Proč bychom se měli mít na pozoru před rotaviry?

Jedním z častých důvodů, proč děti do dvou let bývají hospitalizovány, je infekční onemocnění zvané rotavirová gastroenteritida. Tuto nemoc mají na svědomí rotaviry, které mohou u malých dětí způsobit zdravotní komplikace související s onemocněním trávicího traktu. V ojedinělých případech může být situace natolik závažná, že dehydratované (odvodněné) dítě skončí v důsledku rotavirové gastroenteritidy na infekčním oddělení. Mnohdy však zbytečně. Někteří rodiče totiž příznaky a průběh průjmových onemocnění podceňují.

rotarix

Jak dochází k nákaze?

Rotaviry se do těla malého dítěte dostávají převážně ústy, nejčastěji kontaktem s kontaminovanými předměty (hračky, přebalovací pult atd.) nebo nakaženými osobami (sourozenci, rodiči, prarodiči,...) prostřednictvím zažívacího traktu a napadají sliznici trávicího systému.

Jak lze dítě před rotaviry ochránit?

Rotavirové onemocnění představuje zbytečné trápení nejen pro dítě, ale i celou rodinu. Proto se doporučuje rodičům důsledně dodržovat hygienické zásady (např. často si mýt ruce, pravidelně dezinfikovat hračky a povrchy). Tato hygienická opatření mají však pouze omezený vliv na šíření rotavirové infekce, rotaviry totiž odolávají i některým dezinfekčním prostředkům. Hlavní aktivitou, jak účinně chránit dítě před touto nemocí, je proto včasné očkování. Vakcína je kojencům aplikována přímo do pusy, je tedy bezbolestná a k dětem velmi šetrná.

Kolik stojí očkování?

Vakcínu Rotarix plně hradí rodiče a jedno očkovací schéma (dvě vakcíny podávané ústy) lze do konce prosince 2011 pro pojištěnce VZP pořídit o zhruba 1 400 Kč levněji. Pro uplatnění slevy je potřeba, aby novorozenec byl pojištěn u VZP. Prvním krokem je pak vyzvednutí slevového voucheru na některé z poboček VZP.

Staňte se fanouškem Babyklubu, kde najdete další aktuální informace: http://www.facebook.com/babyklub nebo navštivte stránky www.baby-klub.cz.

Reklama