak to prožívá a pak jsem schopná seřvat na ulici každého, kdo něco podobného použije. A když v televizi ukazují výrostky zraněné při neodborné manipulaci s pyrotechnikou, v žádném případě je nelituji (mírně řečeno).

  superkarma: 0 29.12.2008, 16:29:29
 6. avatar
  [25] gwen [*]

  Můj miláček bude na Silvestra dělat to, co v jakoukoli jinou noční dobu. Chrápat pod peřinou.
  Ohňostroj je hezký, ale petardy a různé dělobuchy nemám ráda. Obého si však užiju dosytosti, bydlím blízko centra.

  superkarma: 0 29.12.2008, 15:45:01
 7. avatar
  [24] Canadian [*]

  Ta posledni fotka je celej Samu, silene se bal... jen chovat ho trochu pomahalo.
  Vykuna to stastne zaspi. Dokud se nebojim ja, neboji se ani on

  superkarma: 0 29.12.2008, 15:34:21
 8. avatar
  [23] shb [*]

  wich: jo to je - néééé já mu věřím, mně se po něm taky stýská
  Zluta20: on zase začne pískat a začne olizovat telefon

  superkarma: 0 29.12.2008, 15:25:14
 9. avatar
  [22] wich [*]

  shb: Taky znám ty vyčítavé pohledy, když odcházíme. Je to vyloženě citové vydírání

  superkarma: 0 29.12.2008, 14:04:44
 10. avatar
  [21] Zluta [*]

  Jinak mojí dělobuchy a ohňostroj zas tak nevadí, doma je sice trochu neklidná a na rány reaguje, ale dvakrát jsme s ní byli o půlnoci na náměstí na ohňostroji a v náručí byla v pohodě.Nejhorší Silvestr s ní byl ten první, kdy jsme v domnění,aby netrpěla, zašli za veterinářem pro léky a dopadlo to tak,že na Silvestra měla oči jak pecky a naopak nemohla usnout, ale na prvního ledna,kdy jsme šli k našim na sváteční oběd, byla jak zfetovaná a ještě druhého ledna nebyla ve své kůži. Tišící léky od té doby nikdy

  superkarma: 0 29.12.2008, 13:34:47
 11. avatar
  [20] Zluta [*]

  shb: taky si s telefonujeme, moje napíná prý ušiska a kouká na dveře a dcery štěně do telefonu štěká a pak mě hledá po celým bytě

  superkarma: 0 29.12.2008, 13:27:49
 12. avatar
  [19] shb [*]

  ...ale vždycky mu telefonuju aby nebyl smutný

  superkarma: 0 29.12.2008, 13:11:12
 13. avatar
  [18] shb [*]

  wich: jojo jsou to ťulpáskové teď jsem byla 4 dny pryč a chudáček prý ležel v chodbě a čekal je to hovádko boží, ale vždy když odjíždím a balím kufr- jako na delší dobu- tak to už ví, že zmiznu podle toho kufru a už je smutný dopředu je to miláček

  superkarma: 0 29.12.2008, 13:07:48
 14. avatar
  [17] wich [*]

  shb: Klasický labrador Ten by nejradši vdechl celý svět

  superkarma: 0 29.12.2008, 12:54:46
 15. avatar
  [16] ToraToraTora [*]

  Máme jen Agapornise vzhledem k tomu, jaký trénink mu dávají naši potomci, by ho nerozházela ani petarda pod ocasem

  superkarma: 0 29.12.2008, 12:50:44
 16. avatar
  [15] shb [*]

  našemu bobánkovi je to jedno... i kdyby mu to bouchlo u nosu tak se o to nezajímá, ohňostroje tu bývají často a to mu je ještě třeba z okna ukazuju- hele ohňostroj a on nic...
  asi je zvyklý, protože i tramvaj mu může přejet před nosem, to i já cítím jak se chvěje zem, a on nic, zajímají ho pachy na zemi a ne nějaká několikatunová tramvaj....je to troubelka

  superkarma: 0 29.12.2008, 12:50:12
 17. avatar
  [14] tyrkys [*]

  *ona

  superkarma: 0 29.12.2008, 12:32:03
 18. avatar
  [13] tyrkys [*]

  Moje kočka (Luciáš to ještě nezažil) ohňostroje miluje. Loni jsem si otevřela okno a fotila. Byla jsem si jistá, že je někde zalezlá a ono z toho okna zírala se mnou.

  superkarma: 0 29.12.2008, 12:31:49
 19. avatar
  [12] lenoška [*]

  Meander: my včera potkali krásnou bílou sovu seděla na kraji silnice

  superkarma: 0 29.12.2008, 12:23:03
 20. avatar
  [11] Meander [*]

  Ťapina: Na nás z pangejtu vystartoval orlosup jakýsi. Uhnuli jsme, zařvali a málem se vybourali

  superkarma: 0 29.12.2008, 12:19:12
 21. avatar
  [10] Meander [*]

  Našim kočkám jsou dělbuchy dočista ukradené, mně vadí mnohem víc. Plánuju, že si pořídím prak a budu po těch černých hajzících, co pálí dělbuchy ve dvoře, střílet zahnuté hřebíky.

  superkarma: 0 29.12.2008, 12:18:01
 22. avatar
  [9] lenoška [*]

  kocoura dáme do garáže,tak jako každou noc a psům doma to neva

  superkarma: 0 29.12.2008, 11:55:35
 23. [8] FAXÍK [*]

  náš pes je schovaný v boudě

  superkarma: 0 29.12.2008, 11:27:12
 24. avatar
  [7] MEK [*]

  žádného domácího mazlíčka nemáme,ale mé uši trpí taky

  superkarma: 0 29.12.2008, 10:37:16
 25. avatar
  [6] Ťapina [*]

  aninas: Útulek umístěný v přímém sousedství mysliveckého stadionu je dostatečná příprava. Vyfasovali jsme z něho psa, který při výbuchu petardy nepovažuje za nutné přerušit močení, natož zvednout hlavu

  Zato já jsem včera jela autem úzkou jednosměrkou a málem naprala do sloupku, když těsně vedle mě vyletěla za plotem do vzduchu žhavá světlice

  superkarma: 0 29.12.2008, 10:18:55
 26. avatar
  [5] wich [*]

  Naše to nemá ráda. Ale naštěstí žijeme v celkem tiché čtvrti, kde ohňostroj udělá partner s tatínkem z toho, co dostane od nějakého pacienta, přijdou se podívat i sousedé a pak je klid. celou dobu štěká doma. Ale možná spíš kvůli tomu, že se nemůže jít podívat, co se venku děje.
  Když jsme se dívali na videozáznam z loňského Silvestra, řekla partnerova maminka, že bychom to mohli poskytnout jako filmový materiál o vybíjení vesnic (světla, bouchání, štěkot psa)

  superkarma: 0 29.12.2008, 09:52:45
 27. avatar
  [4] Alka1 [*]

  Kočka a kocourek petardy neřeší, ale pudlička Katie to prožívá velice těžce, dokonce už se leká i ohňostroje z televize. Silvestr prožívám zavřená v koupelně, sedím na stoličce, na pračce mám víno, čtu si a u nohou mám psa. Máme tu smůlu, že bydlíme na náměstí, kde ohňostroj probíhá, takže je kravál slyšet ze všech stran. Kačenka dostává úplné záchvaty, celá se třese a sama škrábe na dveře od WC nebo si sedne do koupelny. S tlumícími léky mám velmi negativní zkušenost a nikomu je nedoporučuji. Loni jsem zkoušela Bachovi esence, zdálo se mi, že to částečně pomohlo, ale musí se začít brát 14 dní dopředu 1 druh a 3 dny před Silvestrem další a víckrát denně.

  superkarma: 0 29.12.2008, 08:57:10
 28. [3] Lindaa [*]

  Nase fenka se bojí vseho a vsech a obcas snad i sama sebe , ale na rachejtle venku reaguje hlasitým stekotem a lítá od okna k oknu. Vzhledem k tomu, ze pritom má ocas nahoru a obcas s ním i mává bych rekla, ze je povazuje za príma zpestrení dne, za to já jsem z toho jejího stekotu uz skoro hluchá. A tý druhý hlupatý potvore jsou tyto radovánky uplne sumafuk, ale kdyz kámoska steká tak se samozrejme pridá

  superkarma: 0 29.12.2008, 08:30:51
 29. avatar
  [2] aninas [*]

  Jinak k nadpisu - zadne zvire se snad ani neda na to pripravit

  superkarma: 0 29.12.2008, 02:01:02
 30. avatar
  [1] aninas [*]

  Muj domaci mazlicek zadne delobuchy, rachejtle, ohnostroje, bourku ... neproziva vubec nijak. Muzete ji strilet, jak se rika, za eli a ani to s ni nehne. Zato moje maminka uz tradicne slavi prichod Noveho roku zavrena na WC i se svoji pesici

  superkarma: 0 29.12.2008, 01:59:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme