Není lepšího pocitu než ten, že je konečně pátek a před námi úplně celý víkend. Tento týden nebude jen tak obyčejný víkend, ale první opravdicky adventní.

venec

Skutečný advent klepe na dveře. Že to uteklo, viďte? V neděli zapálíme první svíci na věnci. Také se začíná s vánoční výzdobou a první adventní víkend se mají péct perníčky, aby se stihly dobře rozležet. V mnoha městech se bude konat zahájení vánočních trhů a rozsvěcení vánočních stromků. Do naší malebné vísky připutuje Mikuláš se svou sebrankou a na Mikulášské zábavě dostanou děti balíčky sladkostí.

Zvládneme to všechno o víkendu vůbec? Určitě ano. Jako první škrtám perníčky. Přes víkend zaděláme maximálně těsto, zabalíme do potravinové folie a necháme uležet na někdy příště. Co nám zbývá? Dnes bychom měli sehnat suroviny na adventní věnec a perníčky. Z historických okének jste určitě načerpali spoustu inspirace. Některé z vás si raději věnec koupí hotový nebo najdou a použijí umělý od předešlých Vánoc a doplní pouze svíčky. Tak či onak, dnes si zkrátka připravíme věnec, abychom v neděli mohli zapálit první svíčku. Barva svíček závisí pouze na vašem uvážení. Tradiční barva vánoc je fialová. Já ji mám ráda, připadá mi taková magická a Vánoce magickým časem skutečně jsou. Nejčastější záhadou mi je, kam se poděly nakoupené a zabalené dárky. Škoda, že nejdou prozvonit. Záhadně rychle mizí finanční prostředky, jakožto i členové rodiny, kdykoliv zapnu troubu. A teď zase vážně. Fialová je symbolem duchovna, přemýšlení a působí uklidňujícím dojmem. Na vánoční výzdobu se proto skvěle hodí. Někdo má raději na zeleném věnci kontrastní červenou, jiný použije sváteční zlatou nebo stříbrnou či bílou svíci jako symbol nevinnosti. Viděla jsem věnec, který měl každou svíčku jinak barevnou podle názvů adventních nedělí. První svíčka byla šedá a symbolizovala železo, druhá bronzová, třetí stříbrná a čtvrtá zlatá. Osobně se mi věnec s barevnými svíčkami nelíbil. Evokoval ve mně spíše pouť než sváteční náladu. Je to však otázka vkusu každého z nás.

Při cestě z práce se stavte pro sklenici medu, lahev rumu, svíčky a ostatní suroviny na výrobu věnců z našeho poznámkového bloku. V sobotu se vrhneme do tvoření věnce, rovnání větviček umělého či umístění koupeného. V záchvatu kreativity zaděláme těsto na perníčky a necháme v chladu rozležet. Zbytek rumu umístíme mimo dosah dětí a drahých poloviček. Bude třeba do ostatních druhů cukroví, jako zahřívací prostředek po nedělní procházce vánočního trhu, trčení na rozsvěcení stromečku a také jako rychlá univerzální medicína, kdykoliv nás chytne nestíhací rapl.

Práce je rozvržena. S dětmi v klidu stihneme Mikulášskou zábavu i výzdobu oken. U nás doma rozvěšujeme po záclonách větvičky jalovce. Neopadají tak rychle jako smrkové. Jalovec symbolizuje ochranu, duchovní očistu, smrt starého a zrození nového. Krásná symbolika závěrem roku, že? Okna dozdobíme neblikajícími řetězy, svícny a zvonečky. Světýlka u nás najdete pouze na vánočním stromečku. A to ještě musí konstantě svítit, žádné blikání jako na kolotoči. Však proti gustu žádný dišputát. Hlavně, když nám světýlka budou svítit či blikat jen na místě určení a nerozsvítí se nám z nich postupně celý byt. Pochlubte se v diskuzi, jakou budete mít výzdobu letos vy, milé ženy.

Napřed ale ještě shlédněme minulost ženy-in.

To, že jste ženy milé s velikými srdci, víme dávno. Tyto dva články to jenom potvrzují.

Podívejte, co můžete vykouzlit z pomerančů

Vaše krásné vánoční vzpomínky na zasněžené vánoce i hrátky s čerty

Nechte se inspirovat, jak zamaskovat nevěru

Když nejde o život, nejde o nic

Začtěte se do zajímavého rozhovoru s jeptiškou

Co ze starých kachliček? Třeba vyrobit mozaiku.

Reklama