K dnešnímu tématu se připojila i čtenářka glady. Píše nejvíc o tom, co všechno dělá k večeři, ale vzpomíná i na své dětství, které trávila jen s maminkou a bratrem. Více v další novince.

Milá glady, moc Vám děkuju za příspěvek. Vaše maminka to určitě neměla lehké, ale vy jí to teď určitě vynahrazujete. :-) Přeju celé Vaší rodině krásné vánoční svátky. Hezký den.


Krásný předvánoční den přeji všem ženám-in.

Vánoce jsou pro většinu z nás tím nekrásnějším časem v roce. Najdou se i výjimky.

Moje matka nerada vzpomíná na Vánoce, kdy jsme s bratrem ještě byli dětmi. Byla s námi sama, protože náš otec zemřel, když já jsem měla 6 týdnů a bratr 4 roky. Ona zůstala sama bez dostatečného finančního zajištění navíc s rozestavěným domem. Proto každé Vánoce přemýšlela za co pro nás nakoupí dárky.

Ten čas už je pryč a teď si i moje matka užívá v kruhu svým blízkých pohodové a klidné Vánoce.

Vánoce trávíme docela tradičně. Den předem ozdobíme stromeček, ráno na Štědrý den uděláme bramborový salát. Bramborový salát děláme dvojí, pro mě, mého přítele a matku klasický a pro moji dceru odlehčený se sojovou tatarkou nebo zakysanou smetanou. Hned ráno taky dávám vařit hrách na polévku (abych se pak v klidu mohla dívat na pohádky). K bramborovému salátu dělávám klasického kapra pro mě a pro přítele, pro matku smažený sýr, protože nejí ryby a pro dceru smaženého „šmakouna“ (bílkovinné maso), protože je vegetariánka a nechce smažený sýr. Příprava štědrovečerní večeře u nás tedy není zas až tak jednoduchá. Ale přítel s dcerou mi pomáhají, popíjeme u přípravy vánoční punč, takže všechno vždycky zvládáme v pohodě.

Po večeři rozkrajujeme jablíčka, jiné tradice, jako lití olova apod. nedodržujeme. A pak přijde na rozdávání dárků. Tradičně jako od jejího dětství rozdává dárky moje dcera a taky tradičně svoje dárky rozbaluje jako poslední. A pak už koukáme na pohádky a pojídáme vánoční cukroví.

V posledních letech se snažíme netrávit doma celé Vánoční svátky a vyrážet alespoň na procházky, nebo je-li sníh, tak běžky. Letos sníh nehrozí, takže zůstaneme u těch procházek.

Přeju nádherné Vánoce všem.

glady

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou

Téma dnešního dne: Vánoce

  • Jaké vánoční zvyky dodržujete?
  • Co děláte k večeři?
  • Kdy zdobíte stromeček?
  • Díváte se na pohádky?
  • Chodíte na půlnoční?
  • Máte nějaké zajímavé vánoční historky?

Prosím, další příspěvky už neposílejte! Jedna z vás zanedlouho získá Dárkový balíček Anti-stres (péče o pleť), kde je Denní krém 30 ml, Lotion 60 ml a Odličovací mléko 60 ml od firmy Les Fleurs Bach.

balik

Reklama