Zdraví

Připravte dítě na školu


Markovi bude v březnu šest, a tak i on v lednu absolvoval zápis do první třídy.  Neměl s tím velké problémy, umí už trochu počítat a číst, dobře a rád kreslí, na pokyn učitelky zarecitoval básničku. Jediný problém, který má, se jmenuje výslovnost. "Při zápisu do školy s tím nebyly žádné problémy, nicméně učitelka ve školce doporučila, abychom chodili na logopedii, že by jinak mohl mít Marek problémy se čtením, kterým se díky nácviku správné výslovnosti dá předejít," vysvětluje jeho matka, pětatřicetiletá Klára. Jinak ale Marka na školu nijak zvlášť připravovat nemíní, soudí, že je lepší dát věcem přirozený průběh. "Sousedka má o rok starší dceru a loni na jaře, předtím, než šla do školy, s ní pilovala co se dalo, takže holčička uměla číst a psát ještě před prvním zářím, ale tohle já nechci," říká svůj názor.  

A psychologové jí dávají za pravdu. "Nástup do školy je pro dítě velkou změnou, ale rozhodně nikoli důvodem k tomu, aby je rodiče půl roku před tím podrobovali nějakému drilu," soudí psycholožka Markéta Veselková. Nicméně, něco by děti přece jen umět měly:  jde především o sebeobsluhu, co se jídla nebo třeba toalety týče, dále o samostatnost a pak o manuální zručnost, díky níž si třeba dokáží zavázat tkaničky u bot. "Velké problémy s jemnou motorikou bývají někdy jedním z důvodů k odkladu, pokud ale jinak dítě na školu má či lze předpokládat, že se tento problém dá zvládnout, dítě může jít do školy, ale je dobré, když se rodiče, ideálně ve spolupráci s psychologem zaměří právě na tuto potíž," doporučuje Veselková.

Samozřejmě nevadí, pokud dítě kreslí hůře než vrstevníci, ale jde o to, že ruku v ruce s tím mohou jít pozdější problémy se psaním a mohou se přidat i ty se čtením. Vhodné kursy a rady lze najít v pedagogicko-psychologických poradnách, stejně jako u privátních psychologů. Může se však stát, že hned na poprvé nenarazíte na odborníka, který by vám sedl. Pak se v zájmu svého potomka raději rozhlédněte jinde. "My jsme tohle podcenili. Náš syn neuměl moc kreslit a obecně nebyl příliš manuálně zručný, ale přičítali jsme to tomu, že kluci se vyvíjejí pomaleji, protože zde byl patrný rozdíl i ve srovnání s jeho starší sestrou," přiznává matka dnes devítiletého Dominika. Její syn nastoupil do první třídy a nastal boj s písmenky, které chlapec příliš nezvládal. Další vývoj nebyl nic moc - přidaly se potíže se čtením, čímž se Dominik dostával ve srovnání se spolužáky do celkového skluzu. Necitlivá učitelka mu to bohužel dávala najevo takovým způsobem, že chlapec začal mít ze školy trauma, projevující se třeba ranním zvracením. Jeho rodiče proto začali uvažovat dokonce o návratu do školky, ale psycholog, kterého oslovili na doporučení dětského praktika, jim to rozmluvil - pro dítě je to hodně ponižující. "Doporučil nám ale změnu školy a kursy nácviku grafomotoriky, díky němuž se Dominik hodně zlepšil a dneska, ve třetí třídě, prakticky nepoznáte, že kdy se psaním tolik zápasil," uzavíra jeho matka. 

Psycholožka Markéta Veselková doporučuje návštěvu psychologa všem rodičům, kteří si nejsou úplně jistí, zda jejich potomek obstojí mezi vrstevníky, ale na druhou stranu rodiče varuje před přehnaným srovnáváním jeho schopností s dovednostmi ostatních dětí. "Dětský vývoj postupuje nerovnoměrně a v době nástupu do školy se kluci skutečně vyvíjejí pomaleji než holky, takže drobné rozdíly jsou v pořádku."           

   
16.02.2006 - Zdraví - autor: Anna Příhodová

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Kremzina [*]

  Pajinka:
  Moji dceři doporučili odkla du zápisu, na který se z důvodu nemoci nedostavila
  Je nar. 10. srpna. Ale já jsem trvala na tom, že do školy půjde i ve školce mi potvrdili, že je v pohodě.
  Dnes je ve 3.tř. a
  Tkaničky v 1.tř. taky nezavazovala a lehce oblíkatelné oblečení vyžaduje dodnes, no a

  superkarma: 0 16.02.2006, 12:56:39
 2. avatar
  [6] Pajinka [*]

  Jo jo, taky jsme to teď řešili, zapsáni jsme, náš čte už od pěti let, ale nešlo tomu zabránit, přece mu nebudu říkat, že ho to nenaučím, když měl sám zájem , že musí počkat rok a půl, však budou i další věci, které pro něj budou ve škole nové. Na školu se moc těší, tak myslím, že je to ok. Sama jsem překvapená, jak obecně se při doporučení odkladů postupuje - u nás to vypadá tak, že pokud je dítě narozeno v červenci či srpnu, u kluků už od května, tak by měli rodiče pouvažovat o odkladu. Moc se mi to nelíbí, je to přeci individuální

  superkarma: 0 16.02.2006, 11:54:04
 3. avatar
  [4] Kahomar [*]

  Myslím si, že nic se nemá přehánět. My byli u zápisu tento týden a požadované znalosti zvládl hravě. No, tkaničky neumíme, neb syn je levák a já ho to nedokážu naučit. Takže suchý zip to jistí a gatě zásadně do gumy, neboť s knoflíky a zipy se zatím taky moc nekamarádíme. Věřím, že časem se to upraví bez nějakých velkých a hlavně zbytečných stresů. Je to už můj třetí školák, takže vím, že i jeho sourozenci se vše v pohodě doučili a dneska jsou oba na středních školách. Takže já jsem v naprostém klidu a synek si užívá dětství.

  superkarma: 0 16.02.2006, 08:23:07
 4. avatar
  [2] Linde [*]

  jo,jo šikana, to je to pravé kouzlo školy .Akorát se o ní dříve nemluvilo....
  Já doufám, že nástup do školy s zvládneme, ještě musíme dopilovat zavazování tkaniček, protože má většinu bot na suchý zip

  superkarma: 0 16.02.2006, 06:38:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme