Rodina

Příprava na těhotenství

Dříve bývalo celkem běžné, že k otěhotnění docházelo jaksi omylem. V „totalitních“ dobách nebylo samozřejmé, že by si například šestnáctiletá dívenka zaběhla do gynekologické ordinace pro hormonální antikoncepci – ostatně, pravděpodobně by ji ani nedostala – a tak bylo celkem normální, že „děti měly děti“, jak se říkávalo. Věk rodičů byl velmi nízký a osmnáctileté maminky a otcové nebyli ničím výjimečným.

Dnes je naštěstí již jiná doba a věková hranice novopečených rodičů se posunula směrem nahoru. Většina lidí si početí svého potomka plánuje a málokdo se do toho hrne bezhlavě a stylem – nějak bylo, nějak bude. Partneři se na příchod svého dítěte pečlivě připravují a k početí svého dítěte přistupují odpovědněji.

Kromě materiálního zajištění je důležité, aby se nastávající rodiče zaměřili i na zdravotní stránku budoucí maminky.

Pokud se partneři rozhodnou, že budou mít děťátko, měli by s přípravami začít přibližně tři měsíce před plánovaným početím. Žena by měla v této době přestat brát antikoncepční pilulky. Za tuto dobu se tělo vrátí do svého normálního stavu. Během této doby je vhodné používat jiné formy antikoncepce.

Pokud žena trpí nějakou dlouhodobou chorobou (například cukrovkou nebo epilepsií), měla by se poradit se svým lékařem. Léky, které užívá, by mohly nepříznivě ovlivnit početí, případně i vývoj dítěte.

Jestliže je v rodině některého z rodičů nějaká dědičná choroba, je vhodné navštívit genetickou poradnu. Tam vyhodnotí stupeň rizika.

Ženy, které pracují na místě, spojeném s riziky pro zdraví maminky i dítěte (např. s chemikáliemi, anestetiky nebo rentgenovými paprsky), by se měly pokusit najít bezpečnější práci ještě před tím, než otěhotní. Rovněž práce, kde je nutností tahat těžká břemena, není pro nastávající maminku vhodná.

Dále by se žena, která chce otěhotnět, měla zaměřit na vyváženou stravu, jíst dostatek vitaminů a živin, vhodně se pohybovat a pokud má nějaké výkyvy ve váze, pokusit se je srovnat co nejblíže k normálu. Normální váha je, když od výšky v centimetrech odečtete 100.

A proč jsou všechny tyto přípravy tak důležité? Protože vývoj dítěte může být nejvíce ovlivněn během několika prvních týdnů. To znamená v době, kdy žena ještě mnohdy netuší, že je těhotná. Proto by se měla udržovat v kondici, zdravě jíst a vyvarovat se alkoholu a kouření.

Zdroj: Velká kniha o matce a dítěti
Autor: Elizabeth Fenwicková  

      
   
14.10.2003 - Těhotenství a porod - autor: Jaroslava Machálková

Komentáře:

 1. [4] onohlo [*]

  zajimavé čtení Sml52

  superkarma: 0 20.03.2013, 10:50:06
 2. avatar
  [3] hubajda [*]

  Sml16Sml16

  superkarma: 0 04.11.2012, 16:47:28
 3. avatar
  [2] Dokinka [*]

  S tou totalitou trocha preháňate.Starostlivosť v tom čase bola o tehotné ženy veľká.Pravidelne každý týždeň som chodila na kontroly, tlak, moč, počúvanie plodu , chodila som cvičiť aby som mala pôrod lahši.učili ma správne dýchať.Veľmi som však bola teraz prekvapená , ze mi v lekárni nevedeli poskytnut antikoncepciu bez lekarskeho predpisu , alebo pirulky po.Bola som z toho šokovana.Ked som sa pytala na prezervativ pre ženy pozrela na mna lekárnička ako keby som spadla z jahody.Viete všetko je to v nas v ludoch ako sa dnes a ako sme sa v tedy /totalite /svojmu životu stavali.Aj dnes deti majú deti.Prajem krásny dniiik pohodu a vela lásky

  superkarma: 0 14.10.2003, 10:14:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme